Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:131, Did:0, useCase: 3

LBL klubu apskats: LU, Liepāja un Valmiera kā iespēju vietas jaunajiem

Toms Mālmeisters
Toms Mālmeisters

LBL klubu apskats: LU, Liepāja un Valmiera kā iespēju vietas jaunajiem
''Latvijas Universitāte'' pagājušajā sezonā pārsteidza. Vai izdosies arī šogad? Foto: Jānis Lārmanis/Valmiera Glass/ViA

Pēc divām dienām ar pirmajām spēlēm sāksies 2022./2023. gada apvienotās Latvijas - Igaunijas līgas sezona, kurā nemainīgi no Latvijas piedalīsies sešas komandas. Klubu apskata otrā daļa veltīta pagājušās sezonas pārsteiguma autorei ''Latvijas Universitātei'', ''Liepājai'' un ''Valmiera Glass/ViA''. Visām kopīga iezīme ir iespēju došana jaunajiem un talantīgajiem basketbolistiem.

Latvijas Universitāte

Komplektācija: Pagājušās sezonas pārsteiguma autore Latvijas Basketbola līgā ‘’Latvijas Universitāte’’ turpina stabili veidot komandu no gados jauniem basketbolistiem, tiem dodot iespēju sevi apliecināt augsta līmeņa basketbola spēlēs. Pret iepriekšējo sezonā arī šajā komandā spēlēs tādi rotācijas spēlētāji kā Ričards Vitoļskis, Pauls Miglinieks, Reinis Avotiņš, Gustavs Kampuss, Valters Briedis, Norberts Strautiņš, Edvards Mežulis un Dāvids Vīksne. No ‘’Liepājas’’ uz Rīgu pārcēlies Gustavs Jakubauskis, bet no Spānijas pēc spēka trešās līgas U20 izlases saspēles vadītājs Toms Skuja. Vienīgais nopietnais starpsezonas zaudējums ir Alberts Putāns, kurš karjeru turpinās VEF.

Nozīmīgākās izmaiņas notikušas treneru rindās. Pēc sešu gadu nogriežņa to vairs netrenēs Guntis Endzels, jo pusēm bijuši atšķirīgi viedokļi saistībā par finanšu jautājumiem, kurus šajā vasarā tās nav spējušas atrisināt. Kluba versija bijusi, ka Endzels nav akceptējis sadarbības piedāvājumu, bet trenera, ka bijušas domstarpības par no kluba puses vienu neizpildītu solījumu. Rezultātā pirmo reizi kādas LBL komandas vadībā nonācis Jāņa Gailīša brālis Gunārs Gailītis. Speciālists ilggadēji bija Endzela palīgs LU, šīs funkcijas pildot iepriekš arī Jēkabpilī un šajā vasarā U20 izlasē Dāvim Čoderam. Bez Gailīša nonākšanas trenera amatā LU bijis vēl viens papildinājums treneru rindās, kas oficiāli tiks paziņots tuvākajā laikā. Tikmēr menedžera krēslā nonācis bijušais basketbolists Haralds Kārlis.

Gatavojoties sezonai, ‘’Latvijas Universitāte’’ līdz šim aizvadījusi piecas pārbaudes spēles, no kurām zaudējusi četrās - ar 46:74 pret VEF, ar 72:108 pret “Prometey”, ar 72:73 pret “Ogri” un ar 80:85 pret ‘’Avis Rapla’’. Vienīgā uzvara svinēta pret ‘’Valmiera Glass/ViA’’, pretinieci pārspējot ar 91:82. Jauno sezonu Gunāra Gailīša vadītā komanda sāks sestdien, 1. oktobrī, kad savā laukumā uzņems līgas jaunpienācēju ‘’Keila’’ – tās rindās spēlē bijušais LU basketbolists Mārcis Vītols.

Mērķi: Latvijas Universitātes Sporta centra direktors Uģis Bisenieks pauž, ka basketbola kluba ''Latvijas Universitātes'' nozīmīgākais uzdevums ir attīstīt jaunos basketbolistus un dot tiem iespējas sevi apliecināt. Sezonas gaitā vienība plāno spēlēt ar maksimāli plašu rotāciju, bet lielākais prieks tiek pausts par šobrīd notiekošo kvalitatīvo treniņu darbu. No rezultātu viedokļa klubs vēlētos paveikt to pašu, ko iepriekšējā sezonā - Latvijas Basketbola līgā tikt pāri ceturtdaļfinālam, Latvijas kausā spēlēt pusfinālā, un demonstrēt solīdu spēli apvienotajā Latvijas - Igaunijas līgā.

Budžets: ‘’Latvijas Universitātes’’ budžets ir nemainīgi mazākais starp Latvijas Basketbola līgas komandām – ap 160 tūkstošiem eiro, taču papildus tam klāt nāk arī studiju maksu segšana spēlētājiem, līdz ar to kopējais finansējums ir lielāks par augstākminēto skaitli. Finansējumu klubam nodrošina pati universitāte, līdz ar to tas katru sezonu var rēķināties ar stabilu un vienmērīgu budžetu. Spēlētāji basketbolu apvieno ar studijām augstskolā jeb praktizē tā saucamo duālo karjeru, kā rezultātā tiek iegūta arī vērtīga izglītība. Šo sistēmu izgājuši daudzi nākamie citu LBL klubu basketbolisti, kā arī izlašu basketbolisti kā Žanis Peiners un Mārcis Vītols.

"Latvijas Universitāte" sastāvs

SpēlētājsPoz.Aug.Dz.g.Komanda 2022
Ričards VitoļskisPG1852001Latvijas Universitāte
Toms SkujaPG1892002Sant Antoni (SPA-3)
Valters BriedisPG1842003Latvijas Universitāte
Gustavs KampussSG1901999Latvijas Universitāte
Pauls MiglinieksSG1902000Latvijas Universitāte
Edvards LucisSG1852000Latvijas Universitāte
Gustavs JakubauskisSG1902003Liepāja
Norberts StrautiņšSG1902000Latvijas Universitāte
Dāvids VīksnePF1952000Latvijas Universitāte
Kristaps ČavarsPF1952001Latvijas Universitāte
Daniils SmirnovsPF2042003Tallinas Kalev
Edvards MežulisC2022000Latvijas Universitāte
Reinis AvotiņšC2051998Latvijas Universitāte

BK Liepāja

Komplektācija: Trešo gadu pēc kārtas liepājnieki turpina dot iespējas gados jauniem latviešu spēlētājiem. Starpsezonā tai bija iespējami divi dažādi ceļi – virzīties tāda sastāva veidošanā, kāds tas ir šobrīd, vai piesaistīt atsevišķus basketbolistus ar lielāku pieredzi un kuru atalgojuma vēlmes arī būtu apjomīgākas. Rocības dēļ vasaras otrajā pusē klubs izšķīries par pirmo variantu.

Sastāvs nomainījis gandrīz par pusi, un kļuvis vēl jaunāks pret iepriekšējo sezonu. Komandas līderis Roberts Bērziņš pārcēlās uz ‘’VEF Rīga’’, Oskars Hlebovickis karjeru turpinās Vroclavas ‘’Slask’’ dublieru komandā, Zigmārs Raimo devās leģionāra gaitās uz Tallinas ‘’Kalev/Cramo’’, Pēteris Salmiņš atgriezās VEF sistēmā un spēlēs RSU/’’VEF Rīga’’, Gustavs Jakubauskis pārgāja uz ‘’Latvijas Universitāti’’, bet kapteinis Roberts Krastiņš noslēdzis profesionālā basketbolista karjeru.

Par skaļāko liepājnieku papildinājumu jāmin Arnoldu Helmani, kurš pagājušajā sezonā dažādu traumu dēļ maz spēlēja ‘’Avis Rapla’’ sastāvā, bet pirms tam pārstāvēja čempioni ‘’VEF Rīga’’. Viņam tā ir atgriešanās sava dzimtā basketbola kluba rindās. No ‘’Ventspils’’ uz otru Kurzemes basketbola klubu pārnācis Kristiāns Šulcs, no ‘’Avis Rapla’’ cits U20 izlases basketbolists Ričards Vanags, bet no ‘’Ogres’’ Ojārs Bērziņš. Citi papildinājumi bijuši no gados jauniem spēlētājiem – nākamajā sezonā tajā spēlēs U16 izlases viens no līderiem Mārtiņš Kilups, 2003. gadā dzimušais Bogdans Kiseļovs, galvenā trenera Artūra Visocka-Rubeņa dēls Adrians Visockis-Rubenis un U18 izlasē iekļautais Īrijā dzimušais latviešu izcelsmes basketbolists Fransuā Nkojs-Eale.

Salīdzinot pret iepriekšējo sezonu, klubā palikuši Renārs Birkāns, Juris Vītols, Kārlis Žunda, Frederiks Meinarts, Henriks Bajārs un Kārlis Šiliņš. Pirms jaunās sezonas liepājnieki aizvadīja sešas pārbaudes spēles, uzvarot četrās - 79:62 pret ‘’Neptūnas-Akvaservis’’, 78:68 pret Nirnbergas "Falcons", 89:61 pret ‘’Ventspili’’ un 82:77 pret Lietuvas ‘’Šilute’’. Divos mačos piedzīvotas neveiksmes - 73:83 pret “Siauliai” un ar 46:73 pret Klaipēdas “Neptūnas”. Ne visi kluba spēlētāji tajās piedalījušies – savainojumi lieguši komandas rindās spēlēt vēl Kristiānam Šulcam un Bogdanam Kiseļovam, bet minūtes laukumā saņēmuši arī tādi jaunie basketbolisti kā Kristaps Soldantekovs un Raivo Cālītis. Jauno sezonu Artūra Visocka-Rubeņa trenētā vienība sāks piektdien, 30. septembrī, kad savā laukumā uzņems čempioni ‘’VEF Rīga’’.

Mērķi: Biedrības ‘’Sporta klubs Liepājas basketbols’’ valdes loceklis un direktors Normunds Atvars par vienības mērķiem atklāja, ka visos turnīros tā vēlas atrasties tuvāk vadošajām komandām. Skaidrs mērķis nosprausts Latvijas Basketbola līgā, kur liepājnieki vēlas atgriezties cīņā par medaļām, tas ir, vismaz iekļūt pusfinālā un minimāli spēlēt par bronzas medaļām. Arī Latvijas kausa izcīņā klubs vēlas tikt tālāk nekā pirms gada, kad jau visai ātri tai pretiniekos nāca ventspilnieki.

Tikmēr apvienotajā Latvijas – Igaunijas līgā tā vēlas atrasties tuvāk astotniekam un veiksmes gadījumā arī cīnīties par iekļūšanu izslēgšanas spēlēs. Tiek norādīts uz iepriekšējo sezonu, kurā ‘’Liepāja’’ sastapās ar hronisku veiksmes trūkumu – gan spēlētāju veselības ziņā, gan zaudēto spēļu galotnē ziņā, kur atsevišķas no tām tika zaudētas ar pretinieku precīziem metieniem spēļu pēdējās sekundēs.

Budžets: 2021. gada nodotajā gada pārskatā norādīts, ka biedrības ‘’Sporta klubs Liepājas basketbols’’ ieņēmumi bijuši nedaudz virs 462 tūkstošiem eiro. Šeit gan jāņem vērā, ka tas ir vienības budžets uz abām vīriešu komandām un sieviešu komandu, taču lielākā lauvas tiesa (ap 70-75%) aiziet vīriešu komandas vajadzībām, skaidro Atvars. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, šajā kluba ieņēmumi pat palielināšoties, taču tāpat augstākas kļuvušas izmaksas, tāpēc kluba rocība palikusi aptuveni līdzšinējā līmenī, turpināja biedrības direktors, kurš pateicās par sadarbību Liepājas Sporta spēļu skolai un Liepājas pilsētas domei.

BK "Liepāja" sastāvs

SpēlētājsPoz.AugumsDzimis.Komanda 21/22
Renārs BirkānsPG186 cm1997.Liepāja
Juris VītolsPG186 cm2005.Liepāja
Artūrs VuciņšPG180 cm2004Liepāja
Ojārs BērziņšSG192 cm2001Ogre
Kristiāns ŠulcsSG194 cm2002.Ventspils
Bogdans KiseļovsSG191 cm2003.Sojky (Čehija)
Ričards VanagsSF/PF202 cm2002.Avis Rapla (Igaunija)
Kārlis ŽundaSF198 cm1997.Liepāja
Adrians Visockis-RubenisSF194 cm2005.Spars/VeA
Frederiks MeinartsPF208 cm2005.Liepāja
Kārlis ŠiliņšC209 cm1997.Liepāja
Henriks BajārsC213 cm2002.Liepāja
Fransuā Nkojs-EaleC210 cm2005.Dublinas akad. (Īrija)

Valmiera Glass/ViA

Komplektācija: Jauna ceļa sākumā ir ‘’Valmiera Glass/ViA’’. Pēc nepārliecinošas 2021./2022. gada sezonas, kurā ne sniegums laukumā, ne rezultāti nebija cerētajā līmenī, klubs atgriezies pie iepriekšējā uzstādījuma audzināt jaunos basketbolistus, taču ar niansi, ka ne visi būs vietējie basketbolisti. Vasarā klubs paziņoja, ka turpmāk kluba valdē darbosies Dairis un Dāvis Bertāni, bet par galveno treneri iecelts lietuvietis Tomass Keršis. Lietuvietis šajā amatā nomainīja Edmundu Valeiko, ar kuru pirms iepriekšējās sezonas bija noslēgts divu gadu līgums, taču pēc sezonas puses sadarbību lēma neturpināt.

Arī kluba sastāvs krasi mainījies. Salīdzinot ar iepriekšējo sezonu, klubā palikuši tikai pieci basketbolisti - Niks Salenieks, Valters Vēveris, Ričards Greitāns, Roberts Vēveris un Kristaps Elksnītis. Kārlis Apsītis pārcēlies uz ‘’Ogri’’, Ervīns Jonāts karjeru turpinās Spānijas trešajā līgā, Jānis Kaufmanis Grieķijas otrajā līgā, bet Klāvs Dubults pēc spēka Polijas otrajā līgā. Prom ir abi pagājušās sezonas leģionāri - Andrijs Voinalovičs nākamajā sezonā pārstāvēs Nikolaja Mazura trenēto ‘’Tartu Ulikool’’, bet Dariuss Klārks pārcēlies uz Saūda Arābijas vienību ‘’Al-Taawon’’.

Komandas vadība iepriekš pauda, ka jaunajā sezonā sastāvs tiks komplektēts ar spēlētājiem vecumā līdz 25 gadiem un teiktais piepildījies. Sastāvā ir četri ārzemnieki – 23 gadus vecais lietuvietis Tads Vaičiūns, 23 gadus vecais amerikānis Džastins Makkāls, cits amerikānis Tervels Beks un ukrainis Ivans Tokovenko. Lietuvietis pēdējās divas sezonas epizodiski spēlēja Paņevežas ‘’Lietkabelis’’, abiem amerikāņiem šī ir pirmā sezona Eiropā, bet ukraiņu centrs Tokovenko spēlējis Čerkasi ‘’Monkeys’’ rindās. Valmierā atgriezies Edgars Kaufmanis, kuru klubs iepriekšējā sezonā izīrēja Itālijas ceturtās līgas komandai ‘’Bellizzi’’.

Pēc raksta publicēšanas ''Valmiera Glass/ViA'' pieteikusi vēl vienu centru - Austrālijas basketbolistu Dengu Gaku, kuram šī būs pirmā sezona Eiropā. Iepriekš viņš četrus gadus studējis ASV, Maiami ''Hurricanes'' sastāvā spēlējot NCAA. Trijās pirmajās sezonās viņš laukumā pabija virs desmit minūtēm vidēji spēlē, bet noslēdzošajā vien virs piecām. Tāpat Austrālijas izlases sastāvā Gaks piedalījies U17 un U19 Pasaules kausā, 2015. gada U19 turnīrā septiņos mačos vidēji metot četrus punktus un izcīnot 4.1 atlēkušo bumbu.

Klubam bija vēlme komandā paturēt vienu pieredzējušu basketbolistu virs 25 gadu vecuma, bet praksē tas neīstenojās. Pārbaudes spēlēs tās sastāvā piedalījās centrs Viktors Iļjins, bet viņš saņēma piedāvājumu no Lietuvas otrās līgas komandas Marijampoles ‘’Sūduva-Mantinga’’, ko arī pieņēma.

‘’Valmiera Glass/ViA’’ starpsezonā aizvadījusi piecas pārbaudes spēles, no kurām uzvarējusi divās – ar 93:87 apspēlēta ‘’Tartu Ulikool’’ un ar 95:87 līgas jaunpienācēja ‘’Keila’’. Citās spēlēs piedzīvotas neveiksmes – ar 77:98 pret ‘’Viimsi’’, ar 82:91 pret ‘’Latvijas Universitāte’’ un ar 83:98 pret Lietuvas ‘’Gargždai’’. Sezonu valmierieši sāks svētdien, 2. oktobrī, kad viesosies pie BK ‘’Ventspils’’.

Mērķi: Iepriekš kluba ģenerālmenedžeris Roberts Zeile atklāja, ka vienības mērķi ir cīnīties par iekļūšanu izslēgšanas spēlēs apvienotajā Latvijas-Igaunijas līgā, kur līdz šim klubs vēl nav spēlējis. Tikmēr Latvijas Basketbola līgā valmierieši vēlas iesaistīties cīņā par medaļām, uzskatot, ka no otrās līdz sestajai vietai komandu spēku samēri ir līdzvērtīgi.

Budžets: 2021. gada nodotajā biedrības basketbola klubs ‘’Vidzeme’’ gada pārskatā redzams, ka tās ieņēmumi bijuši nedaudz virs 232 tūkstošiem eiro, kas ir līdzvērtīgi tam, kas tika atainots gada pārskatā gadu iepriekš. Kluba ģenerālmenedžeris Zeile iepriekš pauda, ka vienības budžets nākamajai sezonai būs līdzvērtīgās pozīcijās vai pat nedaudz apjomīgāks.

''Valmiera Glass/Vidzemes Augstskola'' sastāvs

SpēlētājsPoz.Aug.Dz.g.ValstsKomanda 2022'
Niks SalenieksPG183 cm2000LatvijaValmiera Glass/ViA
Kristers ElksnītisPG195 cm2000LatvijaValmiera Glass/ViA
Markuss ZvīnisPG191 cm2005LatvijaValmiera Glass/ViA
Roberts VēverisPG189 cm2004LatvijaValmiera Glass/ViA
Valters VēverisSG193 cm2000LatvijaValmiera Glass/ViA
Edgars KaufmanisSG193 cm1999LatvijaBellizzi (Itālija 4)
Džastins MakkālsSG197 cm1997ASVRoadrunners (NCAA)
Ričards GreitānsSG/SF197 cm2001LatvijaValmiera Glass/ViA
Tads VaičūnsSF200 cm1999LietuvaLietkabelis (Lietuva)
Tervels BeksSF200 cm1997ASVGolden Flashes (NCAA)
Markuss ZariņšSF195 cm2005LatvijaValmiera Glass/ViA
Ivans TokovenkoC212cm2004UkrainaČerkasi Monkeys (Ukraina)
Dengs GaksC206cm1998AustrālijaMaiami Hurricanes (NCAA/ASV)

Visas oktobrī Latvijā notiekošās apvienotās Latvijas - Igaunijas līgas spēles tiešraidē būs pieejamas kanālā TV4 un portālā ''Sportacentrs.com''

     [+] [-]

, 2022-09-28 16:01, pirms 2 gadiem
Valmierai jāmeklē pamatcentrs un vēl kāds PF savādāk zem groziem būs caurums

     [+] [-]

, 2022-09-28 17:02, pirms 2 gadiem
Witslenamitea rakstīja: Valmierai jāmeklē pamatcentrs un vēl kāds PF savādāk zem groziem būs caurums
Mieru, mieru. Kā jau Wolmars te ziņoja, viens ļoti interesants ārzemju puika jau ir ceļā!

  -1 [+] [-]

, 2022-09-28 19:18, pirms 2 gadiem
Valmiera pilna leğionāriem!
Žēl, ka neiet ceļu ar savējiem. LU, vrb Ogre gan cepuri nost un īpaši Liepāja, kura kapās ar vēl jaunāku vietējo sastāvu!

     [+] [-]

, 2022-09-28 20:11, pirms 2 gadiem
Witslenamitea rakstīja: Valmierai jāmeklē pamatcentrs un vēl kāds PF savādāk zem groziem būs caurums
Pagaidām baigi to caurumu zem groza nejūt, jo Beks patiešām ir universāls čalis, visur pagūst! Taču tās ir ļoti garas spēles minūtes - ap 35 katru maču, tā var piebeigt labu spēlētāju... Saspēlnieks? Jā, droši vien derētu. Labā formā ir Salenieks, taču aiz viņa muguras diez kas pagaidām nav, jo Elksnītim viena trauma seko otrai jau ne pirmo gadu...

  +2 [+] [-]

, 2022-09-28 20:24, pirms 2 gadiem
parveselīgudzīvesveidu rakstīja: Mieru, mieru. Kā jau Wolmars te ziņoja, viens ļoti interesants ārzemju puika jau ir ceļā!
LatEst mājaslappā jau ir ierakstīts Deng Matur Gak no Austrālijas 206 cm.

  +1 [+] [-]

, 2022-09-28 20:44, pirms 2 gadiem
Witslenamitea rakstīja: LatEst mājaslappā jau ir ierakstīts Deng Matur Gak no Austrālijas 206 cm.
Paldies, papildināju rakstu!

     [+] [-]

, 2022-09-28 21:43, pirms 2 gadiem
Par Valmieras saspēlniekiem runājot, iepriekšējos divus gadus tā skaitījās arī Greitāna pozīcija, un palielinoties spēles laikam, neizpalika arī progress. Interesanti, ka vienas vasaras laikā no PG pozīcijas var pārlekt uz SF, labi vēl, ka ne uz C. Izkatās, ka jaunā trenera prioritāte būs “dragāšana”, nevis koordinēta darbība laukumā. Un tas ne vienmēr dod pozitīvu rezultātu.

     [+] [-]

, 2022-09-29 17:10, pirms 2 gadiem
Parastais vērotājs rakstīja: Par Valmieras saspēlniekiem runājot, iepriekšējos divus gadus tā skaitījās arī Greitāna pozīcija, un palielinoties spēles laikam, neizpalika arī progress. Interesanti, ka vienas vasaras laikā no PG pozīcijas var pārlekt uz SF, labi vēl, ka ne uz C. Izkatās, ka jaunā trenera prioritāte būs “dragāšana”, nevis koordinēta darbība laukumā. Un tas ne vienmēr dod pozitīvu rezultātu.
Esmu redzējis Greitānu praktiski visās pērnās sezonas spēlēs Valmierā, redzēju viņu nupat mačā pret Keilu. Laikam jau loģiska ir viņa pārkvalifikācija, jo Nr.1 pozīcijā - tas mans subjektīvs viedoklis - Ričards bija par lēnu. Šobrīd viņa darbības komandas interesēs ir krietni produktīvākas. Bet pie jaunā trenera Valmiera spēlēs ātru basketbolu, tas nu gan ir tiesa.

     [+] [-]

, 2022-09-29 18:52, pirms 2 gadiem
Valmiera pie C varēja izskatīt Kārli Garozu ja viņš vēl spēlē.

     [+] [-]

, 2022-09-29 19:01, pirms 2 gadiem
Nu Greitāns pēc auguma un spēles stila manā skatījumā ir tīrākais SF, turklāt ļoti talantīgs

     [+] [-]

, 2022-09-29 19:03, pirms 2 gadiem
Witslenamitea rakstīja: Valmiera pie C varēja izskatīt Kārli Garozu ja viņš vēl spēlē.
Šķiet, ka īsti profesionāli vairs nespēlē, bet varbūt kļūdos. Toties šodien uzzināju, ka Salmiņš nākāmo sezonu spēlēs Nacionālajā līgā. Kā rotācijas spēlētājs garajā galā noderētu arī ausgtākās līgas klubiem manā skatījumā