Vai Lakučam un Eidukai jāiet trenēt makšķerniekus?
Tas ir kā bezgalīgais stāsts. Pienāk gadu mija, tiek publicēts gadskārtējais prēmiju saraksts par sasniegumiem Latvijas sportā, un tu, cilvēks, nezini - skaļi smieties vai gauži raudāt. Tad uzzinām, ka noķerta karpa pie mums ir vērtīgāka nekā pasaules rekords šķēpmešanā, bet švakākie treneri, kam piemērojams samazinājums, 2011. gadā bijuši Ivo Lakučs un Dainis Dukurs...
Paredzot, ka kādam var rasties tāds jautājums, uzreiz precizēsim - skaitļiem, par kuriem runa šoreiz, nav nekāda sakara ar tiem 2,4 miljoniem, ko nesen pārcilājām Latvijas Valsts mežu un Olimpiskās komitejas sakarā. Šie ir pavisam citi 222,5 tūkstoši latu, kurus valsts (Ministru kabinets) sadalīja tikai piecas dienas vēlāk - 19. decembrī. Sadalīja, apbalvojot Latvijas labākos sportistus par 2011. gadā sasniegtajiem panākumiem. Summa varbūt nav tik iespaidīga, taču piekritīsiet - vienalga pietiekami liela, lai būtu iespējams patiešām gandarīt mūsu labākos atlētus par labi padarītu darbu! Izcilnieku saraksts iespaidīgs (136 pozīcijas!), taču, kad papētām to sīkāk - mati ceļas stāvus...
Viena no iespaidīgākajām sadaļām sveicamo sarakstā pieder makšķerēšanai, kur aizvadītajā gadā, izrādās, Latvija starptautiskajā arēnā guvusi iespaidīgus panākumus, turklāt - rādījusi saliedētu noskaņojumu. Vismaz naudas balvu sadalījumā dominē komandu sacensības. Tā par 3. vietu komandu vērtējumā zemledus makšķerēšanā pieciem atlētiem piešķirts katram pa 338 latiem, bet diviem viņu treneriem (!) - katram pa 225 latiem. Uz pjedestāla Latvija kāpusi arī komandu sacensībās karpu makšķerēšanā - te pa tiem pašiem 338 latiem dabūs pat septiņi copmaņi. Arī šeit prēmiju saņems palīgi - ne tikai divi treneri, bet arī komandas administrators (?!) - visiem pa 150 latiņiem (savādi, ka nav izcelti, piemēram, tārpu racējs, komandas masieris vai delegācijas vadītājs - pasaules čempionāts tomēr!). Augstu meistarību karpu ķeršanā uzrādījusi kāda dāma - par individuālo sudrabu viņai 1050 latu prēmija. Tikai nelielam salīdzinājumam - šķēpmetējs Zigismunds Sirmais, kas Torkildsenam atņēma junioru pasaules rekordu un uzvarēja U-20 čempionātā, prēmijā saņēmis 900 latus...
Otra no plašākajām sadaļām, ar kurām mūsu fans 2011. gadā acīmredzot lepojas visvairāk - ūdens motosports. Uz makšķerniekiem (nekā personīga - ne jau paši šie cilvēki vainīgi, ka viņus tā sveic...) sadalīto 6000 latu fona te summas ir jau daudz nopietnākas. JT250, S550, 4S un PR. Ziniet, kas tas ir? Tās ir klases, kurās visās mūsējie piedalās, sacenšas, kāpj uz pjedestāla un, jā - par to gada beigās saņem arī prēmijas. Piemēram, PR klasē par pasaules čempioniem vienlaikus kļūst veseli trīs sportisti, un katram no viņiem valsts par to piešķir 1688 latus. Plus, protams arī viņu trenerim - 1125 lati. Kopā ūdens motosporta ķēriens šajā reizē ir diezgan labs - 13,2 tūkstoši latu, turklāt 4S klasē kāds puisis saņēmis 1200 latu prēmiju par... uzvaru Pasaules kausa kopvērtējumā. Protams, varbūt sava specifika, varbūt citādāk nevar, taču - formulējums ir tieši šāds. Un - citu mūsu PK uzvarētāju Martinu Dukuru par šādu pat panākumu sarakstā nemana.
Martins gan nebūtu tas, kam pamats sūdzēties, jo pasaules labākais skeletonists šoreiz no valsts saņems vērtīgu uzslavu - 20 000 latu. Tālākais gan atkal raisa smīnu, jo viņa treneris Dainis Dukurs sarakstā atzīmēts ar pieciem tūkstošiem - kā viens no pavisam nedaudziem, kam nav piemērots standarts - 50% no sagatavotā sportista prēmijas apjoma. Protams, MK noteikumu formulējums iekļauj sevī burvīgo atkāpšanās vārdiņu "līdz", taču - nez kāpēc nav novērojams, ka tas būtu izmantots kāda makšķerēšanas, kamaniņu braukšanas, pauerliftinga vai lidmodelisma trenera gadījumā. Ar divkārt samazinātu likmi (nez, naudas pietrūka, vai vienkārši žēl palika, ka tik daudz jādod?) novērtēts ne tikai Dainis Dukurs - tas pats arī ar Ivo Lakuču. Māris Štrombergs par savu pasaules čempionāta sudrabu saņēmis 10 000 latu, bet viņa treneris, kurš līda vai no ādas laukā, lai palīdzētu Mārim atgūties pēc rokas lūzuma (atteicās no naudīga krievu piedāvājuma, brauca palīgā uz ASV utt.) - par šo konkrēto panākumu 25% jeb 2500 latu. Acīmredzot - arī no tiem, kas nav pelnījis...
Tos pašus 25% savam trenerim saņēmusi arī pasaules bronzas īpašniece tāllēkšanā Ineta Radeviča, bet Valentīna Eiduka 2011. gadā nopelnījusi 450 latus lielu valsts uzslavu - tik daudz sanāk par Zigismunda Sirmā U-20 čempionāta zeltu, kas atzīts par vienīgo ievērības cienīgo panākumu šķēpmešanā. 450 latus saņems arī treneris Aigars Birzulis. Domājāt, par Mārtiņa Pļaviņa un Jāņa Šmēdiņa 4. vietu pasaules čempionātā? Nekā nebija. Tas pienākas par Haralda Regžas un Armanda Āboliņa sudrabu U-20 čempionātā. Pļaviņa un Šmēdiņa pasaules pusfināls neskaitās vispār - nav prēmējams panākums. Tādā pašā statusā arī brāļu Daideru sudrabs pasaules čempionātā blakusvāģiem - nekas nepienākas. Tajā pašā laikā par Latvijas blakusvāģu komandas sudrabu Nāciju motokrosā prēmijas saņēmuši 13 cilvēki - seši sportisti un septiņi palīgi (katram pa 57 latiem...). Bobsleja (/skeletona), Slidošanas, Vieglatlētikas un Riteņbraukšanas federācijām par tās sportistu Dukura, Silova, Radevičas un Štromberga sasniegto - katrai pa 9000 latiem. Hokeja federācijai par dalību pasaules čempionātā - 18 000.
Tās ir tikai dažas no dīvainībām, kuras varam atrast prēmiju sarakstā - ar to pilnībā katrs pats var iepazīties, visvienkāršāk meklējot caur Ministru kabineta mājaslapu. Tāpat kā mežu naudas sadales gadījumā - mums sola, ka nākamgad būs daudz labāk, godīgāk un loģiskāk. Pat izstrādāti jauni noteikumi par prēmēšanas kritēriju izmaiņām (atrodami tajā pašā vietnē), taču - tajos nemana būtiskas izmaiņas, kas ļautu izvairīties no līdzīgām muļķībām un absurdiem nākotnē. Turpināsim tāpat?
+36 [+] [-]
+9 [+] [-]
+15 [+] [-]
Lūk šis ir pīīīīīģec
+7 [+] [-]
+5 [+] [-]
+5 [+] [-]
+5 [+] [-]
diskutabls jautājums vai vispār jādod max prēmijas tiem, kuru gatavošanos un dzīvošanu jau valsts apmaksā. "maksķerniekiem" & co nav valsts atbalsta, tad vismaz iedala pārsimts latus par Latvijas vārda izskandināšanu. LOV vienības pārstāvji jau saņem ļoti lielas summas no valsts ..
galvenais - Autors ierasti gājis vieglāko ceļu - nokritizējis. un kāds secinājums? varbūt piedāvā objektīvu prēmēšanas kārtību?
ps - Likumi.lv pilnīgi noteikti NAV Ministru kabineta mājas lapa ..
+1 [+] [-]
[+] [-]
+2 [+] [-]
Interesanti, ko tie makšķernieku treneri dara?
A naudas sadalītāja var nosaukt zemledus makšķerēšanā pasaules trīnieku? Vai spiningošanā no laivām? utt?
Sviests, ja apbalvo, par valsts vārda nešanu pasaulē, tad spried pēc auditorijas... Var jau smieties, ka hokejistiem par piedalīšanos dod 18 štukas, bet ja salīdzina auditorijas, tad tas ir saprotami...
+4 [+] [-]
+4 [+] [-]
[+] [-]
+1 [+] [-]
+13 [+] [-]
+6 [+] [-]
+7 [+] [-]
Tas arī ir tas iemesls, kāpēc gribās, lai premē tos kas ikdienas cilvēkiem sniedz lielāko prieku par viņu panākumiem!
Padomā pats, cik cilvēku skatās nedēļas nogalē Kamaniņu sportu, skeletonu un bobsleju un gaida iedvesmu?
Un cik šņabja izrij makšķerējot?
+4 [+] [-]
Kur Jānis Kuzmins piemēram, PČ skeitbordā 3 gadus pēc kārtas?
+3 [+] [-]
Otrs labākais pieder Stepītim, pēc Cipuļa metiena pagājušā gada beigās , šķiet, pret Vitjaz - "... Cipulis met! Šoreiz ripa nav vārtos!"
-1 [+] [-]
+18 [+] [-]
+2 [+] [-]
[+] [-]
+1 [+] [-]
bet nav uzrakstīts viņas trenera vārds - 1.6. sportistes I.Radēvičas trenerei Innai Radēvičai - 1250 latu (tai skaitā 63 latus nodokļu samaksai);
+2 [+] [-]
Es paskatījos tos MK noteikumus - kopumā diezgan laba un saprotama kārtība (ne perfekta, bet tīri laba). Sacensības sarindotas pēc to svarīguma. Naivi būtu gaidīt, ka Tieslietu vai Finanšu ministrijas ierēdņi izdarītu labāk. Par personālijām visas pretenzijas tikai katrai federācijai vai LNSP. Protams jocīgi, ja zem tēmas "Izcili sasniegumi sportā" ietilpst makšķernieki, bet laikam ir īstajā organizācijā un viņu pārstāvji labi pastrādājuši.
Manuprāt, prēmija nevar būt kā obligāta regulārā 13.alga visiem - tas tiešām ir kā papildus bonuss izņēmuma gadījumos. Nedomāju, ka valstij papildus jāprēmē profesionāli sportisti, kas jau paši pelna naudu (un līdz tam viņu sagatavošanu ir finansējusi valsts).
Skeletonisti tātad kopā par labo darbiņu (zeltu PČ) papildus saņēma 34 000 - manuprāt nevar būt neapmierināti, tāpat kā lielais vairums citu. Manuprāt valsts diezgan labi papildus pateikusi paldies par panākumiem, Olimpiskajā gadā summas noteikti būs lielākas.
[+] [-]
+4 [+] [-]
Tam visam ir jāiet cauri. To nevar ierakstīt vienos īsos MK noteikumos. Katrā sportaveidā ir sava specifika. Iepriekš minēju jau piemēru tam, kāpēc BMX kotējas augstāk par skeletonu: pasaulē ar BMX licencēm ir vairāki miljoni sportistu(jaunatni un amatierus ieskaitot), apmēram 80 valstīs... bet pasaules čempionāta elites grupas sacensībām piesakās ap 200 labāko braucēju no aptuveni 40 valstīm.
Te kāds apšaubīja BMX vērtību? - Tas , noteikti, attiecas uz tiem, kas to jauc ar triku braukšanu skeitparkos un uz ielām. BMX ir disciplīna, kuru apbrīno, gan visu riteņbraukšanas veidu pārstāvji, gan arī motorizēto sacīkšu veidu braucēji, jo tie, kas nākuši no BMX skolas, parasti ļoti ātri dod iekšās iepriekš minētiem. Tādi vārdi kā Lencs Armstrongs, Kriss Hojs, Dzēremijs Makgrats, Ivo Šteinbergs. Vēl mazs fakts - starp NBC Pekinas translācijām visaugstākais reitings bija tieši BMX. Tā ka, jādzīvo mežā lai apšaubītu šo 40 gadus ilgo sporta veidu, kura iekļaušana olimpiskajā apritē dēļ starp.fed. nemākulīgās politikas tika aizkavēta par 15 gadiem.
+2 [+] [-]
[+] [-]
+2 [+] [-]
-1 [+] [-]
dazi paburkskjees, kaads rakstinjs viens taps un tas arii VISSS
+1 [+] [-]
vislabāk jau patīk,ka paši makšķernieki sakās,ka tas ir sports,bet vai TV kameras preikšā stāstot,kā jāmakšķerē ir zobos cigarete,tad teišām rodas jautājums,vai tas ir sports.Nevaru iedomāties piem.basketbolistu,kas sniedzot interviju,smēķētu.