Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:14, Did:0, useCase: 3

PK 12. vietu izcīnījusī Grosberga: "Rezultāti kļūst arvien blīvāki un ir jāskrien vēl ātrāk"

Ivars Bācis
Ivars Bācis

PK 12. vietu izcīnījusī Grosberga: "Rezultāti kļūst arvien blīvāki un ir jāskrien vēl ātrāk"
Sandra Grosberga. Foto: Latvijas Orientēšanās federācija.

Nesen Norvēģijā notikušajā Pasaules kausā posmā orientēšanās sportā atsevišķus ļoti labus rezultātus uzrādīja Lavijas izlases pārstāves. Garajā distancē 12. vietu izcīnījusī Sandra Grosberga atzīst, ka konkurence pieaug un, lai pacīnītos par augstām vietām, ir jāskrien vēl ātrāk.

Garajā distancē sievietēm bija jāpieveic 12km ar 560m kāpumu, bet vīriešiem 15km gara distance ar 660m kāpumu. Latvijas izlases līdere Sandra Grosberga garajā distancē uzstādīja savu personīgo rekordu meža distancēs – 12. vieta.

“Teikšu godīgi, ka vēl dienu pirms garās distances nebiju lielā sajūsmā par sezonas sākumu Norvēģijā. Pasaules čempionāts šeit 2019. gadā man nebija ļoti veiksmīgs un šie apvidi ap Ostfoldu nav mani mīļākie. Nebiju šeit uz nometni, atbraucām pirmdien un paspējām noskriet trīs treniņus kartēs, kas bija skarbākas nekā apvidus, kas sagaidīja šodien garajā distancē," sākotnējo skepticismu iezīmē Grosberga, taču norāda arī uz pozitīvajām pusēm. "Uz starta izgāju ar ļoti pozītīvām domām - jutos labi, nekas nesāpēja, biju labi gulējusi. Dzīvojām siltā vietā, un vienkārši visi apkārtējie apstākļi šoreiz ir bijuši ļoti labi, kas bieži vien ir pat svarīgāk par visu iepriekšējo treniņu periodu."

"Man bija skaidrs plāns garajai distancei, ko arī labi īstenoju - visur, kur iespējams, izvēlējos skriet apkārt pa ceļu. Tas ļāva plānot distanci priekšu, ceļā uz 5KP skrienot pa ceļu jau biju izplānojusi visu atlikušo distanci līdz pat finišam. Protams, neiztiku bez kļūdām, kas pārsvarā bija punkta rajonā, kur kopā zaudēju apmēram 2-3 minūtes pa visu distanci.," norāda "Meridiāns" pārstāve.

"Es zināju, ka skrienu labi, jo biju panākusi vairākas spēcīgas konkurentes kas startēja pirms manis, bet nebiju gaidījusi ka finišā rezultāts būs 12. vieta. Ja godīgi, es šajā pavasarī vienkārši turpinu pārsteigt pati sevi. Milzīgs paldies manam fiziskās sagatavotības trenerim Jānim Razgalim no sporta kluba "Tērauds" un arī mūsu izlases trenerim polim Davidam Stefanski, kurš ir arī mana Lietuvas kluba IGTISA treneris. Mana pārliecība un arī orientēšanās tehnika mežā ir labākā līmenī kā jebkad iepriekš. Esmu ļoti priecīga sākt sezonu ar savu labāko rezultātu Pasaules kausos līdz šim," gandarījumu neslēpj Sandra.

Pēc vienas dienas atpūtas sportisti bija gatavi atkal cīnīties. Sievietes sagaidīja 4,8km vidējā distance ar 295m kāpumu, bet vīriem – 5,8km ar 335m kāpumu. ļoti labus rezultātus uzstādīja latviešu sportistes Sandra Grosberga, izcīnot 28. vietu, un jaunā Elza Ķuze, kura tikko ienākusi elites grupā, finišējot 31. vietā.

“Pēc starta garajā distancē biju saņēmusi labu pārliecības devu par sevi un zināju, ka fiziskā sagatavotība man ļauj konkurēt par augstām vietām. Taču vidējā distance prasīja daudz labāku tehnisko gatavību Norvēgijas apvidum nekā tā ir man, Skandināvijā tikpat kā neskrienot pēdējos četrus gadus. Pieļāvu diezgan muļķīgu, taču laika izteiksmē ļoti lielu (gandrīz minūte) kļūdu uz pirmo punktu, kas man principā iedeva toni arī visai atlikušajai distancei. Ceļā uz pirmo punktu lejā uz pļavas paskrēju garām vietai, kur bija jākāpj augšā gar klinti un pēc tam nepaskatījos kompasā un paņēmu nepareizu virzienu pirms paša punkta," uz kļūdu norāda Sandra.

"Protams, spēju saņemties un turpinājumā līdz 14KP skrēju diezgan labi, taču vairākos punktos nācās apstāties aplītī vai tuvu tam. Kopā laika izteiksmē vidējā distancē kļūdās zaudēju gandrīz tikpat, cik garajā distancē - nedaudz zem trīs minūtēm. Tas vien liecina, cik liela atšķirība ir orientēšanās ātrumā šajās distancēs. Mana tehnika diemžēl nav vēl tik laba, lai spētu bez kļūdām veikt vidējo distanci šādā apvidū. Domāju, ka rezultāts tāpat bija ļoti labs un uzvarētājai zaudēju 4min43sek, kas ir mazākais, cik esmu vidējā distancē zaudējusi Pasaules kausos vai čempionātos. Rezultāti sievietēm kļūst arvien blīvāki, un ir jāskrien vēl labāk un ātrāk," secina PK posmā 12. vietu izcīnījusī latviete.

Ar pārdomām dalās ari Elza Ķuze. “Pirms pasaules kausa uz Norvēgiju atbraucām dažas dienas agrāk, lai mazliet iejustos apvidū. Treniņos nejutos ļoti pārliecinoši, traucēja arī sniegs, lietus un lielais ūdens daudzums mežā, kas jau sarežģīto un smago apvidu padarīja vēl izaicinošāku. Nokrišņi par laimi norima dienu pirms startiem. Garā distance mani pārsteidza, jo gaidīju to smagāku un sarežģītāku, noskrēju stabili, bet nebiju līdz galam priecīga. Pirms vidējās distances diskutējām, kur tā vedīs, kur uzmanīties, bet biju gatava sagaidīt arī pilnīgi citu organizatoru piedāvāto variantu. Pirms starta jutos salīdzinoši mierīga, mans plāns bija skriet pārliecinoši, kontrolēt situāciju un piebremzēt sarežģītākās vietās," sacensību plānu ieskicē Kuže.

"Distances pats sākums veda lejā pa klinšainu nogāzi, saminstinājos pirms pirmā punkta, jo biju noskrējusi lejā nedaudz tālāk pa labi, kā plānoju. Pie otrā punkta noķēru Ungārijas sportisti, kas startēja 2 minūtes pirms manis un bija kļūdījusies. Līdz sestajam punktam izdevās apdzīt un tālāk turpināju viena. Garais etaps rādīja stresiņu, apsvēru variantu izmantot ceļu pa labi, bet tā kā no lielās nogāzes izvairīties nebija iespējams, izvēlējos skriet taisni. Plānu izdevās arī labi izpildīt. Beigu daļā piebremzēju, lai precīzi "paņemtu" īsos etapus, zināju, ka esmu labi noskrējusi lielāko daļu, tāpēc negribēju riskēt un sasteigt darbības. Kopumā distanci tehniski veicu ļoti labi, protams, ātruma ziņā atpalieku no līderēm, bet arī pie tā es strādāju. Kopš man ir bijusi iespēja startēt elites konkurencē, neatceros, ka būtu bijuši tik blīvi rezultāti vidējā distancē dāmu konkurencē (piemēram, 20 sekundes ātrāk ir jau 21.vieta), tāpēc esmu tiešām gandarīta par šo skrējienu un savu rezultātu,” apmierinātību pauž 31. vietu ieguvusī Elza.

Komentārs no Latvijas izlases trenera Davida Stefanski: “Manuprāt, šis bija labi aizvadīts Pasaules kauss ar daudziem labiem rezultātiem no latviešiem. Sandra veica fantastisku skrējienu garajā distancē un ieguva 12. vietu, kas ir viņas labākais rezultāts mežā, ja pareizi atceros. Arī Elza garajā distancē aizvadīja labu skrējienu un ļoti labi noskrēja vidējā distancē, iegūstot 31. vietu. Mūsdienās sieviešu un vīriešu elites līmenis ir vienlīdz augsts," norāda treneris.

"Paskatieties uz Elzas rezultātu - ja viņa vidējā distancē būtu noskrējusi 20 sekundes ātrāk, tad viņa būtu gandrīz top 20 un tas ir fantastiski! Mūsdienās katra mazā sekunde ir svarīga, un sacensību laikā visu laiku jāsaglabā uzmanība uz orientēšanos gan vīriešu, gan sieviešu klasē. Mūsu vīriešu komanda šajā nedēļas nogalē neguva nevienu Pasaules kausa punktu, bet es redzēju, cik viņi ir koncentrējušies un vēlas cīnīties! Viņi zina, ka var sasniegt labākus rezultātus, bet ne vienmēr tas izdodas - tāds ir sports. Domāju, ka nākotnē arī puišu komanda varēs sasniegt lieliskus rezultātus,"" optimistisks ir Stefanskis.

"Lieli aplausi jāvelta arī mūsu junioriem Matīsam Saulītem un Leonardai Baltiņai. Es neko no viņiem negaidīju, jo viņi ir ļoti jauni una atbrauca, lai mācītos un gūtu pieredzi. Viņi paveica lielisku darbu, un es domāju, ka mums nākamajos gados viņiem ir jāpievērš uzmanība," ieskicē treneris.

"Esmu gandarīts arī par to, ka visa komanda Pasaules kausa laikā spēja izvairīties no lielām kļūdām. No orientēšanās puses sacensības izskatījās ļoti labi, taču jāatceras, ka pirms Pasaules kausa Norvēgijas apvidū aizvadījām tikai dažus treniņus un lielākā daļa Ēstfoldas apkārtnē iepriekš nebija skrējuši! Tā kā mums bija tik īsa sagatavošanās šādam apvidum, domāju, ka mums jābūt apmierinātiem ar kopējiem komandas rezultātiem, vismaz esmu. Man ļoti patika šī nedēļa kopā ar komandu. Viņi izskatās ļoti profesionāli un cīnījās līdz galam katrā disciplīnā un tas ir vissvarīgākais! Rezumējot Pasaules kausu, Latvijas komanda paveica labu darbu," secina Stefanskis.

Izmantotie resursi:
◪ Latvijas Orientēšanās federācija - Sākums