Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:5, Did:0, useCase: 3

Pētījums par dopingu: "UCI bija īpaša attieksme pret Ārmstrongu"

Pētījums par dopingu: "UCI bija īpaša attieksme pret Ārmstrongu"
Lenss Ārmstrongs
Foto: AFP/Scanpix

Starptautiskā riteņbraukšanas savienība (UCI) publiskojusi Riteņbraukšanas reformu neatkarīgās komisijas (CIRC) pētījumu par dopingu šajā sporta veidā un dažādu organizāciju lomu šo jautājumu risināšanā.

227 lappušu garais ziņojums, kas tapa, balstoties uz 174 iesaistīto cilvēku intervijām, tika veikts vairāk nekā viena gada laikā. Tāpat trīs cilvēku liela ekspertu grupa pētīja UCI iekšējo dokumentāciju. Pētījuma iniciators bija UCI prezidents Braiens Kūksons, kurš amatā stājās 2013. gada septembrī un solīja pārbaudīt izskanējušās apsūdzības par UCI lomu slavenā Lensa Ārmstronga pārkāpumu slēpšanā.

Pētījuma rezultātā netika apstiprinātas korupcijas apsūdzības iepriekšējai UCI vadībai, taču tika veikta virkne citu – diezgan nepatīkamu – secinājumu. Viens no tiem – iepriekšējie UCI prezidenti Heins Verbrugens un Pets Makkveids necentās sekot līdzi pašu izstrādātajiem antidopinga noteikumiem un izrādīja īpašu attieksmi pret Lensu Ārmstrongu, kas izpaudās kā sportista aizsardzība un viņam labvēlīgu lēmumu pieņemšana. Piemērs – lai izvairītos no sankcijām par aizliegtu medikamentu lietošanu, UCI pieņēma ārstu receptes ar "atpakaļejošu datumu". Tāpat UCI lūdza un pieņēma divus lielus ziedojumus no slavenā ASV riteņbraucēja.

Ziņojumā secināts, ka līdz 2006./07. gada sezonai UCI nebija īpaši ieinteresēta noteikumu pārkāpēju pieķeršanā. Tā vietā savienība koncentrējās uz skandālu novēršanu, par ko liecināja, piemēram, neefektīvi antidopinga noteikumi.

Skarbi secinājumi tika veikti arī par mūsdienu situāciju, lai gan – kā norāda "VeloNews" – sliktākais ir tas, ka šie secinājumi pārsvarā nav nekas negaidīts. Vispārīgais secinājums ir tāds, ka dopinga lietošana riteņbraukšanā turpinās, turklāt plašākā mērogā nekā iepriekš. Precīzus skaitļus gan pētījums nesniedz, taču respondentu atbildēs figurē dažādi varianti – tika minēti 20 procenti, lai gan viens profesionāls riteņbraucējs atbildē minējis pat 90 procentus.

Mūsdienu sportistu pieeja aizliegto vielu lietošanā ir kļuvusi krietni rūpīgāka, visticamāk, sarežģītāku un detalizētāku noteikumu dēļ. Dopinga lietotāji pārgājuši uz nelielām, taču regulārām aizliegto vielu devām, lai izturētu pārbaudes. Papildus tam tiek pārmērīgi lietotas tās vielas, kas ir atļautas – sākot ar UCI noteiktajiem izņēmuma medikamentiem līdz pat vēl neaizliegtiem stimulatoriem, eksperimentāliem medikamentiem, spēcīgām pretsāpju un svara zaudēšanas zālēm.

Ziņojumā arī norādīts, ka komandas praktiski vairs neorganizē dopinga programmas. Savu spēju stiprināšanu ar aizliegto vielu palīdzību tagad vairāk plāno paši sportisti. Viņiem var būt arī plašs sakaru tīkls, lai veiksmīgi tiktu cauri sveikā, taču komanda tajā nemaz nav iesaistīta.

"Skaidri redzams, ka UCI pagātnē cieta no labas pārvaldības un kolektīvas lēmumu pieņemšanas trūkuma. Daudzi individuāli pieņemti lēmumi traucēja cīņai ar aizliegto vielu lietošanu, nostādīja UCI neparasti labvēlīgā pozīcijā attiecībā pret dažiem sportistiem un iztērēja daudz laiku un resursu atklāta konflikta uzturēšanai ar tādām organizācijām kā Pasaules antidopinga aģentūru (WADA) un ASV Antidopinga aģentūru (USADA)," par ziņojumu izteicās UCI šī brīža vadītājs Kūksons.

Pētījums pilnā apjomā pieejams UCI mājaslapā.

Izmantotie resursi:
Union Cycliste Internationale
VeloNews.com - Competitive Cycling News, Race...
BBC - Homepage

  +1 [+] [-]

, 2015-03-09 12:16, pirms 10 gadiem
Ļoti atšķirīgi uzsvari:

Log In - The New York Times

  +4 [+] [-]

, 2015-03-09 12:19, pirms 10 gadiem
nevienu tas nepārsteidz

labi, ka Latvijas sportisku tajā zaņķī vairs nav

  +3 [+] [-]

, 2015-03-09 12:32, pirms 10 gadiem
Dinamo'1988 rakstīja: nevienu tas nepārsteidz

labi, ka Latvijas sportisku tajā zaņķī vairs nav
VAIRS nav... vispār es nebūtu tik pārliecināts, mēs cīnāmies, lai tiktu atpakaļ lielajos braucienos. Un neaizmirsīsim, ka esam iekšā krievu dopingotāju tīmā katjuša.

  -1 [+] [-]

, 2015-03-09 13:13, pirms 10 gadiem
Velonews virsraksts
CIRC report: 20-90 percent of modern peloton still doping
nesakrīt ar tekstu, sportacentrs arī izmet klikšķu ēsmu.

CIRC report: 20-90 percent of modern peloton...
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

  +1 [+] [-]

, 2015-03-09 14:21, pirms 10 gadiem
76 rakstīja: VAIRS nav... vispār es nebūtu tik pārliecināts, mēs cīnāmies, lai tiktu atpakaļ lielajos braucienos. Un neaizmirsīsim, ka esam iekšā krievu dopingotāju tīmā katjuša.
Nez tad kurš no šī tīma ir pieķerts?Un nau jau tā ka Smukulis tur ir viens,un nezin ko viņam dot uzturā.Komandā ir LOK mediķis,masieris Boriss Lonšakovs,kā ari masieris,bijušais velobraucējs Andris Reiss.Un vispār Katusha komandai medpersonālā 75% ir Eiropieši,nevis Krievi.

  +1 [+] [-]

, 2015-03-09 14:53, pirms 10 gadiem
Par Smukuli un Saramotinu esmu 99% drošs, ka tīri. Kāda jēga farmot ja esi pieņemts kā palīgs...

  +3 [+] [-]

, 2015-03-09 16:20, pirms 10 gadiem
vienkārši šis viss parāda to, cik nenormāli grūts un fizisks ir šis sporta veids

  -1 [+] [-]

, 2015-03-09 16:34, pirms 10 gadiem
kungs rakstīja: vienkārši šis viss parāda to, cik nenormāli grūts un fizisks ir šis sporta veids
Kā jebkurš cits sporta veids profesionālā līmenī.

     [+] [-]

, 2015-03-09 19:37, pirms 10 gadiem
es vairāk tā kā ticu tiem prof.sportistiem, kas apgalvo, ka 90% lieto, un atlikušie 10% velkas pa asti. Un kāpēc lai mūsējie būtu izņēmums. Ja grib turēt slodzes un sac.ritmu vairāk kā vienu sezonu, ir jārij un jādur, tikai pēc katra saprašanas un med.atbalsta kvalitātes.

     [+] [-]

, 2015-03-09 19:54, pirms 10 gadiem
Atklāti sakot - Pretīgs Sporta Veids.... atceros, pirms gadiem vairākiem Armstrongs nokrita (likās uz mutes laikam Franču Tūrē) un tie kuri brauca atrāvienā ar viņu , pagaidīja šamējo!!!!!!!!!
Tas nav sports .....

     [+] [-]

, 2015-03-09 19:56, pirms 10 gadiem
Nenonievāju Japiņa atzišanu Pasaulē par nopelniem....

  +2 [+] [-]

, 2015-03-09 20:04, pirms 10 gadiem
kungs rakstīja: vienkārši šis viss parāda to, cik nenormāli grūts un fizisks ir šis sporta veids
A kurš sporta veids ir viegls?
Visi sporta veidi, kur starp sportistu un rezultātu nav nekādu starpnieku ir NENODMĀLI grūti. Ja gribi uzstādīt rezultātu, augstvērtīgu rezultātu, protams, ka tas ir ĻOTI grūti.

Vieglākas (nosacīti) ir sporta spēles, jo tur ir tieši šis SPĒLES elements, taču, kad sezonā jānospēlē 100 mači, turklāt TOP līmēnī, arī tas nav viegli.