Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:2935, Did:0, useCase: 0

Skaidrojam: jāšanas sporta nianses un Neretnieka izredzes Tokijā

Ulvis Brože
Ulvis Brože @UlvisBrozhe

Skaidrojam: jāšanas sporta nianses un Neretnieka izredzes Tokijā
Kristaps Neretnieks. Foto: f64

3. augusts būs liela diena Latvijas jātnieku saimei – pirmo reizi neatkarīgās valsts vēsturē uz olimpiskās skatuves izies savējais. Pulksten 13:00 konkūra kvalifikācijā piedalīsies Kristaps Neretnieks, kurš šogad bija spiests nomainīt savu sacensību zirgu. Konkurence ir liela, daļai olimpisko spēļu vērotāju tā būs pirmā reize, skatoties šķēršļu pārvarēšanas sacensības, tāpēc portāls Sportacentrs.com lūkoja noskaidrot Neretnieka izredzes un konkūra nianses.

Jāšanas sports Tokijas olimpiskajās spēlēs ir vienīgais, kurā netiek nodalīti dzimumi – sievietes un vīrieši sacenšas kopā un sadala vienu medaļu komplektu. Kristaps Neretnieks kvalificējās, pateicoties individuālajam rangam. Latvijas jātnieks bija pirmais Austrumeiropas un Centrālāzijas reģionā, būdams viens no diviem šā reģiona pārstāvjiem, kurš ieguva olimpisko ceļazīmi. Ar individuālo rangu kvalificējās tikai 15 sportisti, bet pārējie 60 vietu olimpiskajās spēlēs nodrošināja valstu komandu sastāvā.

Neretnieks olimpiskajām spēlēm kvalificējās ar zirgu Moon Ray, tomēr traumas dēļ nācies veikt izmaiņas, un Latvijas sportists Tokijā startēs kopā ar Valour. "Visiem vadošajiem sportistiem ir vairāki sacensību zirgi, tāpēc ir iespējams šāds variants. Lai gan tāda līmeņa zirgi ir liels retums, pats Kristaps saka, ka Valour pat ir spēcīgāks. Jāņem vērā, ka viņi kopā strādā un startē tikai no aprīļa. Tas ir ļoti mazs laiks. Citreiz jāpaiet gadiem, lai atrastu kopīgu valodu. Acīmredzot iepriekšējais sportists zirgu ļoti labi sagatavojis, plus Neretnieks ir talantīgs sportists," pauda Latvijas labākā jātniece Laura Penele.

Kvalifikācijas normatīvs bija izpildīts ar Moon Ray, kurš Tokijā nestartēs, tāpēc ar jauno zirgu Neretniekam bija jāizpilda papildus kritēriji. Augstākajā līmenī var startēt zirgi vecumā no astoņiem līdz 18 gadiem, bet ar īpašu vetārsta atļauju iespējams paildzināt sportisko mūžu. Moon Ray bija jaunāks, bet traumas dēļ šobrīd vairs nevar startēt sacensībās.

"Maršruts, kas sagaida sportistus, būs ļoti sarežģīts, jo šķēršļi būs augstumā līdz 165 centimetriem. Nestandarta distances starp sķēršļiem, maksimālā sarežģītība. Konkūrā visu sarežģī tas, ka maršrutu veido īpašs maršruta sastādītājs, bet sportistiem ir dota iespēja to iemācīties tikai pusstundu pirms sacensībām. Domāju, olimpiskajās spēlēs dod mazliet ilgāku laiku – stundu. Tātad stundas laikā jāizstaigā maršruts ar kājām, jāiemācās un jāizplāno stratēģija. Nav iespējams treniņā salikt maršrutu un tad satrenēties. Tas ir noslēpums, kuru neviens nezina," teica 2018. gada Latvijas čempione Penele.

Konkūra maršruts tiek veidots no 12 līdz 15 šķēršļiem, taču lēcienu ir vairāk – vienas šķēršļu sekcijas ietvaros var nākties pārvarēt, piemēram, trīs reālus šķēršļus. Sportistu uzdevums ir to veikt pēc iespējas ātrāk, nenogāžot nevienu šķērsli. Par katru nogāzto tiek piešķirti četri soda punkti. Tāpat nepieciešams iekļauties laika limitā. Par katrām trim nokavētajām sekundēm pienākas viens soda punkts. Otrdien tiks aizvadītas kvalifikācijas sacensības, no 75 sportistiem izsijājot 30 labākos, bet trešdien sekos olimpisko medaļu dalīšana. Ja finālā noteiktajā laika limitā maršrutu tīri pieveic vairāki sportisti, tad notiek pārlēkšana, kad svarīgi ir ne tikai nenogāzt šķērsli, bet arī būt ātrākam par konkurentiem. Olimpiskajā līmenī šāds papildlaika scenārijs ir ļoti ticams, intrigu saglabājot līdz beigām.

"Ja izdosies maršrutu veikt bez soda punktiem, tas būs ļoti, ļoti labi. Tas ir viņa galvenais uzdevums. Iekļūšana finālā jau būs sasniegums – tiek mazāk nekā puse, konkurence ir spēcīga, pretī stājoties sportistiem, kuri iepriekš izcīnījuši dažādas medaļas," par Neretnieka izredzēm teica Penele.

Favorītiem pieskaitāmi pasaules ranga pirmais numurs vācietis Daniels Deuzers, kā arī 2012. gada olimpiskais čempions Stīvs Gerdats un pašreizējais Eiropas čempions Martins Fuhs, kuri nāk no Šveices. Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs zeltu 58 gadu vecumā izcīnīja brits Niks Skeltons.

Par faktoru var kļūt arī tālais ceļš. Zirgi vispirms tika nogādāti Vācijā, kam sekoja pārlidojums uz Dubaju un tālāk – uz Tokiju. "Lidmašīna ir zirgiem visdraudzīgākais transportlīdzeklis, bet tāpat tas sagādā dzīvniekiem stresu. Lidojumi ir ilgi, nevis tikai pāris stundas," atzīmēja Penele. Viņa pauda cerību, ka Neretnieks starts olimpiskajās spēlēs palīdzēs jāšanas sportam kāpt augstāk pa Latvijas popularitātes kāpnēm. "Situācija pamazām uzlabojas, ir redzama bērnu interese, bet pēc olimpiskajām spēlēm noteikti būs lielāks pieplūdums."

Kvalifikācijas sacensības tiks aizvadītas otrdien pulksten 13:00 pēc Latvijas laika, tiešraide būs redzama LTV1 kanālā. Ja Neretniekam kopā ar Valour izdosies kvalificēties finālam, tas norisināsies trešdien 13:00.

Noderīgas saites:

Tokijas OS ziņas
Latvijas olimpiskā komanda
Starti, rezultāti, tiešraides
Medaļu kopvērtējums

Skaties visus olimpisko spēļu notikumus tiešraidēs, abonējot discovery+ pie Go3!

  +3 [+] [-]

, 2021-08-02 13:52, pirms pusgada
Ja Neretnieks pacels medaļu, tad es ar lielo kāpostu maisu sagaidīšu lidosta un pacienāšu zirgu. Veiksmi Neretniekam un Valour!

  -2 [+] [-]

, 2021-08-02 14:47, pirms pusgada
Vetārsta atļauja vajdziga zirgam vai arī jatniekam?

  +5 [+] [-]

, 2021-08-02 20:21, pirms pusgada
pūce rakstīja: Vetārsta atļauja vajdziga zirgam vai arī jatniekam?
Pūcei priekš komentēšanas

     [+] [-]

, 2021-08-03 13:21, pirms pusgada
KevinDurant#35 rakstīja: Ja Neretnieks pacels medaļu, tad es ar lielo kāpostu maisu sagaidīšu lidosta un pacienāšu zirgu. Veiksmi Neretniekam un Valour!
nekko viuns tur nepacels, taka vari est savus kapostus

     [+] [-]

, 2021-08-03 13:25, pirms pusgada
LTV nerādīs?

  +1 [+] [-]

, 2021-08-03 13:30, pirms pusgada
riebeklis2000 rakstīja: LTV nerādīs?
Jau rāda pa LTV1. Neretniekam 29.starta numurs, nojājuši jau 11.

  +1 [+] [-]

, 2021-08-03 13:49, pirms pusgada
Gaidot Neretnieku, pa LTV7 var paskatīties Plēsnieku svarcelšanā.

  +1 [+] [-]

, 2021-08-03 14:03, pirms pusgada
Līdz Neretniekam vēl 5.

     [+] [-]

, 2021-08-03 14:35, pirms pusgada
Lieliski - akurāti un neko nenogāza. Dalīta 1.vieta, tātad pārliecinoši tiks finālā.