Martins Laviņš un Kristaps Skrastiņš – vienā maiņā gan koledžā, gan Latvijas izlasē
Ceturtdien un piektdien pirmās pārbaudes spēles, gatavojoties pasaules čempionātam, aizvadīs Latvijas valstsvienība. Galvenā trenera Harija Vītoliņa rīcībā no treniņnometnes pirmās dienas ir seši Ziemeļamerikas studenti. Martins Laviņš un Kristaps Skrastiņš ir ne tikai komandas biedri – viņi sezonu pavadījuši vienā maiņā. Sarunā ar portālu Sportacentrs.com uzbrucēji stāstīja par sezonu, saspringto mācību procesu un vēlmi ielauzties Latvijas izlasē.
20 gadus vecajam Martinam Laviņam aiz muguras debija NCAA līmenī, kamēr pusotru gadu vecākais Kristaps Skrastiņš pārstāvēja Ņūhempšīras Universitāti arī pērn. Ja pirms gada komanda ielaida par 31 vārtiem vairāk nekā iemeta un piedzīvoja 13 neuzvarētu spēļu virkni, tad šī sezona skolai, kas atrodas pusstundas brauciena attālumā no Atlantijas okeāna un stundas attālumā no Bostonas, bijusi labākā pēdējo desmit gadu laikā.
"Pirms gada mūsu līderi laukumā nebija līderi ārpus laukuma. Bija ceturtā kursa studenti, kuri nemaz nerunāja ar jaunajiem, komanda bija ļoti sašķelta. Kad pirms šīs sezonas ienāca pirmais kurss, arī Martins, uzreiz visa komanda satuvinājās. Kopā ejam ēst, katru dienu vismaz viens no viņiem nāk ciemos uz mūsu māju. Kopība veido komandas kultūru un palīdz iet uz mērķi," stāstīja Skrastiņš. Pirmo sezonu NCAA viņš noslēdza ar sešiem punktiem 26 spēlēs, bet šajā sezonā 35 mačos pieci vārti un 12 punkti.
Kristaps Skrastins responds and ties the game at 1!!
— UNH Men's Hockey (@UNHMHOCKEY) March 2, 2024
Game Day Central ➡️ https://t.co/FqYAiFiXLz
Watch Live on @ESPNPlus ➡️ https://t.co/htj7YcUnwn #BeTheRoar @HarvardPilgrim pic.twitter.com/677AbuRLsQ
"Treneris kā pirmgadniekam daudz uzticējās. Izdevās savākt arī punktus. Ļoti liela loma bija mazākumā. Vairākumā nespēlēju, bet cerams, ka nākamajā sezonā atvēlēs vietu. Abi latvieši bijām vienā maiņā, un parasti mūs lika tieši pret pretinieku spēcīgāko maiņu. Komandā spēlējām svarīgu lomu," teica Laviņš. Centra uzbrucējam 35 spēlēs pieci vārti un 14 punkti.
Latviešu uzbrucēju pārstāvētā Ņūhempšīras Universitāte pretendēja uz dalību NCAA izslēgšanas turnīrā, kurā piedalās tikai 16 labākās no 64 studentu komandām. Dārgi maksāja tieši pirms Jaunā gada piedzīvotais zaudējums pret ASV Militāro akadēmiju, un Laviņa un Skrastiņa pārstāvētā skola sezonu pabeidza 17. vietā. NCAA izslēgšanas turnīrā no latviešiem piedalījās tikai Dans Ločmelis, zaudējot pirmajā kārtā.
"Koledžās spēlē citā stilā nekā profesionālajā hokejā. NHL sezona sastāv no 82 spēlēm, un katra spēle nav tik ļoti no svara. Mums sezonā ir mazliet virs 30 spēlēm. Katrai var būt tik liela nozīme. Katru nedēļu ir tikai divas spēles. Laukumā atstāj visu, jo pēc tam varēsi atpūsties un gatavoties nākamajām divām spēlēm," specifiku analizēja Skrastiņš.
Martins Laviņš Latvijas izlases nometnes pirmajā treniņā. Foto: Guntis Lazdāns/LHF
Sezonas izskaņā Ņūhempšīra spēlēja gan pret Ločmeli, uzvaras dalot uz pusēm, gan pret Bostonas koledžu, kas izlikta ar pirmo numuru un ir galvenā favorīte cīņā par titulu. Bostonā notikumus diktē Vils Smits, Katers Gotjē un Raiens Lenards – uzbrucēji, kas janvāra ievadā palīdzēja ASV U20 izlasei triumfēt pasaules čempionātā. NHL draftā viszemāk no viņiem izvēlēts Lenards – ar astoto numuru. Skrastiņam un Laviņam tika dots uzdevums apturēt pretinieku līderus.
"Ir ļoti daudz komandas, kas spēlē ne īpaši tehnisku hokeju, galvenokārt izmantojot sistēmas un ātrumu. Bet tad ir Bostonas koledža, un tur saskaries ar citu hokeju," teica Skrastiņš. Lai gan abās spēlēs zaudēts (3:5 un 0:1), Laviņš uzskata, ka tieši viņi spēlējuši labāk. "Mums bija vairāk metienu un momentu, tikai – viņiem ir vārtsargs, kurš pavisam noteikti spēlēs NHL."
Marty Lavins finds the back of the net to make it 3-0!
— UNH Men's Hockey (@UNHMHOCKEY) January 20, 2024
Game Day Central ➡️ https://t.co/gTd5v23dBz Live on ESPN+ ➡️ https://t.co/YykgBUVIzH #BeTheRoar pic.twitter.com/wpMlzZooPV
"Spēlēt kopā ar Kristapu ir ļoti vienkārši. Laukumā bieži neredzi, kas notiek aiz muguras vai kas darās priekšā. Ja partneris uzkliedz un pasaka priekšā, kur atrodas, tas ļoti palīdz. Kristaps laukumā ļoti daudz runā un saka priekšā. Un arī cīnās. Abi kopā cīnāmies, un tad notiek labas lietas. Pirms iemetiena varam parunāties latviski, un pretiniekiem nav ne jausmas, ko mēs sakām. Ir arī asāki vārdi, bet tas pieder pie lietas," pasmaidīja Laviņš.
Pat ja gadās pacelt balsi, tas nav personisks aizvainojums, piebalsoja Skrastiņš. "Varbūt tās nav patīkamākās lietas, ko dzirdēt, bet reizēm par savu sniegumu vajag dzirdēt arī slikto. Ir bijis tā, ka Martins uz mani kliedz, bet es saku: nu, nāc un iedod buču," smējās Skrastiņš, attēlojot draudzīgu apskāvienu.
"Laukumā viens otru lieliski saprotam. Esam uzauguši pie vieniem un tiem pašiem treneriem, pie vienām un tām pašām sistēmām. Viņa tētis gadu vai divus bija mans treneris. Saprotam, ko no otra var sagaidīt," norādīja Skrastiņš.
Latvieši Amerikā. Foto: Foto: UNH Men's Hockey
Gatavojoties pārbaudes spēlēm pret Austriju, kas bez skatītāju klātbūtnes tiks aizvadītas ceturtdien un piektdien, Ņūhempšīras Universitātes studenti slidoja vienā virknējumā. Blakus viņiem – 21 gadu vecais Fēlikss Gavars, kuram aiz muguras otrā sezona NCAA. Latvijas izlases pieredzējušākie jau vīpsnā – iznāks studenti un austriešiem parādīs tornādo.
Simboliski, ka Skrastiņam tuvākais eksāmens būs tieši kursā, ko sauc par laikapstākļu elementiem. Nav tik viegli, cik izklausās, nopūšas uzbrucējs. Pēc tam gaida grāmatvedības eksāmens, kas padodas vieglāk. "Šovakar lekcija būs no 23:00 līdz 2:00. Būs interesanti," pēc otrdienas treniņa ar Amerikas studentu dzīvi iepazīstināja Skrastiņš, kurš studē biznesa novirzienā.
Vēl skarbāks grafiks ir pirmā kursa studentam Laviņam – pēc pirmdienas treniņa nācās skriet uz antropoloģijas eksāmenu, kuru izdevās nokārtot ar 96% precizitāti, bet pēc otrdienas treniņa gaidīja jau nākamais eksāmens. Mācības viņiem noslēgsies maija vidū – kad jau būs startējis pasaules čempionāts.
Kristaps Skrastiņš un Fēlikss Gavars. Foto: Guntis Lazdāns/LHF
"Teikšu atklāti – es gaidīju uzaicinājumu uz izlasi. Protams, ļoti patīkami. Kopš sāku spēlēt hokeju, Latvijas izlase vienmēr bijis viens no maniem mērķiem. Patīkami atrasties šeit un trenēties kopā ar visiem puišiem. Tas ir ļoti liels pagodinājums," teica Martins, kuru gaida debija valstsvienībā. Savukārt viņa tēvam Rodrigo pieder Latvijas izlases rekords – 226 spēles.
"Varbūt negaidīju uzaicinājumu, bet tas bija mans mērķis. Kad pēc pagājušās sezonas runāju ar skolas treneriem, tad nospraudu mērķus universitātē, bet viens no maniem lielajiem mērķiem bija spēlēšana Latvijas izlasē. Tagad esmu kandidātos, un tā ir iespēja sevi pierādīt. Negribu samierināties tikai ar debiju," pauda 22 gadus vecais Skrastiņš.
P.S. To nekādā gadījumā neattiecinu uz šiem čaļiem.
2. Nav vairāk 1996.-2009. kad katrs kurš spēlēja daudz maz normālā līgā bija relatīvi drošs izlases spēlētājs PČ. Tagad kandidātu loks tomēr ir stipri plašāks.
3. Ja savukārt runājam par izlases debitantiem 19-20 gadu vecumā, tad bija mums Veinbergs, pirms gada Ločmelis. Skaidrs, ka reāli šajā vecumā par vietu izlasē reāli var cīnīties centra pozīcijā spēlējošie (jo tur mums ir deficīts). Ja Mateiko būtu brīvs gan jau viņš arī tagad spēlētu šīs spēles, Gustavam Ozoliņam arī NAHL sezona turpinās. Ja paskatās perspektīvā, ja Bērzkalns tiešām nākamsezon tiks USHL tad viņš varētu pretendēt uz relatīvi agru (bet tā ir drusku zīlēšana kafijas biezumos) debiju izlasē, bet nu USHL sezona arī nebeidzās martā, kas visiem Ziemeļamerikā spēlējošajiem jaunajiem apgrūtina visu šo pasākumu.
Bet kopumā ar zināšanām pat vidusmēra faniem ir švaki un īsti neviens nejūtas atbildīgs par tās druvas kopšanu starp hokeja pavasariem. Tikai pēc tam pirmās pārbaudes spēles pēc bronzas jārīko Daugavā, jo Arēnu nespēj piepildīt.
Bet reāli forši ka čalis ir atradis sevi TOP hokejā, patīkams pārsteigums!