Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:128, Did:0, useCase: 3

UEFA mīkstina Finansiālās "Fair Play" noteikumu bardzību

Rolands Eliņš

UEFA mīkstina Finansiālās "Fair Play" noteikumu bardzību
Mišels Platinī
Foto: SOLAL/SIPA/Scanpix

UEFA apstiprinājusi izmaiņas "Finansial Fair Play" (FFP) programmā, kurā turpmāk tiks ņemta vērā arī klubu reģionālā situācija, īpašnieku maiņa un attīstības plāni, kā arī sniegtas plašākas iespējas klubiem brīvprātīgi pieteikties FFP pārkāpumu gadījumos, kas palīdzētu rast kopsaucēju, taču pamatprincips palicis nemainīgs - klubi nevar tērēt īpaši vairāk nekā nopelna.

UEFA izveidotā FFP programma liedz klubiem veikt pārmērīgus tēriņus, kas neatbilst kluba ienākumiem. Par šo noteikumu pārkāpšanu bargi sodi tikuši piemēroti vairākiem Eiropas klubiem, ieskaitot Mančestras "City", Parīzes "Saint-Germain", Milānas "Inter", "Zenit" u.c, bet Maskavas "Dynamo" šo pārkāpumu dēļ tika izslēgts no Eiropas līgas nākamās sezonas.

Šodien UEFA Izpildkomiteja oficiālā balsojumā pieņēma izmaiņas FFP programmā, mīkstinot atsevišķus tās punktus. Piemēram, klubiem būs iespēja pašiem pieteikties UEFA pirms noteikumu pārkāpšanas, ja apstākļi mudinās domāt, ka to pārkāpšana ir sagaidāma nākotnē, tāpat klubiem būs iespēja iztērēt papildus summu transfēriem, ja "tiem būs atbalstāms un derīgs biznesa plāns nākotnei". Pieteikšanās pašiem ļaus klubiem vienoties par individuālu vienošanos, kas varētu ļaut izvairīties vai vismaz samazināt FFP paredzētās sankcijas.

UEFA norāda, kad FFP darbības laikā Eiropas klubu kopējie parādi sarukuši no 1,7 miljardiem līdz 487 miljoniem 2014. gadā. UEFA ģenerālsekretārs Džanni Infantīno šodienas uzrunā atzina, ka FFP noteikumi raisa jautājumus investoros, proti, kādēļ gan viņiem ieguldīt naudu, ja FFP to daļēji aizliedz, taču jaunie noteikumi ļaus šo nostāju uzlabot un piesaistīt sponsoru interesi.

FFP noteikumu jaunajā versijā tiks vērā ņemta arī ekonomiskā situācija attiecīgajā reģionā, proti, klubiem, kuri krīzes vai finanšu tirgus svārstību dēļ nokļūs zaudējumos, tiks sperts solis pretim. Tāpat arī tiks mīkstinātas iespējamās sankcijas gadījumos, kad klubs veic restrukturizāciju vai arī maina īpašnieku. Tiesa, "apmaiņā" pret šiem likumu mīkstinātājiem UEFA pastiprinās kontroli pār klubu finanšu darījumiem un pieprasīs plašāku pārskatu par klubu budžetiem.

Izmantotie resursi:
The official website for European football –...