Jūs balsojiet, mēs pielabosim...
Latvijas Futbola federācijai (LFF) reiz bija laba ideja par veidu, kā noskaidrot labākos pašmāju futbolistus. Gada beigās tika aptaujāti tie, kuri futbolam ir vistuvāk - treneri, spēlētāji, arī funkcionāri un žurnālisti. Un lieta darīta. Diemžēl laika gaitā šī brīnišķīgā ideja pateikt paldies ir sabojāta.
LFF man šo otrdien atsūtīja anketu ar aicinājumu izteikt viedokli par šā gada Latvijas labāko futbolistu, par labākajiem spēlētājiem virslīgā un tamlīdzīgi. Allaž esmu piedalījies un izteicis savu viedokli, taču šogad esmu nolēmis to nedarīt. Kāpēc? Tāpēc, ka nepiekrītu tam, ko ar manu viedokli pēc tam darīs. Pareizāk sakot - nedarīs. Respektīvi, tas, ļoti iespējams, netiks ņemts vērā līdzīgi kā visi pārējie. Kāpēc es tā domāju? Tāpēc, ka LFF savā aicinājumā aptaujas dalībniekiem rakstījusi sekojoši: "Lūgums ņemt vērā, ka šī ir aptauja, nevis balsojums, tādējādi galīgais vārds katras nominācijas uzvarētāja noteikšanai būs LFF ģenerālsekretāra (Jāņa Mežecka - aut.) kompetencē." Manuprāt, ar to arī viss ir pateikts.
Nespēju saprast vienīgi to, kāpēc LFF vispār tērēja savu laiku anketas veidošanā un mūsu tā grib tērēt tās aizpildīšanā, ja jau galīgo lēmumu tāpat pieņems viens cilvēks, un tas būs Mežeckis. Galu galā viņš ir pietiekami gudrs futbola cilvēks, lai pats izlemtu, kurš pelnījis būt gada futbolists, kurš bijis labākais virslīgā un tamlīdzīgi, bet kam tad šī anketa? Iedomājieties situāciju, kas pēc šī LFF vētījuma ir pavisam reāla. Piemēram, 80 procenti dalībnieku lems, ka šogad Latvijas labākais futbolists ir X, bet Mežeckim liksies, ka balvu tomēr vairāk pelnījis futbolists Y, kurš aptaujā būs saņēmis tikai 20 procentus balsu. Skaidrs, ka Mežeckim neviens nevarēs liegt pasniegt balvu otrajam, bet tad kāda ir jēga pārējo 80 procentu dalībnieku viedoklim?
Patiesībā šis nebūt nav pirmais gads, kad LFF aptaujas sakarā notiek zili un zaļi brīnumi. Visus gadījumus nemaz neuzskaitīšu. Piemēram, pērn, kad aptauja jau bija beigusies un labākie - apbalvoti, LFF nemaz negribēja atklāt, cik punktu katrs uzvarētājs un viņu sekotāji saņēmuši. Nepadevos, un beigās tos punktus rokā tomēr dabūju, bet tad atklājās pavisam interesanta aina... Piemēram, balsojumā par Latvijas labāko futbolisti visvairāk - 16 punktus - saņēma Sintija Greiere, taču balvu pasniedza Olgai Ivanovai, kurai bija 10 punkti. Jautrākā daļa gan sākās tad, kad uzzināju argumentāciju! Redz, Greierei šo balvu šoreiz neiedeva, jo viņa bija uzvarējusi jau 2009. gadā... Tad jau pēc šādas loģikas balva nepienāktos vairs nevienam, kurš kaut reizi aptaujā uzvarējis.
Pērn tas nebija vienīgais kāzuss. Balsojumā par Latvijas labāko treneri balvu saņēma nu jau bijušais FK "Ventspils" galvenais treneris Sergejs Podpalijs, lai arī vairāk punktu sakrāja Latvijas valstsvienības galvenais treneris Aleksandrs Starkovs. Par to, kā tika izšķirts Latvijas labākā futbolista gods 2007. gadā, nemaz nerunāsim... Bet tie nav vienīgie gadījumi.
Smieklīgi, ja vien tas nebūtu tik skumji, ka LFF pēdējos gados nemaz nav vēlējusies atklāt, cik kurš punktus ir ieguvis. Acīmredzot tam ir savs iemesls (...), lai arī šādu situāciju ir ļoti grūti iedomāties jebkurā citā sevis cienošā aptaujā. Parasti ir gluži otrādi - tas tikai piešķir aptaujai lielāku vērtību un šarmu. Jūs taču gribat zināt, par cik punktiem Lionels Mesi balsojumā par 2012. gada pasaulē labākā futbolista godu apsteigs Krištianu Ronaldu...
Ja godīgi, es pat negribētu būt pieminētās Ivanovas vai Podpalija vietā, vēlāk uzzinot, ka vairākums nemaz viņus nav atzinis par labākajiem. Justos neērti, tikmēr LFF nekautrējas šos cilvēkus likt zem sitiena.
Protams, LFF rīko šo aptauju un tai ir tiesības to veidot pēc saviem ieskatiem, taču nevajag to darīt pretēji jebkādai loģikai. Ja ir vēlme pateikt paldies un apsveikt konkrētus cilvēkus, tad aptaujāšanu vienkārši nemaz nevajag rīkot, un lieta būs darīta. Bet šādā formātā...
Trešdien vēl pirms ķeršanās pie klaviatūras saskrējos ar vairākiem kolēģiem, kuri ar futbolu un tā aprakstīšanu ir uz "tu". Izrādās, arī viņi ir vīlušies par "jauno" aptaujas formātu, un nolēmuši šoreiz tajā nepiedalīties. Nekas, LFF būs vieglāk - būs mazāk anketu, ap ko ņemties...
Iepriekšējie 10 balsojuma par gada futbolistu Latvijā uzvarētāji
2002. gads: Juris Laizāns
2003. gads: Māris Verpakovskis
2004. gads: Māris Verpakovskis
2005. gads: Igors Stepanovs
2006. gads: Aleksandrs Koliņko
2007. gads: Vitālijs Astafjevs
2008. gads: Andris Vaņins
2009. gads: Kaspars Gorkšs
2010. gads: Kaspars Gorkšs
2011. gads: Aleksandrs Cauņa
[+] [-]
Sasha protams malacis (bet taa ir krievija utt)
Gorkss zvers otraja stavaa, bet pirmaja pieklibo pamatigi, redzes ka ar laukuma tiksanu talaka sezona ies.
Vanins - Sveice ir Sveice, protams vins varetu un sanaktu vinam uzspelet ari Bundesliga vai Premjierliga, ja tik dotu kads iespeju.
Citi - a citu nav. Kamess? ? ? nu tad vajadzeja 30.vartu sosezon.
+1 [+] [-]
Bet man ir arī skaidrojums LFF pozīcijai:
"Gada beigās tika aptaujāti tie, kuri futbolam ir vistuvāk - treneri, spēlētāji, arī funkcionāri un žurnālisti..."
Es gribētu redzēt šo vistuvāko cilvēku sarakstu. Jo tur noteikti ir tādi žurnālisti, kas uz Virslīgas spēlēm bijuši mazāk nekā es vai citi skatītāji, tāpat reģionālie pārstāvji, kuri redzējuši tikai savu komandu. Tāpat ieinteresētie - piem iepriekš Skonto kandidāti noteikti dabūja automātiski Olimpa balsis, ierastā Gulbenes - Daugavas draudzība utml koalīcijas. LFF tālredzīgi patur sev iespēju novērst šādu neobjektivitāti.
Tāpēc mans ierosinājums - atsevišķs novērtējums 1) labākos pēc sava prāta nosaka LFF (Mežeckis) 2) atklāta žurnālistu/speciālistu aptauja.
+5 [+] [-]