Duelis: Olimpiskie tūristi - realitāte vai mīts?
Visos vadošajos ziemas sporta veidos sezona jau sākusies, bet pēc divarpus mēnešiem arī četrgades svarīgākās sacensības. Latvija uz olimpiskajām spēlēm brauc ar plašu komandu, un skaidrs, ka pietiekami daudziem mači nebūs ilgi. Vai uz Vankūveru patiešām jāved visi, kam dota šāda iespēja?
Ēriks Strauss
Nedomāju, ka uz olimpiskajām spēlēm ir jāved visi, kuri ir izpildījuši starptautisko sporta veidu federāciju apstiprinātos normatīvus. Ar atsevišķiem izņēmumiem, tieši pašus zemākos kritērijus visbiežāk izpilda mūsu sportisti - vai tie ziemnieki, vai vasarnieki. Kāpēc nav jāved? Esmu bijis jau piecās olimpiskajās spēlēs un nav nekāda patīkamā sajūta, kad dodies uz vienalga kādiem mačiem ar 99% pārliecību, ka latviešu uzvārdi finiša protokolos būs jāmeklē starp pēdējiem, vai labākajā gadījumā - starp priekšpēdējiem. Ja tas atkārtojas vienu olimpiādi pēc otras, tad zūd jebkāds azarts sekot līdzi, kā savējie ar tik pat pieticīgiem citu valstu sportistiem cīnās par trešā, ceturtā vai pat devītā desmita vietām. Tautu vispirms interesē uzvarētāji, jeb Latvijas versijā - pietiktu arī ar cīņu par augstām vietām. Par medaļām - pats par sevi saprotams, taču arī sišanās par sešinieku, desmitnieku dod cerību, ka nedaudz vairāk paveicoties, varēja būt arī augstāka vieta, vai, šoreiz nepaveicās, bet pēc četriem gadiem kaut kas noteikti būs. Manuprāt, uz olimpiskajām spēlēm ir jābrauc tikai tiem, kuri cīnās par augstām vietām, nevis tās kolekcionē. Nākamgad uz Vankūveru esot sataisījušies aptuveni 60 sportisti, starp kuriem konkurētspējīgi ir pavisam nedaudzi (sporta spēles, jeb hokejs ir ārpus konkurences). Bobslejisti, skeletonisti, varbūt kāds no kamaniņniekiem, varbūt Haralds Silovs, varbūt Ilmārs Bricis, bet uz Kanādu taču ir saposušies arī slēpotāji, kalnu slēpotāji, snovbordisti, pilna kamaniņu komanda...
Jānis Matulis
Es savam kolēģim Ērikam nepiekrītu principā. Uz olimpiskajām spēlēm jābrauc visiem, kas paši izpildījuši olimpiskās kvalifikācijas normas. Jo ne jau nu žurnālists vai federācijas funkcionārs būs tas, kurš drīkst liegt kādam atlētam piedalīties tur, kur viņš cienīgs būt. Savs labums no lielas delegācijas ir arī Latvijas olimpiskās komitejas bonzām un viņiem pietuvinātājiem: uz katriem četriem atlētiem taču drīkst būt viens treneris, mehāniķis, masieris vai pusvadītājs. Tā Atlantā pirms 13 gadiem, kur Latvijai bija itin plaša vieglatlētu brigāde, šo mazo delegāciju vadīja Kārlis Greiškalns, tobrīd Valmieras mērs. Un nevajag būt liekuļiem - šādi liekie vai vajadzīgie cilvēki ir, bija un būs vienmēr. Pērn Pekinā mūsu labāko tenisistu Ernestu Gulbi kā treneris psihologs konsultēja viņa tēvs Ainārs.
Taču visus šos olimpiāžu braucējus tūristus (Strausa terminoloģijā) nedrīkst uzskatīt par valsts naudas šķērdētājiem. Valsts vai precīzāk LOK sponsori viņus tikai apģērbj, bet turp un atpakaļ atlēti tiek vesti par SOK naudu, tāpat arī mitināšanās olimpiskajā ciematā un ēdināšana ir par SOK vai viņu sponsoru naudu.
Vai skaitliski liela delegācija ir gods valstij? Jā un nē. Jo pasaulē reti kuru interesē citu problēmas, bet pantiņš par Latvijas vārda nešanu pasaulē ir pilnīgs blefs. Un cik ilgi gan mēs dzīvosim ar filozofiju, lai labi izskatītos kaimiņa acīs? Ja man garšo rums, tad man ir vienalga, vai kaimiņš dzer vodku un uzkož voblu. Tāpat man ir vienalga, vai motokross blakusvāģu ekipāžām ir attīstīts un populārs 203 pasaules valstīs, vai tikai Cēsu rajonā. Ja latviešiem šis sporta veids patīk, man ir vienalga, vai ar to nodarbojas arī Brazīlijā, Zairā un Ķīnā. Un beigsim sevi mānīt, ka Latviju Ķīnā zina tāpēc, ka mums ir olimpiskais čempions vingrošanā. Ķīniešiem mūsu Vihrovs ir pilnīgi ''pie kājas''. Tāpat kā mums viņu Liņ Mao vai Mao Liņs.
Skaidrs, ka arī Vankūverā, tāpat kā citās olimpiskajās spēlēs, būs ļoti raiba sportistu delegācija. Profesionāļi, amatieri un fizkultūrieši. Tikai mums žurnālistiem ir jāprot atšķirt vienus no otriem, un ir skumji, ja amatieris stāsta, ka makaroni ēdnīcā bijuši nekvalitatīvi, traucējot viņam sasniegt labāko rezultātu, bet fizkultūriete nevar pavilkt kājas, jo pirms olimpiskā starta tā pailgāk pabijusi olimpiskā ciemata diskotēkā.
+26 [+] [-]
+1 [+] [-]
+10 [+] [-]
+9 [+] [-]
-2 [+] [-]
No otras puses - neuzskatu, ka kamaninju brauceeji vai pat biatlonisti buutu ierindojami shajaa pashaa kategorijaa.
+1 [+] [-]
+10 [+] [-]
Tas, ka daži min, ka jāuzstāda augstāki normatīvi - a ko tas mainīs?Piemēram, tagad slēpošanā piedalās 100 sportisti, bet ja būs augstāki normatīvi - piedalīsies tikai kādi 70 sportisti un ko tas mainīs ??? kāds vienmēr paliks pēdējais.Un ja mūsējais būs izpildījis augstākus normatīvus - aizbrauks un atkal visi teiks, ka paliek pēdējais.
Tas pats būtu, ja pielaistu startam tikai 10 sportistus un mūsējais paliktu 9tais - joprojām visi teiktu- tas jau tūrists, tūrists - palika pēdējais nav jēgas sūtīt.
Tad jau varbūt vispāŗ var nerīkot olipiādi - sadalīt medaļas jau uzreiz pēc kaut kādiem normatīviem???
[+] [-]
Visi kas ir izpildījuši normatīvus tiem ir jābrauc. Katram ir savi mērķi. un visi jau cenšas būt arvien labāki, bet ne visiem ir lemts uzvarēt, bet tikai vienam.
A ja nu pēkšņi visas valstis vedīs tikai savus labākos un mazliet vājākus neatbalstīs?! kas tad! tad būs 10 dalībnieki katrā sportaveidā un tad jau ari 9 un 10 vieta būs pēdējie un tiem nav jēgas braukt, būs taču slikti nostartējuši, palikuši pēdējie!
Un tos kurus nepaņēma līdz vispār vairs netrenēsies, un kāda tad jēga sportam? visi jau pirmie nepiedzimst, un tie daži kas varētu būt pirmie tikai ar laiku var kļūt par tādiem... bet ne visi protams
-1 [+] [-]
[+] [-]
-1 [+] [-]
+1 [+] [-]
+1 [+] [-]
+10 [+] [-]
Tātad, sportists, kurš trenējas un uzrāda vajadzīgo rezultātu pēc (ja tā saka) starptautiskajiem noteikumiem ir pietiekoši laba līmeņa, lai startētu sacensībās.
Latvijā visiem (līdzjutējiem) vajag vai nu medaļas, citādāk, lai labāk nepiedalās. Labi dzīvojam, ziniet.
Angliski runājošajās valstīs (un netikai) šādus "līdzjutējus" sauc vienkārši - "glory hunter". Tb fano tikai par labākajiem.
Kā tikt par to labāko, ja kāds trenējas sasniedz Olimpisko līmeni (izpilda normatīvu), bet viņam pasaka, ka šams ir tūrists un uz Olimpiādi nebrauks, tāpāt kā nebrauks uz Pasaules čempionātiem, lai valsti neblamēt.
Ziniet, spēlējot bumbu tikai savā pagalmā, līdz NBA netiks neviens.
Labi, pašlaik būs slikti rezultāti, kulšanās pa pēdējām vietām, taču tie paši šodienas sportisti nākotnē var kļūt par treneriem un ja ne pēc 10, tad pēc 20 gadiem izaudzināt kādu arī "pirmā desmitnieka kandidātu". Tb kopējai sporta veida sistēmai tā ir neatsverama pieredze.
Un visbeidzot, Olimpiskās spēles ir praktiski vienīgais sporta notikums, kurā kopā spēlē gan profesionāļi, gan amatieri, +/- saglabājot godīgas cīņas pamatprincipus.
Nevajag Olimpiādi galīgi pārvērst par kārtējo naudasmaisu "gonku" pēc medaļām, tam ir domāti visādi PČ, EČ un Pro sporta līgas.
+1 [+] [-]
+7 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
Pjers Kubirteins kapa otradi apgriezas-jau no ta vien,ka komercializacijas del olimpiskas speles kluva par profinu forumu.Taka tiesi ri ajciena tadi sportisti kuri cinas apr ieklusanu olimpiskajas speles.Nu logiski,ka kvantitate-jo olimpiskajas speles tikt eisam piedalas gan profini,gan amatieri un tas ir pats svarigakais cinities par uzvaru!Un to dara visi kas dodas uz starta un dara ko var savu speju robezas un dazreiz pat pari savam robezam.
Un grib celt normativus,jo piki vairak vajag nopelnit,jo ta jau sis speles nenormali komercializejusas un visa si pasaule ari.Un atcerietis-olimpsiakajs speles videjais limenis ir zemaks neka apsaules cempionatos gandriz visos sporta veidos,bet gandriz visos sporta veidos tiesi olimpiskajai medalai ir vislielaka vertiba,jo tas ir kaut kas ipass.Un zel,ka ir tadi cilveki kuri runa apr turistiem,jo sanak ta-amatieru sacensibas partaisa par profinu sacensibam un vel parmet kaut ko amatieriem ka sie pa beigam kulas.
Tatad visi kuri nopelnijusi tiesibas startet tie lai starte,jo ja jsu gribas redzet visus labakos atletus-tad jataisa Labako atletu cempionats,jo galu gala nov einas valsts ir kvotu limits un,piemeram,sleposana tas nozimetu kadu 20norvegu daliba aptuveni tik pat zviedru,vaciesu un vel dazu anciju aprstavju.Bobsleja tas nozimetu kadas 5vaciesu ekipazas,kadas 4sveiciesu un tml.
[+] [-]
Ja esoshos resursus sadaliitu 8- 10 sporta veidiem taa vietaa lai izkliedetu peec principa "lai visiem ir labi", tad shajos 8-10 veidos buutu arii stabili un likumsakariigi (nevis gadiijuma rakstura) panaakumi.
+4 [+] [-]
Jebkurš cilvēks B normatīvu nevarētu izpildīt. Lai to izdarītu, vajag pietiekoši labā līmenī trenēties.
Tas ir sistemātisks un smags darbs vairāku gadu garumā. Un kā tādā gadījumā var pateikt - ņifiga, nebrauksi?
Ne visi var būt par elites sportistiem... . Bet vai tāpēc viņiem ir jāliedz tas, ko viņi paši ir NOPELNĪJUŠI? Tad, varbūt, to pašu LM (hokeja) jātaisa ciet un vai jāļauj, lai viņi spēlē tikai Latvijā, jo tāpat, pasaules mērogā, komanda neko diži spoža nav?
Kā jau teicu Olimpiāde vēl ir viens no retajiem pasākumiem, kurā visi sportisti, gan profi, gan amatieri cīnās par saviem mērķiem kopā... praktiski VIENĪGAIS pasākums kur tas notiek tādos apmēros. Un tieši tur arī ir Olimpiādes "fiška".
Par rezultātiem cīnās reģionālajos un pasaules čempionātos. Ne velti Olimpiskie rekordi ir atsevišķi no pasaules rekordiem. Šeit ir sporta SVĒTKI, kas apvieno visus sportistu (pēc idejas, ne fiziski).
Tūristi ir nevis sportisti, kas CĪNĀS par nokļūšanu un startēšanu Olimpiādē, bet gan tie par ko Jānis Matulis teica: "liekie cilvēki", es teiktu - "šoferu dēli".
+1 [+] [-]
+2 [+] [-]
[+] [-]