Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:459, Did:0, useCase: 3

Labie un sliktie juniori

Labie un sliktie juniori
Kaspars Vecvagars ir viens no šīs paaudzes līderiem, kam jāpacenšas neatkārtot priekšgājēju kļūdas
Foto: Romāns Kokšarovs, Sporta Avīze

Valdis Valters, sācis darboties SA+ vidē, vienu no pirmajām replikām veltījis spēlētājiem, kas nesen Rīgā izcīnīja desmito vietu pasaulē. Kā pozitīvs piemērs salīdzinājumam minēta izlase, kas pasaules čempionātā spēlēja 1999. gadā. Strīdīgs apgalvojums.

Mīts par to, ka komanda, kas 1998. gadā Bulgārijā ieguva Eiropas 4. vietu, bet nākamajā vasarā pasaules čempionātā ierindojās devītajā vietā, ir talantu audzināšanas meistarklase, pēc Latvijas junioru divkārt izcīnītajām bronzas medaļām pēdējos gados mazliet zaudējis burvības oreolu, taču acīmredzot turpina dzīvot joprojām. Arī tagad Valdis atgādina: pieci spēlētāji, kas spēlējuši lielajā izlasē! Nav šaubu, pienesums tiešām vērā ņemams. Vienīgā problēma - potenciāls vairākiem šīs komandas spēlētājiem bija daudz augstāks nekā tikai spēlēšana izlasē. Un pamats tā saķēzīšanai, diemžēl, tika ielikts tieši tobrīd, auklējoties ar puikām kā ar rokzvaigznēm.

Mazliet patīsim filmu atpakaļ, kā viss notika. Par īpaši talantīgiem uzskatītie (pamatoti!) 1980./81. gadā dzimušie puiši Latvijā tika sargāti un aprūpēti kā dārgs, bet trausls asns. Pirms Eiropas U-18 čempionāta (kurā 4. vietu ieguva ar trim uzvarām astoņās spēlēs) gatavošanās bija nopietnāka un dārgāka nekā pieaugušo izlasei, bet pirms pasaules - sākās jau uzreiz pēc atgriešanās no Varnas. Tas bija rūpīgs plāns visa gada garumā ar maksimāli izdevīgāko spēlētāju izmantojumu un ar pašu izvēlētu draudzības spēļu skaitu. Pārbaudoties un saspēlējoties, komanda izbraukāja ASV, Franciju un Horvātiju, bet uz Portugāli devās ar tādu pašu uzdevumu kā šogad Ziedoņa Jansona vadītā komanda, kas pilnā sastāvā kopā savācās pāris nedēļas pirms turnīra - iekļūt astoņniekā.

Kaut gan neizdevās (cita turnīra formāta dēļ, lai izcīnītu 9. vietu, nenācās apspēlēt nevienu Amerikas vai Eiropas komandu - pietika ar uzvarām pār Nigēriju, Japānu, Ķīnu un Kataru), ap latviešu pamatpiecinieka spēlētājiem spietoja Ziemeļamerikas skauti un aģenti. "Nekad neesmu šaubījies, ka mūsu treniņsistēma dos rezultātu. Iekšēji biju gatavs gaidīt vēl vairākus gadus - kamēr spēlētāji fiziski nobriest. Tomēr no Latvijas basketbola kopīgo interešu viedokļa labi, ka tikām tik tālu jau tagad," toreiz gandarījumu neslēpa treneris Valters. Domas neapdomīgu steigu izaugsmē vai "apreibinājumu pašapziņai" toreiz neizskanēja.

Šobrīd ar vēsu prātu var salikt pa plauktiņiem - kas no gaidītā ir piepildījies? No Kristapa Valtera, kuram patiešām spožais talants jau 18 gadu vecumā ļāva nonākt Eirolīgas klubā ("Efes Pilsen" sistēmā), taču pie pirmajām grūtībām vienmēr bija atvērtas durvis uz mājām - uz bročiem, kur Kristaps bija mazais princis - darīja ko gribēja un spēlēja cik gribēja. No Raita Grafa, kas pirms 12 gadiem bija Valančūns - pasaules čempionāta labākais centrs, turklāt no devītās komandas (tātad patiešām labākais!). No Māra Ļaksas, kas ar savu 206 cm augumu skrēja kā stirna un lādēja trīspunktniekus kā automāts. No Raimonda Vaikuļa, kurš bija šīs sapņu komandas rezultatīvākais spēlētājs, vai Kaspara Ciprusa, kurš 18 gadu vecumā tika aicināts Ļubļanas "Olimpija" sistēmā. Vai tiešām Valdis, liekot roku uz sirds, šobrīd var pateikt, ka kaut viens no tās izlases realizēja visu savu potenciālu?! Vienīgais, kas to šobrīd paveic - Jānis Blūms. Spēlētājs, kas toreiz bija dziļā rezervē aiz divreiz talantīgākā Valtera muguras, un kuru tobrīd īsti neviens par pilnu neņēma...

Lai arī cik bēdīgi to konstatēt - visi, ap kuriem toreiz notika čubināšanās un auklēšanās, nonākuši dabiskās konkurences apstākļos, sastinga. Neviens nav izmēģinājis spēkus pasaules basketbola Mekā NBA, neviens nav spēris kāju arī Eiropas augstākajā līmenī Eirolīgā (lai Dievs dod Kristapam tagad veiksmīgāku pāreju no "Fuenlabrada" nekā tas sanāca iepriekšējoreiz ar "Joventut"!). Jā, nacionālajā izlasē ir uzspēlējuši vairāki (Grafs to bija izdarījis vēl pirms veiksmīgajiem junioru startiem), taču - vai kaut tuvu tik nozīmīgas lomas kā tika gaidīts toreiz? "Skautu skati pievērsti arī Latvijas izlasei, par ko nepārprotami liecina kaut vai šo vīru vēlme pēc iespējas biežāk būt Valda Valtera tuvumā. Pēdējais neslēpj, ka būtu ļoti gandarīts, ja no šīs komandas kādus divus izdotos dabūt līdz NBA līmenim. Eiropas basketbola dīķis vairs neesot Valtera pašmērķis," no Portugāles tolaik vēstīja "SA"...

Pirms 13 gadiem junioru izlases līderiem tika nodrošināti siltumnīcas apstākļi - garantēts neadekvāts spēles laiks un neapdraudētas pozīcijas "Brocēnos", nodrošinātas finanses. Basketbola vadība staigāja uz pirkstgaliem, lai jauniešiem būtu nodrošināta augsta līmeņa gatavošanās čempionātiem un maksimāla labvēlība. Iespējams, ka tieši te arī meklējama atbilde, kāpēc neapšaubāmi talantīgajiem puišiem turpmākajās karjerās klājies tik smagi - šādos apstākļos nav grūti pazaudēt realitātes sajūtu. Tika izdarīti kļūdaini secinājumi, liekot vienādības zīmi starp komandas panākumiem un spēlētājiem - automātiski pierakstot tiem spožu nākotni. Kaut gan (piedošanu par atkārtošanos) svarīgākais uzdevums šajā vecumā ir nevis abstraktas, gaistošas komandas uzvaras, bet individuāli konkurētspējīgu spēlētāju pārdomāta audzināšana un rūdīšana vīriešu basketbolam.

Cik no 2011. gada vasaras pasaules čempionāta komandas spīdēs pieaugušo basketbolā, pagaidām spriest pāragri. Taču par vienu īpaši nešaubos - izpratnes par to, kas jādara, lai to sasniegtu, šiem spēlētājiem ir vairāk nekā viņu izslavētajiem priekšgājējiem. Talanta - ne mazāk, bet rakstura, ņemot vērā visus apstākļus - gribētos domāt, ka vairāk. Vismaz tas nav atmiekšķējies komforta apstākļos.

  +3 [+] [-]

, 2011-07-13 10:42, pirms 11 gadiem
Tikai viena piezīme- salīdzināt Grafu un Valančiūnu tajā vecumā? Tas nav nopietni, jo viens vēl pat eirolīgas gaisu nebija apostījis kamēr otrs Rytas sastāvā iekļuva top16, bija pamatcentrs un jau vāca pie 10 punktiem spēlē. No šī sastāva lielas cerības varētu likt uz Vecvagaru un varbūt Bertānu, vairāk jau par Vecvagaru, jācer, ka sencis iedauzīs smadzeni vietā. Bet fakts ir tāds, ka ja pārējie kas no šī sastāva vēl spēlēja mājās kaut gadu paliks Latvijā, piemēram Timma, tad nekas tur nebūs.

  +1 [+] [-]

, 2011-07-13 10:51, pirms 11 gadiem
ir plāns, gatavošanās apstākļi un nauda - slikti.
Gatavošanās plāns izjuka, nav apstākļu un naudas - labi!
Latvietis rūdās bardakā un trūkumā. Gribētos ticēt un cerēt.
Manuprāt, ja Valters būtu bijis pie teikšanas arī tagad, galvenā doma būtu: viss O.K., mūs gaida laba nākotne.
Latvijā basis vienmēr būs cieņā un bērni trenēsies, un to nespēs sabojāt ne "tagad vai nekad", ne visi LBS muldoņi. Gan jau būs arī panākumi, par spīti visam.

  +2 [+] [-]

, 2011-07-13 10:52, pirms 11 gadiem
76 rakstīja: ir plāns, gatavošanās apstākļi un nauda - slikti.
Gatavošanās plāns izjuka, nav apstākļu un naudas - labi!
Latvietis rūdās bardakā un trūkumā. Gribētos ticēt un cerēt.
Manuprāt, ja Valters būtu bijis pie teikšanas arī tagad, galvenā doma būtu: viss O.K., mūs gaida laba nākotne.
Latvijā basis vienmēr būs cieņā un bērni trenēsies, un to nespēs sabojāt ne "tagad vai nekad", ne visi LBS muldoņi. Gan jau būs arī panākumi, par spīti visam.
Valsts demogrāfiska politika rāda, ka nebūs vis labi.

  +8 [+] [-]

, 2011-07-13 10:54, pirms 11 gadiem
Bet lecīgāka onkuļa par Valteru taču nemaz nevar būt!

 +10 [+] [-]

, 2011-07-13 10:54, pirms 11 gadiem
.. nav pieminētas traumas, kas dažiem 1999.gada junioriem tomēr atstāja iespaidu uz karjerām, kaut gan nenoliegšu ka pamatā viņu karjeras ietekmēja nepareizās izvēles un rakstura trūkums... bet tajā ir arī savi plusi.. jaunajiem ir no kā mācīties

  +2 [+] [-]

, 2011-07-13 11:02, pirms 11 gadiem
Krokodils rakstīja: Valsts demogrāfiska politika rāda, ka nebūs vis labi.
visi prom Latvijas neaizbrauks, kāds jau paliks. Paliks arī kādi trenerīši. Un bērniem, kas grib iet trenētiest un izvēlas komandu sporta veidu, nemaz tik izvēle nav. Latviešiem pirmā izvēle basī, krieviem futenē. Kam vairāk naudas un ambīciju, velk mazos uz hoķi.
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

  +3 [+] [-]

, 2011-07-13 11:13, pirms 11 gadiem
Krokodils rakstīja: Valsts demogrāfiska politika rāda, ka nebūs vis labi.
Ko nozīmē valsts demogrāfiskā politika?
Vai valsts ir kopā ar Tavu sievu/draudzeni? Vai Tu domā bērnu taisīt tikai tad, kad valsts piešķirs konkrēta lieluma pabalstu? Varbūt tomēr vecākiem pašiem jābūt spējīgiem savu bērnu uzturēt.
Ja valsts piešķirtu smukus pabalstus, tad te sarastos tāda pabalstu slaucēju kopiena no trešās pasaules valstīm.

  +4 [+] [-]

, 2011-07-13 11:13, pirms 11 gadiem
lkrnpk_2 rakstīja: Ne 10 punkti, bet pie 8 spēlē.
Un... Eirolīgā Valančūns, protams, spēlē, bet vai spēlētu arī tad, ja nebūtu no Eirolīgas kluba sistēmas? Ne visiem ir lemts spēlēt Eirolīgā un ne visi to izvēlas....

Grafs, protams, nav Valančūns (jo neviens viņu 1. kārtā NBA nedraftēja), bet tas pats Biedriņš, piemēram, arī vareja spēlēt savas minūtes Eirolīgā pirms došanās uz NBA... Kāpēc nebija? Tāpēc, ka LV nav Eirolīgas kluba varbūt....
Biedriņš 17 gados vilka veču klubu, tāpēc viņu nodraftēja tik augstu. Par Valančiunu, vai es vainīgs ka viņiem ir sakārtota un lieliska basketbola sistēma un divi klubi spēlē Eirolīgā? No sērijas ja tantei būtu riteņi viņa būtu tramvajs. Valančiunas ir tur kur viņš ir un spēlēs NBA 100%, tā ir realitāte.
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

  +1 [+] [-]

, 2011-07-13 11:15, pirms 11 gadiem
Skudrinieks rakstīja: Starp citu, ja negribam zaudēt līmeni basītī, ir jāsāk iesaistīt vairāk arī krievu bērni. Ir OK, ka basītis ir ļoti latvisks, maz krievu uzvārdu (pretstatā futbolam), bet tomēr arī basī jācenšas staigāt pa krievu skolām, uztaisīt pulciņus, kaut kādu interesi, jo pie esošās demogrāfijas vienkārši vajag lielāku spēlētāju loku, lai mazajiem ir ar ko spēlēt kopā, nevis tā kā atsevišķās pilsētās ar basketbola tradīcijām - vairs nevar nokomplektēt 1998. vai 1999.gada grupu, jo vienkārši nepietiek cilvēku, un ir jāapvieno 2 gadi kopā.

Nesaku, ka krievi ir labāki sportisti, bet vienkārši jāsaprot, ka līmenis rodas no masveidības, jo vairāk bērni trenējas, jo lielāka iespēja, ka kāds izaugs par labu sportistu attiecīgā sporta veidā.
Par šo būtu interesanti uzrakstīt, papētīt - kāpēc krieviski runājošos nevarētu iesaistīt vairāk?
Kur ir tas līmenis? Junioros kaut kas pa retam tiek izšauts, bet pēc tam viss pazūd. 8. vieta EČ pēc neatkarības atjaunošanas nav līmenis, piekritīsi vai ne?
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

  +4 [+] [-]

, 2011-07-13 11:18, pirms 11 gadiem
lkrnpk_2 rakstīja: Tad jau drīzāk, ja mēs runājam par basketbola attīstību, vajag importēt melnos no Āfrikas iekšā un izmitināt Kurzemē starp latviešiem, latviešu vidū... un uzsliet tur pilsētās, ciematos daudz basketbola grozu... Augs mums NBA stāri griezdamies pēc gadiem
Ideja starp citu ir pavisam neslikta.

  +3 [+] [-]

, 2011-07-13 11:19, pirms 11 gadiem
kegums rakstīja: Ko nozīmē valsts demogrāfiskā politika?
Vai valsts ir kopā ar Tavu sievu/draudzeni? Vai Tu domā bērnu taisīt tikai tad, kad valsts piešķirs konkrēta lieluma pabalstu? Varbūt tomēr vecākiem pašiem jābūt spējīgiem savu bērnu uzturēt.
Ja valsts piešķirtu smukus pabalstus, tad te sarastos tāda pabalstu slaucēju kopiena no trešās pasaules valstīm.
Dabīgi ka pabalstam ir jābūt lielam, a ko tu domāji, ar pliku patriotismu nepaēdīsi.
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja
Slēpts komentārs: pexiss

     [+] [-]

, 2011-07-13 11:22, pirms 11 gadiem
Skudrinieks rakstīja: "līmenis" manā tekstā ir nosacīti. Es baidos, ka to pašu līmeni, kāds tas tagad ir, varam pazaudēt. Un tikt basīša reitingā apmēram turpat, kur ir mūsu futbolisti. Ne 9-12 Eiropā, bet 21-24 piemēram...
Pie pašreizējās naudas apgraizīšanas sportam Vilka& co iestādes izpildījumā tāda situācija tuvākajos gados ir pavisam reāla.
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

  +2 [+] [-]

, 2011-07-13 11:26, pirms 11 gadiem
lkrnpk_2 rakstīja: a par ko viņam zobs?
KV nav pārāk labas attiecības ar attiecīgo žurnālistu. Ir bijušas publiskas nepatikas izpausmes
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

  +1 [+] [-]

, 2011-07-13 11:33, pirms 11 gadiem
Skudrinieks rakstīja: Piekrītu, ka krievu bērniem ir kompleksi Latvijā attiecībā pret basīti. Bet tas nav tādēļ, ka viņiem riebjas tas sports, jo pagalma līmenī (ja ir grozi)
Purvciemā tu kaut ar uguni vari meklēt bet grozus neatradīsi , nezinu kā ir citos rajonos.
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

  -3 [+] [-]

, 2011-07-13 11:36, pirms 11 gadiem
lkrnpk_2 rakstīja: ar KV, man šķiet, labas un cilvēcīgas attiecības var būt tikai retajam...
Iespējams, nezinu, bet rakstīt rakstu, kur saka, ka KV dabū pārāk lielu spēles laiku kā jaunais ar stulbi, nebij jau pārāk labāku PG kā viņš jau tajā laikā un jauno sēdināt uz soliņa kā Timmu baronā ar stulbi. Ja es būtu treneris, arī dēlam liktu spēlēt, un labi, ka viņš attaisnoja cerības. vēl tas ka Blūms tikai sasniedzis kko, c'mon, KV ir augstāka līmeņa spēlētājs un Eiropā atzītāks

     [+] [-]

, 2011-07-13 11:40, pirms 11 gadiem
Skudrinieks rakstīja: Nīcgales 26, pie pārtikas tirgotāju skolas!
Tas jau kaut kur ellē ratā, lai gan zinu to vietu, teiksim slikti ka no Rīgas Domes nav tādas iniciatīvas uzstādīt grozus mikrorajonu māju pagalmos. dažas vietas ir aizaugušas soli izlauzti, cik tad tur vajag uzliet asfalta pleķi un uzlikt grozu vai divus.

  +1 [+] [-]

, 2011-07-13 12:01, pirms 11 gadiem
katru asfalta pleķi izmantos mašīnu guļvietām, nevis kaut kādiem groziem.

  +1 [+] [-]

, 2011-07-13 12:19, pirms 11 gadiem
Nu mini futbola laukumus jau Rīgā uzstāda, pie 72. videnes (krievu) visu laiku kāds spēlē. Un kā reizi laukums ir tajā vietā, kur kādreiz bija basketbola grozi

  +1 [+] [-]

, 2011-07-13 12:30, pirms 11 gadiem
grīziņkalnā ir diezgan grozu. nav tā , ka nav kur spēlēt.
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

     [+] [-]

, 2011-07-13 23:22, pirms 11 gadiem
sandis444 rakstīja: "Pirms 13 gadiem junioru izlases līderiem tika nodrošināti siltumnīcas apstākļi - garantēts neadekvāts spēles laiks un neapdraudētas pozīcijas "Brocēnos", nodrošinātas finanses"


te nu gan Tu esi Ingmār man liekas aizšāvis greizi.. juniori gatavojoties PČ Portugālē nespeleja Bročos.. priekš viņiem LBS speciāli toreiz izveidoja kluba izlasi kas spēlēja veselu gadu, plecu pie pleca LBL kā Latvijas Junioru izlases bāzes komanda.. tur toreiz bija daudz puikas.. Grafs, K Valters, Jumiķis.. kas tik tur nebija.. protams Ļaksa bija V-pilī ja nemaldos, Amoliņš un Cekuls Valmierā spēlēja.. pārējie puikas bija šajā izveidotajā bāzes komandā..
Pirms 13 gadiem gatavojās ECh Bulgārijā. Gadu vēlāk - Portugālei. Tāpēc arī nākamajā teikumā ir "čempionātiem" - dsk.

  +2 [+] [-]

, 2011-07-14 10:30, pirms 11 gadiem
respekt, ka Jurisona kungs nebīstas valtera uzvārda un dod savu skatījumu. paldies.

     [+] [-]

, 2011-07-21 17:27, pirms 11 gadiem
Krokodils rakstīja: Purvciemā tu kaut ar uguni vari meklēt bet grozus neatradīsi , nezinu kā ir citos rajonos.
pie skolām jau ir.