Baškevics: "SBL kļūs neprognozējamāka"
SEB Studentu basketbola līgas (SBL) valdes priekšsēdētājs Sandijs Baškevics iesākoties jau astotajai SBL sezonai intervijā Sportacentrs.com pauž cerību, ka veiktās izmaiņas ļaus čempionātam kļūt intriģējošākam un neprognozējamākam.
-Kāds ir pirmo septiņu sezonu rezumējums? Svarīgākās lietas, kas paveiktas šajos gados?
-Pirmais un svarīgākais ir tas, ka studentiem šāds pasākums tika izveidots. Ja nemaldos, reiz jau kaut kas tamlīdzīgs tika taisīts, taču bez pozitīva turpinājuma. Mums izdevās izveidot un turpināt! Sākām no pilnīgas nulles ar lielu entuziasmu, bet tagad jau klāt astotā sezona. Šīs ir laba iespēja jaunajiem spēlētājiem turpināt sportot un attīstīties kā basketbolistiem. Kur gan citur spēlēt tiem, kas netiek Latvijas Basketbola līgā? Pie mums ir tāda iespēja.
-Kāpēc turnīra izspēles kārtībai tika mainīts formāts?
-Pirms šīs sezonas vairākas reizes tikāmies ar augstskolu pārstāvjiem, lai atrastu iespējami labāko studentu basketbola attīstības modeli. Viena no idejām, kura beigās guva lielu atbalstu, bija rīkot nevis "Final Four", bet "Final Six". Manuprāt, tikai vienreiz līdz šim četru finālā bija iekļuvusi komanda, kas četriniekā nebija pēc regulārās sezonas. Spēles bija samērā prognozējamas un sportiskā intriga bija maza. "Final Six" ideja daudziem patika, tāpēc arī tika akceptēta. Sagaidām, ka tagad cīņas būs intriģējošākas un motivējošākas jau regulārajā čempionātā, lai iegūtu pēc iespējas augstāku vietu un vājāku pretinieku finālturnīrā, jo "Final Six" visu izšķir viena spēle – zaudē un tu esi ārā. Iepriekš SBL ceturtdaļfinālos viss izšķīrās divu spēļu summā - bija grūti 80 minūtēs uz pretinieku neveiksmēm un savām veiksmēm vien uzvarēt, tādēļ parasti uzvarēja stiprākie. Šis formāts palielina arī citu izredzes iegūt augstāku vietu.
-Ko tu pats kā organizators sagaidi no astotās SBL sezonas?
-Daudz domājam par līdzjutēju piesaisti. Skaidrs, ka tikai mums pašiem to būtu grūti izdarīt. Jādarbojas kopīgi, turklāt ne tikai treneriem un spēlētājiem, bet arī augstskolu studentu pašpārvaldēm. Iepriekš komandas spēlēja dažādās Rīgas vietās, līdz ar to tiem, kuri vēlējās sekot līdzi un atbalstīt ne tikai savējos, bet arī vērot citu komandu spēles, bija neiespējami to izdarīt. Tādēļ vienojāmies, ka spēles tagad notiks vienā vietā – Rīgas 49. vidusskolā. Piektdienas bija vienīgās dienas, kad varējām dabūt zāli, lai gan bija, protams, arī argumenti, ka nedēļas nogalē studenti dodas prom no Rīgas, tā zaudējot daļu potenciālo apmeklētāju. Taču centīsimies fanus piesaistīt arī ar dažādu konkursu palīdzību, dažādām aktivitātēm spēļu starplaikos. Tāpat ar komandu pārstāvjiem esam vienojušies, ka tiks veidota lielāka saikne ar savām pašpārvaldēm, veidojot gan karsējmeiteņu grupas, gan aktivizējot studentus uz spēļu apmeklēšanu.
Pirms diviem gadiem jau par līdzjutēju tēmu runājām, toreiz teici, ka lai fanus -piesaistītu, jāsāk ar lokālpatriotismu – uz spēlēm jānāk draugiem, radiem. Kas šajā laikā ir mainījies?
-Mazākām augstskolām to ir vieglāk izdarīt, jo tur visi viens otru vairāk vai mazāk pazīst. Piemēram, Vidzemes augstskola veiksmīgi darbojas ar līdzjutēju piesaisti un cenšas savējos atbalstīt. Biznesa augstskolā "Turība" aktīvi savējos atbalsta karsējmeitenes. Tas, ka vienā vakarā 49. vidusskolā notiks trīs spēles ir papildus faktors, kāpēc apmeklēt spēles – iespēja aplūkot ne tikai savas augstskolas komandas spēles, bet arī citu augstskolu mačus un pavadīt piektdienas vakaru studentu un basketbola sabiedrībā. Šis ir viens no veidiem kā mēs varētu piesaistīt līdzjutējus. Šogad atradām iespēju katrai komandai nodrošināt dažus desmitus fanu kreklu, kas, cerams, vairāk vienos katras augstskolas studentus un piederību savai augstskolai.
-Neskatoties uz finansiālo situāciju, SBL šogad startēs desmit komandas. Nav maz, bet kāpēc neizdevās piesaistīt vēl kādu augstskolu no reģioniem?
-Visu laiku mēģinām runāt arī ar citām augstskolām un palielināt dalībnieku skaitu, bet kā jau esmu teicis agrāk – ja nav interese no pašu studentu vidus, tad mēs varam piedāvāt jebko, bet nekas nenotiks. Jācer, ka Liepājā, Ventspilī un Daugavpilī nākotnē arī būs aktīvi studenti, kas gribēs spēlēt SBL.
Varbūt problēma slēpjas lielajos attālumos, kas komandām būtu jāveic?
-Iespējams, ka tas arī attur liepājniekus, ventspilniekus un daugavpiliešus no piedalīšanās, jo jārēķinās ar vismaz sešām stundām ceļā, plus ceļa izdevumi degvielai, kas vēl vairāk palielinātu izmaksas. Taču, manuprāt, tie nav lieli šķēršļi, ja paši studenti ir ieinteresēti un gatavi piedalīties.
-Baltijas Basketbola līga ģenerālsponsorus SEB bankas veidolā zaudēja, taču jūs esat spējuši saglabāt? Kā izdevās noturēt galvenos atbalstītājus?
-Mēs jau arī akceptu atbalstam no SEB dabūjām tikai septembrī, līdz ar to vasara pagāja gaidot, ko teiks SEB un kā mēs varētu izskatīties šosezon. Liels prieks, ka banka novērtē studentu basketbola nozīmi un turpina atbalstīt. Ceru, ka kopīgiem spēkiem mums izdosies SBL padarīt vēl labāku.
-Tad jau ir pamatotas cerības sagaidīt arī jubilejas – desmito – sezonu...
-Jā, vajadzētu mums pirmo apaļo jubileju. Tas gan nav atkarīgs tikai no mums, bet no jebkura iesaistītā. Ja studenti arī turpmāk būs gatavi iesaistīties, spēlēt un atbalstīt, tad jau mēs nekur nepazudīsim. Viena lieta ir finanses, taču, ja ir interese un motivācija, tad arī ar minimālām finansēm var sarīkot labus pasākumus.
-Vai nākuši klāt arī jauni atbalstītāji?
-Kā informatīvais atbalstītājs ir pievienojies inbox.lv, turpinām arī piesaistīt vairākus mazākus atbalstītājus skatītāju konkursu nodrošināšanai.
-Kas varētu būt SBL astotās sezonas favorīti? Kā mainījušies komandu sastāvi?
-Domāju, ka vadošās komandas varētu palikt tās pašas – Biznesa augstskola "Turība", Latvijas Universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte. Neesmu vēl padziļināti ielūkojies komandu sastāvos, kādi jauni un perspektīvi puiši augstskolās ir iestājušies. Pārsteigumus varētu sagādāt ikviena komanda. Ceru, ka būs interesanti un aizraujoši mači. Varētu novēlēt iekļūšanu labāko pulkā kādai no tām komandām, kas tur vēl nav bijusi.
-Vai ir domāts par kaut kādu sadarbību ar kaimiņvalsts studentu līgām, piemēram noteikt labāko basketbola augstskolu Baltijā?
-Pāris gadus atpakaļ mums bija diskusija ar lietuviešiem, taču nekur tālāk mēs arī neesam tikuši. Painformējām viens otru kā mums iet, bet neko kopīgu neesam izveidojuši.
-Var taču katras Baltijas valsts labākās studentu basketbola komandas sabraukt vienuviet un noskaidrot labāko!
-Jā, bet ir jau tādas SELL spēles, kur studenti var izspēlēties ar kaimiņvalstu augstskolām, turklāt ne tikai no Baltijas, bet arī Somijas. Šobrīd nopietni plāni veidot vēl kaut ko Baltijas mērogā nav, taču pieļauju, ka nākotnē gan.
[+] [-]