Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:132, Did:0, useCase: 3

Kādu ierakstu Latvijas basketbola vēsturē atstās 2011. gada drafts?

Andrejs Siliņš

Kādu ierakstu Latvijas basketbola vēsturē atstās 2011. gada drafts?
Cik augstu draftā aizsniegsies Dāvis Bertāns?
Foto: siol.net

Naktī, kad Latvijā tiek atzīmēti vasaras saulgrieži, daļa latviešu paralēli šašliku cepšanai, siera ēšanai un alus dzeršanai īpaši sekos Nacionālās Basketbola Asociācijas (NBA) drafta jeb jauno spēlētāju izvēles ceremonijai. Iemesls pavisam vienkāršs, bet ļoti patīkams – visticamāk, kāds pasaules basketbola Mekas klubs savā aizgādībā paņems latviešu uzbrucēju Dāvi Bertānu.

Kas ir drafts?

Drafts ir ikgadējs notikums, kurā visām NBA dalībkomandām ir iespēja izvēlēties jaunos spēlētājus. Tie parasti ir ASV koledžu studenti, taču jau ilgus gadus tiek izvēlēta arī zināma porcija neamerikāņu spēlētāju. Koledžu spēlētāji, kuri beiguši universitāti, draftā tiek pieteikti automātiski, kamēr tiem, kuri vēl nav pabeiguši mācības, sava dalība jāpiesaka atsevišķi. Tiesa, pieteikšanās draftam automātiski nozīmē arī profesionāļa karjeras uzsākšanu, un šie basketbolisti vairs nevarēs atgriezties NCAA laukumos arī sev neveiksmīga drafta gadījumā. Mums gan vairāk interesē neamerikāņu basketbolistu dalības noteikumi. Tad, nu, lūk – 22 gadus vecus spēlētājus, piemēram, Jāni Strēlnieku, var izvēlēties automātiski, bet jaunākiem pirms drafta jāpiesaka sava dalība tajā.

Savulaik NBA draftā varēja izvēlēties amerikāņu spēlētājus uzreiz pēc vidusskolas pabeigšanas, piemēram, Lebronu Džeimsu, taču kopš 2006. gada līga ieviesusi noteikumu, ka spēlētāju var izvēlēties tikai gadu pēc vidusskolas beigšanas. Kā tiek pavadīts šis laika posms, paliek katra paša ziņā. Piemēram, Brendons Dženingss savulaik izvēlējās uzsākt profesionāļa karjeru Eiropā, pavadīja tur sezonu un gadu pēc vidusskolas beigšanas jau ar labu pieredzes bagāžu tika izvēlēts draftā un nu ir savas NBA komandas līderis.

Kādā secībā komandas izvēlas spēlētājus, tiek noskaidrots drafta loterijā. Tajā, protams, daudz lielākas iespējas ir komandām, kurām aizvadītajā sezonā veicies vismazāk. Piemēram, šogad pirmais numurs pienāksies Klīvlendas „Cavaliers”, kas pēc Džeimsa aiziešanas laukumā piedzīvoja krīzi, bet šobrīd atkal tiek pie iespējas draftēt kādu spēlētāju, kas jau savā pirmajā sezonā varētu dot lielu ieguldījumu.

Ko sola šī gada drafts?

„Cavaliers” loterija izrādījās ļoti veiksmīga – komandai tika gan pirmā, gan ceturtā izvēle. Dažādās prognozēs par drošu pirmo numuru tiek saukts saspēles vadītājs Kairījs Ērvings. Austrālijā dzimušais amerikāņu aizsargs dzimis 1992. gadā, bet aizvadītajā sezonā pārstāvēja Djūkas universitāti. Tiesa, „Cavaliers” vēl nav skaidri nolēmuši, ko vēlas paņemt no šī drafta, vismaz tāds ir oficiālais kluba viedoklis, tamdēļ pilnīgi drošs par savu pirmo pozīciju Ērvings nevar būt.

Skaidrs, ka „Cavaliers” izvēlēsies vienu mazo, vienu lielo, un, tā kā lielie šī gada draftā ir pietiekami daudz, tā izvēlei klubs, visticamāk, atstās ceturto numuru. Te nu iespējas ir vairākas, bet kā reālākie kandidāti tiek minēti neamerikāņi – turks Eness Kanters, lietuvieši Jons Valančūns un Donāts Motejūns, Bismaks Bijombo no Kongo, varbūt vēl kāds. Tiesa, katram no viņiem līdzi nāk savs fons – Kanters pagājušo sezonu izlaida vispār, jo saņēma diskvalifikāciju no NCAA, Valančūna atdabūšana pāri okeānam var prasīt daudz nervus, jo līgumā ar „Rytas” nav noteikta konkrēta izpirkuma summa, Motejūna progress aizvadītās sezonas laikā nav bijis tik iespaidīgs kā citiem un kā pašam iepriekš, bet Bijombo vienkārši pietrūkst meistarības un potenciāls nav tāds, lai būtu droši – izdosies āfrikāni padarīt krietni labāku. Toties Bijombo no visiem ir saņēmis lielākās dabas dāvanas un ir apveltīts ar neiedomājamu atlētismu un fiziskajām īpašībām, kas dienās varētu ļaut Bijombo kļūt par labu aizsardzības speciālistu.

No spēlētājiem, kuri noteikti jāpiemin un kuri noteikti tiks izvēlēti pirmajā desmitniekā, izcils talants ir Čehijas basketbolists Jans Veselijs. 211 centimetrus garais čehs ir vieglais uzbrucējs, bet, protams, nākotnes labā noteikti jāpilnveido arī Veselija meistarība groza tuvumā, proti, kā ceturtajam numuram. Eirolīgas pieredze, solīda statistika un lieliskas fizskās īpašības – Veselijs var kļūt par ļoti pamanāmu spēku NBA. Bieži vien otrais numurs tiek prognozēts amerikānim Derikam Viljamsam no Arizonas universitātes. Tas, kas varētu biedēt klubus un lielākais iemesls tam, ka Viljamsu neapspriež kā pirmo numuru, ir fakts, ka koledžu basketbolā Viljamss ir spēlējis tikai kā ceturtais numurs, bet pirms drafta paziņoja, ka profesionāļa karjerā būs trešais. Pāreja no ceturtā uz trešo tiek saukta par visgrūtāko. Koledžā Viljamss lielāko daļu punktu savācca no soda metienu līnijas, kad vienkārši leca virsū pretiniekiem groza tuvumā, liekot tiesnešiem svilpt pārkāpumus. NBA pretī nāks daudz fiziskāki spēlētāji, pie tam trešajā pozīcijā arī nesalīdzināmi ātrāki, īpaši kāju darbībā.

Kādu ierakstu vēsturē atstās Dāvis?

NBA spēlējuši divi latvieši, draftēts – tikai viens. Ja nenotiks nekas ārkārtējs, drīz draftēto skaits dubultosies. Dāvis Bertāns kā reāls drafta kandidāts dažādu apskatnieku prognozēs parādījās pēc dalības „Nike Hoop Summit”, lai gan tajā nenodemonstrēja savu labāko sniegumu. Tomēr dalība Trevīzo nometnē, acīmredzot, nostiprināja pārliecību par dalību draftā jau šogad. Parādot tajā sevi no labākās puses, Bertāns pēdējā brīdī nolēma neatteiktis un palikt drafta kandidātu sarakstos. „Dzelzs jākaļ, kamēr karsta,” saka Dāvis un to var saprast. Šis gads ir pateicīgs dalībai draftā arī no tā viedokļa, ka tuvojošā lokauta dēļ daudzi spēlētāji nepieteicās draftam.

Dāvis aizvadījis pussezonu Ļubļanas „Olimpijā” un, lai arī tā ir vieta, no kuras izauguši daudzi NBA spēlētāji, Dāvim šogad vēl nebija nozīmīga loma komandā. Tai pašā laikā gandrīz droši, ka Dāvis tik un tā nākamo sezonu vēl pavadīs Slovēnijā, iekrās pieredzi un pilnveidos meistarību Eirolīgā, lai pēc tam jau būtu pilnīgigatavs spēlēšanai NBA.

Kas varētu izvēlēties Dāvi? Pats spēlētājs nedrīkst teikt neko konkrētu, bet interese bijusi no komandām pirmās kārtas beigās un otrās sākumā. „Smagākais jau aiz muguras - tā bija izlemšana, palikt vai nepalikt. Tagad kaut ko domāt nav jēgas - tālāk ir aģenta darbs runāt ar komandām. Man šobrīd drīzāk ir atvieglojums par to, ka savu lēmumu esmu izdarījis. Atliek gaidīt, kas būs - bez jebkādiem uztraukumiem un nervozēšanas,” Bertāns „Sporta Avīzē” nesatraucas par iespējamajiem scenārijiem un vismaz ārēji izrāda mieru.

Starp citu, arī pārējie Latvijas dalībnieki Trevīzo nometnē – Dairis Bertāns un Jānis Strēlnieks – šogad var tikt draftēti bez īpašas pieteikšanās. Par Jāni Itālijā pat esot izrādīta zināma interese, bet skaidrs, ka izrādīt interesei nenozīmē draftēt. Bet, ja nu tomēr?

2011. gada NBA drafta izvēles tiesības

IzvēleKlubsIzvēleKlubs
1.Klīvlendas "Cavaliers"31.Maiami "Heat"
2.Minesotas "Timberwolves"32.Klīvlendas "Cavaliers"
3.Jūtas "Jazz"33.Detroitas "Pistons"
4.Klīvlendas "Cavaliers"34.Vašingtonas "Wizards"
5.Torontto "Raptors"35.Sakramento "Kings"
6.Vašingtonas "Wizards"36.Ņūdžersijas "Nets"
7.Sakramento "Kings"37.Losandželosas "Clippers"
8.Detroitas "Pistons"38.Hjūstonas "Rockets"
9.Šarlotes "Bobcats"39.Šarlotes "Bobcats"
10.Milvoki "Bucks"40.Milvoki "Bucks"
11.Goldensteitas "Warriorss"41.Losandželosas "Lakers"
12.Jūtas "Jazz"42.Indianas "Pacers"
13.Fīniksas "Suns"43.Čikāgas "Bulls"
14.Hjūstonas "Rockets"44.Goldensteitas "Warriors"
15.Indianas "Pacers"45.Ņūorleānas "Hornets"
16.Filadelfijas "76ers"46.Losandželosas "Lakers"
17.Ņujorkas "Knicks"47.Losandželosas "Clippers"
18.Vašingtonas "Wizards"48.Atlantas "Hawks"
19.Šarlotes "Bobcats"49.Memfisas "Grizzlies"
20.Minesotas "Timberwolves"50.Filadelfijas "76ers"
21.Portlendas "Trail Blazers"51.Portlendas "Trail Blazers"
22.Denveras "Nuggets"52.Detroitas "Pistons"
23.Hjūstonas "Rockets"53.Orlando "Magic"
24.Oklohomsitijas "Thunder"54.Klīvlendas "Cavaliers"
25.Bostonas "Celtics"55.Bostonas "Celtics"
26.Dalasas "Mavericks"56.Losandželosas "Lakers"
27.Ņūdžersijas "Nets"57.Dalasas "Mavericks"
28.Čikāgas "Bulls"58Losandželosas "Lakers"
29.Sanantonio "Spurs"59.Sanantonio "Spurs"
30.Čikāgas "Bulls"60.Saakramento "Kings"

Vai Bertāns tiks draftēts?

  • 364

  • 123

  • 81


1 2 3 4 127 komentāri

  -1 [+] [-]

, 2011-06-23 11:58, pirms 11 gadiem
Pirmā kārta un ne citādāk
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

 +12 [+] [-]

, 2011-06-23 12:08, pirms 11 gadiem
Vairums mock draft's versijās, Bertāns nonāk, Mavs, Bulls un Spurs.

  +2 [+] [-]

, 2011-06-23 12:09, pirms 11 gadiem
Labāk, lai nodraftē Nets un pēc tam tiek spēlēt, nekā tiktu pie tiem kas tur apkārt - Dalasa, Bulls, Spurs

 +13 [+] [-]

, 2011-06-23 12:11, pirms 11 gadiem
cikos sākas? Pēc LV laika

  +3 [+] [-]

, 2011-06-23 12:11, pirms 11 gadiem
Šajā rakstā it kā tika paskaidrotas elementārās lietas, bet ne galvenais. Pirmā - otrā kārta. Cik saprotu pirmajā kārtā nodraftētajiem automātiski tiek piešķirts garantētais līgums, tikai nezinu uz cik sezonām. Īsti nezinu kas tad ir ar otrajā kārtā draftētajiem. Klubam uz viņiem ir tiesības, bet pagaidām līgumu viņi var nepiedāvāt? Kāds var paskaidrot, lūdzu?!

     [+] [-]

, 2011-06-23 12:16, pirms 11 gadiem
Un kur, tad varēs sekot līdzi?

     [+] [-]

, 2011-06-23 12:16, pirms 11 gadiem
Cikos sākas pēc LV laika??
Kur varēs skatīties??

  +5 [+] [-]

, 2011-06-23 12:19, pirms 11 gadiem
Nu būtu labi Mavs vai Spurs, viņiem tieši kāds metējs vajadzīgs. Būtu labi ja arī Strelnieku nodraftētu, bet nu diezvai.

  +7 [+] [-]

, 2011-06-23 12:20, pirms 11 gadiem
Pati drafta ceremonija sākās 2:00 pēc LV laika???
Slēpts komentārs: McRELE

  +5 [+] [-]

, 2011-06-23 12:24, pirms 11 gadiem
The draft will start at 7:00 pm Eastern Daylight Time (2300 UTC), and will be broadcast in the United States on ESPN.

Sanāk 1:00 pēc mūsu laika?

 +17 [+] [-]

, 2011-06-23 12:27, pirms 11 gadiem
Ja rīt ieraudzīšu rakstu par visu trīs latviešu draftēšanu , tad tiešām pārdomāšu alkohola ietekmi uz cilvēku
P.S. Būs taču tas Dāvis NBA. Nekas cits neatliks.

  +4 [+] [-]

, 2011-06-23 12:28, pirms 11 gadiem
mrPO rakstīja: Sanāk 1:00 pēc mūsu laika?
2:00

  +7 [+] [-]

, 2011-06-23 12:30, pirms 11 gadiem
Tranquillo rakstīja: Ja rīt ieraudzīšu rakstu par visu trīs latviešu draftēšanu , tad tiešām pārdomāšu alkohola ietekmi uz cilvēku
P.S. Būs taču tas Dāvis NBA. Nekas cits neatliks.
tas, ka viņu draftēs, nenozīmēs, ka viņš spēlēs NBA...
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

  +5 [+] [-]

, 2011-06-23 12:34, pirms 11 gadiem
2:00 pēc LV laika

  +1 [+] [-]

, 2011-06-23 12:37, pirms 11 gadiem
gan jau ka DALLAS paņems

     [+] [-]

, 2011-06-23 12:43, pirms 11 gadiem
karstgalvis rakstīja: uz GSW!
Uz Vefu mošk?

  +2 [+] [-]

, 2011-06-23 12:43, pirms 11 gadiem
McRELE rakstīja: tas, ka viņu draftēs, nenozīmēs, ka viņš spēlēs NBA...
ja pirmajā kārtā, tad var uzskatīt ka Bertāns pēc Olimpijas ēras dosies vienā vizienā

     [+] [-]

, 2011-06-23 12:45, pirms 11 gadiem
1 kārtā nodraftēs.

  +2 [+] [-]

, 2011-06-23 12:45, pirms 11 gadiem
Atradu - 2.30 NTV+ Basketbola kanāls rāda!

  -2 [+] [-]

, 2011-06-23 12:46, pirms 11 gadiem
Kā tas sanāk tajā drafta ceremonijas zālē sēdēs un gaidīs rezultātus J. Strēlnieks un abi Bertāni vai tomēr tikai jaunākais Bertāns ?
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

     [+] [-]

, 2011-06-23 12:54, pirms 11 gadiem
treysongz rakstīja: man liekas ka neviens, Bertāns škiet palicis mājās, varbūt kļudos, bet kāpēc SC neko par to neziņo vai viņš(Bertāns) būs klāt drafta ceremonijā vai no mājām skatīsies?????
Bertāns pats trenēsies ar u19 izlasi.. Nodraftēs - ok, nenodraftēs - arī ok.

  +1 [+] [-]

, 2011-06-23 12:56, pirms 11 gadiem
treysongz rakstīja: man liekas ka neviens, Bertāns škiet palicis mājās, varbūt kļudos, bet kāpēc SC neko par to neziņo vai viņš(Bertāns) būs klāt drafta ceremonijā vai no mājām skatīsies?????
daavis bertans gatavojas pasaules cempiionaatam ta kaa skatiisies pa televizoru
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

  +1 [+] [-]

, 2011-06-23 13:02, pirms 11 gadiem
Bet Spurs gribot Jonu Valančiuni.

  +4 [+] [-]

, 2011-06-23 13:07, pirms 11 gadiem
Harington rakstīja: Bet Spurs gribot Jonu Valančiuni.
Ļoti iespējams, ka viņš ātrāk aizies.

  -2 [+] [-]

, 2011-06-23 13:12, pirms 11 gadiem
warriors panjems
Slēpts komentārs: srajo

     [+] [-]

, 2011-06-23 13:28, pirms 11 gadiem
SI.com prognoze pēdējā ka Bertānu paņems Bulls.Neslikta vieta būtu,tāpat gadu vai divus pavadīs Eiropā.Ja par pārējiem tad ir tikai divi spēlētāji ekspertu prāt kas var uzreiz dot impact un tie ir Īrvings un Viljamss.Pārējie ir milzīgas jautājuma zīmes.Tas pats Fredete-vai būs Nešs vai Dikau?!Ļoti interesē vai Spurs samainīs Pārkeru jo Spurs GM izcēlies ar ļoti labām izvēlēm draftos izņemot varbūt Spliteru bet redzēs.
1 2 3 4 127 komentāri