Vai Martins Ēdegors kļūs par Čempionu līgas rekordistu?
Lai par tādu kļūtu, 16 gadus vecajam norvēģu futbola talantam ir tikai jāiziet laukumā Madrides "Real" rindās vienā no UEFA Čempionu līgas 1/8 fināla spēlēm ar Gelzenkirhenes "Schalke 04". Ja tā notiks, tad Ēdegors kļūs par jaunāko spēlētāju Čempionu līgas vēsturē. Neiespējami tas nav, jo norvēģis ir starp tiem 25 futbolistiem, kurus "Real" iekļāvis tā sauktajā A pieteikumā uz Čempionu līgas izslēgšanas spēlēm.
Pašreiz - jau kopš 1994. gada - jaunākais spēlētājs UEFA Čempionu līgas vēsturē ir nigērietis Selestīns Babajaro, kurš izgāja laukumā beļģu kluba "Anderlecht" rindās pret rumāņu "Steaua" 16 gadu un 87 dienu vecumā. "Schalke 04" un "Real" pirmā spēle notiks 18. februārī un tad Martinam būs 16 gadi un 63 dienas. Atbildes mačs - 10. martā un arī tad vēl Martins būs jaunāks nekā bija Babajaro.
Skaidrs, ka ne jau šis vecuma (jaunības) rekords uztrauc "Real" galveno treneri Karlo Ančeloti, taču tas, ka jaunais norvēģis tika iekļauts A pieteikumā, liecina par trenera nodomiem izdevīgā brīdī viņu izmantot. Un ja nu pašreizējie trofejas īpašnieki lielāko daļu problēmu atrisina jau 18. februārī Gelzenkirhenē, tad taču atbildes spēlē "Santjago Bernabeu" laukumā nebūtu liela riska laist arī norvēģi? Kaut pašās spēles beigās...
Vienu rekordu Martins Ēdegors jau ir sasniedzis - izgājis laukumā Norvēģijas izlases rindās EURO 2016 kvalifikācijas turnīra spēlē pret Bulgāriju, viņš kļuva par vēsturē jaunāko spēlētāju EURO kvalifikācijas turnīros vispār. Martinam tad bija 15 gadi un 297 dienas. Madrides "Real" nopirka Ēdegoru no "Stromsgodset IF" par 2,8 miljoniem eiro, kas nav rekordliela summa pat par 16 gadus veciem futbolistiem, taču "Real" arī nepirka kaķi maisā - Norvēģijā jauno talantu uzskata par lielāko talantu valsts futbola vēsturē (lai piedod Ūle Gunārs Sulšērs...) un Madridē viņam sekoja vēl pirms Martina debijas izlasē. Tagad nav iespējams pateikt, kāda būs Ēdegora karjera un ko viņš sasniegs futbolā, jo viņa vecumā ir jau pirktas nākamās "futbola pērles", taču ne visas kļuvušas par īsto atradumu. Minēšu tikai dažus piemērus.
Lielākā samaksātā summa par 16 gadus vecu futbolistu ir 10,5 miljoni eiro - 2006. gadā Londonas "Arsenal" par šādu naudu no "Southampton" nopirka Teo Volkotu un diezin vai pārmaksāja, jo Teo pašreiz ir viens no svarīgākajiem Arsena Vengera vadītās komandas spēlētājiem (ja statistika nemelo, tad 7. februārī Premjerlīgas mačs viesos pret "Tottenham Hotspur" viņam kļūs par 200. spēli "lielgabalnieku" rindās) un vņš ir arī viens no Anglijas izlases līderiem. Turklāt Teo ir tikai 25 gadi, tā ka jaunākais debitants un hat-trick autors (2008. gadā mačā ar Horvātiju Pasaules kausa kvalifikācijā) Anglijas izlases vēsturē futbolā vēl var paspēt daudz sasniegt.
Tikai 2,3 miljonus eiro tajā pašā 2006. gadā Rostokas "Hansa" dabūja no Minhenes FC "Bayern" par Toniju Krosu, kurš pēc gada kļuva par U17 pasaules čempionāta labāko spēlētāju un jau ar pirmajiem soļiem FCB rindās sāka iekarot vietu sastāvā (Kross ir jaunākais spēlētājs FCB vēsturē oficiālā mačā - 17 gadi, 8 mēneši un 2 dienas, turklāt jau pirmajā mačā Tonijs izcēlās ar rezultatīvu piespēli). Pasaules kausa ieguvējs Vācijas izlases rindās Minhenes klubā ieguva gan Vācijas čempiona, gan Čempionu līgas uzvarētāja titulus un daudzi FCB līdzjutēji joprojām ir neizpratnē, kā drķstēja Krosu vasarā palaist uz Madrides "Real" (līgums Minhenē bija beidzies), kur Tonijs kļuva par 9. vācu futbolistu karaliskā kluba vēsturē un kura vērtība tur tika minēta 25-30 miljonu eiro apmērā. Arī Krosam vēl ir tikai 25 gadi.
Meksikānis Karloss Vela par apaļiem trim miljoniem eiro 2005. gadā pārgāja no "Guadalajara" uz Londonas "Arsenal", kur gan neizvadīja ne 30 spēles un nereti tika aizdots citiem klubiem. Kopš 2012/2013. gada sezonas viens no labākajiem un pasaulē zināmākajiem meksikāņu futbolistiem spēlē "Real Sociedad" rindās (pagājušajā sezonā Spānijas virslīgā guva 16 vārtus). Vela spēlēja Meksikas izlasē 2010. gada Pasaules kausā, bet pagājušajā vasarā Brazīlijā viņa nebija - konflikts ar Meksikas futbola federāciju nebija rimies kopš diskvalifikācijas par Velas sarīkoto "tusiņu" pēc mača ar Kolumbiju. Pagājušajā rudenī Vela atgriezās izlasē "uz balta zirga" - draudzības spēlē Amsterdamā pret Nīderlandi meksikāņi uzvarēja ar 3:2 un divus vārtus guva Karloss Vela. Tā ir tikai sakritība, bet arī viņam ir vēl tikai 25 gadi.
Slavenākais no dārgākajiem 16 gadus vecajiem futbolistiem laikam tomēr ir spānietis Fransesks Favregass, kuru 16 gadu vecumā no FC "Barcelona" par 3,2 miljoniem eiro nopirka Londonas "Arsenal" (un sakiet vēl, ka Arsenam Vengeram nav "vanaga acs" uz futbola talantiem) - divkārtējs Eiropas čempions un 2010. gada Pasaules kausa ieguvējs (tieši Favregass finālā papildlaikā iedeva piespēli Andresam Injestam, kurš guva vienīgos vārtus). Tikai 2011. gadā (pēc 8 gadiem) Favregass atgreizās dzimtajā klubā, kur viņu savulaik nenovērtēja, bet tagad viņš spēlē Londonas "Chelsea" un arī viņš vēl ir tālu no veterāna vecuma - tikai 27 gadi.
Ir arī ne tik labi piemēri. Pēc četriem gadiem (2007. gadā) Favregasa ceļu mēģināja atkārtot Frans Merida, kuru Londonas "Arsenal" nopirka no FC "Barcelona" par tādu pašu summu - 3,2 miljoniem eiro. Viens no spilgākajiem spēlētājiem tā laika Spānijas U17 izlasē trijās sezonās "Arsenal" rindās piedalījās tikai 6 spēlēs... Iespējams, ka viņam pietrūka pacietības, jo sāka viņš ļoti daudzsološi jauniešu komandā, jau drīz vien Vengers sāka viņu iekļaut lielās komandas pieteikumā un laist laukumā FA kausa spēlēs, turklāt treneris allaž lielīja jauno futbolistu, paredzēdams tam lielu nākotni "Arsenal" rindās. Merida negribēja gaidīt, viņš gribēja vairāk spēlēt tagad un tūliņ, tāpēc piekrita pārejai uz Madrides "Atletico", kas ranga ziņā nav sliktāks klubs un kur arī vajadzēja vēl izkarot vietu sastāvā. Atkal īsti nesanāca. Pagājušajā sezonā 24 gadus vecais Frans spēlēja Brazīlijas komandā "Atletico Paranaense", bet tagad viņš ir Spānijas pēc ranga 3. līgas klubā "Huesca". Varbūt vēl pacelsies...
Vēl 1999. gadā par tolaik 16 gadus veco Džermeinu Pennantu viņa pieticīgais klubs "Notts County" saņēma no Londonas "Arsenal" trīs miljonus eiro, taču arī Pennanta karjera neizvērtās tik laba, kā bija domāts un cerēts. Sešās sezonās viņš "Arsenal" rindās piedalījās tikai 12 spēlēs, tad trīs gadus spēlēja "Liverpool" FC", ar ko 2007. gadā aizkļuva līdz Čempionu līgas finālam, taču nebija starp galvenajiem kluba spēlētājiem, tad devās uz Saragosas "Real", tad vēl ar "Stoke City" 2011. gadā iekļuva FA kausa finālā, bet tagad spēlē Indijas klubā "Pune City". Pennantam ir 32 gadi un viņa karjera jau tuvojas norietam...
Ir divi puiši, kuri sevi apliecināt lielajā futbolā vēl nav paspējuši. 19 gadus veco itālieti Lorenco Tassi uzskata par "nākamo Roberto Badžo" un viņu Milānas "Inter" par 2,4 miljoniem eiro nopirka no "Brescia". Pašreiz Tassi ir aizdors pēc ranga 3. līgas klubam "Prato", bet vasarā viņš jau cer atgriezties Milānā. Gadu jaunāks par Tassi ir Beļģijā dzimušais zambietis Čārlijs Musonda-jaunākais (viņa tēvs - arī Čārlijs - savulaik spēlēja Zambijas izlasē, bet tad "Anderlecht" rindās; dēlam ir Beļģijas pase un viņš jau spēlē U21 izlasē), par kuru Londonas "Chelsea" samaksāja 2,5 miljonus eiro klubam "Anderlecht". Tassi un Musonda vēl ir tikai sava ceļa sākumā.
Cik augstu virsotni futbolā sasniegs Martins Ēdegors - to pašreiz nav iespējams paredzēt, lai par cik lielu talantu viņu arī uzskatītu. Mēs pat iedomāties nevaram visus iemeslus un apstākļus, kas var ietekmēt talanta karjeru gan labā, gan sliktā nozīmē. Lai Martinam izdodas!
+1 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
+1 [+] [-]
Nekas, pēc gadiem pieciem visi viņu jau zinās un nebūs šādu pērļu komentos.
+1 [+] [-]
[+] [-]
-1 [+] [-]
Kas attiecas par Ēdegoru, tad nebrīnīšos, ka Reāls viņam ļaus debitēt tikai rekorda pēc!
Iepriekšējajā nedēļas nogalē West Ham United jaunais aizsargs Reece Oxford varēja kļūt par jaunāko spēlētāju, kurš debitējis Premjerlīgā! Spēle piespieda viņam palikt rezervē! Varbūt svētdien debitēs??? Lieki piebilst, ka EPL milži jau stāv pēc viņa rindā un klubs ir licis noprast, ka netaisās viņu kādam atdot, bet gan noslēgt ilgtermiņa līgumu ar Oxford!
Ja piemin Arsēnu, tad ik pa laikam parādās visādas baumas ko viņš tik gandrīz savā laikā nav pārvilinājis!
Bet Čārlijs Musonda gan var nākotnē kļūt par lielisku spēlētāju! Viņa nagla iepriekšējajā sezonā U-21 finālā pret MU bija ko vērta. Tehnisks, ātrs, labi pāredz laukumu, laba piespēle, tik tāds kaulains, jāpieliek masā nedaudz
-1 [+] [-]
[+] [-]
Nav ne edegards, ne ari dzen edegors. Dzivoju norvegijaa un domaju ka zinasu ka tad pareizak izrunaa sos uzvardus
[+] [-]
Toļik tik neapvainojies, jaunajiem patīk knābāt, kamēr asinis straujas