Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:129, Did:0, useCase: 3

Mūžībā devies HANS ierīces izgudrotājs

Juris Grīns
Juris Grīns

Mūžībā devies HANS ierīces izgudrotājs
Roberts Habarts. Foto: Motorsport.com

Šonedēļ mūžībā aizgājis mūsdienu autosportā neaizstājamās HANS drošības ierīces izgudrotājs Roberts Habarts.

Habards, kurš bija materiālzinātnes un mehānikas profesors Mičiganas štata universitātē līdz 2006. gadam, radīja HANS ierīci kopā ar savu svaini, amerikāņu autosportistu Džimu Dauningu. Lai gan vajadzēja paiet laikam, līdz viņu izgudrojumu pasaule pieņēma, mūsdienās HANS ierīces tiek lietotas visdažādākajās motoru sporta disciplīnās, ieskaitot sacensības Latvijā.

Ideja par nepieciešamību radīt HANS ierīci Habertam radās pēc tam, kad viņi secināja: daudzi autosprortisti negadījumos iet bojā, jo to kakls nav bijis nostiprināts un rezultātā radušies lūzumi galvaskausa un kakla rajonā. 1981. gadā autosacīkšu testu laikā bojā gāja Dauninga draugs Patriks Žakmārs, un tas faktiski kļuva par pamudinājumu atrast risinājumu, lai nākotnē šādi negadījumi nebeiktos letāli.

Viņu pētījumiem nebija pieejami lieli līdzekļi, vien neliela dotācija no Mičiganas štata. 1985. gadā Habarts patentēja HANS, bet 1986. gada novembrī Daunings kļuva par pirmo autosportistu, kurš ar HANS piedalījies sacīkstēs. Tas notika IMSA čempionāta finālposmā Deitonā.

Pēc Airtona Sennas un Ronalda Racenbergera bojāejas 1994. gada Sanmarīno "Grand Prix", interesi par HANS izrādīja FIA un F1 sacīkšu galvenais ārsts Sids Votkinss. 1995. gadā Gerhards Bergers pirmais no F1 pilotiem šo ierīci izmēģināja testos. Savukārt no 2003. gada HANS ir obligāta prasība "Formulā 1".

Izmantotie resursi:
Motorsport.com: F1 News, MotoGP, NASCAR,...