Ralfs Pleinics: Labam basketbolam vajadzīgs glīts iesaiņojums
Latvijas Basketbola savienības līgu direktors Ralfs Pleinics par sezonas pirmo pusi un nākotnes iecerēm.
Kas ir bijis patīkamākais LBL 20.sezonas pirmajā pusē?
Sportiskā intriga ir pietiekami augstā līmenī. Pusē spēļu uzvarētājus no zaudējumiem šķīris mazāk par desmit punktiem, liela daļa komandu sajutušas, ka var ne tikai cīnīties ar favorītiem, bet arī uzvarēt viņus. Turklāt liela daļa Latvijas labāko basketbolistu spēlē tepat, acu priekšā.
Pozitīvais efekts ir klubu nopelns. Vai arī LBL pielikusi savu roku?
Spēku izlīdzināšanā lielākie nopelni ir ekonomiskajai situācijai. Lielie klubi vairs neskrien uz priekšu tik milzīgiem soļiem, kā treknajos gados. Mazajiem neklājas viegli, tomēr labi, ka basketbols nosargājis pozīcijas Liepājā, Valmierā un Jelgavā, un ar relatīvi nelieliem ieguldījumiem komandas turpina attīstīties. Turklāt lielākoties ar Latvijas basketbolistu spēkiem.
LBL no savas puses izdevies „sakārtot laukumu” - palielināt komandu skaitu, atgriezties pie četru apļu turnīra visām komandām. Sākam spert nākamos soļus, lai LBL varētu piedāvāt ne tikai interesantu basketbolu. Strādājam ar cilvēkiem, kuri atbild par klubu tēlu, kopā domājam un mācāmies.
Publisko aktivitāšu jomā, šķiet, ir klubi – pirmrindnieki un tādi, kuri šai jomai nepievērš uzmanību.
Nē, ir tādi, kuri strādā regulāri un tādi, kuri to dara kampaņveidīgi. Līga cenšas panākt, lai pirmo būtu vairāk.
Savulaik LBL pirmā iepriecināja skatītājus ar karsējmeiteņu priekšnesumiem un konkursiem. Tādas atrakcijas jau kļuvušas par ikdienu. Vai ir iespējams izdomāt ko jaunu?
Basketbolā satura rāmis ir identisks gan NBA, gan Eirolīgā, gan rajona sacensībās – spēle un pārtraukumi, kurus var izmantot priekšnesumiem un konkursiem. Improvizācijas iespējas gan ir bezgalīgas. Gribētos saprast katras spēļu vietas īpatnības, lai aizrautu skatītājus. Ir arī dažas iestrādnes, un pēc Jaungada būs pārsteigumi visas LBL mērogā. Par basketbolu un LBL atkal runās.
Sezonas pirmajā pusē LBL spēles bija vērojamas tikai klātienē un internetā...
Basketbola savienības līgums ar Latvijas TV paredz 17 LBL maču translācijas LTV7. Būs arī jaunums – regulārs raidījums par LBL kanālā Latvijas Radio 2, kam ir vislielākā klausītāju auditorija Latvijā. LBL sadaļai ir nozīmīga vieta atjauninātajā Basketbola savienības mājaslapā, bet neesam atmetuši ideju ar laiku attīstīt savu mājas lapu.
No skatītāju viedokļa LBL publiskajam tēlam kaitē divas lietas – ļoti neritmiskais kalendārs un vairāku komandu spēlēšana vienlaikus arī Baltijas līgā.
Analizējot situāciju nācies secināt, ka basketbola ir mazliet par daudz un potenciālais skatītājs patiesi nevar saprast, kas tas ir. Ir idejas, kā spēles „salikt pa kastītēm”, bet šai sakarā būs karstas diskusijas ar Baltijas līgu. Mēs nevaram attīstīties bez viņiem, viņi – bez mums. Jāsaliek intereses.
Labākais reģionālo un nacionālo sacensību modelis joprojām ir Adrijas līga, kurā spēlējošie piecu valstu labākie klubi nacionālajiem čempionātiem pievienojas tikai pavasarī. Kāpēc Baltijā tas joprojām nav izdarīts?
Lietuvas klubi stingri uzstāj uz spēlēšanu arī savā čempionātā visā sezonas garumā. Turklāt situāciju ietekmē arī VTB Vienotās līgas attīstība. Mums jāņem vērā šos ārējos faktorus. Taču problēma ir, tā jāizpēta un jārisina.
Pēdējā laikā aktualizēta ideja par Latvijas kausa izcīņas sarīkošanu...
Madonieši, piemēram, vismaz reizi gadā labprāt savā laukumā redzētu Ventspils vai Liepājas komandas. Tiesa, šim turnīram jāatrod niša kopējā sacensību sistēmā. Darīšu visu, lai izmēģinājuma turnīrs notiktu jau 2011.gadā.
Vai tādā turnīrā varēs piedalīties tikai komandas, kuras spēlē LBS turnīros, vai arī neatkarīgo amatieru līgu vienības?
Tā būs papildu konfektīte komandām, kuras piedalās LBS rīkotajās sacensībās. Arī Amatieru basketbola līgā.
Kā veidojas LBL attiecības ar neatkarīgajām amatieru līgām?
FIBA uzstādījums, ka nacionālajām savienībām, jāpārzina visa basketbola saimniecība attiecīgajā teritorijā, ir loģisks. Nākamgad centīsimies paplašināt ABL, piedāvājot atraktīvus noteikumus komandām. Protams, satelītlīgas paliks, taču pamazām sakārtosim attiecības.
Kas darāms Sieviešu basketbola līgā, lai palielinātu LSBL sportisko vērtību un popularitāti.
Pēc fantastiskās pagājušās sezonas izskaņas TTT Rīga palicis vienīgais profesionālais klubs Latvijā. Lai komanda attīstītos, tā jānoliek citā plauktā – reģionālā turnīrā. Diemžēl ideja par kopīgu līgu ar Lietuvu izjuka lietuviešu izvairības dēļ. Otrais virziens – kopīgs turnīrs ar Igaunijas, Somijas un Zviedrijas komandām šķita cerīgāks, taču nupat par to bez TTT Rīga aktīvi interesējas tikai Luleo klubs Zviedrijas galējos ziemeļos. Jāskatās trešajā virzienā – kas notiek ar jau esošo Baltijas līgu, ko tur varam ietekmēt utt. Ja TTT Rīga izņemsim no Latvijas aprites, sieviešu baskets tikai iegūs un LSBL arī. Apvienojot spēkus ar Jauno Sieviešu basketbola līgu, rodas priekšnoteikumi labam divu līmeņu turnīram ar sportisko intrigu.
Spēlē starp RTU/Merks un Latvijas Universitātes bija gan intriga, gan kvalitāte, bet tribīnes – tukšas.
Jāatzīst, ka sieviešu basketbolā esam ļoti tālu no profesionālā līmeņa – ne tik daudz sportiski, cik klubu struktūras ziņā. Arī klubu īpašniekiem un naudas devējiem būtu jāsaprot: nepietiek, ka meitenes smuki spēlē un uzvar , sieviešu basketbols ir jāpadara par produktu, kura radīšanā jāiegulda vairāk darba un resursu. Ne tikai spēlētāju uzturēšanai, bet arī administratīvam darbam. TTT Rīga Eirolīgas spēļu apmeklētība liecina, ka sieviešu basketbols ir pieprasīts, bet tas skaisti jāiesaiņo.
Kādas vēl aktivitātes ir LBL plānos?
Strādājam pie dažādiem produktiem vasarai. Viens no tiem – strītbola sacensības 3:3 starp klubiem. Ar tiesnesi, sekretariātu, uz kvalitatīva laukuma. Kā šovs, ko skatīties, piemēram, pilsētu svētku laikā.
Cik produktīvs patlaban ir darbs ar potenciālajiem labvēļiem?
Ir klusie ziedotāji, un finiša taisnē ir līgums ar Latvijas basketbola līgu lielo draugu. Kopumā ar interesi nav tik bēdīgi – vajag tikai strādāt. Nav tā, ka aizej uz 100 vietām un visu atsaka.
Guntis Keisels
+5 [+] [-]
+1 [+] [-]
+3 [+] [-]
Un kas notiks, ja Liepājā vai Cēsīs nākamsezon būs profesionāla komanda? Liks TTT atpakaļ LSBL.
Šī ir pēdējā reize, kad izsakos par šo tēmu. Tāpat neviens neklausās, ja tā - lai dara paši, kā vēlas, jo jēgas diskusijai nav.
+3 [+] [-]
P.S. Paldies Krišjānim par LSBL spēļu programmiņām Cēsīs.Sīkums,bet patīkami.
-1 [+] [-]
Starp citu neredzu jebkādu jēgu profesionālām sieviešu basketbola komandām Latvijā.
+4 [+] [-]
+1 [+] [-]
Nevar salīdzināt LBL pirms gadiem desmit (vēl pirms treknajiem gadiem) un tagadējo - toreiz bija skatītāji, tagad izskatās pēc turnīra pašiem klubiem un spēlētājiem. Kalendārs, man šķiet, ir tikai LBL sāpju bērns. Nu tak, Pleinica kgs, ieejiet LKL lapā un paskatietis, cik vienāds ir spēļu skaits kaimiņos, cik smuki viss pa kārtām sadalīts, turklāt ar nepāra komandu skaitu. Un arī tur ir BBL abos līmeņos, VTB, Eiropas kauss un vēl Eirolīga, turklāt Lietuvas kauss ar notiek katru gadu.