Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:115, Did:0, useCase: 3

Transfērs no Virslīgas uz Krieviju – vai šobrīd vispār iespējama lieta?

Rolands Eliņš

Transfērs no Virslīgas uz Krieviju – vai šobrīd vispār iespējama lieta?
Andrejs Iličs spēlē pret "Fiorentina". Foto: Reuters/Scanpix

Parādoties runām par Krievijas futbola līgas klubu interesi par Latvijas Virslīgas atsevišķiem spēlētājiem, aktuāls kļuva jautājums, vai šobrīd vispār būtu iespējams futbolista transfērs no Latvijas klubu uz agresorvalsts Krievijas futbola klubu. Šajā sakarā piesaukts RFS futbolista Andreja Iliča vārds, un RFS kluba ģenerāldirektors Māris Verpakovskis portālam Sportacentrs.com norādīja, ka šobrīd nespēj iztēloties šādu darījumu gan juridisku, gan morālu apsvērumu dēļ, kamēr Latvijas Futbola federācijas prezidents Vadims Ļašenko uzsvēra, ka stingri rekomendē Latvijas klubus atturēties no šādiem darījumiem, jo tas var piesaistīt arī Latvijas varas iestāžu interesi.

"Ceru, ka pāreja uz Krieviju būs iespējama. Andrejam Iličam nepieciešams spert nākamo soli savā karjerā. Viņš ir pāraudzis Latvijas līgas līmeni, turklāt serbi ar krieviem labi saprotas, esam brāļi," ar šādiem vārdiem Krievijas medijos tika citēts RFS uzbrucēja Andreja Iliča aģents Nenads Asanovičs. Kā viņš apgalvoja, vairāki Krievijas Premjerlīgas klubi esot ieinteresēti Iliča pakalpojumos un risinās pārrunas.

Iliča aģents publiski gan piesauca tik daudzus (piecus) Krievijas klubus, ka aizdomīgāki prāti to varētu uztvert kā vienkārši aģenta centienus izmest makšķeri transfēru tirgū, lai paskatītos, kurš no piesauktajiem klubiem atsaucas, taču viņa uzņemtais virziens uz austrumu pusi gan ir visnotaļ skaidrs. Taču Iličs joprojām ir RFS spēlētājs ar spēkā esošu līgumu, un šeit rodas nopietns jautājums, proti, vai Latvijas klubs šobrīd vispār var veikt šādu darījumu ar Krievijas futbola komandu? Galu galā, Iličs varētu nebūt arī vienīgais Virslīgas spēlētājs, par kuru interesējas austrumu virzienā.

Vispirms jāpaskaidro starptautiskā situācija – Krievijas klubi un izlases šobrīd netiek pielaisti FIFA un UEFA sacensībām, taču no futbola tirgus nav izslēgti, un FIFA līmenī nekas neaizliedz citu valstu klubiem joprojām veikt darījumus ar agresorvalsti, kas turpina izvērst karu un terorismu Ukrainā, pārstāvjiem. Piemēram, šomēnes nekas netraucēja Francijas "Lyon" par diviem miljoniem eiro no "Zenit" iegādāties horvātu futbolistu Dejanu Lovrenu.

Jautājums kļūst interesantāks vietējā līmenī, kur Latvijā jau vairākus mēnešus spēkā esoši ir Sporta likuma grozījumi, kas aizliedz Latvijas sportistiem dalību Krievijas un Baltkrievijas līgās un komandās. Uz citu valstu pilsoņiem Latvijas komandās tas neattiecas. Tāpat Sporta likumā ir noteikts, ka "Latvijas Republikā reģistrētām sporta organizācijām, Latvijas sportistiem un Latvijas sporta speciālistiem ir aizliegts sadarboties ar sporta aģentiem no Krievijas Federācijas un Baltkrievijas Republikas". Taču arī šeit var atzīmēt, ka futbolista transfēra līgumu jau var noslēgt arī bez aģenta iesaistes – futbolista pārejai principā nepieciešami tikai abu klubu un futbolista vienošanās (un pat, ja futbolistam ir aģents no Krievijas, viņa saikni ar konkrēto darījumu droši vien arī vienkārši paslēpt un parakstītajā līgumā neiekļaut). Bet ir vēl viens aspekts, kas tīri juridiski var nepieļaut darījuma norisi, proti, transfēra maksa.

"Šobrīd gluži vienkārši nebūtu iespējams veikt attiecīgu naudas pārskaitījumu starp klubiem," portālam Sportacentrs.com paskaidroja RFS kluba ģenerāldirektors Māris Verpakovskis. Vairākas Latvijas bankas, ieskaitot "SEB Banka", kas uztur RFS kluba bankas kontu, vairs nepieņem izejošos un ienākušos maksājumus no Krievijas. Ir norādīti daži izņēmumi kritiski svarīgu valsts funkciju nodrošināšanai vai humāniem nolūkiem, taču droši vien varam pārliecinoši apgalvot, ka futbola transfēra maksa šajos kritērijos neiekļaujas.

22 gadus vecais Iličs aizvadītajā Virslīgas sezonā guva 16 vārtus 32 spēlēs, kā arī izcēlās ar vārtu guvumu Konferences līgā pret "Fiorentina". Citos apstākļos citu klubu interese par šādu spēlētāju būtu priecīgs notikums ne tikai RFS, bet jebkuram Virslīgas klubam, taču šobrīd jāuzsver, ka RFS šajā stāstā tiek piesaukta tikai Iliča aģenta un Krievijas klubu dēļ. Pati Rīgas komanda nav izrādījusi interesi šāda veida darījumam, un Verpakovskis uzsvēra, ka nav arī saņēmusi nekādu konkrētu piedāvājumu no Krievijas klubiem.

"Man ļoti grūti iztēloties, ka šāds darījums varētu notikt," teica Verpakovskis. "Mēs nevēlēsimies Iliču atdot citai komandai, un arī finansiāli pārskaitījumi starp Latvijas un Krievijas klubiem šobrīd nemaz nav fiziski iespējami. Mēs kluba iekšienē šo tēmu arī nemaz neesam pārsprieduši, jo nekādu piedāvājumu neesam saņēmuši. Ir kaut kāda interese no aģentiem un starpniekiem, bet nekas konkrēts, tāpēc arī vēl neesam to apsprieduši klubā, un man ir sarežģīti kaut ko plašāk izteikties par potenciālu situāciju."

"Šeit gan es runāju par situāciju, kurā mēs nomestu nost morālo un emocionālo pusi par sadarbību ar Krievijas futbolu. Saku, ka pat tādā gadījumā nespēju iztēloties, kā šāds darījums varētu tikt fiziski realizēts,"teica Verpakovskis. "Bet, protams, ka šeit ir arī morālā šķautne – mēs negribētu sadarboties ar Krievijas klubiem. Spēlētājam turklāt ir spēkā esošs līgums, un ar viņu pašu nekas šajā sakarā nav runāts. Protams, mums jāņem vērā arī viņa intereses un vēlmes, bet vēlreiz atkārtošos, ka pagaidām tas nav bijis temats mūsu klubu iekšienē."

Tīri no futbola viedokļa – ja spēlētājs izrāda nepārprotamu vēlmi atstāt komandu, tad tajā ir ieinteresēta arī pati komanda, jo nemotivēta un neapmierināta spēlētāja klātbūtne komandā parasti nevienam par labu nenāk, un viņa vietā var nolīgt citu spēlētāju. Attiecīgi pat tad, ja klubs nevēlas šķirties no sava līdera, tad parasti beigās tomēr ir spiests to darīt (tas attiecas arī uz visbagātākajiem klubiem, piemēram, kā Roberts Levandovskis vasarā atstāja "Bayern", un arguments par "spēkā esošs līgumu" beigās nozīmēja tikai to, ka Minhene saņēma kompensāciju).

Šeit gan jāņem vērā arī daudz bīstamāks skatupunkts nekā vienkārši "no futbola viedokļa". Kā mūsu portālam paskaidroja LFF prezidents Vadims Ļašenko - ja tiktu noslēgts oficiālu darījums ar Krievijas klubu, Latvijas sporta organizācijas šobrīd riskētu arī ar Valsts drošības dienesta pastiprinātu interesi.

"No valsts puses ir stingra rekomendācija šobrīd ar Krievijas uzņēmumiem nesadarboties, attiecīgi izriet arī LFF stingra rekomendācija mūsu futbola klubiem nesadarboties ar Krievijas klubiem," teica Ļašenko. "Pašreizējā situācijā mums visiem ir labi saprotams, ka tas nav pieņemams."

"Par transfēriem runājot – par Latvijas sportistiem viss skaidrs, tas ir aizliegts ar Latvijas likumu, un mēs tādu transfēru neapstiprinātu, bet par ārzemju spēlētājiem – tīri teorētiski aizliegts tas nav, bet mēs stingri rekomendējam no šādiem darījumiem izvairīties. Vēlos pieminēt, ka oficiāla sadarbība ar Krievijas klubu uzreiz nonāktu Valsts drošības dienesta redzeslokā, un pastāv iespēja, ka tiktu ierosināts arī kriminālprocess, ja izrādītos, ka šim Krievijas klubam ir saistība ar kādu sankcionēto personu, kas ir komandā īpašnieks vai, piemēram, sponsors," brīdināja Ļašenko. "Tas, protams, nopietni ietekmētu arī komandas darbību Latvijā, tāpēc ļoti aicinām izvairīties no tā. Bet nu arī uzsvēršu, ka pagaidām nekādus šādus transfēra darījumus Latvijā neredzam."

  +1 [+] [-]

, 2023-01-26 14:30, pirms 2 mēnešiem
Pārdod un pusi ziedo Ukrainai.

  +3 [+] [-]

, 2023-01-26 14:32, pirms 2 mēnešiem
Nu pārdos RFS Iliču nosacītam Ēģiptes vai Marokas klubam, tie pārdos krieviem. Viss skaisti un godīgi. Ja Iličs (viņa aģents) to stipri vēlēsies shēmu pie kuras Iličs nonāk Krievijā bez sekām priekš RFS izdomāt elementāri. Laikam jau krievi Iličam un aģentam ir piedāvājuši krietni vairāk naudas un dēļ tā viņi uz turieni raujas. Un neaizmirstam ka Iličs ir serbs, kuriem ir savdabīga attieksme pret Krieviju.

  -2 [+] [-]

, 2023-01-26 14:45, pirms 2 mēnešiem
Lai izmanto privacy coins kā Monero, neviens neko nezinās un visi laimīgi.

  +1 [+] [-]

, 2023-01-26 14:59, pirms 2 mēnešiem
Paldies par rakstu!

  +1 [+] [-]

, 2023-01-26 16:51, pirms 2 mēnešiem
Ukraiņi ar krieviem skaitījās kā brāļi.. Nez kādu dziesmu tas serbu aģents dziedātu, ja viņa valsts robežotos ar Krieviju

  +3 [+] [-]

, 2023-01-26 18:52, pirms 2 mēnešiem
Apinīc rakstīja: Pārdod un pusi ziedo Ukrainai.
Kas tā par dubultmorāli - tad jau sievu arī var krāpt ar kaimiņieni un tikai ziedus nopirkt.

Nav nekas jāshemo vai jāmeklē apvedceļi - ja ir LV tad ir atbalstu Ukrainai, t.sk. ar nesadarbošanos ar Krieviju. Un nav jau tie spēlētāji arī tik kruti, jebkurš spēlētājs to vr pateikt. Lai sēž uz soliņa - nav nekā briesmīgāka par to sportistam.

  +4 [+] [-]

, 2023-01-26 18:54, pirms 2 mēnešiem
Un LV žurnālisti varētu pacensties iegūt paša Iliča viedokli, ja grib uz Krieviju un ir kārtējais " es neesmu nevienā puse, esmu par mieru", tad domāju faniem vajadzētu attiecīgi arī viņu tribīnēs, un arī ārpus tām sagaidīt.

     [+] [-]

, 2023-01-26 20:23, pirms 2 mēnešiem
Nekā personīga
Nauda Pār Visu
!

  +3 [+] [-]

, 2023-01-26 22:30, pirms 2 mēnešiem
serbi - Eiropas krievi

  -1 [+] [-]

, 2023-01-27 00:52, pirms 2 mēnešiem
Ozo99 rakstīja: Kas tā par dubultmorāli - tad jau sievu arī var krāpt ar kaimiņieni un tikai ziedus nopirkt.
Dubultmorāle šodien normāla lieta, piem. TELE2 joprojām taisa biznesu vēl Krievijā, bet Latvijā vāc ziedojumus Ukrainai
Slēpts komentārs: merseysider

  -1 [+] [-]

, 2023-01-27 02:17, pirms 2 mēnešiem
Es esmu pret karu!

  +1 [+] [-]

, 2023-01-27 10:17, pirms 2 mēnešiem
merseysider rakstīja: Un kāpēc ne, Jaunzems varētu nonākt cska sastāvā vai cīnīties par vietu. Spartak arī laba struktūra. Starp citu kā iet mūsējiem kas aizbrauca spēlēt, Jeļisejevam un Kalniņam? Vai kādz zin kur tagad var khl spēles paskatīties?
Tāpēc, ka Krievija ar Putleru priekšgalā iebrūk citās valstīs, nogalina tās iedzīvotājus, izvaro sievietes un bērnus un iznīcina Ukrainas infrastruktūru utt utjpr. Man liekas, šo visi zin jau no galvas - no kādas alas tu esi izlīdis, ja uzdod tik muļķīgus jautājumus.

khl rāda Krievijā, tev jābrauc uz turieni, izskatās, ka tā ir tava īstā vieta.

  -2 [+] [-]

, 2023-01-27 11:35, pirms 2 mēnešiem
Ozo99 rakstīja: Un LV žurnālisti varētu pacensties iegūt paša Iliča viedokli, ja grib uz Krieviju un ir kārtējais " es neesmu nevienā puse, esmu par mieru", tad domāju faniem vajadzētu attiecīgi arī viņu tribīnēs, un arī ārpus tām sagaidīt.
Vai šis ir aicinājums fiziski izrēķināties ar cilvēkiem, kuriem ir citādi politiski uzskati nekā pastāvošajai ideoloģijai? Ja tā tad ar ko tu esi labāks par to pašu tevis nīsto krievu?

  +1 [+] [-]

, 2023-01-27 11:50, pirms 2 mēnešiem
ingaa rakstīja: Dubultmorāle šodien normāla lieta, piem. TELE2 joprojām taisa biznesu vēl Krievijā, bet Latvijā vāc ziedojumus Ukrainai
Krievu Tele2 ir pilnīgi nesaistīts ar zviedriem piederošo (tas kas Latvijā). Tas sen jau pārdots krieviem un tie tikai turpina izmantot iepriekšējo nosaukumu

  +2 [+] [-]

, 2023-01-27 11:55, pirms 2 mēnešiem
Jānis Kalnevics rakstīja: Vai šis ir aicinājums fiziski izrēķināties ar cilvēkiem, kuriem ir citādi politiski uzskati nekā pastāvošajai ideoloģijai? Ja tā tad ar ko tu esi labāks par to pašu tevis nīsto krievu?
Ir tas teiciens, ka katrs spriež pēc sevis. Ja tu ar attieksmes paušanu saproti tikai fizisku izrēķināšanos, tad šauri tev sanāk, jā.

Un tā nav "pastāvošā ideoloģija" vai "citādi politiski uzskati". Slepkavības, izvarošanas ir pilnībā neakceptējami un neatbalstāmi, neatkarīgi no ideoloģijas.

     [+] [-]

, 2023-01-27 21:53, pirms 2 mēnešiem
Es jau ākstījos

     [+] [-]

, 2023-01-30 20:03, pirms 2 mēnešiem
ozo99: tu esi tipisks nozombēts jeņķu letiņš. Es tev ka žurnalists ar 29 gadu stāžu varu pastāstīt, kā veidojas tāda propoganda. Par tām sievietēm, kuras ar asarām acīs stāstīja, kā viņas varoja ne mazāk kā rota krievu kareivju: pēc neilga laika tās tika nofolmētas kā viņas laimigi tusējas diskotēkā. Tas bija izlikts youtube. Bija vēl 13-gadigs izvarotais puika ar atklāto vestuli. Bet kad mani rietumu kolēģi paprasīja Zeļai parādīt puiku intervijai, tāda neatradās!

merseysider , 2023-01-27 02:15, pirms 4 dienām: pameklē youtube! Ideāli krievu valodā.