Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:459, Did:0, useCase: 3

Nedēļa sporta vēsturē. Sportiste, kura bija vīrietis

Nedēļa sporta vēsturē. Sportiste, kura bija vīrietis
Losandželosas olimpiskā čempione Staņislava Valasēviča, kā izrādījās, visu mūžu starp kājām nēsājusi divus bumbulīšus...
FOTO: "expressen.se"

1932. gada 2. augustā Losandželosas olimpiskajās spēlēs uzvaru svinēja Polijā dzimusī Staņislava Valasēviča, kura vēlāk pieņēma Stellas Volšas vārdu. Poliete izcīnīja zelta medaļu 100 m skrējienā. Šķiet, kas tur neparasts, ja vien viņas autopsijā pēc 48 gadiem neizrādītos, ka Volša ir ar vīriešu dzimumorgāniem.

Bija laiki, kad sportistes uz dzimumpiederību nepārbaudīja - nu it kā izskatās pēc sievietes, pat lēdijas, tātad tāda arī ir. Tagad jau mēs gudri - transvestītu, piemēram, varam ar joni atpazīt.

1932. gada olimpiskajās spēlēs Polija skrejceļā sūtīja savu pārstāvi Staņislavu Valasēviču. Būtībā no polietes viņai bija tikai saknes, jo 1911. gadā Brodņicas pusē dzimusī Stasja kopā ar ģimeni jau drīz vien pēc saules gaismas ieraudzīšanas pārcēlās uz Klīvlendu, kur tētis Julians sāka strādāt tēraudlietuvē.

Savu atlētes karjeru Stasja sāka, mācoties Klīvlendas skolā. 1927. gadā viņa viegli uzvarēja ASV olimpiskās komandas atlases sacensībās, ko sarīkoja laikraksts "Cleveland Press". Tomēr līdz 21 gadu veciem jauniešiem, kuri ieradušies no svešatnes, nebija tiesību tikt pie ASV pilsonības.

Halinas Konopeckas uzvara 1928. gada olimpiskajās spēlēs diska mešanā tik ļoti iespaidoja Valasēviču, ka viņa iestājās poļu diasporas izveidotajā "Sokol" sporta un patriotiskā kustības vienībā. "Sokol" sarīkotajās panslāvu spēlēs Poznaņā Valasēviča uzvarēja sešās disciplīnās un palika Polijā, lai pievienotos nacionālajai valstsvienībai. Viņa arī piedalījās sacensībās ASV.

Pagājušā gadsimta 20. gadu beigās Valasēviča jau bija pasaulē pazīstama vieglatlēte. Ņemot vērā to, ka viņa nebija ASV pilsone, Valasēviča ar Stellas Volšas vārdu startēja un uzvarēja daudzās šīs lielvalsts sacensībās. Par veiksmīgu sniegumu un pilsētas popularizēšanu Klīvlenda Stellai Volšai uzdāvināja automobili.

Visbeidzot, ne bez vietējās amatieru vieglatlētikas asociācijas palīdzības, Stella Volša tika pie ASV pilsonības - amerikāņi ar viņu rēķinājās kā nākamo olimpisko spēļu medaļnieci. Tomēr divas dienas pirms zvēresta nodošanas Valasēviča mainīja savas domas un pieņēma Polijas pilsonību, ko viņai piedāvāja šīs valsts konsulāts Ņujorkā. 1930. gadā viņa kļuva par Polijas populārāko sportisti.

Losandželosas olimpiskajās spēlēs Valasēviča pārstāvēja Poliju. Gan 100 m priekšskrējienā, gan pusfinālā viņa atkārtoja tābrīža pasaules rekordu - 11,9 s. Ar tādu pašu rezultātu viņa uzvarēja arī finālā, kļūstot par olimpisko čempioni. Tajā pašā dienā Valasēviča ieņēma sesto vietu deviņu sportistu konkurencē diska mešanā. Protams, sievietēm.

Loģiski, ka atlēti atkal atzina par Polijas populārāko sportistu, un šo titulu viņa paturēja trīs gadus.

Uzvara Losandželosas olimpiādē arī kļuva par Valasēvičas sportisko virsotni, lai gan vēlāk viņa 100 m skrējienā uzstādīja milzums daudz rekordu, pasaules labāko sasniegumu ieskaitot. Kas zina, kā turpinātos viņas karjera, ja ne Otrais pasaules karš.

Katrā ziņā mēģinājums 1936. gadā Berlīnē aizstāvēt olimpiskās čempiones titulu izrādījās neveiksmīgs - viņa piekāpās amerikānietei Helēnai Stīvensai, kuru, starp citu, arī turēja aizdomās par piederību stiprajam dzimumam un pat sarīkoja medicīniskās pārbaudes.

1947. gadā Stella Volša apprecējās ar bokseri Nilu Olsonu. Ģimenes dzīve izrādījās ļoti īsa - nabaga Olsons, liels bija pārsteigums... Valasēviča gan līdz pat mūža beigām palika Stella Volša Olsone. Pēdējo ASV čempiones titulu viņa izcīnīja 40 gadu vecumā, un 1975. gadā tika iekļauta ASV vieglatlētikas slavas zālē.

Acīmredzot par Valasēvičas jeb Volšas, kura pēc sportistes karjeras beigām visvisādi sekmēja poļu sportistus ASV, dzimumpiederību līdz pat šai dienai nebūtu šaubu, ja ne traģisks incidents.

1980. gada 4. decembrī bruņots laupīšanas laikā Ohaio Stella Volša Olsone, kurai tobrīd bija jau 69 gadi, nokļuva apšaudes zonā un tika nogalināta. Liels bija mediķu pārsteigums, kad visnotaļ elegantās dāmas autopsijā viņai uzgāja vīriešu dzimumorgānus... Izmeklēšanā konstatēja, ka viņai bijuši gan vīrišķie, gan sievišķie hromosomu pāri.

Stellas Volšas gadījums ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc mūsdienās sportā ir ieviests dzimuma tests. Pēdējais piemērs - DĀR skrējējas ar vīrišķajām pazīmēm Kasteras Semenjas gadījums. Viņu gan tomēr atzina par sievieti.

Klīvlendā, Brodvejas avēnijā, ir izveidots pilsētas pašpārvaldes īpašumā esošs rehabilitācijas centrs, kas nosaukts Stellas Volšas vārdā. Klīvlendieši viņu atceras, un nav svarīgi, vai Stella Volša bija sieviete, vai arī vīrietis.

Citi zīmīgi notikumi šajā nedēļā

2. augusts
1998 Itālietis Marko Pantāni uzvar "Tour de France" velobraucienā. Viņa uzvaru aptumšo apsūdzības dopinga lietošanā. Protestējot, sešas komandas izstājas no sacensībām, bet viena ("Festina") tika izslēgta.
1992 Minskā dzimušais NVS komandas pārstāvis Vitālijs Ščerba uzstāda olimpisko rekordu vingrošanā, izcīnot vienās olimpiskajās spēlēs sešas zelta medaļas. Barselonā vingrošanas sacensībās viņš uzvar komandu sacīkstēs, daudzcīņā, kā arī četros finālos uz atsevišķiem rīkiem.
1987 Maikls Andreti veic visu laiku ātrāko "Indycar" braucienu - Mičiganas trekā viņa vidējais ātrums ir 171,490 km/h.
1972 Marks Spics uzstāda savu astoto un pēdējo pasaules rekordu peldēšanā. Tas notiek Minhenes olimpiādē 200 m distancē tauriņstilā.
1962 Futbola spēle Brazīlijā starp "Santos" un "Penarol" (3:3) "Libertadores" kausa izcīņā, ieskaitot papildlaiku un pēcspēles 11 m sitienu sēriju, ilgst trīs stundas un 31 minūti.

3. augusts
2000 FIFA pieņem lēmumu mainīt Pasaules kausa izcīņas rīkošanas sistēmu. Nolemts, ka no 2010. gada turnīrā ieviešama kontinentu rotācijas sistēma.
1980 Maskavā svinīgi slēdz XXII vasaras olimpiskās spēles. Olimpiādē startēja 5326 sportisti un 1088 sportistes no 81 valsts. ASV un tās sabiedrotie šīs spēles boikotēja.
1952 Helsinkos noslēdzas XV vasaras olimpiskās spēles.
1950 Sadaloties Lionas "Olympique" futbola un regbija komandām, tiek nodibināta "Olympique Lyonnais FC".

4. augusts
2008 "Supersport" pasaules čempionāta Brendshečas trasē notikušajā posmā no kritienā gūtajiem galvas savainojumiem iet bojā 23 gadus vecais angļu motosportists Kreigs Džonss.
2004 BBC raidījumā "Panorama" tiek parādīts Bulgārijas Olimpiskās komitejas prezidents Ivans Slavkovs, kurš, filmēts ar slēpto kameru, spriež par to, kā varētu uzpirkt IOC pārstāvju balsis, lai 2012. gada olimpiāde tiktu Londonai. Pēc trim dienām Žaks Roge izslēdza Slavkovu no IOC.
1996 Atlantas olimpisko spēļu pēdējā dienā maratonskrējējs Džosja Tugvane sarūpē DĀR pirmo olimpisko zelta medaļu valsts pastāvēšanas vēsturē.
1996 Atlantā finišē XXVI vasaras olimpiskās spēles.
1985 Ejot savu tautiešu Stīva Oveta un Sebastjana Ko pēdās, Stīvs Krems labo pasaules rekordu 2000 m skrējienā.
1984 Karls Lūiss izcīna zelta medaļu Losandželosas olimpiskajās spēlēs 100 m distancē (9,99 s). Lūiss atkārto Džesija Ovensa rekordu, vienā olimpiādē izcīnot četras zelta medaļas (100 m, 200 m, tāllēkšanā un 4x100 m stafetē).
1983 Ņujorkas "Yankees" komandas pičers Deivs Vinfīlds iesildīšanās laikā pirms spēles ar "Blue Jays" (3:1) ar bumbiņas metienu nosit kaiju. Pēc mača Ontārio policija viņu arestē par neattaisnojamu kaitējuma nodarījumu putnam.
1949 Amerikas Basketbola asociācija (BAA) un Nacionālā basketbola līga (NBL) apvienojas vienā organizācijā NBA.
1929 Krētas futbola klubs "Ergotelis" aizvada pirmo maču Hēraklejā (4:0 pār "Leon"). Šī ir kluba oficiālā dibināšanas diena. Klubs nosaukts antīko olimpisko spēļu čempiona no Krētas vārdā.

5. augusts
1991 Sergejs Bubka uzstāda pasaules rekordu kārtslēkšanā, Malmē pārvarot 6,10 m augstumā novietoto latiņu.
1984 Džoanna Benuā četras dienas pēc gūtā ceļgala savainojuma izcīna uzvaru pirmajā olimpiskajā maratonskrējienā sievietēm, finišējot pēc 2.24:52.
1970 "Manchester United" kļūst par pirmo angļu futbola klubu, kas izcīnījis uzvaru pēcspēles 11 m sitienu sērijā. Votnija kausa pusfinālā "Manchester United" pendelēs ar 4:3 pārspēj "Hull".
1954 Tiek atklāta Boksa slavas zāle.
1936 Džesijs Ovenss izcīna savu trešo Berlīnes olimpisko spēļu zelta medaļu (200 m - 20,7 s), liekot Ādolfam Hitleram pamest stadionu.

6. augusts
1984 Karls Lūiss Losandželosas olimpiskajās spēlēs izcīna savu otro no četrām zelta medaļām, uzvarot tāllēkšanā (8,54 m).
1961 Stirlings Moss izcīna savu 16. un pēdējo uzvaru F1 pasaules čempionāta posmos. Tas notiek Nīrburgringas GP.
1948 30 gadus vecā Fanija Blankersa-Koena kļūst par pirmo sievieti, kura vienās spēlēs izcīnījusi četras olimpiskās zelta medaļas (100 m 11,9 s, 200 m 24,4 s, 80 m/b 11,2 s, 4x100 m 47,5 s).
1942 Ukraiņu futbola klubs "Start", ko pārstāvēja astoņi spēlētāji no Kijevas "Dynamo" un trīs no Kijevas "Lokomotiv" ar 5:1 pieveic vācu klubu "Flakelf", kurā spēlēja "Luftwaffe" piloti. Vācu administrācija, uzskatot, ka šis panākums iedvesmos Ukrainas iedzīvotājus un graus viņu karavīru pašapziņu, pieprasīja revanša spēli, kas notiks trīs dienas vēlāk un ieies vēsturē kā "Nāves mačs".
1936 Tikai vienu mēnesi pēc Spānijas pilsoņu kara pārtraukšanas netālu no Gvadalaharas Franko karavīri nogalina futbola kluba "Barcelona" prezidentu Hosepu Sunjolu.

7. augusts
1995 Pasaules čempionātā vieglatlētikā Gēteborgā britu atlēts Džonatans Edvardss kļūst par pirmo trīssoļlēcēju, kurš legāli (ar noteikumos atļauta pavēja spēka palīdzību) pārvarējis 18 m atzīmi. Pirmajā mēģinājumā viņš aizlec 18,20 m, bet šis rekords noturas tikai 20 minūtes, jo otrajā piegājienā Edvardss tiek līdz 18,29 m. 1988. gadā Indianapolisā Vilijs Benkss arī tika pāri 18 m atzīmei, taču ar 5 m/s spēcīga vēja palīdzību.
1983 Norvēģiete Grēta Vaica izcīna uzvaru maratonskrējienā sievietēm pirmajā pasaules čempionātā Helsinkos.

8. augusts
1999 Beļģijas futbola čempionāta pirmās kārtas mačā starp "Westerlo" un "Genk" (6:6) tiek uzstādīti vairāki turnīra rekordi - 12 gūti vārti, pieci 11 m soda sitieni un piešķirtas četras sarkanās kartītes.
1998 Vinčesteras karaliskā tiesa attaisno vārtsargu Brūsu Grobelāru apsūdzībā par spēļu sarunāšanu. Vēl pēc mēneša (19. septembrī) viņu apstiprina par Zimbabves izlases galveno treneri.
1992 ASV basketbola izlase, dēvēta arī par "Dream Team" (ar NBA zvaigznēm Maģisko Džonsonu, Maiklu Džordanu, Leriju Bērdu, Čārlzu Bārkliju, Karlu Melounu, Klaidu Dreksleru, Deivisu Robinsonu, Patriku Jūingu, Skotiju Pipenu, Krisu Malinu, Džonu Stoktonu un Kristianu Leitneru ierindā), izcīna olimpiskās zelta medaļas, finālā ar 117:85 sagraujot Horvātiju.
1984 Karls Lūiss Losandželosas olimpiādē izcīna savu trešo zeltu, 200 m veicot 19,80 s.
1900 Longvudas kriketa klubā notiek pirmās Deivisa kausa izcīņas sacensības tenisā. Turnīrs nosaukts Dvaita Filija Deivisa vārdā. ASV ar 3:0 pieveic Lielbritāniju.

  +3 [+] [-]

, 2010-08-08 22:58, pirms 14 gadiem
Tur jau pēc bildes ir skaidrs, ka vīrietis.

  +3 [+] [-]

, 2010-08-08 23:05, pirms 14 gadiem
starp kājām nēsājusi divus bumbulīšus...
izcili, autor!

  -1 [+] [-]

, 2010-08-08 23:31, pirms 14 gadiem
boards-11 rakstīja: starp kājām nēsājusi divus bumbulīšus...
izcili, autor!
Nu mani šī assprātība nedaudz sasmīdināja...

  +1 [+] [-]

, 2010-08-09 08:57, pirms 14 gadiem
Bezkaunība- krāpniecība

  +2 [+] [-]

, 2010-08-09 09:54, pirms 14 gadiem
1992 ASV basketbola izlase, dēvēta arī par "Dream Team" (ar NBA zvaigznēm Maģisko Džonsonu, Leriju Bērdu, Čārlzu Bārkliju, Karlu Melounu, Klaidu Dreksleru, Deivisu Robinsonu, Patriku Jūingu, Skotiju Pipenu, Krisu Malinu, Džonu Stoktonu un Kristianu Leitneru ierindā), izcīna olimpiskās zelta medaļas, finālā ar 117:85 sagraujot Horvātiju.

visi spēlētāji ir,bet kur tad pats DŽORDANS????!!!!!!
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

  +1 [+] [-]

, 2010-08-09 19:37, pirms 14 gadiem
beiziiters rakstīja: Bezkaunība- krāpniecība
Kāda krāpniecība, ja "Valasēviča" to visticamāk nezināja.

     [+] [-]

, 2010-08-09 19:44, pirms 14 gadiem
Pat vissievišķīgākā sieviete var pēc kariotipa izrādīties vīrietis.
Ne velti daži ģenētiķi saka, vislabākie pavāri ir vīrieši un arī vislabākās sievietes ir vīrieši

     [+] [-]

, 2010-08-09 22:33, pirms 14 gadiem
1987 Maikls Andreti veic visu laiku ātrāko "Indycar" braucienu - Mičiganas trekā viņa vidējais ātrums ir 171,490 km/h.

Te laikam būs ar mph sajaukts!

     [+] [-]

, 2010-08-10 01:13, pirms 14 gadiem
Īvāns