Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:365, Did:0, useCase: 3

Strazdiņš: "Pasaules čempionāta trase būs ātra, ar daudz apdzīšanas iespējām"

Krišjānis Pundurs
Krišjānis Pundurs

Strazdiņš: "Pasaules čempionāta trase būs ātra, ar daudz apdzīšanas iespējām"
Mikus Strazdiņš. Foto: Nico Van Dartel

Ar bērnu, jauniešu un amatieru grupu sacensībām Francijas pilsētā Nantē jau sācies pasaules čempionāts BMX riteņbraukšanā. Tā kulminācija gaidāma brīvdienās, kad trasē dosies elites un junioru grupu braucēji. Vīru elites grupā vienīgais Latvijas pārstāvis būs Mikus Strazdiņš, kurš nelielā sarunā ar Sportacentrs.com pastāstīja par pirmajiem iespaidiem jaunajā trasē, savu gatavību startiem, kā arī sporta apvienošanu ar mācībām.

Čempionāta norises vietā Strazdiņš ielidojis svētdien no rīta. Atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, kad čempionāti notika jau zināmās trasēs, šogad lielākajai daļai braucēju tā būs jauna pieredze, jo Nantē uzbūvēta jauna trase. Pirmo priekšstatu par to bijis iespējams gūt, skatoties video no Francijas čempionāta sacensībām pirms divām nedēļām. “Varēja nedaudz paanalizēt un paskatīties, kas un kā. Plus mīnus ir zināms, ko sagaidīt - trase būs ātra, ar daudz apdzīšanas iespējām. Domāju, ka man tas varētu būt parocīgi,” vērtē Mikus. Pirmo reizi trase uz riteņa iemēģināta vakar vakarā, aizvadot iepazīšanās treniņus.

Latvijas Riteņbraukšanas federācijas paziņojumā par latviešu startiem pasaules čempionātā valmierietis pieteikts kā “otro elpu atguvušais”. Kā pats braucējs vērtē šādu apzīmējumu? “Varētu tam piekrist – esmu atkal gatavībā rādīt savu labāko sniegumu, cīnīšos. Mērķi ir, bet par tiem skaļi runāt negribu. Jūtos labā formā, bet pats sev lielu spiedienu neizdaru – vienkārši braucu, cik vien labi varu nobraukt. Izbaudu BMX,” stāsta Olafa Lakuča audzēknis. Valmieras BMX kluba "Tālava" treneris devies līdzi sportistiem arī uz pasaules čempionātu – tajā skaitā Strazdiņa treniņbiedram, junioru grupas braucējam Kārlim Pedraudzim.

Iepriekš ar labiem panākumiem starptautiskajā līmenī izcēlies bērnu un jauniešu vecumā, pirmo skaļo pieteikumu “lielajā” BMX Strazdiņš izdarīja 2017. gadā, kad Rokhilas trasē ASV izcīnīja pasaules čempionāta bronzu junioros. Togad trešo vietu meiteņu junioru grupā izcīnīja Vineta Pētersone, un kopš tā laika nevienam latvietim junioru vai elites grupās nav izdevies aizsniegties līdz pasaules čempionāta pjedestālam. Nākamajā gadā jau savā pirmajā sezonā elites vecumā [tobrīd – virs 18 g.v.] Strazdiņš izcīnīja savu pirmo un līdz šim vienīgo Latvijas čempiontitulu vīru elites grupā un tika pieskaitīts pie pretendentiem uz cīņu par olimpisko ceļazīmi.

Uzņemtajā kursā gan savas korekcijas ieviesa sporta un īpaši BMX ēnas puse – savainojumi. “Iepriekšējās sezonās bija daudz traumu. Pēc tam bija grūti atkal saņemties,” atklāj 23 gadus vecais riteņbraucējs, kura paaudze uzskatāma par vienu no talantīgākajām, kas pēdējos gados ielauzusies elitē. Tokijas olimpiskajās spēlēs sudrabu izcīnīja un par Eiropas čempionu šogad kļuva brits Kajs Vaits, šogad divos Pasaules kausa posmu finālos iekļuvis Eiropas vicečempions, šveicietis Sedriks Buti. Minētajā 2017. gada junioru čempionātā Buti kļuva par čempionu, bet Vaits nepārvarēja pusfinālu kārtu.

“Pēc iepriekšējiem gadiem skatoties – ir vairāki ļoti talantīgi džeki tieši mūsu vecumā. Šogad mēs esam jaunākie elitē, jo pirms mums ir U23 grupa,” skaidro Strazdiņš. U23 vecuma grupa BMX apritē ienāca pērn, kur startē 19-22 gadus vecie braucēji.

Lai arī elitē Strazdiņš startē jau vairākas sezonas, pasaules čempionātos šajā vecuma grupā latvietim tā būs debija. Labākos rezultātus šosezon Strazdiņš sasniedza pēdējos divos Eiropas kausa posmos. Apvienotajā elites un U23 grupā abas reizes izdevās uzvarēt pusfināla braucienos, bet finālos izcīnīta attiecīgi septītā un sestā vieta. Vairākas klusākas sezonas iepriekš, cīnoties arī ar traumām, maksājušas arī sponsoru atbalstu – Mikus nenoliedz, ka pasaules čempionāts ir iespēja vēlreiz pierādīt sevi: “Šobrīd sponsoru man nav – trenējos Valmierā, un šos rezultātus esmu sasniedzis tikai ar ģimenes un trenera atbalstu.”

“Protams, atkal jūtu progresu, bet to jau redzēs trasē sestdien. Gribu veikt labus braucienus un pēc iespējas ātrāk nonākt finišā,” par rezultātu, ar ko būtu apmierināts, saka Strazdiņš. Sezonas svarīgākajās sacensībās ar vislielāko konkurenci izšķiroša būs arī psiholoģiskā noturība: “Tas ir ļoti nozīmīgs faktors – brīdī, kad stāvi pie barjeras ar vēl septiņiem džekiem. Tas, kurš tobrīd būs vislabāk gatavs, arī uzvarēs.”

Pasaules čempiona lomā Nantē ieradies Nīderlandes BMX zvaigzne Niks Kimmans, kurš pirms gada Tokijā kļuva arī par olimpisko čempionu. Kā jau pasaules čempionātos ierasts, favorītu loks ir gana plašs, un katras kārtas pārvarēšana solās būt sarežģīts uzdevums. Mājas trasē uz augstākajām vietām pretendēs seši francūži ar Silveinu Andrē un Žorisu Dodē priekšgalā, tāpat ļoti spēcīgus sastāvus atvedušas gan Lielbritānijas, gan Šveices, gan Kolumbijas un citu valstu izlases.

Sportošanu Mikus Strazdiņš apvieno arī ar mācībām, Latvijas Universitātes P. Stradiņa Medicīnas koledžā apgūstot masiera profesiju. “Izdomāju, jo interesēja kaut ko vairāk iemācīties par cilvēku – lietas, ko noder zināt arī sportā, piemēram, anatomija, mācības par uzturu. Plus, varu palīdzēt ar masāžu arī citiem sportistiem – tas dod gandarījuma sajūtu,” atklāj Mikus.

Latvijas BMX sportisti ar vairākiem augstiem panākumiem jau sākuši pasaules čempionātu bērnu un amatieru grupās. Krūzeru klasē 40-44 gadu vecumā otro vietu izcīnīja Ģirts Jonkus, bet 45-49 gadus veco braucēju grupā trešais ātrākais bija Alvis Lānso. Par pasaules čempionu deviņus gadus veco zēnu grupā kļuva Gustavs Ģigulis, Annai Pedraudzei otrā vieta starp 11 gadus vecajām meitenēm, bet Jēkabam Ozolam bronza astoņgadīgo zēnu grupā.

Dāmu elitē startēs Tokijas olimpisko spēļu dalībniece Vineta Pētersone, kas mēneša sākumā finišēja soli aiz goda pjedestāla Eiropas čempionātā. Junioros Latviju pārstāvēs Kārlis Pedraudzis, Mārtiņš Treimanis un Veronika Stūriška, bet U23 vecuma grupā – Rinalds Kārkliņš. Championship klasēs sacensības sadalītas divās dienās. Sestdien (15:00 pēc Latvijas laika) gaidāmi priekšbraucieni – viens priekšbrauciens un pēdējās cerības brauciens tiem, kas priekšbraucienā neiekļūst starp labākajiem četriem -, bet svētdien (13:00 pēc Latvijas laika), sākot ar ceturtdaļfināliem, risināsies cīņas par medaļām.

     [+] [-]

, 2022-07-28 14:03, pirms 2 gadiem
Šis puisis cīnās godīgi, vēlēsim viņam veiksmi! Jo Strazdiņš ir Olafa Lakuča audzēknis.