Latvijas paralimpiešiem Rio tērpi nav uzšūti, LOK kritiku noraida
Šonedēļ notika Latvijas olimpiskās izlases tērpu prezentācija. Rio spēlēs katram olimpietim būs individuāli piemērots komplekts, savukārt paralimpieši palikuši tukšā, šodien vēsta Neatkarīgā Rīta Avīze. Savukārt Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK) paziņojusi, ka tās pienākumos neietilpst gādāt par paralimpiešu apģērbu un ar to jātiek galā Latvijas Paralimpiskajai komitejai (LPK).
Jau pagājušā gadā paralimpiešiem bija sarunas ar Izglītības un zinātnes ministriju un Latvijas Olimpisko komiteju par Rio tērpiem. "Atbilde bija: jā, protams, viena valsts, viena komanda, būsim vienotos tērpos. Tomēr tagad paralimpiskajiem sportistiem tērpu nav," sarūgtināta ir Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente Daiga Dadzīte. "Mēs gaidījām ziņas no olimpiskās komitejas par tērpiem, taču nesaņēmām un tagad saprotam, kāpēc, jo vienkārši kopīgas formas netika plānotas. Un tas ir tieši šogad, kad Latvijas Televīzija pirmoreiz rādīs paralimpisko spēļu atklāšanu un noslēgumu tiešraidē. Nu ko, iesim parastos sporta tērpos vai neiesim nemaz."
Pasaules ranga līdere paralimpiskajā paukošanā Poļina Rožkova par olimpiešu tērpiem: "Nu neesam mēs vienas valsts pārstāvji, neesam mēs augsto sasniegumu sportisti, bet tās formas ir dikti smukas."
Paralimpiskā šķēpmetēja Diāna Dadzīte: "Ar ko mēs sliktāki par olimpiešiem? Mēs trenējamies tāpat kā jebkurš sportists bez fiziskiem ierobežojumiem. Tas ir tik muļķīgi, es kaunos par mūsu Latviju kā valsti."
Riodežaneiro paralimpiskajām spēlēm kvalificējušies 8 mūsējie: diska metēja Ingrīda Priede, jātnieks Rihards Snikus, diska metējs Aigars Apinis, lodes grūdējs Edgars Bergs, šķēpmetēja Diāna Dadzīte, loka šāvēja Ieva Melle, paukotāja Poļina Rožkova un peldētājs Jānis Plotnieks.
Kā zināms, Riodežaneiro olimpiskās spēles notiks 5.-21. augustā, savukārt Riodežaneiro paralimpiskās spēles risināsies 7.-18. septembrī. Savdabīgi, ka valsts naudas balvu ziņā paralimpieši tiek pielīdzināti olimpiešiem, taču cita veida finansējumā olimpieši kotējas daudz augstāk.
Uz izskanējušo kritiku Latvijas Olimpiskā komiteja sniedza publisku atbildi, norādot, ka tā ir nošķirta organizācija no LPK un tās uzdevums nav apgādāt LPK sportistus ar tērpiem paralimpiskajām spēlēm. LOK uzsver, ka arī LPK budžetā ir paredzēti līdzekļi savu sportistu apģērba nodrošināšanai. LOK pilnībā noliedz savu vainu un apvaino LPK amatpersonas neizdarībā, taču situāciju ir gatava risināt, un LOK apģērbu nodrošinātājfirma "4F" gatavojas izdarīt piedāvājumu arī LPK.
LOK publiskā atbilde kritikai par LPK sportistu nenodrošināšanu ar apģērbu olimpiādē
"Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK) un Latvijas Paralimpiskā komiteja (LPK) ir divas pastāvīgas un atšķirīgas organizācijas Latvijā - katra ar savu budžetu, tai skaitā ar valsts finansējumu. LOK uzdevums ir nodrošināt Latvijas Olimpiskās komandas sportistu dalību Olimpiskajās spēlēs, precīzi ievērojot Olimiskās hartas noteikumus.
2015.gadā pēc iepirkuma procedūras veikšanas LOK noslēdza sadarbības līgumu ar Polijas sporta apģērbu zīmolu 4F, kas paredz nodrošināt mūsu sportistiem tērpus līdz 2020.gadam, uzsākot sadarbību ar Latvijas Olimpisko komandu “RIO 2016”. Apģērbu kolekcija ir speciāli veidota Riodežaneiro Olimpiskajām spēlēm, un katrā apģērba vienībā ir iekļauta jaunā komandas vizuālās identitātes sastāvdaļa – logotips, kas sastāv no Brīvības pieminekļa trīs zvaigznēm, uzrakstu “Latvija”, kas veidots par pamatu ņemot Latvijas valsts karoga krāsu proporcijas (2:1:2), kā arī ietverot Olimpiskos apļus. Saskaņā ar Olimpisko hartu, paralimpiskajām komandām nav tiesību izmantot Olimpiskos apļus. Tas attiecas arī uz Latvijas Paralimpisko komiteju, tāpēc LOK nevar piedāvāt LPK savu apģērbu kolekciju.
Salīdzinot abu organizāciju sadarbību 2012.gada Londonas Olimpisko spēļu laikā, LOK apģērbu saņēma dāvinājumā no Ķīnas sporta apģērbu zīmola 361, un tad bija iespējams tērpus piedāvāt arī LPK sportistiem. Savukārt šogad LOK tērpus iegādājas no 4F, un tas ir komercdarījums, kam LOK budžetā ir atvēlēti finanšu līdzekļi. Arī LPK budžetā ir atvēlēti finanšu līdzekļi, lai nodrošinātu savu sportistu apģērbšanu Riodežaneiro Paralimpiskajām spēlēm.
LOK vairāk kā divus gadus ir plānveidīgi strādājusi, tai skaitā, organizējot iepirkuma procedūru apģērbu piegādei, izstrādājot komandas identitāti, noslēdzot piegādes līgumu ar iepirkuma uzvarētāju, uzraugot un saskaņojot kolekcijas ražošanu un prezentējot kolekciju šī gada 10.maijā, lai pēc iespējas kvalitatīvāk un skaistāk ietērptu Latvijas Olimpiešus startiem Olimpiskajās spēlēs. Savukārt LPK prezidente Daiga Dadzīte tikai 9. maijā ir vērsusies pie LOK prezidenta Aldoņa Vrubļevska ar jautājumu par vienoto izskatu Olimpiešiem un paralimpiešiem.
Tieši tāpēc ir pilnīgi nepieņemama situācija, ka LPK amatpersonas savā neizdarībā paralimpiešu apgādē vaino LOK. Esam divas dažādas organizācijas, tāpat kā Starptautiskā Olimpiskā komiteja un Starptautiskā Paralimpiskā komiteja.
Respektējot radušos situāciju, LOK partneris 4F gatavo speciālu piedāvājuma vēstuli LPK, ko LPK varēs izvērtēt un pozitīva lēmuma gadījumā, arī paralimpiskās komandas sportisti tiks apģērbti 4F veidotos tērpos, taču tā jau ir atsevišķa vienošanās starp LPK un 4F."
Izmantotie resursi:
Laikraksts "Neatkarīgā Rīta Avīze"
Latvijas Paralimpiskā komiteja
[+] [-]
-4 [+] [-]
-4 [+] [-]
-1 [+] [-]
+2 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
+4 [+] [-]
+9 [+] [-]
[+] [-]
FOTO: Apģērbu komplekts ikvienam Latvijas...
-1 [+] [-]
[+] [-]
+2 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
Attiecībā uz invalīdiem (tāpat kā pensionāriem, skolniekiem u.c. sabiedrības grupām) galvenajam mērķim vajadzētu būt maksimāli plaša personu loka iesaistīšana veselīga dzīvesveida piekopšanā tepat Rīgā, Valmierā vai Varakļānos. Savukārt lielās prēmijas lai paliek īstajiem olimpiešiem!
[+] [-]
Savukārt prēmiju jautājums vispār ir pārspīlēts, jo, protams, labi jau ir, kad tāda ir, taču ar prēmijām nav jārisina sportistu nodrošināšanas jautājumi. Arī tur ir jābūt sistēmai, kas ļauj sportistam, kurš pārstāv valsti, nedomāt par savu nodrošinājumu, jo tas vienkārši "a priori" ir.
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]