Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:148, Did:0, useCase: 3

Folkreisā atgriežas aizmugures piedziņas automašīnas

Juris Grīns
Juris Grīns

Folkreisā atgriežas aizmugures piedziņas automašīnas
Foto: Kaspars Cikmačs, 4rati.lv

Klasika – Latvijas autokrosā vēsturisks un pat mītisks apzīmējums aizmugures piedziņas automašīnām. Tas pats RWD – vesels kults un autobraukšanas reliģiskā pārliecība. No nākamā gada šīm mašīnām tiek dota jauna iespēja sevi parādīt arī krosa un Folkreisa trasēs.

Klasika izcelsme

Latvijas krosa kontekstā apzīmējums Klasika radās deviņdesmito gadu vidū. Tobrīd, PSRS beigu daļā un brīvās Latvijas sākumā autokrosā notika ievērojamas pārmaiņas arī tehniskajā ziņā. Gadu desmitiem ilgi padomju un arī Latvijas autokrosu veidoja pamatā aizmugures piedziņas VAZ (arī Moskvich, GAZ Volga) automobiļi. Taču astoņdesmito gadu beigās krosā sāka ieplūst priekšpiedziņas VAZ 2108 un VAZ 2109, jeb tā sauktie astotie un devītie žiguļi, Lada Samara. Brīvajā Latvijā priekšpiedziņas auto sāka dominēt Latvijas autokrosā, izveidojās 1300 kub. cm un 1600 kub. cm klases, kuras pamatā sastāvēja no šiem priekšpiedziņas auto. Šis brīdis lielā mērā ir mūsdienu priekšpiedziņas 2000 Super un 1600 klases sākums, turklāt daža vēsturiska, bet ātra Samara joprojām joņo pa mūsu trasēm.

Deviņdesmitajos ar laiku kļuva skaidrs, ka aizmugures piedziņas žiguļu ēra beigsies, ja vien šīm mašīnām neatradīsies cits pielietojuma veids. Tā radās formulējums Klasika – klase ar aizmugures piedziņu. (Klasika-2000, ja precīzi par klases nosaukumu). Klasika, jo tā bija braukts gadu desmitiem ilgi, nostalģija, tradīcijas… Klase joprojām pulcēja mežonīgi daudz dalībnieku un deviņdesmito gadu beigās joprojām bija rekordiste dalībnieku skaita ziņā, lai gan priekšpiedziņas klases auga un attīstījās, Samarām pievienojās Golfi, Kadeti, Polo un Corsas…

Lūzuma punkts autokrosa Klasikā bija 1997. gads, kad trasē parādījās pirmais VW Kaffer automobilis, kuru uz starta izveda Ilgonis Krūmiņš. Lai gan mašīnai motors bija aizmugurē, vabolīte tam laikam šķita ļoti eksotiska un stilīga, jauna vēsma un skatītāju simpātijas – šādai mašīnai atļāva braukt. Auto tik tiešām seksīgs, taču vēsture rāda, ka šis brīdis bija izšķirošs Klasikas sākotnējam formātam. Vabolei pievienojās vēl pāris vaboles, bet īstu revolūciju izveidoja Toyota MR2, Pontiac Fiero un līdzīgu auto ienākšana – šīm mašīnām joprojām bija aizmugurējo riteņu piedziņa, tomēr motora novietojums mašīnas vidū/aizmugurē izrādījās kaut kas pavisam cits nekā klasiskā Klasika. Ar šīm mašīnām, sauktām par prototipiem, sākās tagadējās Open klases sarežģītais, bet baudāmais ceļš, par ko esam rakstījuši jau iepriekš.

Savukārt klasisko VAZ braucēji sāka pulcēties baros vairāk klubu cīņu režīmā, jo čempionātā nevienā klasē šādi auto pjedestālus sarūpēt gandrīz nevarēja. Klasika kā klase bija beigusies, nosaukums palika tikai seno laiku nostāstos, teikās un pasakās.

Vēlāk gan notika augšāmcelšanās – Latvijas autokrosa čempionātā izveidojās līdz šim esošā VAZ Klasika (nosaukums atgriežas!), 2013. gadā aizvadot savu pirmo čempionāta sezonu, pirms tam pāris gadus braucot kausa izcīņas statusā. Savukārt tagadējais Latvijas-Lietuvas rallijkrosa čempionāts un Latvijas rallijkross kā tāds dzima, balstoties uz Rencēnu autokluba VAZtusa žiguļu klasi.

Koķetēšanu ar aizmugures piedziņas mašīnām turpināja arī Folkreiss – lai gan atsevišķa klase netika veidota, vienmēr bija paredzēta atsevišķa ieskaite. Uz brīdi tika aizvadīti arī atsevišķi RWD fināli, tomēr kopējais intereses trūkums lika aizvērt šo ieskaiti.

Un tomēr – Klasika/RWD atgriežas

Latvijas rallijkrosā pēdējo gadu veiksmes stāsts ir BMW RX3000 klase, kas mežonīgā ātrumā sapulcēja vairāk nekā 20 dalībniekus ar teorētiski līdzīgām automašīnām. Cīņas skarbas un neprognozējamas, līdzjutējiem patīk – RWD pilnā krāšņumā. Tikmēr Latvijas autokrosa čempionātā pretējs virziens – VAZ Klasika dzīvo savu dzīvi, taču tiem, kuri vēlas braukt ar naidīgākiem RWD auto, īsti nav iespēju to darīt. Open klase neglābjami soļo pilnpiedziņas virzienā un faktiski par tādu arī ir kļuvusi. Centieni piesaistīt BMW klasei līdzīgu formātu nenospēlēja, jo, skrūvē cik gribi, tā pilnpiedziņa vienalga no starta aizbrauc ātrāk. Nu jau kapitulējuši arī pēdējie RWD braucēji – šā gada čempionātā pat medaļnieks Jānis Gustāns parādījās fragmentāri.

Un tomēr, viļņošanās tēmā notiek. Vasaras vidū RWD klases atdzimšanas ideja parādījusies Folkreisā. Jau ziņojām, ka 2025. gada Vasaras kausa sezonā tiek pieļauta atsevišķas RWD klases piesaistīšana līdzšinējām Folkreisa norisēm, klāt pie pamatklases (950 eiro) un Folkreiss 4WD klases (3950 eiro). RWD vēsturiskais arguments – ar vienādu pirkšanas maksu aizmugures piedziņas auto nav sagatavojams tā, lai regulāri cīnītos ar priekšpiedziņas mašīnām. Tāpēc šo auto pamatklasē nav.

Šobrīd Folkreisa plāns: RWD klase ir aizmugures piedziņas auto līdz 3000 kub.cm ar motora novietojumu mašīnas priekšpusē. Fiksētā pirkšanas cena – 2350 eiro. Klases entuziastiem dots uzdevums sarūpēt pirmās sešas mašīnas, lai klases darbība varētu sākties. Un ir pārliecība, ka šis plāns tiks izpildīts un Folkreisā nākamgad būs jauna RWD klase, jauna ēra. Klasika, ja vēlaties! Tikmēr aizmugures piedziņas auto, kā MR2 un citas, tiek atstātas pie pamatklases, ar šādām RWD klasē Folkreisā nevar startēt.

Kas autokrosā?

Tātad ar rallijkrosu (Lada RX un BMW RX3000) un Folkreisu (RWD) viss skaidrs. Kādas iespējas autokrosā?

Situācija veidojas interesanta. Ne visi, tomēr daļa VAZ Klasika braucēju sāk izteikt priekšlikumus atļaut šīs klases automašīnās uzstādīt citu ražotāju motorus, jo tagadējais “tikai VAZ” formāts sāk sevi izsmelt dažādu iemeslu dēļ – ģeopolitiskais deficīts un izmaksas tajā skaitā. Šāda plāna realizācija nozīmētu šīs klases pilnīgu formāta maiņu – tā tikai nosacīti būtu VAZ klase, tā noteikti nebūtu monoklase, par kādu varētu uzskatīt līdzšinējo formātu. Taču piedāvājums interesants un ar zināmu skatu nākotnē. VAZ šā brīža formātā, šķiet, ir norieta sākumā. Vai svešu motoru ideja to paceltu jaunā ērā, vai pieliktu punktu pavisam – grūti prognozēt. Risks – viens, divi vai trīs braucēji atrastu tik nopietnus tehniskos risinājumus, ka pārējiem tas kļūtu vēl mazāk interesanti nekā būvēt šā brīža VAZ motorus, un klase var beigties nevis lēni un mokoši, bet gan pēkšņi un negaidīti.

Tikmēr Open jau neslēpti no nākamā gada tiek pozicionēta kā pilnpiedziņas klase. Turklāt tiks pētīti tehniskie noteikumi arī tuvajās kaimiņzemēs, lai izskatītu iespēju aizvadīt kādus kopīgus pasākumus ar Lietuvas un Igaunijas kolēģiem. Tātad RWD Latvijas čempionātā ar šo arī beidzas. Taču!

Arī krosa sabiedrībā, gluži kā Folkreisā, dzirdami saucieni pēc RWD. Pirmkārt, ja rallijkrosā un Folkreisā aizmugures piedziņas braukšana notiek, pat šķiet nedaudz jocīgi, ka autokrosā to var darīt tikai ar žiguli. Otrkārt, RWD prototipi uz Open klases cīņām nedodas objektīvu iemeslu dēļ, taču patiesībā šādas mašīnas vēl ir un būtu braucamas.

Saliekot kopā prototipu atmiršanu Open, VAZ Klasika kutelīgo situāciju un idejas par citiem motoriem, kā arī vienkārši RWD vietas meklēšanu Latvijas autokrosā, dzimis plāns. No nākamā gada tiek dota iespēja veidot aizmugures piedziņas klasi, kas sākotnēji varētu startēt kausa izcīņas statusā kopā ar Krosa komisijas kausa izcīņu un Folkreisu. Klases noteikumi jau ir sagatavoti un pamatprincipi neatšķiras no Latvijas čempionāta nosacījumiem.

Jā, sākotnēji šķietamā kļūda, laižot Klasiku kopā ar prototipiem, par ko vēsture rāda, ka tas nav darbojies. Taču šajā gadījumā uztveres jautājums: sportistiem ir iespēja vispirms sapulcēties, uzbūvēt automašīnas, izvest tās trasē un sākt braukt. Skaidrs, ka ne prototipu, ne Klasikas sākotnēji nebūs tik daudz, lai katrs formāts varētu braukt atsevišķi. Klases ar divām un trim riņķojošām mašīnām būtu jāaizliedz saknē. Tomēr kā tramplīns uz nākotni šāds krosa RWD formāts varētu strādāt. RWD braukšanas entuziastiem jāmēģina nekoncentrēties uz kausiņu skapī, drīzāk uz savas idejas attīstīšanu. Ja viens vai otrs RWD formāts iegūst vērā ņemamu braucēju skaitu, nav izslēgta ne dalīšana klasēs, ne RWD/Klasika atgriešanās čempionāta statusā. Turklāt jāņem vērā, ka jau sākotnēji prototipu un Klasikas automašīnas atšķirsies ar ievērojamu minimālā svara tabulu, kas var izrādīties daudz interesantāks faktors nekā sākotnēji liekas.

Tātad – ne pēc kausiem, bet pēc idejas! Ja būs, kas brauc, atradīsies, kur un kad braukt. Interesantiem aicinājums uzturēt kontaktus ar LAF Krosa komisiju, lai kopīgi slīpētu nianses krosa RWD/Klasikas atdzimšanā!

Izmantotie resursi:
Autocross.lv