Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:265, Did:0, useCase: 3

Ziemas sezona beigusies. Pārskats par Pasaules kausos paveikto un iegūto

Rolands Eliņš

Ziemas sezona beigusies. Pārskats par Pasaules kausos paveikto un iegūto
Foto: LOK/Mikus Kļaviņš, Petr Slavik/LBF, Viesturs Lācis / bobslejs.lv, EPA/Scanpix

Ziemas sporta sezona praktiski noslēgusies. Lai arī šis bija pēcolimpiskais gads, kas ieskandina jaunu ciklu (un nozīmīgas pārmaiņas bija arī Latvijas ziemas sporta veidos), interesantu lietu un vērā ņemamu panākumu netrūka. Savelkot galus kopā, atskatāmies uz Latvijas sportistu paveikto Pasaules kausa izcīņās un sezonas lielākajās sacensībās.

Bobslejā - PČ medaļa izkrāso sezonu
Piedodama un saprotama bija skepse par šī sporta veida pārstāvju panākumiem šosezon, kaut vai tāpēc, ka izlases treneris Sandis Prūsis to pats izteica pirms sezonas sākuma, nekādu kalnu gāšanu nesolot un skaidri uzsverot, ka šis būs laiks, kad jaunajiem pilotiem iekrāt pieredzi. Rudenī vēl it kā bija cerība, ka uz pasaules čempionātu varētu atgriezties Oskars Ķibermanis, taču trauma tomēr bija pārāk nopietna, un viņš izlaida visu sezonu.

Saliekot kopā argumentus par finansēm un sportiskajām ambīcijām Pasaules kausā, Latvijas bobsleja izlase nolēma izlaist rudens posmus Ziemeļamerikā, kas, protams, uz neko lielu PK kopvērtējumā neļāva cerēt. Lai arī Emīls Cipulis savu ekipāžu pilotēja stabili, ne reizi divniekos nepaliekot zemāk par astoto vietu, kopvērtējumā tas deva septīto vietu, turklāt ļoti tālu no pirmā sešinieka. Savukārt Jēkabs Kalenda savā PK debijā divniekos sakrāja punktus 13. vietas vērtībā PK kopvērtējumā. Četriniekos Cipulis ieņēma devīto vietu PK, kamēr Kalenda bija jau tuvāk - 11. vietā. Šīs vietas, starp citu, nav nemaz tik ļoti atšķirīgas no Ķibermaņa iespētā 21./22. gada sezonā, kad viņš bija astotais divniekos un sestais četriniekos.

Vietas PK kopvērtējumā gan jāskata arī caur konkurences sietu. Pēcolimpiskajā sezonā bija tikai 22 ekipāžas, kas piedalījās vismaz divos PK posmos divniekos (iepriekšējā sezonā tādas bija 33), kamēr četriniekos tādas bija 24 (iepriekšējā sezonā - 30). Tikmēr visos posmos startēja vispār vien četras ekipāžas, to starpā arī dominējošais Frančesko Frīdrihs, kurš triumfēja abās disciplīnās.

Šis gads gan jāatzīmē ar Frīdriha dominances beigām PČ divnieku sacensībās, kurās viņš ar trim dažādiem stūmējiem bija uzvarējis septiņas reizes pēc kārtas, bet šoreiz palika ceturtais aiz Johannesa Lohnera. Četriniekos Frīdrihs tika pie PČ zelta, taču mums daudz interesantāka bija sudraba pozīcija, ko negaidīti sasniedza Cipuļa ekipāža, turklāt nevis ar kaut kādu labvēlīgu apstākļu izmantošanu vai cita veida paveikšanos, bet gluži vienkārši četriem ļoti labiem braucieniem sezonas galvenajās sacensībās. Līdz ar PČ medaļu arī visa Latvijas bobsleja sezona krāsojās jau pavisam citā krāsā, un šeit savu artavu klāt lika arī Artūrs Klots, izcīnot PČ sudrabu parabobslejā. 2023. gada PČ medaļu kopvērtējumā bobslejā un skeletonā Latvija bija ceturtajā vietā, tiesa, šoreiz ne skeletona dēļ.

Skeletonā - pasaules līmenī absolūts klusums
Pēc ilgstošas Martina un Tomasu Dukuru dominēšanas pasaules skeletonā varēja rasties iespaids, ka Latvija ir šī salīdzinoši mazā sporta veida lielvalsts. Praksē gan izrādījies tā, ka skeletona karaļi bija Dukuri, nevis Latvijas izlase, jo pēc brāļu Dukuru pievēršanās citām lietām viņu sekotāju skaits Pasaules kausa sacensībās Latvijas izlases sastāvā šosezon bija apaļa nulle. Jā, vairāki jaunie skeletonisti piedalījās Eiropas kausa posmos, taču tas nemaina faktu par Pasaules kausu - tajā šosezon nevienā posmā nepiedalījās neviens Latvijas sportists.

Kamēr LBSF vadībai visas sezonas garumā bija jāatbild uz jautājumiem, kur tad palicis skeletona turpinājums, Martins Dukurs savas akcijas skeletona pasaulē turpināja celt debesīs, nu jau to darot trenera statusā. Martins vasarā pārņēma Lielbritānijas izlases vadību, un šeit fakts ir daiļrunīgs - 21./22. gada sezonā labākie britu skeletonisti PK kopvērtējumā bija 10., 19. un 21. vietā, kamēr šogad Dukura vadībā viņi bija 2., 3. un 14. vietā, un komplektā tam Mets Vestons arī vēsā mierā savāca PČ zeltu, tuvāko sekotāju dominējoši apsteidzot par gandrīz divām sekundēm. Fakts, kas patiešām izklausās pēc Martina Dukura.

Kamaniņu sports - paaudžu maiņa bez aizķeršanās
Pēc olimpiskās sezonas arī no kamaniņu izlases atvadījās vairāki vadošie sportisti, kuru vidū īpaši jāizceļ brāļi Šici, kuri vairāku gadu garumā bija regulāri PK un PČ medaļu kolekcionāri, kā arī palīdzēja Latvijai saukties par medaļu pretendenti stafetē. Taču 22./23. gada PK sezona Latvijas izlasei kopumā sanāca pat vēl labāka nekā iepriekšējā.
Elīna Vītola dāmu konkurencē bija septītā, Kristers Aparjods bija sestais vīriem, kamēr Mārtiņš Bots un Roberts Plūme ieguva trešo vietu divniekos. Šī bija debijas sezona sieviešu divniekiem, kur gan vismaz vienā posmā piedalījās tikai 15 ekipāžas, kuru konkurencē ceturto vietu ieguva Anda Upīte un Sanija Ozoliņa. Savukārt stafetē Latvija bija otrajā vietā, priekšā Austrijai, ASV un Itālijai.

Medaļas PK posmos Latvijas izlasei kļuva nu jau par teju vai ikdienu. Pārvēršot šo ikdienu skaitļos, nonākam pie sešām uzvarām PK sacensībās, sešām sudraba medaļām un septiņām bronzām jeb kopā 19 vietām uz goda pjedestāla PK sacensībās.

Itālijas rēķinā gan PK tituli vīriešiem (Dominiks Fišnallers kļuvs par pirmo itāli kopš Armina Cīglera, kurš uzvarējis sezonas kopvērtējumā), gan dāmu divniekos (Fetere un Oberhofere). Dāmu vieniniekos turpinājās Vācijas valdīšana, kur Julija Taubica izcīnīja savu trešo titulu, kas bija Vācijas 25. PK tituls šajā disciplīnā pēc kārtas. Vīriešu divniekos Vendls/Arlts tikmēr parūpējās par Vācijas desmito titulu desmit gados. Arī kamaniņās gan bija novērojams pēcolimpiskās sezonas efekts - piemēram, dāmu vieniniekos PK ieskaitē nokļuva par 17 sportistēm mazāk nekā pirms gada (43 pret 60), bet vīriem PK dalībnieku skaits saruka no 59 līdz 41.

Biatlonā - Rastorgujeva sekmīga atgriešanās un medaļa PK posma stafetē
Latvijas biatlona izlases sekmes Pasaules kausā jau vairākus ir atkarīgas no diviem sportistiem - Andreja Rastorgujeva un Baibas Bendika. Šosezon viņiem beidzot izdevās sekmīgi apvienot spēkus salīdzinoši jaunajā disciplīnā jauktajā stafetē, kurā viņi izcīnīja bronzas medaļu PK posmā Čehijā.

Rastorgujevs PK sezonu pabeidza 22. vietā, turklāt tam klāt pievienoja vairākas augstas vietas pasaules čempionātā, kamēr Bendika bija 49. vietā PK kopvērtējumā, sezonas vidū cīnoties ar Covid-19. Arī šeit vērts ņemt vērā konkurences apjomu, kas tomēr tīri kvantitatīvi ir daudz lielāks nekā renes sporta veidos. Vīriešiem PK ieskaitē šosezon iekļuva 95 sportisti, kamēr sievietēm - 87. Turklāt vārda tiešā nozīmē "iekļuva", jo dalībnieku skaits jau bija vēl krietni lielāks, taču biatlonā, atšķirībā no renes sporta veidiem, par piedalīšanos vien PK punktus nedod.

Šajā lielajā konkurencē par sezonas uzvarētājiem lielas šaubas neradās. Vīriešiem norvēģis Juhanness Bē tuvāko sekotāju apsteidza par gandrīz 500 punktiem (tāda starpība šķīra arī otro un 12. vietu), kamēr dāmām Žulijai Simonai bija 180 punktu pārsvars. Simona izcīnīja pirmo PK titulu Francijai sievietēm kopš 2005. gada.

Distanču slēpošana - Eidukas pakāpieni
Patrīcija Eiduka Pasaules kausa kopvērtējumā ierindojās 22. vietā, vēl pirms dažiem gadiem Latvijas distanču slēpošanai neiedomājamā pozīcijā, turklāt viņa bija labākā U23 vecuma grupā. Šim Latvijas distanču slēpošanas panākumam patiešām ir grūti noticēt, tāpēc savā ziņā daļēji piedodams, ka starptautiskās foto aģentūras "Scanpix" aprakstā Eiduka norādīta kā Lietuvas pārstāve. 22. vieta PK kopvērtējumā ir personīgais rekords arī pašai sportistei, kas iepriekšējā sezonā bija 66. vietā un 20./21. gada sezonā 37. vietā. Eiduka četros PK posmos iekļuva labāko desmitniekā un 15 reizes bija "Top20".

Viņa to paveica konkurencē, kas kvantitatīvi ir vēl lielāka nekā biatlonā - vismaz vienu PK punktu šosezon ieguva 177 sportistes (dalībnieku skaits, protams, bija daudz plašāks, jo punktus piešķir tikai līdz 60. vietai katrās sacīkstēs), turklāt pirmoreiz vēsturē to vidū bija divas Latvijas pārstāves. Septiņus punktus nopelnīja Kitija Auziņa, ieņemot 155. vietu. Kopvērtējuma galvgalī pēc trīs gadu pārtraukuma atgriezās Norvēģija, kas iepriekšējos divos gados arī nemaz nebija pārstāvēta trijniekā, bet šoreiz triumfēja Tirila Udnesa Venga.

Pēc lieliskā snieguma Pekinas olimpiskajās spēlēs cerības tika izvirzītas arī uz Raimo Vīgantu, taču arī viņš pats neslēpa, ka Pekinā iespēto regulāri atkārtot būs grūti. Pasaules ieskaitē šosezon Vīgants ieņēma 168. vietu, un viņa augstākā individuālā vieta šosezon bija 43. pozīcija Itālijā PK posma sprintā. Konkrēti sprinta PK kopvērtējumā Vīgantam 101. vieta.

Tikmēr PK čempiona godā vīriešiem ceturto reizi nonāca norvēģis Juhanness Klēbo, turklāt norvēģi ieņēma piecas no sešām vietām kopvērtējuma galvgalī.

Kalnu slēpošana - par čempioniem bez jautājumiem
Miks Zvejnieks pasaules čempionātā slalomā ieguva 39. vietu, bet Pasaules kausa sezonu pabeidza bez vietas kopvērtējumā. Kalnu slēpošanā pie PK punktiem tiek tikai katras disciplīnas 30 labāko vietu ieguvēji, turklāt arī tad tikai tie, kuri kvalificējušies otrajam braucienam. Zvejnieks piedalījās septiņās PK sacensībās. Taču Eiropas kausa ieskaitē gan Zvejnieks tika pie punktiem divās sacensībās un ieņēma 192. vietu šo sacensību sezonas kopvērtējumā, kamēr viņa augstākais rezultāts bija 21. vieta Šveices posma slalomā.

Vienā PK posmā piedalījās arī 20 gadus vecā Dženifera Gērmane, Austrijas slalomā savu slēpojumu nepabeidzot.

Lielajā kopvērtējumā tikmēr nekādus variantus konkurentiem neatstāja šveicietis Marko Odermats, tuvāko sekotāju pārspējot par gandrīz 700 punktiem, proti, par septiņu uzvaru tiesu. Viņam tas bija karjeras otrais PK tituls, turklāt otrais pēc kārtas. Savukārt dāmām turpinājās ASV slēpotājas Mikaelas Šifrinas valdīšana, izcīnot piekto titulu, turklāt viņas pārsvars bija gandrīz 1000 punktu.

Daiļslidošana - Vasiļjevs joprojām pasaules desmitniekā
Daiļslidošanā pasaules labākie tiek aprēķināti gan katrā konkrētajā sezonā, gan lielajā ISU rangā, kurā tiek iekļauti trīs iepriekšējo sezonu rezultāti. Šajā pasaules rangā labāko desmitniekā atrodams arī Latvijas pārstāvja vārds, proti, Deniss Vasiļjevs ieņem devīto vietu, turklāt tikai par astoņiem punktiem atpalika no priekšā esošā kanādieša Kīgena Mesinga. Vasiļjevam šosezon izdevās iegūt otro vietu ISU "Grand Prix" posmā Lielbritānijā, kur viņš uzrādīja sezonas desmito labāko rezultātu pasaulē.

Konkrēti 22./23. sezonas kopvērtējumā Vasiļjevam gan bija neliels kritums, ieņemot 16. vietu, kamēr pagājušajā sezonā viņš bija astotais. Vasiļjevs pats gan vairākās intervijās uzsvēris, ka konkrētu vietu skaitīšanu nekad nav izvirzījis sev par prioritāti.

Daiļslidošanā jāizceļ arī 16 gadus vecās Sofijas Stepčenko pieteikšanās starptautiskajās sacensībās. Viņa izcīnīja 11. vietu EČ un 23. vietu PČ, turklāt sapelnīja krietnu ražu pasaules ranga ieskaites punktu, kur šosezon bija 29. vietā. Viņai šī ir pirmā sezona ar punktiem šāda līmeņa sacensībās, attiecīgi arī lielajā ISU trīs gadu rangā viņa ir krietni zemāk (72. vieta, tieši aiz Angelinas Kučvaļskas).

Šorttrekā - negaidīti augsti un stabili rezultāti latviešiem
21 gadu vecie Latvijas šorttrekisti Roberts Krūzbergs un Reinis Bērziņš šosezon strādāja kopā ar Polijas komandu, un viņu rezultātu kāpums bija ļoti skaidri pamanāms. Ļausim faktiem runāt pašiem par sevi - iepriekš Latvijai PK posmos šorttrekā medaļu bija guvis tikai Haralds Silovs, paveicot to pirms 16 gadiem, kamēr pēc šīs sezonas Latvijai ir jau septiņas PK posmu medaļas. Divas bronzas medaļas izcīnīja Bērziņš, kuram medaļa arī Eiropas čempionātā, kamēr zeltu, sudrabu un divas bronzas pievienoja Krūzbergs.

Protams, tas atspoguļojās arī sezonas kopvērtējumā, kur Krūzbergs ierindojās ļoti augstajā astotajā vietā, kamēr Bērziņš bija 13. pozīcijā (vismaz vienu PK ieskaites punktu ieguva 89 sportisti). Atsevišķā disciplīnā Krūzbergs bija vēl augstāk - viņš ieņēma trešo vietu 1000m sezonas kopvērtējumā, kamēr Bērziņš bija ceturtais labākais 1500m distances sezonas kopvērtējumā. Šo droši var saukt par labāko sezonu Latvijas šorttreka vēsturē.

Ziemeļu divcīņa
Latvijas sportists Markuss Vinogradovs šosezon PK posmos nepiedalījās, taču startēja pasaules čempionātā, kur ieņēma 47. vietu, tiesa, 50 sportistu konkurencē, turklāt divi sportisti tika diskvalificēti, bet viens izstājās. Arī Kontinentālā kausa sacensībās 20 gadus vecais sportists augstāk par 40. vietu netika.

Savukārt PK kopvērtējumā otro gadu pēc kārtas labāko sešiniekā bija Igaunijas pārstāvis Kristjans Ilvess, kurš ieņēma piekto vietu. Viņš uz goda pjedestāla kāpa trīs PK posmos, iegūstot vienu sudrabu un divas bronzas, kamēr sīvā cīņā par čempiona titulu labākais bija austrietis Johanness Lamparters.

Izmantotie resursi:
IBSF | International Bobsleigh & Skeleton...
https://www.fil-luge.org/en/home
https://www.biathlonworld.com/
https://www.fis-ski.com/en
https://www.isu.org/figure-skating/...

  +1 [+] [-]

, 2023-03-31 16:04, pirms gada
Ļoti pavirši izskrēju cauri rakstam, bet distanču slēpošanā punktus dod 50,nevis 60 labakajiem PK.

  +1 [+] [-]

, 2023-03-31 17:55, pirms gada
... tāpēc savā ziņā daļēji piedodams, ka starptautiskās foto aģentūras "Scanpix" aprakstā Eiduka norādīta kā Lietuvas pārstāve.

Nezin kāpēc būtu jāpiedod Starp cik Lietuvas slēpotājām Pata bija "pazudusi". Atbilde: nevienas.
https://www.fis-ski.com/DB/cross-co...

     [+] [-]

, 2023-03-31 17:56, pirms gada
Un kad būs kādi rakstiņi par vasaras sportiem?
Skaidrs,ka nebūs...skricelēs visu vasaru tik par to debīlo okupantu pingpongu..

     [+] [-]

, 2023-03-31 18:03, pirms gada
ice F-1 rakstīja: Un kad būs kādi rakstiņi par vasaras sportiem?
Skaidrs,ka nebūs...skricelēs visu vasaru tik par to debīlo okupantu pingpongu..
Cik X Palameika nevar uzmest jau tekoši raksta
Pingpongā mums ir panākumi. Laikam jau okupantu NBA un NHL arī ir. Nepietiek, ka uzskaita latviešus, bet par katru leiti tiek rindiņa.

  -1 [+] [-]

, 2023-03-31 19:56, pirms gada
Šķiet, ka snovbordā arī bija Latvijas pārstāvis. Naturalizētais Pato Bantons vai tml.

  -1 [+] [-]

, 2023-03-31 19:59, pirms gada
Ja pareizi esmu sapratis nolikumus, tad nākamsezon Latvijai būs pa vienai pasaules kausu kvotai gan vīriem, gan dāmām. Varbūt kāds/kāda izdomā atgriezties sportā vai vismaz dot iespēju jaunajiem debitēt Siguldas posmā.

  -1 [+] [-]

, 2023-03-31 20:05, pirms gada
nicks rakstīja: Cik X Palameika nevar uzmest jau tekoši raksta
Pingpongā mums ir panākumi. Laikam jau okupantu NBA un NHL
3x3,smaiļošanā,bīčā ,renē šorttekā mums arī ir,bet lopi tādi,raksta katru dienu tikai par vatniku un belarvatniku pingopngistiem

  +1 [+] [-]

, 2023-04-01 00:11, pirms gada
ice F-1 rakstīja: 3x3,smaiļošanā,bīčā ,renē šorttekā mums arī ir,bet lopi tādi,raksta katru dienu tikai par vatniku un belarvatniku pingopngistiem
Liekas, ka smaiļošanai vēl nav sezona, rene tiek aprakstīta līdz bērnudārza čempionātiem, t.p. par LV kā lielvalsti kalnu slēpošanā.

Piekrītu, ka 250 turnīriem pietiktu ar nedēļas apskatu kā Bērziņa laikos. Tikpat skribenti tur savu domu nepieliek ne centa, tik sausi skitļi.

     [+] [-]

, 2023-04-02 01:12, pirms gada
Sports neaprobežojas ar olimpiskajiem sporta veidiem, kur par LV junioru uzvaru Madonā ziemas orientēšanās?
Pa lielam nemaz nebrīnīšos, ka kāds no tiem čaļiem vai G.Staņa vēlāk ar sevi pierādīs distanču slēpošanā.

     [+] [-]

, 2023-04-02 21:41, pirms gada
Ko jūs tur varat fantazēt par Martinu Dukuru?"Pārņēma Lielbritānijas izlases vadību..."Viņš NAV UK izlases galvenais treneris un viņiem vispār hierarhijā nav īsti tāda amata. Tur vairāki treneri , katrs ar savu lomu ieskaitot Mareku Mezencevu, vēl taču Gūgenbergers uc.