Sazvērestības teorijas un skaidrojumi par Pola un Taisona cīņu
Iepriekšējā nedēļas nogalē lielu uzmanību piesaistīja boksa leģendas Maika Taisona atgriešanās ringa. 58 gadus vecais Taisons pēc punktiem zaudēja Džeikam Polam, kurš plašāk gan pazīstams kā interneta slavenība, un internetā netrūka aizdomu par to, ka šī "Netflix" pārraidītā cīņa bijusi sarunāta. Cik daudz no tā visa vērts ņemt vērā? Savu viedokli portālam Sportacentrs.com neliedza cīņas sportu pazinējs un apskatnieks Jānis Eisaks.
Cīņa beidzās ar loģisku iznākumu. Lai gan 90. gadu Maika Taisona versijai Džeiks Pols nav cienīgs pat ūdeni pienest, 2024. gadā Taisonam ir 58 gadi, un pastāv loģiski un skaidri dokumentēti fizioloģiski iemesli, kādēļ profesionālajā sportā ir retums redzēt sportistus jau virs 40 gadu sliekšņa.
Uzreiz gan jāuzsver, ka šīs cīņas sportiskā vērtība bija maza vai pat nekāda. Tajā netika izcīnīts nekāds oficiāls tituls, un abi cīņas dalībnieki neatkarīgi no tās iznākuma saņēma lielu finansiālo atalgojumu. ASV mediji vēsta, ka Taisona honorārs par cīņu bija ap 20 miljoniem dolāru, kamēr Polam tas bija divreiz lielāks (ap 40 miljoniem dolāru). Uzvara vai zaudējums - tas šajā vienādojumā neko būtiski nemainīja.
Arī pati cīņas gaita īsti nepārsteidza. Neviens nekad nav saucis Polu par boksa tehnikas paraugu, kamēr Taisons pēc aktīva sākuma ātri "pazaudēja" kājas. Taču, kā jau pēc liela mēroga sporta notikuma tā mēdz gadīties, pēc cīņas beigām netrūka argumentu, ka cīņa bijusi sarunāta.
Izplatījās dažādi video, kuros redzams, piemēram, kā Taisons jau atvēzējis roku, bet tomēr neveica sitienu. Tāpat blakus tika nolikti video ar ainām no Taisona treniņiem, kur viņš izskatījās daudz ātrāks un veiklāks nekā cīņā pret Polu. Ar šādiem video tika pamatots arguments, ka Pola nometne samaksājusi Taisonam par cīņu un likusi speciāli zaudēt, lai Džeiks Pols ar uzvaru pār boksa leģendu iegūtu kāroto atzinību.
🚨 Jake Paul vs Mike Tyson - Proof that the fight was rigged, fake and Tyson was holding back throwing the fight for Money
— T R U T H P O L E (@Truthpolex) November 19, 2024
Busted#JakePaulMikeTyson #Jakepaul #MikeTyson #Youtube pic.twitter.com/4mgQIUHCHm
Papildus tam atsaucību ieguva arī arguments, ka vairākos ASV štatos aizliegts izlikt likmes uz šo cīņu, jo cīņas organizētāji nevēlējušies sniegt apstiprinājumu, ka cīņas iznākums nav noteikts jau iepriekš. Tāpat iztirzāti tika amerikāņu futbola leģendas Maikla Ērvina paustie apgalvojumi, ka cīņas līgumā esot bijis ierakstīts, ka Taisons nedrīkst izmantot "aperkatus" un sitienus pa ķermeni.
Bokseri, protams, savus līgumus publiski neatrāda juridisku un komerciālu apsvērumu dēļ, un šī nebūs izņēmuma reize, un uz to norādīja arī Pola menedžeris Nakisa Bidarjans, vaicājot, kā gan Ērvins varētu būt informēts par to, kas rakstīts cīņas līgumā: "Mani kaitina šādi izteikumi, kas gūst atsaucību, un cilvēki runā, ka cīņa bijusi sarunāta. Nemaz nerunājot par paša apgalvojuma absurdu, vispirms vaicāšu, kā viņš vispār varētu būt redzējis cīņas līgumu?"
Bidarjans uz citām sazvērestības teorijām par cīņas sarunāšanu atbildēja ar to, ka tā bijusi oficiāla cīņa, ko sankcionēja un uzraudzīja Teksasas štata komisija: "Turklāt šīs cīņas tiešraidi piedāvāja "Netflix", viena no lielākajām mediju platformām pasaulē, kas ir publisks uzņēmums. Jebkurš, kurš apgalvo, ka cīņa bijusi jebkādi sarunāta, ir vai nu muļķis vai meklē uzmanību."
Savukārt uz norādījumu, ka Taisons cīņā izskatījies daudz sliktāk nekā savos video no treniņiem, atbildi piedāvāja Džeiks Pols pats: "Cilvēki tagad runā, ka, jā, cīņa bija sarunāta, jo paskat, cik labi viņš sita treniņā, bet cīņā to nedarīja. Jūs, stulbeņi, jums nenāk prātā, ka ringā nevari darīt visu, ko vēlies, tāpēc, ka īstā cīņā tev tiek sists pretim?"
Protams, ja cīņa patiešām bija sarunāta, Pols un viņa menedžeris diez vai būs tie, kuri pirmie skries to pavēstīt visai pasaulei. Taču šī patiešām bija Teksasas štata Licencēšanas un kontroles komisijas (kas Teksasā kontrolē cīņu sportu) pārraudzīta cīņa, kas diez vai būtu akceptējusi cīņas norisi un piešķīrusi tai oficiālu statusu, ja Taisona līgumā redzētu punktu, ka viņam aizliegts veikt boksa noteikumiem atbilstošus sitienus. Jāatgādina gan, ka bija ilgas pārrunas un prasības, lai Teksasas štata komisija beigās tomēr piekristu akceptēt šo kā pilnvērtīgu boksa cīņu.
Starp citu, tas savukārt nozīmē, ka Maiks Taisons šobrīd atkal kvalificējams kā aktīvs bokseris un tiek izlikts portāla "BoxRec" pasaules rangā. Ar bilanci 50-7 viņš šobrīd ir ierindots 311. vietā pasaulē smagsvaru rangā, kamēr Džeiks Pols ir 125. vietā šajā rangā.
Tas, ka septiņi no 38 ASV štatiem, kuros azartspēles ir legālas, atteicās atļaut pieņemt likmes uz Taisona-Pola cīņu, patiešām ir fakts. Taču tas tika argumentēts ar cīņas nestandarta noteikumiem, nevis aizdomām par manipulēšanu ar cīņas iznākumu.
"Ņujorkas štata Azartspēļu komisijai ir tiesības noteikt, vai sporta notikums atbilst prasībām, lai uz to pieņemtu likmes," vēstīts minētās komisijas paziņojumā par likmju nepieņemšanu uz Pola-Taisona cīņu. "Lai gan šī cīņa ir oficiāli sankcionēta Teksasā, cīņai bija netradicionāli noteikumi, ieskaitot divu minūšu ilgus raundus un lielākus cimdus nekā standarta boksa cīņās. Lai boksa cīņa tiktu apstiprināta Ņujorkas štata Azartspēļu komisijā, tajā jāievēro vispārīgie boksa noteikumi."
Līdzīgi argumenti bija arī Pensilvānijas Azartspēļu komisijai un Kolorādo attiecīgajām varas iestādēm, kas medijiem norādīja uz cīņas atšķirīgajiem noteikumiem kā iemeslu likmju nepieņemšanai.
Cīņu sporta eksperta viedoklis: "Tā neizskatījās pēc klasiskas cīņas, kurā abi bokseri vēlas uzvarēt"
"Jau iepriekš uzsvēru, ka šī cīņa neatbilst nekādiem boksa standartiem," skaidroja Jānis Eisaks, ilggadējs cīņu sporta komentētājs un apskatnieks. "Lai cik Taisons būtu bijis izcils bokseris, viņš šobrīd ir veterāns. Zinām, ka ir bieži gadījumi, kad bokseriem netiek izsniegtas licences cīņai, jo viņš cīņā var satraumēt sevi, vai arī ir pamats bažām, ka viņš kaut kādā veidā varētu neparādīt boksu kā sporta veidu pozitīvā gaismā."
"Pirms cīņas izteicu prognozi par neizšķirtu šajā cīņā," turpināja Eisaks. "Teicu arī, ka cīņa beigsies ar rezultātu pēc punktiem, kas varētu likties muļķīga prognoze, sak, kā var būt Taisona cīņa, kas beidzas pēc punktiem? Un, otrkārt, kā var būt, ka Pols nenokautē Taisonu, kurš tomēr jau ir vīrs gados. Teorētiski tur vajadzēja būt nokautam, jā."
Taisonam karjerā iepriekš bija bijušas 56 cīņas, un 49 no tām beidzās priekšlaicīgi.
"Līdz ar to es arī esmu kaut kādā ziņā piekrītu dažām sazvērestības teorijām," sacīja Eisaks. "Vai tur bija kaut kā sarunāts, kurš kuram sitīs vai nesitīs, un vai tur bija kaut kas īpaši iestudēts - to es neapgalvošu. Taču teikšu, ka tā neizskatījās pēc klasiskas boksa cīņas, kurā ringā iznāk divi bokseri, abi ar mērķi uzvarēt. Tā tas man izskatījās no malas. Protams, tās epizodes, kur Taisons it kā apstādina savu sitienu sākuma fāzē, liek uzdot jautājumus. Taisons nav bokseris, kurš tā rīkojas, viņa iepriekšējā karjerā nekā tamlīdzīga nebija. Viņa ķermenis ir kā pulkstenis, kas iet līdzi sitieniem. Tas likās aizdomīgi un dīvaini, jā, taču teikšu šādi - paldies Dievam, ka nokauta nebija un it īpaši Taisonam nokauta nebija. Ja tur arī bija kāda slēpta vienošanās, tad labi, ka tāda bija. Jau iepriekš uzskatīju, ka Taisons-Pols nav vienkārša cīņa, kur divi vīri iznāks ringā un klopēs viens otru. Manuprāt, kaut kāds papildus darījums tur apakšā bija. Bet nu tas ir tikai mans viedoklis, es neapgalvošu par visiem 100%, ka tā patiešām bija."
Par cīņu kopumā Eisaks norādīja, ka pozitīvais ir tas, ka tā pievērsusi lielāku uzmanību boksam un skaidrāk nodemonstrējusi, ka bijušajām zvaigznēm kā Taisons šādā vecumā vairs nevajag piedalīties cīņās un ka cīņas ar šādu kontrastu bokseru vecumos nedrīkstētu aizvadīt: "Savukārt Džeks Pols - nu, malacis, viņš dara savu lietu, pelna naudu un saprot, kas jādara, lai pelnītu naudu. Vai viņš domā par boksu? Diez vai. Bet viņš domā par sevi, un tas ir normāli. Skaidrs, ka cilvēki gaida, kad Polam būs cīņas pret augstāka līmeņa pašreizējiem bokseriem. Vispirms gan viņam jāpakāpjas rangā, lai cīnītos pret labākajiem. Vai viņš vispār var cīnīties pret labākajiem? Smagsvaros - manuprāt, nē, viņam tur nav, ko darīt."
Izmantotie resursi:
https://economictimes.indiatimes.co...
https://www.cbssports.com/boxing/ne...
https://www.si.com/boxing/boxing-fa...
https://nypost.com/2024/11/13/betti...
-2 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]