Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:129, Did:0, useCase: 3

′′McLaren″ pirmais numurs un ″kvalifikāciju sezona″ – Maiami GP atziņas

Matīss Kleinbergs
Matīss Kleinbergs

′′McLaren″ pirmais numurs un ″kvalifikāciju sezona″ – Maiami GP atziņas
Oskars Piastri Foto: ZP/Scanpix

″Veni, vidi, vici″ jeb ″atnācu, ieraudzīju, uzvarēju″ – ar šo slaveno Jūlija Cēzara frāzi var raksturot Oskara Piastri attieksmi šajā sezonā. Austrāliešu pilots Maiami ″Grand Prix″ vēlreiz apliecināja, ka vismaz šobrīd ir ″McLaren″ spējīgākais pilots. ″McLaren″ pirmā pilota jautājumu un šīs sezonas kvalifikāciju nozīmi šķetināsim rubrikas ″Iepriekšējā GP atziņas″ jaunākajā rakstā.

″McLaren″ pirmais numurs

Jā, atsaukšanās uz ″Netflix″ F1 seriālu ″Drive To Survive″ brīžiem ir tikpat neracionāla kā savas privātās dzīves veidošana pēc ″Hameleonu rotaļās″ novērotajām atziņām, tomēr ″McLaren″ valdes priekšsēdētāja Zeka Brauna un Lando Norisa seriālā atspoguļotās attiecības šķiet īstas.

Brauns ″Drive To Survive″ epizodes nekad nav slēpis, ka čempionu titulu cer izcīnīt ar Norisu pirmā numura lomā, bet Marka Vebera protežē Oskaram Piastri ir citas domas.

Maiami GP Piastri izcīnīja jau trešo uzvaru pēc kārtas. Varbūt kādam šī statistika šķitīs tukša, bet pēdējais ″McLaren″ pilots, kuram vienas sezonas ietvaros izdevās uzvarēt trīs sacīkstēs pēc kārtas, bija Airtons Senna tālajā 1989. gadā (Sanmarīno, Monako un Meksikas GP). Pēc leģendārā brazīlieša ″McLaren″ rindās braukuši tādi ″dūži″ kā Mika Hakinens, Fernando Alonso, Kimi Raikonens, Džensons Batons un Luiss Hamiltons. Šiem vīriem kopā ir 13 čempionu titulu, bet neviens no viņiem ″McLaren″ rindās nespēja sasniegt šo šķietami vienkāršo atzīmi.

Var teikt, ka visiem minētajiem pilotiem brīdī, kad ″McLaren″ formulas bija gana ātras, lai cīnītos virsotnē, bija spēcīgi komandas biedri. Apgalvojums, ka Noriss nav uzskatāms par ātru un spēcīgu pilotu būtu klaja šī pilota nīšana, bet tāds nav šī raksta mērķis. Šoreiz vairāk vēlos izcelt tieši faktu, ka Piastri sezonas sākumā bijis ″McLaren″ komandas labākais pilots.

Galvenā atšķirība starp abiem pilotiem ir šobrīd ir psiholoģiskā noturība. Ne velti Piastri tiek salīdzināts ar Kimi Raikonenu. Šiem abiem pilotiem gluži vienkārši ir vienalga par apkārt notiekošo vai citu cilvēku viedokli. Piastri nosvērtība parādījās arī šajā nedēļas nogalē. Lai to apliecinātu, apskatīsim abu "McLaren" pilotu pieeju cīņai pret Verstapenu svētdienas sacīkstēs.

″McLaren″ komanda allaž mēģina apgalvot, ka viņu pārsvars pār konkurentiem jau nemaz nav tik liels, bet šīs sacīkstes pierādīja pretējo. Abi braucēji bija ātrāki par Verstapenu, kurš cīņā pret ″McLaren″ pozīciju tik ilgi noturēja tikai meistarīgas un agresīvas aizstāvēšanās dēļ.

Piastri apdzīšanas manevru izdevās veikt 14. apļa sākumā, kad Verstapens pārāk dziļi iebrauca pirmajā līkumā. Šeit var uzteikt Piastri pacietību un meistarību. Austrālietis zināja, ka Verstapens mēģinās izmantot tā saukto ″divebomb″ manevru, kas nozīmē vēlāku bremzēšanu līkuma iekšmalā, paļaujoties uz otra pilota piekāpšanos. Protams, Verstapenu jau kārtējo reizi šosezon pievīla bremzes, bet tas nemaina faktu, ka Piastri šajā līkumā spēkratu novietoja vietā, kas apdzīšanas manevru gana reālu padarītu arī bez četrkārtējā čempiona ″sabloķēšanās″.

Neilgi pēc tam dueli ar Verstapenu uzsāka arī Noriss, bet britu pilots izvēlējās līkumos ar savu draugu iet ″kaulā″. Verstapena un Norisa attiecības trasē var salīdzināt ar pamatskolu, kur huligāns regulāri apceļ gados jaunāku puiku, atņemot viņam pusdienu naudu. Verstapena attieksmi cīņās pret Norisu vislabāk raksturo angļu valodas termins ″bullying″.

Makss aizstāvas ļoti agresīvi, bet jāpiezīmē, ka šoreiz viņš ne reizi nepārkāpa noteikumus. Jā, viņš daudzos manevros bija uz noteikumu pārkāpšanas līnijas, bet šajās sacīkstēs nīderlandietis ne reizi šo robežu nepārkāpa pat par milimetru.

Iesaistīšanās agresīvā cīņā ar Verstapenu nav veids, kā nodrošināt sekmīgu ″Grand Prix″. Tas ir skaidrs arī pašam Norisam, bet britu pilotam šoreiz bija jāsteidzas.

Piastri cīņā pret Verstapenu bija jāuztraucas par Norisa straujo pietuvošanos. Lai gan brita iesaistīšanās cīņā par pozīciju no Piastri skata punkta noteikti nebūtu optimāls scenārijs, viņš prātā varēja paturēt faktu, ka arī pašam Norisam pēc tam vēl būs jāapdzen Verstapens.

Citiem vārdiem sakot, Piastri situācija ļāva Verstapena apdzīšanai pieiet ar vēsāku prātu. Savukārt Norisam, cīnoties pret Verstapenu, bija jāsteidzas, jo viņa komandas biedrs, atrodoties pirmajā pozīcijā un tīrā gaisā, strauji brauca tālēs zilajās. Nākamajos trīs apļos pēc Versatpena apdzīšanas Piastri bija caurmērā 0,6 sekundes aplī veiklāks par nākamo ātrāko pilotu, kurš tobrīd bija Aleksandrs Albons. Savukārt Noriss bija pat divas sekundes aplī lēnāks.

Līdz ar to Norisa problēmām cīņā pret Verstapenu ir arī gana racionāls attaisnojums. Tiesa, nedrīkst aizmirst, ka Verstapens, aizstāvoties pret Piastri, pamatīgi bija nolietojis riepas, kas trasē bija redzams pat ar neapbruņotu aci, jo nīderlandieša formulas aizmugurējā ass ″staigāja″ gluži kā pa ledu.

Sadaļas nobeigumā vēlētos iestarpināt nelielu atkāpi par tā saukto netīro gaisu. Saūda Arābijas GP Piastri, braucot aiz Norisa, sūdzējās par netīro gaisu, neskatoties uz to, ka aiz kolēģa atradās 2,8 sekundes. Šoreiz gan Verstapena formulas radītais netīrais gaiss abiem ″McLaren″ pilotiem īpaši neskādēja, jo viņu riepas bija gana labi saglabājušās, lai līdz pat Olivera Bērmena izraisītajai virtuālajai drošības mašīnai tuvākos sekotājus (Albonu, Verstapenu un Sainsu) apsteigtu par +/- sekundi aplī.

Tas vēlreiz izgaismo faktu, ka ″McLaren″ sausā trasē spēj triumfēt kaut vai labākas riepu noturības dēļ, nemaz nerunājot par formulas kopējo spēku.

Pabeidzot raksta daļu par ″McLaren″ pirmo numuru, jāteic, ka šobrīd nav pamata šaubām, ka šis gods pienākas gados jaunākajam pilotam no Austrālijas. Viņš līdz šim demonstrējis ne tikai lielāku nosvērtību, bet arī agresivitāti brīžos, kad tas nepieciešams. Piemēram, Saūda Arābijas pirmajā līkumā vai arī Maiami sprinta sacensību startā. Piastri ir gatavs būt ″riebeklis″, un tā ir īpašība, kas lielākā vai mazākā mērā piemitusi visiem F1 lielākajiem spīdekļiem. Savukārt Noriss pats izteicies, ka uzvaras vēlas izcīnīt ″pareizi″... Ja pagājušā gada cīņa pret Versapenu viņam acis šajā jautājumā neatvēra, tad paša Lando labad jācer, ka Piastri pārākums mainīs brita domas par pieeju cīņām līkumos.

Kvalifikācijas sezona

Maiami GP interesantākie notikumi tika pieredzēti brauciena pirmajā daļā, kad ļoti skatāmas cīņas faniem sarūpēja Verstapens un ″McLaren″ piloti. Tāpat sacīkšu pirmajā pusē ″plosījās″ arī Aleksandrs Albons un Karloss Sainss. Jāizceļ arī Luisa Hamiltona un Estebana Okona duelis vairāku apļu garumā. Savukārt pēc pitstopu apmeklējuma skatītāji lēnām varēja vilkt ārā spilvenus. Atskaitot ″Ferrari″ pilotu ″kaulēšanos″ un Hamiltona spilgtās atziņas radio komunikācijā, trasē gandrīz nekas nenotika.

″Ferrari″ atkrišanai uz piekto vietu komandu spēka hierarhijā un ″brīnišķīgajai″ radio komunikācijai šoreiz nepieskarsimies neatkārtošanās nolūkos. Pretējā gadījumā sarkanās komandas ″spārdīšanai″ katrā rakstā būtu jāatvēl īpaša sadaļa. Tiesa, jāatzīst, ka ″Ferrari″ krāsojums Miami posmā atsauca atmiņā jaunības dienas, kad šo rindu autors ielās devās ar tumši zilu spēkratu, kura priekšējais ″buferis″ bija melnā, bet ″spārns″ – gaiši zilā krāsā. Ak, nostaļģija...

Arī abas virtuālās drošības mašīnas būtiski neietekmēja sacīkšu iznākumu. Un sacīkšu beigās līdz reālai cīņai netika nedz Verstapens (par ceturto vietu), nedz Noriss (par uzvaru). Jāatzīst gan, ka pipariņu sacīkšu beigām piedeva Sainsa ″visu vai neko″ gājiens pēdējā līkumā.

Toties abas kvalifikācijas sesijas nelika vilties. Piektdien Kimi Antoneli kļuva par visu laiku jaunāko pilotu, kurš izcīnījis ″pole-position″, bet sestdien 110% no sava spēkrata jau atkal izspieda Verstapens.

Ja sacīkstēs šosezon intrigu daudzums bijis stipri mainīgs, tad kvalifikācijas sesijas faniem noteikti nevajadzētu kavēt. Lūk, šīs sezonas kvalifikāciju (arī sprinta) atstatumi starp ″pole position″ un otro vietu.

Posms1. vieta2. vietaAtstatums
AustrālijaLando NorissOskars Piastri+0.094s
Ķīna (sprints)Luiss HamiltonsMakss Verstapens+0.018s
ĶīnaOskars PiastriDžordžs Rasels+0.082s
JapānaMakss VerstapensLando Noriss+0.012s
BahreinaOskars PiastriDžordžs Rasels+0.168s
Saūda ArābijaMakss VerstapensOskars Piastri+0.010s
Maiami (sprints)Kimi AntoneliOskars Piastri+0.045s
MiamiMakss VerstapensLando Noriss+0.065s

Kā redzams, šīs sezonas astoņās kvalifikācijas sesijās tikai vienreiz starpība starp pirmo un otro vietu bijusi lielāka par vienu (!!) sekundes desmitdaļu. Pie tam, nav arī tā, ka par ″pole position″ konstanti cīnītos tikai divi piloti.

Kvalifikācijas sesiju intrigas izgaismo vēl viens statistikas rādītājs – šosezon kvalifikācijas trešajā sesijā kaut reizi pabijuši 16 no 20 pilotiem.

Kvalifikāciju izšķirošajos notikumos ne reizi nav piedalījušies abi pastarītes ″Sauber″ piloti Niko Hulkenbergs un Gabriels Bortoletu, kā arī Liams Losons un Džeks Dūens. Ja Losons jau zaudēja vietu ″Red Bull″ komandā, tad Dūens, iespējams, savu pēdējo posmu jau ir aizvadījis.

Šādam apgalvojumam par pamatu kalpo fakts, ka Franko Kolapinto sponsora YPF pārstāvim Horasio Marinam Argentīnas televīzijā tika uzdots jautājums par Kolapinto atgriešanos F1. Marins ēterā uz šo jautājumu, protams, neatbildēja, bet pirms reklāmas pauzes, kad mikrofoniem jau vajadzēja būt izslēgtiem, YPF pārstāvis noteica: ″Imolā″. Tas nozīmē, ka jau nākamnedēļ ″Alpine″ spēkratā varētu sēsties Franko Kolapinto.

Atkāpjoties no runām par Dūena karjeras iespējamām beigām, jāteic, ka šajā sezonā kvalifikācijas sesijas intrigas ziņā ir galvenais notikums, par ko gan punktus diemžēl nedod. Varbūt vajadzētu?

Vilšanās: ″Red Bull″

Pieminēšanas vērta noteikti ir Dūena situācija ″Alpine″ komandā. Ne velti austrālietis tik ļoti psihoja par komandas misēkli sprinta kvalifikācijā, kā rezultātā viņš pat netika pie iespējas pacīnīties par iekļūšanu otrajā sesijā. Pats Dūens labāk par visiem apzinās, kādas ir viņa izredzes saglabāt vietu ″Alpine″, līdz ar to komandas misēklis izraisīja pamatotas pilota dusmas. ″Alpine″ attieksme pret Dūenu būtu šīs sadaļas vērta visas sezonas (un pirmssezonas) griezumā, bet konkrētā posma kontekstā jāpiemin ″Red Bull″.

Jā, Verstapens sestdien izcīnīja jau trešo ″pole position″ šosezon, kas ir labākais rādītājs starp visiem pilotiem, tomēr nīderlandieša sniegums kvalifikācijā bija viņu vienīgais gaismas stariņš.

Sprinta kvalifikācija ″buļļiem″ izvērtās neveiksmīga. Otrajā sesijā Juki Cunoda trasē tika izlaists par vēlu, kā rezultātā japānis netika pie iespējas izpildīt pēdējo lidojošo apli. Savukārt Verstapens šajā sesijā izšķirošo apli sagandēja Lānsam Strolam, bloķēja Norisu un nedaudz patraucēja arī Cunodam. Jābrīnās, ka četrkārtējais čempions par nevienu no šīm epizodēm nesaņēma sodu.

Sprinta kvalifikācijas trešajā sesijā Verstapens kopā ar Raselu trasē devās ātrāk par citiem. Rasels pēc pirmā apļa devās atpūsties, bet Verstapens veica vēl vienu mēģinājumu. Jāatceras, ka sprinta kvalifikācijā tā sauktā trases evolūcija nav tik izteikta kā parastajā kvalifikācijā, jo mašīnas veic mazāk apļus. Līdz ar to ideja par došanos tukšā trasē pirms citiem pilotiem nav tik peļama. Tomēr ″Red Bull″ izvēlējās jocīgu stratēģiju. Ja pirmo apli Verstapens veica ar pilnāku degvielas bāku, tad otrajā lidojošajā aplī viņa riepas vairs nebija pirmā svaiguma. Tas nozīmē, ka abos mēģinājumos nīderlandieša apļa laika potenciāls bija ierobežots.

Sprinta sacīkstes ″Red Bull″ arī izvērtās neveiksmīgas, jo pēc ″boksu″ apmeklējumā mehāniķi Verstapenu pārāk ātri palaida atpakaļ pitstopu celiņā, kur viņš saskrējās ar Kimi Antoneli. Tiesneši par šo incidentu Verstapenam piesprieda pelnītu 10 sekunžu sodu, kas nozīmēja, ka nīderlandietis pirmoreiz kopš 2016. gada Beļģijas GP rūtaino karogu sasniedza pozīcijā, par kuru punkti nepienākas.

Svētdienas sacīkstēs ″Red Bull″ spēkrats vienkārši bija par vāju cīņai pret ″McLaren″. Tāpat Verstapens virtuālās drošības mašīnas dēļ zaudēja vēl vienu pozīciju, bet Cunodam tika piešķirts piecu sekunžu sods par ātruma limita neievērošanu pitstopu celiņā.

Ja šo ″Red Bull″ kopējo sniegumu (arī pilotu) šajā nedēļas nogalē vajadzētu raksturot ar vienu vārdu, tad īstais termins būtu ″nevīžīgs″.

Maiami GP pilotu top 3

3. vieta – Makss Verstapens

Kā pilots, kurš sacīkstes sāka no ″pole position″, bet finišēja ceturtais, var būt labāko trijniekā? Pirmkārt, jaunais tēvs jau atkal sestdienas kvalifikācijā demonstrēja kolosālu sniegumu un galvenokārt tieši viņa dēļ sacīkšu pirmā puse bija tiešām aizraujoša. Domājams, ka neviens cits pilots ″Red Bull″ formulā pret ″McLaren″ braucējiem tik ilgi nenoturētos. Vai Verstapens bija agresīvs? Drīzāk jāvaicā, kad viņš tāds nav, bet šoreiz čempions aizsardzībā spēja noturēties noteikumu robežās, sarūpējot šovu skatītājiem.

2. vieta – Aleksandrs Albons

Jāpaceļ roka un jāatzīstas – šo rindu autors bija starp skeptiķiem, kuri pirms sezonas uzskatīja, ka Sainss, ja ne gluži jau pirmajā sacīkstē, tad drīz vien būs ātrāks par Albonu. Līdz šim Taizemē dzimušais pilots apliecinājis, ka ir augšupejošās ″Williams″ vienības ātrākais pilots. Šis posms nebija izņēmums, jo visās sesijās viņš spēja apsteigt ne tikai savu kolēģi, bet arī ″Ferrari″ pilotus. Tiesa, nedēļas nogali nedaudz pabojāja sprintā saņemtais sods par ātruma pārsniegšanu aiz drošības mašīnas, bet piektā viena pašā ″Grand Prix″ šo neveiksmi notušēja.

″Maiami GP″ bija pirmais posms aptuveni 10 gadu laikā (izņemot 2021. gada Spa), kad komentētāji mutē atļāvās ņemt vārdus: ″″Williams″ var domāt par vietu uz goda pjedestāla.″ Un šoreiz komandu pretim augstajam rezultātam veda tieši Albons.

1. vieta – Oskars Piastri

Austrālieša sniegums lielā mērā tika aprakstīts jau publikācijas sākumā, tāpēc šeit neko jaunu nepateikt. Pietiks ar to, ka Piastri demonstrētais Maiami vēlreiz apliecināja, kāpēc tieši viņš, nevis Noriss, ir čempionāta līderis.

Izmantotie resursi:
https://www.racefans.net/2025/05/05...
https://www.planetf1.com/news/franc...
https://www.planetf1.com/news/lewis...

Nobeigumā jautājums, kas F1 aprindās izskan ik pa laikam:

Vai par pole position pilotu vajadzētu atalgot ar papildus punktu(-iem)?

  • 39

  • 44


     [+] [-]

, 09:30, pirms 6 stundām
Cik žēl, ka F1 pārvēršas par kaut ko lidzīgu elektriskajai formulai.
Jaunās trases ir tikai ielas trases. SPA tiek ielikta rotācijā, amerikas stāvlaukuma veidojumu pagarina uz 16 gadiem.
Barselonas trase, tiek aizvietota ar kaut kādu monako 2, gribas atpakaļ laikus, kad bija labi ja 2-3 ielu trases un pārējas bija normālas trases.
Plus formulas paliek tikai lielākas.