Nedēļa sporta vēsturē. Fontēna meistarstiķis
1958. gada 28. jūnijā Pasaules kausa izcīņā futbolā Gēteborgas "Ullevi" stadionā mačā par trešo vietu Francija ar 6:3 sagrāva VFR izlasi. Francūžiem Žists Fontēns pamanījās gūt četrus vārtus un ar 13 precīziem sitieniem kļuva par turnīra rezultatīvāko spēlētāju. Varat iedomāties - sešās spēlēs 13 vārti. Šis rekords diez vai kādreiz tiks labots.
32 482 skatītāji atnāca uz Gēteborgas "Ullevi" stadiponu, lai pavērotu Francijas un Vācijas maču (6:3) par trešo vietu, un kļuva aculiecinieki kāda izcila rekorda tapšanai. Vīrs, kurš līdz ar spēles finālsvilpi kļuva par varoni, bija Francijas izlases uzbrucējs Žists Fontēns. Tomēr viņa piedzīvojumi Pasaules kausa izcīņā nemaz nesākās tik veiksmīgi.
Kad maijā Francijas izlase pirmo reizi sanāca kopā Orlī, uzbrucējs staigāja riņķī ar vēsu galvas apsēju pēc iepriekšējās nakts svinībām par godu viņa kluba "Stade de Reims" dubultuzvarai Francijas čempionātā un kausa izcīņā. Tad izjuka viens no viņa futbolzābakiem, un Žists apavu pāri aizņēmās no sava komandas biedra Stefana Briē. Šis pāris viņam bija kājās mēnesi vēlāk Zviedrijā.
Tomēr Marakešā (Franču Marokā) dzimušais Fontēns, kura māte bija spāniete, tēvs - marokānis, pat necerēja tikt izlases pamatsastāvā. Un tikai neilgi pirms turnīra sākuma centra uzbrucēja Renē Bliāra gūtais savainojums ļāva Žistam doties laukumā līdzās savam bijušajam kluba biedram Reimsā Reimonam Kopam, kurš tobrīd pārstāvēja Madrides "Real".
Tā radās ļoti auglīgs uzbrucēju duets, kurā partneri sapratās gandrīz vai telepātiski, un ko iesauca par "La Tandem Terrible" ("Briesmīgais tandēms").
Atklāšanas spēlē Francija ar 7:3 pieveica Paragvaju, un Fontēns guva trīs vārtus. Sekoja 2:3 zaudējums dienvidslāviem, taču Žista rēķinā abi precīzie sitieni. Vēl pie viena panākuma viņš tika 2:1 uzvarā pār Skotiju un diviem 1/4 spēlē pret Ziemeļīriju (4:0). Francijas sapnis par Pasaules kausu tika izsapņots pusfinālā, kur nācās ar 2:5 atzīt Brazīlijas pārākumu, taču Fontēns atkal guva vienus vārtus.
Ar deviņiem precīziem sitieniem piecos mačos Fontēns tikai par divu panākumu tiesu tobrīd atpalika no ungāra Šandora Kočiša 1954. gada sasnieguma. Taču Francijai vēl palika pēdējā spēle - par trešo vietu ar vāciešiem.
Mačs aizritēja atklātā cīņā, kas izrādījās tik ļoti piemērota Fontēna elegantajam un straujajam spēles stilam. Viņš sasita tīklā vēl četras bumbas, palīdzot Francijai uzvarēt ar 6:3, un kopumā turnīra sešās spēlēs bija guvis 13 vārtus. Nav slikti izlases trešajam pēc ranga uzbrucējam ar izjukušu futbolzābaku.
Fontēna futbolista karjeras statistika apliecina, ka Zviedrijā parādītais sniegums nav nejaušība. Kopumā Francijas izlases sastāvā viņš 21 spēlē guva 30 vārtus, bet visos 213 mačos lielajā futbolā - 200 (tātad vidēji 0,93 precīzi sitieni spēlē). Tikai lieliskais Pele ar 0,92 panākumiem viņam spēja pietuvoties. Ja ne biežās likstas ar savainojumiem, Fontēns gūtu vēl daudz vairāk vārtu.
1960. gada 20. martā Francijas līgas spēlē viņš lauza kāju. Atgriezies ierindā, Žists aizvadīja vēl tikai piecus mačus, un atkal savainoja to pašu kāju, turklāt tajā pašā vietā. 27 gadu vecumā Fontēna karjera drīz vien bija galā. Savu pēdējo spēli viņš aizvadīja 1962. gada jūlijā, tā arī līdz galam neatguvies no traumas.
Kad pēc 2002. gada Pasaules kausa 70 gadus vecajam Fontēnam pajautāja par Ronaldo astoņiem gūtajiem vārtiem, viņš, vispirms apsveicis brazīlieti, tomēr iemeta akmeni mūsdienu superuzbrucēju dārziņā. "Nedomāju, ka kāds pārspēs manus 13 vārtus vienā turnīrā. Tas ir rekords, ko paņemšu sev līdzi kapā".
Starp citu, Pasaules kausa izcīņā vairāk vārtu par Fontēnu guvuši tikai Ronaldo (15), Gerds Millers (14) un Miroslavas Kloze (arī 14). Taču Ronaldo un Kloze to spējuši trīs turnīros, Millers - divos. Klozem DĀR ir iespēja noķert un pat apsteigt Ronaldo.
Tostarp Fontēns savu sasniegumu paveicis vienā turnīrā! Tikai viņš un vēl leģendārais urugvajietis Alsidess Gidža (atcerēsimies 1950. gada finālturnīru) spējuši gūt vārtus visos Pasaules kausa izcīņas mačos, kuros piedalījušies!
Pēc futbolista karjeras beigām Fontēns 1967. gadā vienubrīd pabija Francijas izlases galvenā trenera amatā. Taču pēc zaudējumiem divās pārbaudes spēlēs bija spiests atkāpties. Viņa vadībā Marokas izlase 1980. gadā izcīnīja trešo vietu Āfrikas Nāciju kausa izcīņā.
Citi zīmīgi notikumi šajā nedēļā
28. jūnijs
2001 20 gadus vecais "Barcelona" kluba centrs Pau Gasols kļūst par pirmo eiropieti, ko NBA draftā aizrunā ar kopējo trešo numuru.
1997 Maiks Taisons cīņā par pasaules čempiona titulu boksā supersmagsvariem Lasvegasā nokož gabaliņu Evandera Holifīlda auss. Par spīti arbitra brīdinājumam, Taisons cenšas iekosties arī otrajā Holifīlda ausī. Taisonu diskvalificē, un Holifīldu pasludina par pasaules čempionu.
1994 Oļegs Saļenko uzstāda futbola Pasaules kausa izcīņas rekordu, mačā pret Kamerūnu (6:1) gūstot piecus vārtus.
1992 No nieru mazspējas 56 gadu vecumā Maskavā mirst Latvijas šaha lielmeistars Mihails Tāls. 23 gadu vecumā viņš kļuva par jaunāko pasaules čempionu šahā (Tāla rekordu pārspēja Garija Kasparovs), ar 12,5 pret 8,5 pieveicot Mihailu Botviņņiku.
1990 FIFA pirmo reizi 65 gadu laikā uzlabo aizmugures stāvokļa nolikumu.
1988 Maiks Taisons pārtrauc attiecības ar savu menedžeri Bilu Keitonu.
1973 Tiek nodibināta tumšādaino atlētu sporta slavas zāle, kurā kā pirmie tiek uzņemti Pols Robesons, Eldžins Beilors, Džesijs Ovenss, Džims Brauns, Vilma Rūdolfa, Džo Lūiss un Altea Gibsone.
1914 Gavrilo Princips Sarajevā nogalina Austrijas kroņprinci Francu Ferdinandu, un tas kļuva par sākumu Pirmajam pasaules karam. Kroņprincis mirst sava šofera Oto Merca rokās. Mercs vēlāk kļuva par slaveno autobraucēju, kurš uzvarējis daudzās sacensībās un "Grand prix".
29. jūnijs
2008 Pateicoties Fernando Torresa 33. minūtē gūtajiem vārtiem, Spānija Eiropas čempionāta finālā futbolā ar 1:0 pieveic Vāciju. Spānija kļūst tikai par otro valsti, kas Eiropas čempionu titulu izcīnījusi vismaz divreiz. Vācijai ir trīs, Francijai - arī divi tituli. Tostarp Vācija finālā spēlēja jau sesto reizi. Spānijas galvenais treneris Luiss Aragoness (69 gadi un 337 dienas) kļūst par vecāko treneri Eiropas čempionāta finālspēlē.
2005 UEFA paziņo par ārpusspēļu dopinga kontroles ieviešanu 2005./06. gada sezonā Čempionu līgā komandām, kuras iekļuvušas grupu turnīrā.
1995 Džordžs Formens zaudē pasaules čempiona titulu boksā supersmagsvariem IBF versijā, piekāpjoties Akselam Šulcam.
1986 Argentīna izcīna uzvaru 13. Pasaules kausa izcīņā futbolā. Finālā Mehiko "Azteca" stadionā argentīnieši ar 3:2 pieveic VFR. Anglijas uzbrucējs Gerijs Linekers ar sešiem vārtiem kļūst par turnīra rezultatīvāko spēlētāju.
1967 60 gadu vecumā mirst Primo Karnera. Viņš bija smagākais (122,5 kg) bokseris, kurš izcīnījis pasaules čempiona titulu supersmagsvariem.
1958 Brazīlija izcīna uzvaru 6. Pasaules kausa izcīņā futbolā. Finālā Stokholmā brazīlieši, kuru labā pa diviem vārtiem gūst Pele un Vava, ar 5:2 pārspēj Zviedriju.
1956 Amerikānis Čārlzs Dumass Losandželosā labo pasaules rekordu augstlēkšanā, pārvarot 2,15 m augstumā novietoto latiņu.
1950 Viens no pārsteidzošākajiem futbola Pasaules kausa turnīra rezultātiem - ASV ar 1:0 pieveic Angliju. Nākamo uzvaru pār angļiem amerikāņi gaidīs 44 gadus.
1920 Madrides "Real" futbola klubs pieņem Spānijas karaļa Alfonso XIII karalisko titulu, mainot savu nosaukumu no "Madrid Foot Ball Club" uz "Real Madrid" un pievienojot kroni savā emblēmā.
30. jūnijs
2002 Brazīlija piekto reizi kļūst par pasaules čempioni futbolā. 72 000 skatītāju klātbūtnē Jokohamā brazīlieši izšķirošajā mačā ar 2:0 pārspēj Vāciju. Šī ir pirmā Pasaules kausa izcīņa, kas notiek Āzijā. Ar astoņiem gūtiem vārtiem par turnīra rezultatīvāko spēlētāju kļūst brazīlietis Ronaldo.
1996 Vācietis Olivers Bīrhofs ieiet futbola vēsturē, kļūstot par pirmo spēlētāju, kurš valstsvienību mačā gūst zelta vārtus. Viņa precīzais sitiens Eiropas čempionāta finālspēlē palīdz vāciešiem ar 2:1 papildlaikā pieveikt Čehiju.
1987 Zviedrs Patriks Šēbergs uzstāda pasaules rekordu augstlēkšanā, sacensībās Stokholmā pārvarot 2,42 m.
1982 Ņūdžersijas NHL hokeja klubs līdzjutēju balsojumā tiek pie nosaukuma "Devils". Otro vietu aptaujā ieņem "Blades", seko "Meadowlanders" un "Americans".
1966 60 gadu vecumā autoavārijā Šamberī (Francija) bojā iet pirmais F1 pasaules čempions Emilio Džuzepe "Nino" Farina. Todien viņš devās paskatīties Francijas F1 posmu.
1951 Anglijas futbola izlase izcīna savu lielāko uzvaru, pārbaudes spēlē Sidnejā ar 17:0 tiek sagrauti austrālieši.
1950 ASV futbola izlase izcīna savu ievērojamāko uzvaru. Pasaules kausa izcīņā Brazīlijā amerikāņi pamanās ar 1:0 pārspēt Angliju. "The New York Times" atteicās publicēt šo ziņu, jo neviens neticēja, ka šāds rezultāts patiešām varētu būt.
1. jūlijs
2001 22 gadus vecā kubiete Osleidisa Menendesa Retimno (Grieķija) kā pirmā šķēpmetēja jaunā tipa pīķi raida pāri 70 metru atzīmei, sasniedzot pasaules rekordu - 71,54 m.
1997 Nevadas sporta komisija par košanu Evandera Holifīlda ausī diskvalificē Maiku Taisonu.
1996 NHL klubs Vinipegas "Jets" oficiāli kļūst par Fīniksas "Coyotes".
1977 VDR sprintere Marlita Etlere Drēzdenē 100 m distanci veic ātrāk par 11 sekundēm - 10,88 s.
1973 Notiek pirmā ASV un Ķīnas basketbolistu spēle. ASV komanda ar 96:61 pieveic Šanhajas vienību.
1972 Reikjavīkā sākas slavenais Roberta Fišera un Borisa Spaska mačs par pasaules čempiona titulu šahā.
1967 BBC2 pirmo reizi rāda krāsainu TV bildi no Vimbldonas tenisa turnīra.
1924 Adijs Daslers un viņa brālis Rūdolfs Bavārijā izveido sporta apavu ražošanas uzņēmumu. Pēc diviem gadiem tiek saražota pirmā nagleņu partija. 1948. gada aprīlī brāļi šķiras. 1949. gada 18. augustā Adijs izveido "Adidas", bet Rūdolfs - "Puma". 1963. gadā "Adidas" izgatavo savu pirmo bumbu.
1920 Francūziete Sjūzena Lenglēna kļūst par pirmo tenisisti, kura vienā gadā izcīna trīs Vimbldonas turnīra titulus. Viņa uzvar gan vienspēlēs, gan abās dubultspēlēs.
1904 Sentluisā atklāj trešās mūsdienu vasaras olimpiskās spēles.
1903 Sākas pirmais "Tour de France" velobrauciens. Tas ilgs 19 dienas, un sportisti veiks 2500 km. Uz starta stājas 60 riteņbraucēji, taču tikai 21 no viņiem tiks līdz finišam, bet par uzvarētāju kļūst Moriss Garēns.
2. jūlijs
2000 Dāvids Trezegē Eiropas futbola čempionāta finālspēlē Roterdamā gūst zelta vārtus, un Francija ar 2:1 pieveic Itāliju. Francija par Eiropas čempioni kļūst pirmo reizi.
1994 Medeljinā tiek nogalināts 27 gadus vecais Kolumbijas futbola izlases aizsargs Andress Eskobars, kurš desmit dienas iepriekš Pasaules kausa izcīņas mačā pret ASV (1:2) raidīja bumbu savos vārtos.
1961 Kečumā (Aidaho štats) pašnāvību izdara slavenais amerikāņu rakstnieks Ernests Hemingvejs. Jaunībā Hemingvejs bija bokseris amatieris (Parīzē viņš apmaiņā pret rakstības mācībstundām no Ezras Paunda saņēma boksa cīņas mākas demonstrējumus). Hemingveja sportista pieredzei bija liela ietekme uz viņa literārajiem darbiem.
1960 Amerikānis Donalds Brags Stenfordā uzstāda pasaules rekordu kārtslēkšanā - 4,80 m. Vēl pēc gada Džordžs Deiviss pārvar 4,83 m augstumā novietoto latiņu. Vēlāk plastikāta kārtis ļāva rekordu paaugstināt ievērojami.
1921 Džeks Dempsijs cīņā par pasaules čempiona titulu boksā supersmagsvariem ceturtajā raundā nokautē francūzi Žoržu Karpentjē. Šī ir pirmā boksa cīņa, kurā balvu fonds sasniedzis miljonu USD.
3. jūlijs
2005 Rodžers Federers, ar 6:2, 7:6, 6:4 pieveicot Endiju Rodiku, trešo reizi pēc kārtas kļūst par Vimbldonas tenisa turnīra uzvarētāju. 23 gadus vecais šveicietis kļūst par ceturto tenisistu pēc Freda Perija, Bjerna Borga un Pīta Samprasa, kam izdevies "hat-trick" Vimbldonā.
1999 Itālijas basketbolisti pirmo reizi kopš 1983. gada kļūst par Eiropas čempioniem. Finālā Parīzē itālieši ar 64:56 pārspēj Spāniju. Gregoru Fučku atzīst par turnīra vērtīgāko spēlētāju.
1974 Vācietis Gerds Millers pārspēj Žista Fontēna Pasaules kausa izcīņas futbolā rekordu. Finālturnīrā Vācijā Millera precīzais sitiens mačā ar Poliju ir 14. viņa Pasaules kausa biogrāfijā.
1971 Amerikānis Patriks Macdorfs labo Valērija Brumela gandrīz astoņus gadus veco pasaules rekordu augstlēkšanā. Berklijā viņš pārvar 2,29 m augstumā novietoto latiņu.
1920 Bils Tildens ar 2:6, 6:3, 6:2, 6:4 pieveic austrālieti Džeraldu Patersonu, kļūstot par pirmo amerikāni, kurš izcīnījis Vimbldonas tenisa turnīra titulu vīriešu vienspēlēs.
4. jūlijs
2004 Grieķijas izlase pirmo reizi kļūst par Eiropas čempioni futbolā. Portugālē notikušajā turnīrā vācieša Oto Rehāgela vadītie grieķi otro reizi pieveic mājiniekus, šoreiz izšķirošajā mačā ar 1:0.
1999 Pīrs Samprass sesto reizi septiņu gadu laikā izcīna Vimbldonas tenisa turnīra uzvarētāja titulu vīriešu vienspēlēs. Finālā Samparss trīs setos pieveic Andrē Agasi. Samprass atkārto Roja Emersona rekordu, tiekot pie 12. "Grand Slam" titula.
1999 Čehs Tomašs Dvoržāks Prāgā uzstāda jaunu pasaules rekordu desmitcīņā - 8994 punkti.
1999 "Manchester United" futbola kluba zvaigzne Deivids Bekhems un dziedātāja Viktorija Adamsa salaulājas baznīcā netālu no Dublinas.
1988 Jana Novotna pirmo reizi izcīna Vimbldonas tenisa turnīra titulu sieviešu vienspēlēs, finālā ar 6:4, 7:6 pieveicot Natalī Turiā. Novotna šo titulu velta savai trenerei Hanai Mandlīkovai, kura savulaik uzvarēja četros "Grand Slam" turnīros, taču Vimbldonā viņai tas nebija izdevies.
1982 Džimijs Konorss garākajā (četras stundas un 16 minūtes) Vimbldonas turnīra vīriešu vienspēļu finālmačā ar 3:6, 6:3, 6:7, 7:6, 6:4 pārspēj Džonu Makinroju.
1981 Džons Makinrojs Vimbldonas finālā pieveic Bjernu Borgu, pārtraucot slavenā zviedra piecu uzvaru sēriju šajā turnīrā (Borgs atkārtoja Viljama Renšova XIX gs. beigās gūto panākumu).
1954 Pasaules kausa izcīņas finālmačā Bernē VFR ar 3:2 pieveic Ungāriju. Šandors Kočišs pie panākuma netiek, taču ar 11 gūtiem vārtiem kļūst par turnīra rezultatīvāko spēlētāju. Grupu turnīrā ungāri vāciešus sasita ar 8:3. VFR pārtrauca ungāru 33 bezzaudējumu spēļu sēriju, kas aizsākās 1950. gada maijā.
1938 39 gadus vecumā sešu Vimbldonas un Francijas atklāto meistarsacīkšu uzvarētāja tenisā Sjūzena Lenglēna mirst no leikēmijas.