Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:136, Did:0, useCase: 3

NIL naudas vilinājums iesūc Latvijas jauniešus ASV studentu basketbolā

Māris Noviks
Māris Noviks @MarisNoviks

NIL naudas vilinājums iesūc Latvijas jauniešus ASV studentu basketbolā
Noa Viljamsons. Foto: Bucknell University

Pagājušajā sezonā ASV studentu basketbola sistēmās spēlēja vai trenējās 38 Latvijas jaunieši. Nākamajā ziemā viņu skaits var sasniegt pussimta atzīmi.

Pirmajā brīdī tādas tendences var šķist paradoksālas. Vēl nesen augstais dolāra kurss pret eiro un straujais cenu lēciens – pēc iespaidīga valdības tēriņu pieauguma – padarīja ASV par mazāk pievilcīgu galamērķi strauji mainīgajā pasaulē.

Trampa administrācijas haotiskā darbība – ekonomikas spēles ar tarifiem, asie ģeopolitiskie pagriezieni un flirtēšana ar kara noziedzniekiem – atgrūda vēl vairāk. Valdības dati rāda, ka 2025. gada martā valstī ar lidmašīnām ieradās par 10% mazāk ārzemju viesu nekā gadu iepriekš.

Studentu sportā pastāv cita realitāte. ASV augstākā tiesa 2021. gadā noraidīja Nacionālās studentu sporta asociācijas prasību “NCAA vs Alston” lietā, nosakot, ka uz studentu jumta organizāciju neattiecas antitrasta likumdošanas izņēmumi. Tas piespieda NCAA pieņemt pagaidu NIL regulējumus, atļaujot studējošiem sportistiem saņemt mantiskus labumus bez naudas sodiem.

Name. Image. Likeness – vārds, tēls, popularitāte. Sākot no 2023. gada, augstskolas atļāva populārākajiem sportistiem saņemt NIL kompensācijas. Tas izraisīja lavīnas efektu – bijušie amatieri ar aģentu un citu starpnieku palīdzību nonāca brīvajā tirgū, iegūstot iespēju konkurēt par turīgāko skolu piedāvātajiem labumiem.

ASV ir lielākais sporta tirgus pasaulē – ar nosacīti 330 miljoniem vietējo patērētāju. Augstāko un profesionālo izglītību iespējams iegūt apmēram 2000 augstskolās, no kurām 350 pazīstamākās un bagātākās pārstāvētas NCAA pirmajā divīzijā.

2020. gadā pirmās divīzijas basketbola komandu budžeti svārstījās no viena līdz 20 miljoniem ASV dolāru (bagātākajām sieviešu programmām – līdz astoņiem miljoniem dolāru). Piecus gadus vēlāk, pateicoties NIL naudai, elites komandu rīcībā ir 20-35 miljoni dolāru.

“CBS Sports” apskatnieks Mets Norlanders 17. aprīlī ziņoja, ka 10 komandām NIL fondos 2025.-2026. gada sezonai uzkrāti vairāk nekā 10 miljoni ASV dolāru. Šīs komandas ir : Arkansas, BYU, Duke, Indiana, Kentucky, Louisville, Michigan, UNC, St. John's un Texas Tech.

Vēl 14 komandām – Auburn, UConn, Florida, Houston, Kansas, Kansas State, Miami, Purdue, Tennessee, Texas, UCLA, USC, Villanova un Virginia – izdevies uzkrāt apmēram astoņus miljonus dolāru. Šajās summās neietilpst komandu uzturēšanas un ceļošanas izdevumi, kā arī treneru un personāla algas.

Tiesa, jāņem vērā, ka ar šādām summām operē 1-2% augstskolu. Otrās un trešās divīzijas skolām, kā arī junioru koledžām un citām līgām atlec desmitiem reižu mazāks kumoss. Kā jau ierasts, brīvā tirgus darbības pirmajos gados, notiek līdzekļu koncentrācija bagātākajās programmās.

Juridiskā ceļā izcīnītā, vai, dažkārt, uz galvas nokritusī “debesmanna” radījusi vēl nebijušu pieprasījumu. Jaunie spēlētāji cer, ka varēs ātrāk tikt pie naudas un citiem labumiem, starpsezonas sākumā reģistrējoties NCAA transfēru portālā un piedāvājot savus pakalpojumus vietās, kur “zāle aug zaļāka”.

Transfēru portāls bija populārs arī pirms NIL reformas, taču “lielais sprādziens” notika 2025. gadā. NCAA pirmajā divīzijā sievietēm šosezon bija reģistrētas 5 048 basketbolistes, bet portālā līdz tā slēgšanai 23. aprīlī pieteicās 1 510 meitenes – faktiski 30% no visām spēlētājām.

Ņemot vērā, ka pēdējā gada studentes – gandrīz 25% spēlētāju – nevar pieteikties portālā (ar atsevišķiem izņēmumiem), pāreju kārotāju pulks izskatās vēl iespaidīgāks. To pārsita tikai vīriešu portāls – trīs nedēļās līdz tā slēgšanai 22. aprīlī tika reģistrēti vairāk nekā 2 000 spēlētāju pieteikumi.

Ar ko saistītas tādas pārmaiņas? Vienā vārdā – nauda. Pirms pieciem gadiem 4400 pirmās divīzijas spēlētāju saņema $0 NIL ienākumos. Nākamajā gadā vīrieši varēs pretendēt uz vairākiem simtiem miljonu ASV dolāru.

Jau 2024. gada pavasarī NCAA “zvaigžņu sūcējs” iesūca daudzus talantīgus Eiropas jauniešus – spēlētājus, kurus agrāk varēja meklēt Eirolīgas un lielo nacionālo čempionātu klubu akadēmijās. “Pirmajā vilnī” iekļuva arī VEF spēlētājs Roberts Blūms, kurš pievienojās “Davidson” komandai.

Gadu vēlāk Amerikas braucēju kļuvis par kārtu vairāk – “tikai mācību” vietā parādījusies iespēja nopelnīt vairāk kā lielā daļā Eiropas profesionālo komandu. Ne visiem tas izdosies, taču nākamajos gados spēkus aiz okeāna pārbaudīs liela daļa Latvijas jaunatnes izlašu kandidātu.

Transfēru portāls nav sveša lieta Latvijas jauniešiem – tajā bijuši slaveni vārdi vēl pirms NIL reformas. Šajā pavasarī portālā reģistrējās Kristiāna Kulačkovska, Madlēna Ģērķe, Noa Viljamsons, Frederiks Meinarts un Renārs Sondors – pieci no 12 latviešiem, kuri spēlēja pirmajā divīzijā.

Viljamsons bija vislabākajā pozīcijā. Centrs “247 sports” transfēru rangā ieņēma 93. vietu, kas ļāva no salīdzinoši pieticīgās “Patriot” konferences pārcelties uz varenās “Southeastern” jeb SEC līgas komandu “Alabama”.

“Southeastern Conference” 2025. gada martā rakstīja vēsturiNCAA čempionātam kvalificējās 14 (!) komandas, tai skaitā “Oklahoma” un “Texas” ar 6-12 bilanci līgas spēlēs. Iepriekšējais rekords? “Big East” līga 2011. gadā bija pārstāvēta ar 11 vienībām.

Kristiāna Kulačkovska pēc viena gada Ohaio pavalstī atgriezīsies saulainajā Floridā un nākamajā sezonā pārstāvēs Nacionālās starpkoledžu sporta asociācijas (NAIA) komandu “Southeastern University Fire”. Pārējiem latviešiem vēl jāgaida sava iespēja.

Izmantotie resursi:
Jaunais talants Bendžamins Beruē pievienosies Latvijas U16 izlasei
Kitija un Mumas. Kas palika neredzams?
Cik izmaksā studentu elites komanda?
Kas ir Devītais pants?
Karmelo mantojums
Learning to fly, part two: 38 latvieši sāks sezonu Ziemeļamerikā
Learning to fly: 27 latvieši sāks sezonu
Eternal flame: 27 latvieši sāks NCAA sezonu

  +1 [+] [-]

, 2025-04-25 00:09, vakar
Māri Novik_ par ko šis raksts,tā arī netop skaidrs?🤡🙈👽
Ja kāds no letiņiem ir jāizceļ ,tad tas ir vienīgi Noa Viljamsons !
Viņš kā 3_gadnieks ir savu latiņu pacēlis augstāk.Tikai jautājums kā veiksies ar spēlēšanu augstākajā līgā ...😃
p.s.Māri padoms Tev ,nu nezinīšiem par NCAA varbūt ir interesanti ka tevis lobētā K.K. tiek locīta visādos veidos,bet viņa nākamgad spēlēs vismaz 2-3x zemākā līmenī NAIA kā šosezon ...🙈🤣🤡

     [+] [-]

, 2025-04-25 01:17, vakar
"Name. Image. Likeness – vārds, tēls, popularitāte."
Likeness = Līdzība

     [+] [-]

, 2025-04-25 08:30, vakar
patiešām LV basketbolistu sakarā tas būtu naudas vilinājums? atļaušos apšaubīt... Vienīgi Blūms varbūt ietilpst šajā kategorijā. Mums pēdējos gados vairāk ir pozitīvi piemēri veiksmīgai basketbolista karjeras veidošanai no NCAA kā no Eiropas grandu akadēmijām. Tas varbūt ir galvenais iemesls studentu skaita pieaugumam. Par tiem, kas piesakās portālā - arī drīzāk ar mērķi tikt labākā komandā vai pie lielākām minūtēm.

  +1 [+] [-]

, 2025-04-25 09:23, vakar
bench rakstīja: patiešām LV basketbolistu sakarā tas būtu naudas vilinājums? atļaušos apšaubīt... Vienīgi Blūms varbūt ietilpst šajā kategorijā. Mums pēdējos gados vairāk ir pozitīvi piemēri veiksmīgai basketbolista karjeras veidošanai no NCAA kā no Eiropas grandu akadēmijām. Tas varbūt ir galvenais iemesls studentu skaita pieaugumam. Par tiem, kas piesakās portālā - arī drīzāk ar mērķi tikt labākā komandā vai pie lielākām minūtēm.
Atļaušos par Blūmu nepiekrist_kā Shootaround_ā minēja spečuki ,tad Noa iespējams nākamsezon pelnīs +/- 500k$,bet Blūmam šosezon bija 10x mazāk...🤔.Visi grib spēlēt NBA ,bet ne katram tas izdodas...🤨

     [+] [-]

, 2025-04-25 12:32, vakar
par Blūmu teicu - varbūt. tādēļ, ka viņam bija visas iespējas arī Eiropā attīstīt karjeru. par Noa - var jau būt, ka viņam būs tie 500k, bet nedomāju, ka tas bija galvenais iemesls mainīt komandu. jaunajā universitātē viņam būs visas iespējas sevi atrādīt NBA skautiem. ja spēlēs tur nopietnas minūtes, varēs nopietni cerēt uz darftu arī, na nebūs 20/10/2 spēlē. Bucknel viņam būtu jāvāc puse komandas punkti un atlēkošās, lai cerētu uz to pašu. Noa esot gudrs džeks, gan jau tos 500k nopelnītu arī bez basketa

  +1 [+] [-]

, 2025-04-25 15:20, vakar
bench rakstīja: patiešām LV basketbolistu sakarā tas būtu naudas vilinājums? atļaušos apšaubīt... Vienīgi Blūms varbūt ietilpst šajā kategorijā. Mums pēdējos gados vairāk ir pozitīvi piemēri veiksmīgai basketbolista karjeras veidošanai no NCAA kā no Eiropas grandu akadēmijām. Tas varbūt ir galvenais iemesls studentu skaita pieaugumam. Par tiem, kas piesakās portālā - arī drīzāk ar mērķi tikt labākā komandā vai pie lielākām minūtēm.
kuri ir tie veiksmes gadījumi pēc NCAA?