PK Davosā pārtrūkst norvēģu uzvaru gājiens, B.Dēlī un citi priecīgi
Pagājušajās brīvdienās pazīstamajā Šveices pilsētā Davosā tika aizvadīts trešais šīs sezonas pasaules kausa posms distanču slēpošanā, kas ietvēra distanci brīvajā stilā ar intervāla startu sestdien un sprintu brīvajā stilā svētdien. Distancē kārtējās uzvaras izcīnīja Martins Jonsruds Sunbī un Terēze Juhauga (abi Norvēģija), bet svētdien sprintā pirmo reizi šajā sezonā pārtrūka norvēģu uzvaras gājiens, jo nepārspēti palika itālis Frederiko Pelegrīnī un zviedriete Stīna Nilsone. Par šādu faktu bija priecīgi ne tikai citu valstu pārstāvji, bet arī pašu norvēģu leģendārais distanču slēpotājs Bjerns Dēlī.
Distancē vēl saglabājās “sarkanbaltzilo” dominance
Sestdien joprojām dominēja “sarkanbaltzilie”, tikai šoreiz norvēģi nebija vienīgie, jo vīru konkurencē 30km distancē starp pagaidām spēcīgākās Skandināvu valsts pārstāvjiem galvgalī bija arī pāris franči, kuru karogā ir tās pašas trīs krāsas kā norvēģiem. Pirmo deviņu vietu ieguvēji pārstāvēja tikai Norvēģiju (seši) un Franciju (trīs), bet desmitnieku noslēdza labākais no mājiniekiem Toni Livers, jo Kolonja pagaidām rāda nestabilitāti, iegūtajām vietām pirmajos trīs posmos svārstoties no 3. līdz 27. Uzvaras laurus atkal plūca Sunbī, taču “bārdainā vikinga” pārsvars šoreiz nebija tik nospiedošs, un vispār uzvaras nosargāšanā viņš bija pateicīgs Rētam un Nortugam (savā ziņā neierasti, jo bieži Sunbī ir dusmīgs uz Nortugu par citu izmantošanu, taču tai pat laikā arī Nortugam jābūt pateicīgam Sunbī, aiz kura muguras Nortugs no trešā desmita beigu vietām ar katru kontrolatzīmi kāpās uz augšu līdz 6.vietai – aut.piez.). Distances beigu trešdaļā viņi “atdeva parādu” Sunbī un palīdzēja. Kā atzina pats pasaules kausa līderis, tad uzņemtais temps bijis par ātru un beigās sākuši zust spēki.
Pēc 10 mēnešu pārtraukuma uz pjedestāla kāpa Moriss Maņifikā, kuram, starp citu, Davosa ir iecienīta, jo pirms tam jau trīs reizes tur bijis trijniekā. Tikmēr pagājušā gada uzvarētājs Anderšs Glērsens šoreiz kāpa uz pjedestāla zemākā pakāpiena. Vēl vienam francūzim, piekto vietu ieguvušajam Žanam Markam Giajāram Davosa ir tuva, jo pēdējo reizi sešiniekā viņš pēdējo reizi bija tieši šajā Šveices pilsētā. Trīsdesmitniekā turpina nostabilizēties 2010.gada pasaules čempions U23 grupā rumānis Pauls Pepene (24.vieta). Pagaidām ar otro desmitu samierinās vadošie krievi, bet krietni sliktāk par viņiem iet zviedriem, jo tomēr PK šosezon vēl nedebitēja pieteiktais Markuss Helners, bet vienīgais no Zviedrijas četrdesmitniekā bija 21.vietu ieguvušais Daniels Rikardsons. Nepadodas arī vairākas reizes ļoti augstas vietas ieguvušais 42 gadus vecais Sergejs Dolidovičs. Jūlijā Madonā rolellslēpošanas pasaules kausa posmā uzvarējušajam baltkrievu veterānam pusminūte pietrūka līdz trīsdesmitniekam.
Sievietēm 15km pirmās piecas bija norvēģietes ar Juhaugu priekšgalā. Vengas (viņas gaitās gandrīz biatlonā iedzīšanā aizgāja Furkāds, bet varbūt francūzis to speciāli darīja, ar it kā pāragru došanos finiša taisnē, lai izjauktu konkurentu koncentrēšanos – aut.piez.) trešo vietu var uzskatīt par ierastu, bet tomēr priekšā finišējušās Olimpiskās vicečempiones sprintā Estbergas 2.vieta, neskatoties uz iepriekšējiem viņas labiem rezultātiem, tomēr ir neliels pārsteigums. Jau stafetē iepriekšējā posmā zviedriete Šarlote Kalla parādīja, ka nav labākajā formā, un Davosā to apliecināja vēlreiz, palikdama tikai 7.vietā. Ne tik augstu kā Lillehammerā bija jaunā čehiete Petra Novakova, bet gan jau sešinieks (vai pat kaut kas augstāks) neizpaliks vēl kādu reizi. Mainīgi rezultāti jūlijā Madonā startējušajām baltkrievietēm – J.Tihonova 25,.vietā, I.Lukoņina pēdējā 46.vietā, kamēr sprintā svētdien V.Kaminskaja ierindojās 53.vietā, apsteidzot 4 dalībnieces.
Sprints ieviesa korekcijas, pārtraucot norvēģu uzvaru šajā sezonā
Un pirmā, kas pārtrauca norvēģu dominanci, bija Stīna Nilsone, jo sievietēm fināls bija kā aprasti agrāk nekā vīriešiem, kur nepārspēts palika itālis Federiko Pelegrīnī. Jau pusfinālā zviedriete parādīja lielisku taktiku un arī tehniku pēdējā pagriezienā, izvirzoties no trešās pozīcijas priekšplānā, un ko līdzīgu paveica arī finālā, kad šķita, ka Maikenas Fallas rāviens dažus simtus metrus pirms finiša būs bijis izšķirošais. Pasaules vicečempione individuālajā un komandu sprintā un pasaules čempione juniorēm beidzot tika pie ilgi gaidītās uzvaras pieaugušo konkurencē augstākajā līmenī, atstājot aiz sevis otrajā un trešajā vietā Soču Olimpisko spēļu zelta un sudraba medaļu ieguvējas Fallu un Estbergu.
Pelegrīnī parādīja meistarību un tika pie ceturtās uzvaras sprintā, atkārtojot pagājušā gada panākumu Davosā, kad 25 gadus vecajam itālim nāca pirmā uzvara pieaugušo vecumā, jo pirms diviem gadiem bija apliecinājis savu pārākumu U23 grupā. Vienīgais, kas viņu varēja pārspēt un to arī izdarīja pusfinālā, bija Sergejs Ustjugovs, bet krievu slēpotājs fināla vidū nokrita, tomēr nodemonstrēja cīnītāja raksturu un spēja ne tikai neatpalikt no pārējiem finālistiem, bet apsteigt vienu un izcīnīt 5.vietu. Ar otru vietu savu labāko panākuma PK guva Baptists Gro, nodrošinot frančiem otru 2.vietu. Līdz trešajai vietai “aizkapājās” gan ceturtdaļfinālā, gan pusfinālā nūju salūšanu un mainīšanu piedzīvojušais norvēģis, šīs sezonas pirmā sprinta uzvarētājs Sondre Fosli, kurš pirmās divas izslēgšanas kārtas pārvarēja kā “veiksmīgais zaudētājs”. Liela diena bija britiem, jo pirmo reizi pusfinālā PK iekļuva Engrū Jangs, izcīnot 9.vietu (par viņu un vēl dažiem tuvākajās dienās būs atsevišķs raksts kādā interesantā sakarībā – aut.piez.). Tajā pašā dienā, par ko jau rakstīju, kalnu slēpošanā cits brits Deivs Raidings arī ar 12.vietu sasniedza labāko karjeras rezultātu.
Saguruši pēc sestdienas 30km distances kvalifikāciju nepārvarēja Peters Nortugs un Dario Kolonja, taču pārsteidza tādu izteikto sprinteru kā Emīla Jonsona, Ņikitas Krjukova, Ansi Pentsinena palikšana ārpus ceturtdaļfināla. Izslēgšanas braucienos iekļuva Ula Vigens Hatestāds, bet nupat par tēvu kļuvušais Olimpiskais čempions tikai pāris dienas ir atpakaļ normālā treniņa režīmā. Mūsu ziemeļu kaimiņi pagaidām neko ievērības cienīgu nerāda. Labākais no viņiem ar 48.vietu bija pirms pāris gadiem FIS sacensībās Priekuļos uzvarējušais Sims Sellis, bet pasaules čempionāta finālists Peters Kummels palika 56.vietā.
Neskatoties uz to, ka pārtrūka tautiešu uzvaras gājiens, priecīgs bija Bjerns Dēlī, kuru, slēpojam sacensību laikā pa trasi, varējām redzēt sestdien tiešraides laikā. Viņš atzina, ka slēpošanai vajadzīga interese, aizrautība, tāpēc labi, ka Pelegrīnī un Nilsone uzvarēja. Tas nāks par labu ne tikai visiem, bet arī mums pašiem. Pašu Dēlī finiša taisnē Lillehameras spēlēs pārspēja itālis Fauners, un ar to murgu viņš ilgi cīnījās, bet tagad kā īsts vīrs spēj uzslavēt itāļus, kuriem viņš apredz ļoti labu stafetes komandu 2017.gadā pasaules čempionātā Lahti, un slēpošanas leģenda neizslēdz Nortuga un Pelegrīnī dueli pēdējā posmā.
Tikmēr otrajā vietā palikusī Falla atzinīgi izteicās par Nilsoni un atzina, ka ļoti labi saprot zviedrietes vēlmi uzvarēt, atceroties pati sevi. “Stīna ir brīnišķīga, pozitīva un jauka meitene, un esmu priecīga par viņas uzvara,” atzina otrajā vietā palikusī olimpiskā čempione.
Citi Latvijā startējuši turpina sasniegt augstus rezultātus
Jau iepriekš rakstīju, ka Pasaules kausa otrajā posmā Lillehammerē trijniekā iekļuva trīs Skandināvijas kausā Madonā startējušie. Davosā ne gluži trijniekā, bet sešiniekā un citās augstās vietās bija citi slēpotāji, kuri startējuši pie mums.
Pirms diviem gadiem Skandināvijas kausa posmā Madonā 5 un 10km desmitniekā netikusī amerikāniete Sofija Kaldvela tāpat kā Olimpiskajās spēlēs 2014.gadā sprintā aizcīnījās līdz finālam, kur “noplīsa” un ieņēma sesto vietu gluži kā Sočos. Arī vīriem finālā iekļuva un sestajā vietā palika pagājušajā gadā Madonā uzvarējušais norvēģis Hovards Taugbols. PK rollerslēpošanā dominējusī un jūlijā Madonā trīs uzvaras izcīnījusī zviedriete Lina Semskāra tikai sprintā atzīstami startē (21.vieta), bet distancē netiek trīsdesmitniekā.
Ar vietām, laikiem var detalizēti iepazīties zemāk pievienotajos rezultātu protokolos.
Rezultāti: FIS World Cup - Davos (SUI) - Event results
[+] [-]
VIDEO - Federico Pellegrino, grandissima...
Itāļi jau rēķina, ka Pellegrino varētu kļūt par visvairāk individuālo uzvaru PK posmos izcīnījušo itāļu vīriešu dzimtas pārstāvi. Zorzi 5 individuālās uzvaras, Pilleram Kotreram 6 uzvaras. Visas iespējas jau šosezon apsteigt iepriekšējās paaudzes varoņus.