Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:4, Did:0, useCase: 3

Laboti ultramaratona Rīga-Valmiera rekordi vīriešiem un sievietēm

Ivars Bācis
Ivars Bācis

Laboti ultramaratona Rīga-Valmiera rekordi vīriešiem un sievietēm
Foto: Māris Vancevičs Photography.

Aizvadīta gada ātrākā nakts, kurā 177 dalībnieki noskaidroja Latvijas čempionus 100 kilometru šosejas skrējienā un uzvarētājus 107 kilometru labdarības ultramaratonā Rīga-Valmiera, kur par jauniem rekordiem parūpējās jelgavnieks Toms Komass (7:41:38) un rīdziniece Vita Devjatņikova (9:09:45). Abiem šī bija trešā uzvara vēsturiskajā skrējienā, kas šogad atzīmē desmitgadi kopš atjaunošanas. Pašgatavotas medaļas laureātiem pasniedza piecgadīgais Eliass, kura rehabilitācijai šogad skrējienā tiek vākti līdzekļi.

Pusnaktī uz 3.jūniju pie Brīvības pieminekļa uz starta līnijas stājās 177 dalībnieki. Pēc kopējas Valsts himnas nodziedāšanas kopkorī vadību skrējēju priekšgalā uzņēmās pērnais vicečempions Artis Šauriņš. Viņam sekoja Leonīds Kļimovs un Jevgēņijs Stepanovs. Piecinieku noslēdza pagājušā gada bronzas medaļnieks Uģis Dātavs, kurš ikdienā dzīvo Lielbritānijā, un 2014.gadā atjaunotā skrējiena pirmais uzvarētājs Valdis Ņilovs no Ogres. Pirmajā desmitniekā skrēja 10 gadus Latvijā nebijušais un Īrijā dzīvojošais Raivis Zaķis kopā ar topošo čempionu Tomu Komasu, kuram jāaizstāv savs pērn un aizpērn iegūtais tituls. Turpat līderu grupā atradās arī topošais sudraba medaļnieks Oļegs Gurejevs.

Kopā skrēja sieviešu duets Vita Devjatņikova un Liene Neimane. Stabilā trešā pozīcijā turējās Kristīne Troņenkova. Nekas īpaši nemainījās arī nakts vidū pēc pirmā pusmaratona, kad skrējēji bija sasnieguši Garkalni. "Sēnītē" pēc nepilna maratona nakts aukstuma dēļ sacensības beidza 2019.gada uzvarētājs Ainārs Kumpiņš. Raganā, tuvojoties 50 kilometru atzīmei, sākotnējais līderis Artis Šauriņš atkāpās uz piekto pozīciju un izstājās no cīņas ne tikai par jaunu trases rekordu, bet arī medaļām. Vadību pārņēma Jevgēņijs Stepanovs, kurš no tuvākajiem sekotājiem bija atrāvies vairāk nekā kilometru. Sieviešu līderu duets bija pajucis, un Vita Devjatņikova bija uzsākusi savu solo skrējienu pretī trešai uzvarai un jaunam trases rekordam.

Pie Braslas upes, kad līdz finišam bija atlicis maratons, jaunais līderis bija palielinājis pārsvaru no tuvākajiem sekotājiem līdz septiņām minutēm. Otrajā un trešajā pozīcijā bija iekārtojušies Oļegs Gurejevs un Toms Komass, iezīmējot potenciālo trijnieku. Abas sieviešu līderes šķīra jau vairāk nekā 20 minūtes jeb aptuveni četri kilometri.

Valmieras pievārtē 13 kilometrus līdz finišam kļuva skaidrs, ka cīņa par trases rekordu turpinās un "spēlē" joprojām piedalās jaunais līderis Oļegs Gurejevs no Ventspils, kā arī Toms Komass un Vita Devjatņikova sieviešu konkurencē. Savukārt līdzšinējais līderis Jevgēņijs Stapanovs bija strauji mazinājis tempu un atkāpās uz trešo pozīciju. Izšķirošie notikumi cīņā par zeltu risinājās pēc noskrietiem 99,5 kilometriem īsi pirms simts kilometru atzīmes, kur tika noskaidroti valsts čempioni.

Toms Komass izrāva zeltu (7:12:49), sudrabu atstājot Oļegam Gurejevam (7:14:07). Bronza tika Jevgeņijam Stepanovam (7:41:30), noslēdzot trijotni, kura spēja iekļauties astoņās stundās.

Pēc septiņiem kilometriem Sīmaņa baznīcas durvju kliņķi pirmais ar jaunu trases rekordu skāra Toms Komass (7:41:38), viņam sekoja Oļegs Gurejevs (7:52:19) un Jevgeņijs Stepanovs (8:32:18). Bez pirmajiem diviem vīriem ātrāk par astoņām stundām 15 skrējienu vēsturē skrējis tikai Pēteris Grīviņš (7:59:02), kuram trīs gadu piederēja līdzšinējais trases rekords un nevarēja šoreiz startēt, jo nākamnedēļ Austrijā aizstāvēs Latvijas godu pasaules čempionātā taku skriešanā.

Latvijas čempionāta medaļas sievietēm sadalīja Vita Devjatņikova (8:28:01), Liene Neimane (9:12:20) un Kristīne Troņenkova (9:36:16). Arī sieviešu vērtējuma krita 107 kilometru trases rekords, par ko pusstundu vēlāk parūpējās jau pieminētā Vita Devjatņikova (9:09:45), palaižot priekšā vien sešus vīrus un pārspējot divkārtējās uzvarētājas Diānas Džavizas trīs gadus veco rekordu (9:21:49). Līdzšinējā rekordiste nākamnedēļ 8.jūnijā Dienvidāfrikā skries vērienīgajās 89 kilometru "Comrades" sacensībās, kur startē 20 000 dalībnieki.

Atgriežoties Valmierā, otro un trešo vietu pie Sīmaņa baznīcas izcīnīja debitante Liene Neimane (10:06:51) un Kristīne Troņenkova (10:22:15), kura pirms diviem gadiem finišēja otrajā vietā. Vita Devjatņikova kļuva par pirmo sievieti, kas izcīnījusi trīs uzvaras, savukārt Toma Komasa sasniegums ir trīs uzvaru sērija trijos gados pēc kārtas.

Ar pašdarinātām medaļām laureātus sveica piecgadīgais Eliass, kura rehabiltācijai šogad skrējienā tiek vākti līdzekļi. desmito reizi pēc kārtas distanci pieveica kocēnietis Dmitrijs Ničipors un Mārtiņš Sirmais, nopelnot mūža brīvstartus nākamajiem 107 kilometru startiem.

Informāciju sagatavoja
Matīss Vecvagaris/LSM