Valeiko: "Kvotas kā nepieciešamība stiprai izlasei"
Latvijas vīriešu basketbola izlases treneris Edmunds Valeiko pauž savu viedokli par viesspēlētāju kvotām. Treneris uzskata, ka pieņemtais pagājušajā nedēļā pieņemtais lēmums ir pareizs un varēja tikt pieņemts jau agrāk.
Edmunds Valeiko,
Latvijas vīriešu basketbola izlases treneris
Pagājušajā nedēļā plašu ažiotažu radīja lēmums par kvotam Latvijas Basketbola līgā (LBL). Uzskatu, ka tas ir pilnīgi loģisks iznākums, tikai varēja tikt pieņemts jau ātrāk, nevis jūlijā, lai klubi varētu ar to rēķināties.
Taču, ja turpnātos tāpat kā līdz šim – bez viesspēlētāju ierobezošanas, tad mēs nonāktu tur, kur neviens negribētu. Pat neminēšu, kādās grupās. Līdzšinējā situācijā klubi varbūt bija ieguvēji, bet Latvijas izlase noteikti nē. Kā piemēru varu minēt Ukrainas izlasi, kas katru gadu spēlēja Eiropas čempionāta finālturnīrā, bet, aizejot pieredzējušajiem spēlētājiem, pat esot labiem vietējiem basketbolistiem, atsevišķām zvaignēm un neierobežotu ārzemnieku skaitu līgā izlases rezultāti ir tādi, ka viņi ir B grupā, kas atkal sāk no pašas apakšas. Kaut gan Ukrainas līga, ja ņem vidējo, noteikti profesionālā jomā ir krietni stiprāka nekā Latvijas līga.
Atgriežoties pie Latvijas – lai arī kādas mums bija vai nebija kvotas, mēs tāpat nespējām konkurēt ar abiem spēcīgākajiem Lietuvas superklubiem. Es nedomāju, ka šis ir kvotu jautājums. Es nedomāju, ja atceltu kvotas, ka tad mēs varētu nopietni konkurēt un uzvarēt viņus. Jā, atsevišķās spēlēs varētu, bet lielos turnīros tas diezin vai būtu iespējams. Tāpēc mums ir jāiet cits ceļš. Esmu pārliecināts – reālas kvotas LBL, kas līdz ar to nozīmē arī lielāku spēles laiku, atļaus progresēt latviešu jauniešu izlašu talantīgākajiem spēlētājiem.
Ja vērtē atsevišķus basketbolistus, tad par Dairi Bertānu visi runā, ka viņš ir daudz spēlējis „ASK”, bet, ja paskatāmies rūpīgāk, tad viņš ir spēlējis tikai tajās spēlēs un epizodēs, kad kāds no pamatsastāva ir dabūjis traumu. Varētu teikt, ka viņš spēlē reguāri, ja viņam būtu virs 25minūtēm vidējais spēles laiks, bet nopietnās spēlēs, kad bija pilns sastāvs, Bertāns netika spēlējis vispār. To pašu var teikt arī par Jāni Strēlnieku. Es domāju, ka, ja viņam „Ventspils” klubā spēles laiks būtu lielāks, viņš progresētu krietni vien ātrak. Ronalds Zaķis „Ventspilī”, var teikt, ka vispār netika spēlējis. Nebūtu nokļuvis „VEF’ā”, visi zinātu, ka ir tāds spēlētājs, bet neviens nezinātu, ko viņš spēj un var spēlēt krietni augstākā līmenī. Ernests Kalve pirms diviem gadiem bija viens no perspektīvākajiem spēlētajiem, taču, lai arī sekoja traumas un ieilga sēdēšana uz soliņa, regulāri trenējoties ir redzams progress un iespaja spēlēt. Runājot par Edgaru Jeromanovu, jāatgriežas pie ārzemnieku kvotām. Kad Jeromanovs bija „Baronā” un tika noslēgts līgums ar Ģediminu Maceinu, Edgara spēles laiks saruka tuvu nullei. Ja viņš līdz 19, 20 gadiem progresēja, tad pēc tam tā līkne gāja lejup. Un atkal – nenokļūstot „VEF’ā”, var teikt, ka pa īstam viņam basketbola karjera būtu beigusies. Tagad mēs redzam, ka Edgars ir atguvis spēkus, viņš jūt, ka var spēlēt un viņš to rāda ar savu darbu, ar savu attieksmi un rezultātā viņš ir pirmās izlases kandidāts.
Šādu spēlētāju Latvijas līgā ir ļoti daudz. Nepietiek, ka 25 gados mēs sasniedzam pirmās izlases slieksni. Tam jānotiek jau U-18, U-20 izlasē. Kad kopīgi ar galveno valstsvienības treneri Nenadu Trajkoviču kritiski izvērtējām, kurus spēlētājus varētu ņemt pirmajā izlasē, diemžēl atskārtām, ka U-20 tādu spēlētāju nav. Kaut gan tur ir labi spēlētāji, bet ir jāpārkāpj nākamajam posmam. Ja viņš nespēlēs regulāri savā klubā augstā līmenī, tad viņa progress apstāsies.
Diemžēl situācija ir tāda, ka to spēlētāju, kas klubos, bet ne tajos spēcīgākajos, ir līderi, profesionālais līmenis ir neatbilstošs spēlēšanai augstā Eiropas līmenī –spēlēšanai Eiropas kvalifikācijas turnīros, čempionāta finālturnīros. Varbūt liela daļa ir arī pašu spēlētāju vaina - viņiem liekas, ka ir Latvijas mēroga zvaigznes, bet, saskaroties ar jaunu spēles stilu, jaunu basketbola izpratni, var redzēt, ka tas līmenis ir Latvijas līmenis. Ja mēs gribam iet tālāk, ja vēlamies kādas skanīgākas uzvaras, tad ir jādomā uz priekšu. Varbūt Latvijas top komandām vajag savā paspārnē ņemt perspektīvos jauniešus un atrast veidu, kā viņiem progresēt. Protams, šo komandu treneri un prezidenti šajā brīdī domās par rezultātu, taču, vai mums kāda no šīm komandām var garantēt, ka izcīnīs kādu kausu tepat Baltijas līgā vai Eirolīgā? Protams, liels sasniegums bija „Barona” FIBA kauss.
Skaidrs, kam mēs nevaram atsaukt no ārzemēm visus latviešu spēlētājus, bet es domāju, ka arī skatītājiem būtu daudz interesantāk skatīties uz latviešu, nevis ārzemju basketbolistiem.
Mēs nedrīkstam aizmirst par Latvijas izlasi. Ja mums nebūs basketbola piramīdas smailes, kas ir Latvijas izlase, tad arī diezin vai bez latviešu spēlētājiem mums perspektīvā būs stipri klubi. Kā jau teicu – pēdējos gados ir ļoti maz jauno spēlētāju, kuri varētu reāli kandidēt uz pirmo izlasi. Ar jauno spēlētāju es domāju 18, 19, 20 gadīgu basketbolistu. Iepriekš viņi bija katru gadu – viens vai divi, bet tomēr bija.
Nobeigumā atgriežoties pie pirmās izlases, atceros, ka vairāki kandidāti dažādu iemeslu dēļ gribēja atteikties tajā spēlēt, un sabiedrībā tika sacelta gandrīz traģēdija. Tad šeit ir arī atbilde – reāli šo spēlētāju nav tik daudz. Var pienākt brīdis, ka nav, kas spēlē. Tāpēc turpmāk šīs nupat pieņemtās kvotas zināmā mērā dos jaunajiem spēlētājiem iespēju. Iespējams, kāds teiks mākslīgi. Lai būtu. Jaunajiem basketbolistiem jāapzinās, ka tā ir ļoti liela iespēja. Būs mums klubi ar latviešu spēlētājiem spēcīgi, būs mums stipra nacionālā izlase.
Informāciju sagatavoja:
LBS preses dienests
-4 [+] [-]
---
obrigado kārli!
+1 [+] [-]
+11 [+] [-]
p.s. Valis šajā fotogrāfijā ir ļoti līdzīgs Grafam!
-4 [+] [-]
1) klubi kļūs vājāki
2) vājāki kļūs klubu rezultāti
3) labākie vietējie brauks spēlēt uz labākām komandām, ar kurām kaut ko var vinēt
4) uz spēlēm nāks mazāk skatītāju
5) klubiem būs mazāks budžets, jo kāda jēga sponsoriem dot lielu naudu klubiem, ja reiz tur spēlē nīkuli.
6) vājš klubs = vāji nīkuļi kluba sastāvā.
Un kāds no tā visa labums ir izlasei?
-4 [+] [-]
+6 [+] [-]
vai Tavuprāt ar 5 leģionāriem šobrīd ir par maz, lai komanda labi spēlētu?! cerams, ka tagad būs tendence iepirkt dažus, bet LABUS leģionārus, nevis veselu lērumu vidusmēra nelatviešu špīleru!
+4 [+] [-]
un tagad mums spēlē nevis nīkuļi bet NBA špīleri?
+5 [+] [-]
Neviens jau nesaka ka nedrikst vispar viesspēlētājus - bet tur bija labs piemers par Jerumanovu -- kāda velna pēc vajadzēja paņemt viduvēju Lietuvieti ja varēja turpināt kapāt ar Jerumānovu ??? un es domaju ka ja Barons vai Ask panjemt kādu latvieti nevis tizlu Leiti kluba līmenis nemainitos - nevajag aizmirst ka Porzinģis,Štelmahers,Blūms,Timmermanis u.c. spēlēja citur pagajuso gad un vai tad vinji ir sliktaki par arzemniekiem tikai tapec ka redz vinji ir Latvieši ??
[+] [-]
1) tā kā tagad tie būtu ļoooti stipri
2) un kādi tad ir tie rezultāti? kur ir tās daudzās trofejas un tituli?
3) vismaz būs tādi spēlētaji
4) pieradīs un nāks vairāk
5) jēga no liela budžeta, ja spēlē tikai leģionāri un tāpat treofeju nav?
p.s. varam sākt atkal cepites ap kvotām
+2 [+] [-]
+7 [+] [-]
-1 [+] [-]
Turklāt leģionāra statusa piešķiršana leišiem un estiem ir absurda.
Ja man jāizvēlas starp spēlēm, kur, piemēram, mūsu klubā spēlē 1 mūsējais, bet komanda cīnās tajā pašā ulebā par playoff, un starp spēli, kur spēlē, piemēram, 3-4 mūsējie, bet komanda cīnās tajā pašā ulebā par to, lai dabūtu to 1 vienīgo uzvaru, tad, piedodiet, bet uz basketbolu es vairs neiešu.
Lai audzētu vietējos spēlētājus, pietiek ar tādām komandām kā VEF + pa 1 vai 2 kandidātiem lielajos klubos.
-2 [+] [-]
Jā, un vācieši atšķirībā no mūsējiem spēlē eirolīgā :p
+3 [+] [-]
Nu tad ej uz LR spēlēm vinji tak spēlē eiroligā un ganjau ka ari panjems to vienu latvieti kauktad , bet ja negribi redzet vairak latviesus tad ej Futbolu
+2 [+] [-]
1.2. Ja pat tagad tiek klubi nav ļoti stipri un rezultāti vāji, tad pēc kvotu ieviešanas varēs ar Igauņiem sisties par pēdējām vietām BBL.
3. Uzskatu, ka neko daudz vairāk tādi spēlētāji nebūs, viņi pat būs vēl mazāk.
4. Es vismaz nāksu mazāk, tāpat kā kādu laiku sekoju līdzi tikai Ventspilij, jo Rīgas komandas dēļ sava snieguma neinteresēja. Kāds kaifs skatīties uz pusamatieru komandām.
5. Daudziem ir interese skatīties labas kvalitātes spēles, turklāt pirmās trofejas jau sāka parādīties (FIBA kauss).
[+] [-]
Viņiem ir viena vieta Eirolīgā, nevis tāpēc, ak klubi labi, bet pati valsts ir Vācija ar daudz komandām.
[+] [-]
+4 [+] [-]
Es vispār nēsmu pamanijis ka Igauņi labi kapātu -- bet nu doma jau laba
[+] [-]
Nu nez viņi gandrīz uz EuroBasket tika, bet ja salīdzinam Portugāli ar Latviju, tad pēc loģikas, ja skatās pēc klubiem, tad Latvijai vajadzēja uzvarēt, bet kas sanāca?
[+] [-]
Paskatamies uz izlasēm, kas rangā ir virs mūsējiem.
Paņemam plašāk izmantoto sistēmu attiecībā uz legionāriem, un uz priekšu.
Attiecībā uz kvotām. Kāda gan būs vietējo izaugsme, ja komanda starptautiskā līmenī visiem klucēs? Mūsējiem jau tā ir lūzeru kompleks, vai tad ar to nepietiek?
Un vai tad normāli ārzemnieki vispār nāks spēlēt uz komandām, ar kurām nav cerību kaut ko sasniegt?
+7 [+] [-]
Un bieži arī problēma ir jauno spēlētēju attieksmē pret treniņu procesu un citām lietām. Lai arī cik talantīgs tu nebūtu, bet nesanāks augsta līmeņa spēlētājs, ja treniņos galvenais būs komandas biedriem parādīt kādu triku māki, nevis pievērsties normālam treniņu darbam, un ja pietkdienu un sestdienu vakaros regulāri tiek lietots alkohols un pa starpai uzpīpēta kāda cigarete. Tādi ir daudzi jaunie spēlētāji. Viņiem trūkst mērķtiecīguma un disciplīnas un nekādas kvotas to nemainīs.
[+] [-]
ja LBS atļautu vienā spēlē spēlēt ar ne vairāk kā pieciem tad tas ir pavisam cits jautājiens ,bet visā sezonā tikai pieci ir stipri par maz....
un vai tad klubu sponsoriem ir jāsāk domāt un rūpēties ar Latvijas izlasi ???ko tad LBS tad darīs...???
LBS visu grib novelt uz klubu pleciem,bet paši tik ievākt lielo piķi par 6,7,8 utt ārzemju spēlētājiem
-2 [+] [-]
-4 [+] [-]
Arguments - leģionāriem bagātie Rīgas superklubi par abiem pa vairākiem uzplaukuma gadiem NAV izaudzinājuši nevienu izlases kandidātu.
Par abiem superklubiem kopā izlasē ir 2 izlases pamatspēlētāji (Šķēle un Jahovičš), kuri labu darbu ārzemēs dabūs jebkurā laikā un divi problēmbērni - Kalve un Bērziņš.
vēl virkne no ārzemēm nopirkto izlases spēlētāju klubos ir sabojājuši veselību (Grafs, Valters) vai sildot skameiku piedzīvojuši regresu (Buškevics, Vaikulis).
Eiropas 60 - 100 spēcīgākie klubi ir laba lieta, bet man daudz svarīgāks liekas Latvijas basketbola un izlases liktenis.
-1 [+] [-]
Tapēc ari vaig kvotas.
-3 [+] [-]
[+] [-]
tu esi priduraks
+5 [+] [-]
Un kāda jēga būs no Latvijas līgas, ja finālā būs skaidrs, ka tas viens superklubs vinēs ar 4-0 sērijā.
Ventspils valdīja Latvijā cik gadus, 7, vai tad bija forši iet un skatīties, kā tiek mīcīts barons. Baigā jau nu intriga bija. Tāpat kā ar to, piemēram, barona jauniešu izaugsmi. Kā var izaugt, ja tevi mīca, ka tu pat patirināties nespēj.
Un 3 leģionāri... tas nav nopietni. Pat vefā tagad, manuprāt, ir vairāk kā 3. Vienīgā atšķirība, ka viņi ir baltādainie, grūtāk pamanīt
-1 [+] [-]
Tu tagad liec mieru ASk - jo viņi jau nu nau tas klubs kur būtu vis vairāk ārzemnieku paskaties uz to pašu baronu -- pat atcereties gruti visus kas tur pagājušajā sezonā
-1 [+] [-]
Nezinu, tad jau redzēsim. Vienu gan var teikt, ka pavērsies iespējas jaunajiem. Redzēs, kā viņi pratīs tās izmantot.
Otrs. Domāju, ka beidzot klubi nopietnāk sāks pievērsties tādai lietā kā skautošana un savas sistēmas spēlētājiem tiks pievērsta nopietnāka attieksme.
ļoti labi piemēri ir ar Kalvi un Jeri. Par Kalvi līdz līgumam ar Benetonu plašas tautas masas neko nebija dzirdējušas. Un Jera gadījums arī spilgti apliecina, kāds liktens draud (-ēja) daudziem jaunajiem talantiem, ja priekšā ir viduvējs ārzemnieks, kuram noteikti tiek maksāts vairāk, kā šim jaunajam talantam.
Bez tam mēs tak neplānojam vispār aizliegt ārzemniekus, kā tādus, bet gan tikai ierobežot to skaitu. Un klubiem tagad ir zināms, kurā sezonā būs jāspēlē ar 3 ārzemniekiem. Domāju, ka 2 gadu laikā tomēr var iespējēt jaunu spēlētāju, lai pēc šiem 2 gadiem, kad varēs spēlēt ar 3 ārzemniekiem, būtu ko likt blakus šiem ārzemniekiem.
Un nākamajā sezonā tomēr ļoti radikālas izmaiņas šaubos vai būs.
+1 [+] [-]
Tieši tā- apskataties, ko Lietuvos rytas tagad dara- atjauno sastavu ar saviem spēlētājiem, jo viņiem jau ir zināms, ka Lietuvā samazinās leģionāru kvotas un pēc trim gadiem viņiem būs jāspēlē pārsvarā ar Lietuviešiem.. viņi jau tagad tālredzīgi iespēlē sastāvā lietuviešus, gatavojot viņus nākotnei! kas traucē to pašu triju sezonu laikā izdarīt Latvijas klubiem- iedod jaunajam pirmajā sezonā 5-10 min spēlē, otrā sezonā jau 10-15 un trešajā viņš būs 20-25 minūšu spēlētājs!! kā tad mūsu tagadējie izlases pamatsastāva spēletāji sāka spēlēt lielo basi- jau padsmit gadu vecumā spēlējot skonto, ventspilī utt..!!
+1 [+] [-]
Pēc kārtas.
1) esmu viennozīmīgi PAR kvotām.
2) esmu kategoriski PRET, ka tādas tiek pieņemtas VIENU(!!!) mēnesi pirms sezonas sākuma. TAS NAV NORMĀLI un te atliek atkal teikt- Latvija...
Risinājums- pilnīgi normāli būtu bijis, ja tagad būtu pieņēmuši lēmumu, ka nākamsezon (nevis šo, kura sāksies pēc pāris mēnešiem) kvota būs 5 leģionāri, vēl pēc gada 4 utt
Respektīvi- plānots un gatavots stratēģiskais plāns, kas būtu visiem normāli saprotams un stratēģiski plānojams klubiem.
[+] [-]
Piedod, bet 3 ārzemnieki pēc 2 vai 3 gadiem, tas ir radikāls solis.
-1 [+] [-]