Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:136, Did:0, useCase: 0

FIBA neļauj ASV spēlētājām Viljamsai un Nnekai Ogvumīkei pārstāvēt Nigēriju

Māris Noviks
Māris Noviks @MarisNoviks

FIBA neļauj ASV spēlētājām Viljamsai un Nnekai Ogvumīkei pārstāvēt Nigēriju
Nneka Ogvumīke 2021. gada 12. jūlijā filmas "Space Jam: a new legacy" pirmizrādē Losandželosā. Foto: AP/Scanpix

Starptautiskā basketbola federācija (FIBA) noraidījusi Nigērijas lūgumu par amerikāņu spēlētāju Nnekas Ogvumīkes un Elizabetes Viljamsas iekļaušanu valstsvienībā startam Tokijas spēlēs, trešdien, 14. jūlijā, ziņoja ESPN.

Nneka Ogvumīke saņēmusi ziņu no FIBA, ka nevar pārstāvēt dzimto Nigēriju, jo vairāk nekā 10 gadus bijusi “ievērojami iesaistīta” ASV izlasē. Noteikumi paredz, ka katrā izlasē var būt viena naturalizētā basketboliste, taču Nigērija pieteica sastāvu ar trīs bijušajām “USA Basketball” dalībniecēm – māsām Nneku un Čainiju Ogvumīkēm, kā arī Elizabeti Viljamsu.

Čainijai Ogvumīkei atļauts pārstāvēt Nigēriju, savukārt Nneka nezaudē cerību startēt zem zaļi-balti-zaļā karoga. Viena no iespējām – pieteikšanās Sporta arbitrāžas tiesā, kas var sarīkot uzklausīšanu ar abu pušu piekrišanu. FIBA var atļaut Ogvumīkes līdzdalību arī pirms uzklausīšanas.

Nigērijas basketbola federācija vēstulē FIBA norādīja, ka (Nneka) Ogvumīke un Viljamsa “ir divas izcilas spēlētājas, kuras padarītu mūsu komandu par vienu no stiprākajām Tokijas spēlēs”. Debijas reizē 2004. gadā Atēnās nigērietes finišēja 11. vietā, bet otrajā iznācienā tēmē uz labāku rezultātu.

ESPN rīcībā nonākušajā vēstulē teikts: “Mēs ticam, ka (FIBA) lēmumā ir strāvojumi un motivācija, kas nonāk pretrunā ar dabisko taisnīgumu, objektivitāti un labu sirdsapziņu. Tas ir arī diskriminējošs, jo spēlētājām ar Āfrikas izcelsmi nemitīgi tiek atļauts spēlēt citās valstsvienībās, bet pretēja kustība nav novērota.

“USA Basketball” atļāva spēlētājām pārstāvēt Nigēriju – viņas samaksāja administratīvo nodevu 10 tūkstošu ASV dolāru apmērā, kā arī uzrādīja derīgas Nigērijas pases.

Parastā kārtība – ja spēlētājas pārstāvējušas Savienotās Valstis starptautiskos, FIBA atzītos turnīros pēc 17 gadu vecuma sasniegšanas, viņām nav atļauts FIBA pasākumos pārstāvēt citu valsti. No otras puses, FIBA noteikumi par spēlētāju atbilstību paredz, ka organizācijas ģenerālsekretārs var atļaut spēlētājai pārstāvēt izcelsmes valsti, ja tas notiek valsts basketbola izaugsmes interesēs.

Starptautiskās Olimpiskās komitejas (IOC) noteikumi ir mazāk stingri – atļauts pārstāvēt citu valsti, ievērojot trīs gadu pauzi pēc startēšanas iepriekšējās valsts kreklā. Nneka Ogvumīke divreiz pārstāvēja ASV izlasi Pasaules kausā (Turcija 2014, Tenerife 2018), savukārt 2019.-2021. gadā piedalījās visās izlases treniņnometnēs un Belgradas turnīrā.

Čainija Ogvumīke tika apstiprināta kā Nigērijas naturalizētā spēlētāja ar noteikumu, ka samaksās 5000 Šveices frankus (apmēram tikpat eiro). Erikai Ogvumīkei atļauts spēlēt Nigērijas valstsvienībā bez papildus nosacījumiem, tādējādi visām trīs māsām ir dažādi FIBA statusi.

Spēlētāju vecāki – Pīters un Ifija – piedzima Nigērijā, bet vēlāk emigrēja uz Savienotajām Valstīm, kur piedzima visas meitas. Māsām ir dubultā – ASV un Nigērijas – pilsonība. Nneka 21. jūnijā netika iekļauta ASV izlasē, lai gan pārstāvējusi valsti junioru, jauniešu un pieaugušo līmenī. Viņa ir vienīgā WNBA MVP, kura nav spēlējusi olimpiskajā komandā.

“Neiekļaušana ASV izlasē sagādāja vairāk sāpes nekā šoku, jo līdzīga pieredze man bija jau iepriekš (2012. un 2016. gadā),” Nneka agrāk pastāstīja ESPN. “Dzīvē ir lēmumi, kurus nevari kontrolēt. Atļāvu sev sajust sāpes, taču, virzoties uz priekšu, nolēmu, ka mēģināšu ņemt lietas savās rokās.”

Nigērijas pieteikumā ir 12 spēlētājas, kuras dzimušas Savienotajās Valstīs – māsas Ogvumīkes, Promisa Amukamara, Atonije Njingifa, Ifunanja Ibekve, Ezine Kalu, Sāra Ogoke, Emija Akonkvo, Odera Šidoma, Nikole Enabosi un Viktorija Makolija. ASV pases ir arī Aišai Balarabei (agrāk Mohameda) un Elizabetei Viljamsai.

“Pēdējos gados man bija iespēja spēlēt pret Nigērijas valstsvienību un redzēt tās izaugsmi,” Nneka agrāk pastāstīja ESPN. “Tas manī rada lepnumu.”

Izmantotie resursi:
https://www.espn.com/olympics/story...
Netaisnība ASV izlasē
Nigērija piesaka sensacionālu sastāvu
Fišers asi kritizē "USA Basketball" lēmumu

  +2 [+] [-]

, 2021-07-15 21:12, pirms 2 mēnešiem
Tad kad nepaņem USA izlasē uzreiz ir Nigērijas patriote. Būtu uzreiz gribējusi spēlēt pie Nigērijas, nevis tikai pēc USA atraidījuma, tad es vēl saprastu.

     [+] [-]

, 2021-07-15 21:53, pirms 2 mēnešiem
Kaut kā dīvaini...ta neļauj Āfrikas izcelsmes spēlētājai spēlēt Nigērijas izlasē, bet izrādās, ka 12 citām ļauj. Kur tā diskriminācija?

     [+] [-]

, 2021-07-16 19:17, pirms 2 mēnešiem
vitax rakstīja: Kaut kā dīvaini...ta neļauj Āfrikas izcelsmes spēlētājai spēlēt Nigērijas izlasē, bet izrādās, ka 12 citām ļauj. Kur tā diskriminācija?
tās pārējās nav pārstāvējušas ASV valstsvienību (vismaz ne pēdējos cik tur gadus) - tāpēc arī tām visām ir atļauts.

Ja Nnekai un/vai Viljamsai atļaus, tad turpmākajos gados redzēsim šādus mēģinājumus spēlēt citā izlasē arvien biežāk un biežāk pat tad, ja nebūs pagājis noteiktais termiņš kura laikā tu nedrīksti pārstāvēt nevienu valstsvienību.. un tas viss notiks tāpēc, ka spēlētājas/-i visu laiku atrunāsies ar "basketbola izaugsmi"

     [+] [-]

, 2021-07-16 19:21, pirms 2 mēnešiem
Bet būsim godīgi - atļaus viņām. Jo, ja neatļautu, tad piesauktu visāda veida diskrimināciju un iespējams pat BLM...