Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:11, Did:0, useCase: 0

Bendika jaunajā sezonā tēmē uz Pasaules kausa kopvērtējuma Top15

Almants Poikāns
Almants Poikāns

Bendika jaunajā sezonā tēmē uz Pasaules kausa kopvērtējuma Top15
Baiba Bendika. Foto: Latvijas Biatlona federācija

Latvijas vadošajai biatlonistei Baibai Bendikai iepriekšējā sezona bija labākā karjerā, ko apliecina arī nominācija "Trīs Zvaigžņu balvai". Lai arī sarunā ar Sportacentrs.com viņa nenoliedz, ka sezona bija veiksmīga, mērķi – uzkāpt uz goda pjedestāla – tā arī neizdevās realizēt. Tāpēc tas jāīsteno jaunajā sezonā un ideālajā scenārijā jāpacīnās par Pasaules kausa kopvērtējuma pirmo piecpadsmitnieku.

Spilgtāko sniegumu Bendika pagājušajā sezonā demonstrēja tieši atbildīgākajās sacensībās. Pasaules čempionātā Antholcā viņa iedzīšanā izcīnīja devīto vietu, kas Latvijas sieviešu biatlonā ir visu laiku labākais sasniegums. Pirms sezonas latviete bija apņēmusies kādā no Pasaules kausa (PK) posmiem pacīnīties par goda pjedestālu, taču uzkāpt uz tā neizdevās. Kopvērtējumā viņa ierindojās 32. vietā, kas arī ir biatlonistes labākais rādītājs karjerā.

Gatavojoties gaidāmajai sezonai, kas 28. novembrī sāksies Kontiolahti, Bendika kopumā 34 dienas pavadīja Itālijas kalnos Stelvio un Livinjo. Šobrīd ar treneri Ilmāru Brici un sparingpartneri Aleksandru Patrijuku viņa jau pārcēlusies uz Zviedriju, kur liek pēdējos pamatus pirms gaidāmās sezonas. Sākotnēji gan plāns bijis doties uz Norvēģiju, taču tur pēdējā brīdī ieviesta desmit dienu karantīna, tāpēc šāds brauciens zaudējis vērtību un kā alternatīva izvēlēta Zviedrija. Pēc nedēļas jau būs jādodas uz pirmo Pasaules kausa posmu Somijā.

Sacensību sezonu Bendika atklāja jau nedēļas nogalē, kad Zviedrijas čempionāta sacensībās izcīnīja devīto vietu sprintā un trīspadsmito klasikā. Ja nebūtu neprecizitātes šaušanā, rezultāti būtu vēl augstāki, taču, iespējams, tieši problēmām ugunslīnijā rasts risinājums – jauna šautene.

"Vasarā nebiju pilnībā apmierināta ar to, kā man klājas šaušanā guļus. Nebija slikti, bet visu laiku bija neizskaidrojamas kļūdas. Tāpēc izlēmām kardināli pamainīt, lai saprastu, kur ir problēma. Šobrīd izskatās, ka no tās izdevies tikt vaļā. Ar veco šauteni noteikti varēju šaut tādā pašā līmenī kā iepriekš, bet zinu, ka man jāšauj vēl labāk, lai es varētu cīnīties par augstākām vietām. Jebkurā gadījumā man līdzi ir arī vecā laide, jebkurā brīdī varu pie tās atgriezties," skaidro Bendika, kura Zviedrijā šajā nedēļā vēl piestrādāšot pie slēpošanas ātruma. Diemžēl šonedēļ tur neizdosies startēt iepriekš plānotajās slēpošanas sacensībās, jo samazināts dalībnieku skaits un ieviests Starptautiskās Slēpošanas federācijas (FIS) punktu limits.

"Pagājušajā sezonā līdz pjedestālam netiku, jo nedaudz pietrūka šaušanā. Ja pasaules čempionātā šaušanas procents bija salīdzinoši labs, pārējā sezonā bieži bija problēmas tieši ar šaušanu guļus. It kā treniņos negāja slikti, taču sacensībās bieži guļus palika divi nesašauti mērķi. Ja nebija labs rezultāts sprintā, arī iedzīšanā līdz ar to nebija labas pozīcijas, lai cīnītos par medaļām," atzīst Latvijas vadošā sieviešu biatloniste.

Treniņos Bendika lielākoties sparingo ar Brici, Patrijuku un arī lietuvieti Tomasu Kaukēnu. "Puiši, protams, ir stiprāki par mani, bet ir treniņi, kur varu aizvējā turēties līdzi salīdzinoši līdzvērtīgi." Viņa neslēpj, ka konkurence ar stipro dzimumu dzen uz priekšu, jo vienmēr gribas spēcīgajiem biatlonistiem tikt līdzi.

Tieši Bricis Pasaules kausa posmos būs Latvijas galvenais treneris, kura pārraudzībā būs komandas sacensību sastāva izraudzīšanās un dažādi tehniskie pienākumi.

Pati Bendika uzskata, ka jau šobrīd atrodas pieklājīgā sportiskajā formā, un tieši tās saglabāšanā šosezon cer sasniegt stabilitāti, tāpat kā šaušanā. "Ja uzliktu tādu pavisam augstu mērķi un sezona būtu ideāla, tad tas būtu Pasaules kausa kopvērtējuma Top15. Protams, svarīgākās sacensības sezonā būs pasaules čempionāts, tam ir pakārtots arī sezonas plāns."

Pasaules čempionāts biatlonā gaidāmajā sezonā notiks februārī Pokļukā, bet sezonas pirmajos divos PK posmos Kontiolahti klātienē varēs būt ap 4500 skatītāju. "Kopumā tās ir labas ziņas, jo skatītāji dod lielāku un dzīvīgāku atmosfēru. Sportistiem labāk patīk startēt tādos apstākļos nekā klusumā. Ja nav skatītāju, ir sajūta, ka piedalītos IBU kausā."

"Pagaidām izskatās, ka pēc tam Austrijā, Vācijā un Itālijā skatītāju nebūs. Starptautiskajai Biatlona savienībai (IBU) ir pietiekami daudz naudas, lai spētu mums nodrošināt drošas sacensības un pilnu sezonu. Arī komandām tie būtu lieli zaudējumi, ja nāktos atcelt sezonu," pauž Bendika.

Arī biatlonistiem būs jāievēro stingras epidemioloģiskās prasības. Jau pirms ierašanās PK norises vietā būs jāveic Covid-19 tests, pēc tam tas būs jādara atkārtoti. Tikai tad, ja abi rezultāti būs negatīvi, varēs saņemt akreditāciju.

"Turpinājumā pārbaudes būs ik pēc četrām piecām dienām. Visur jāstaigā maskās, izņemot treniņus. IBU noteikusi arī konkrētas viesnīcas, kurās dzīvot. Katrai komandai jābūt vismaz vienai rezerves istabai, kur nepieciešamības gadījumā izolēt saslimušo. IBU ir smalki pārdomājusi, lai mēs varētu turpināt sezonu, ja nu kāds saslimst," Bendika gan piebilst, ka šādā situācijā lielāki zaudējumi radīsies Latvijas Biatlona federācijai. "Viesnīcas, kas piedāvā rīkotāji, ir pacēlušas cenas, jo ir jānodrošina papildus drošība. Arī Covid-19 testu izmaksas tiks atrēķinātas no nacionālajām federācijām. Finansiāli šī sezona noteikti būs stipri dārgāka nekā iepriekš."

Lai arī Covid-19 pandēmija ietekmējusi arī ekonomiku, Bendika ir priecīga, ka tā nav atbaidījusi viņas atbalstītājus. "Mani lielākoties atbalsta ar produktiem, ja neskaita Pārgaujas novadu. Man galvenais finansējums ir no Latvijas Olimpiskās vienības un Olimpiešu solidaritātes fonda. No tā man pietiek, lai varu apmaksāt savas nometnes."

Pēc savas labākās sezonas karjerā Bendika ar tenisistēm Anastasiju Sevastovu un Aļonu Ostapenko, kā arī slēpotāju Patrīciju Eiduku un šķēpmetēju Līnu Mūzi cīnās par Latvijas gada sportistes titulu "Trīs Zvaigžņu balvā".

"Pirms tam pati nemaz nebiju iedomājusies, ka es varētu būt pretendente uz šo balvu. Man mērķi ir vēl augstāki. Normālā situācijā ar devīto vietu pasaules čempionātā sevi varbūt tur neliktu, bet tā kā tas ir līdz šim labākais sasniegums Latvijas sieviešu biatlonā un šogad spilgtu sasniegumu mūsu sportā nav bijuši, tad prieks, ka mani pamanīja un ievēroja. Neskaitot devīto vietu iedzīšanā, man arī viss pārējais pasaules čempionāts bija ļoti veiksmīgs," gandarījumu neslēpj Bendika.

Pasaules kausa biatlonā sezonas kalendārs

Nr.Norises vietaDatums
1.Kontiolahti (Somija)27.-29. novembris
2.Kontiolahti (Somija)30. novembris – 6. decembris
3.Hohfilcene (Austrija)7.-13. decembris
4.Hohfilcene (Austrija)14.-20. decembris
5.Oberhofa (Vācija)4.-10. janvāris
6.Oberhofa (Vācija)11.-17. janvāris
7.Antholca (Itālija)18.-24. janvāris
Pokļuka (Slovēnija)9.-21. februāris
8.Pekina (Ķīna)26. februāris – 1. marts
9.Nove Mesto (Čehija)8.-14. marts
10.Holmenkollene (Norvēģija)16.-21. marts

  +3 [+] [-]

, 2020-11-16 18:22, pirms 5 mēnešiem
Ambīcijas lielas, nav slikti

  +2 [+] [-]

, 2020-11-16 18:58, pirms 5 mēnešiem
Gribētos jau ticēt, bet skarbā, Latvijas sportistu, realitātemāca, ka pēc lielām runām,par nākotnes spozme, nāk liels čiks.
Labāk no sākuma darbus, tad runas.

  -1 [+] [-]

, 2020-11-16 19:05, pirms 5 mēnešiem
beidzot būs ko paskatīties. regulāri. esmu noilgojies pēc biatlona.

bumbu spārdītāji un kaučuka dauzītāji kaut kā pieriebušies.

  +1 [+] [-]

, 2020-11-16 20:19, pirms 5 mēnešiem
Nu TOP25 arī nebūs slikti. Pārējie jau arī neguļ.

     [+] [-]

, 2020-11-16 21:13, pirms 5 mēnešiem
Ticu ,ka tas ir iespējams. Veiksmi!

     [+] [-]

, 2020-11-16 22:02, pirms 5 mēnešiem
Vai nebūtu bijis pareizāk Bendikai tēmēt uz mērķiem nevis top 15 pretiniecēm?

     [+] [-]

, 2020-11-17 11:11, pirms 5 mēnešiem
Kā Anotolijs teiktu: "Viņa ir laba gan guļus, gan stāvus!"