Prezentēta Pasaules čempionāta futbolā finālspēles bumba
Vācieši prezentējuši futbola bumbu, ar kuru 9. jūlijā tiks aizvadīta Pasaules čempionāta futbolā finālspēle.
"Teamgeist" izstrādātājs Hans Peters Nirnbergs
Visas bumbas izgatavotas Taizemē un ir simtprocentīgs roku darbs. Katru dienu, viena no fabrikas darbiniecēm, 32 gadus vecā Samruaja Viničaikula pārbauda 450 Pasaules čempionātam paredzēto bumbu, no kurām parasti jāuzlabo 14 bumbas. Divu bērnu māte strādā japāņu bumbu izgatavotāja Molten uzņēmumā. „Ja uzņēmums man uzdāvinātu kādu no tām, es labprāt to paņemtu saviem dēliem,” bilst Samruaja. Pati gan augstvērtīgo bumbu viņa nepirktu, jo tā maksā 110 eiro, kas ir vairāk nekā puse no viņas mēneša ienākumiem, kas ir 10 000 bati (214 eiro).
Vēl pirms turnīra sākuma šo bumbu var pasludināt par Pasaules čempioni, jo tā ir globalizācijas procesa auglis. Dažādās bumbas sastāvdaļas piegādā vairākas valstis – Indija, Vjetnama, Japāna, Koreja un Taizeme.
Bumbas ražošanā iesaistīti 130 darbinieki, no kuriem lielākā daļa ir sievietes. „Bumbas izstrāde ilgusi trīs gadus,” uzsver rūpnīcas vadītājs, japānis Jasuo Okino. „Japānā darba izmaksas ir piecas reizes augstākas,” skaidro Okino, lai gan viņš pats ļoti labi apzinās, ka starpība ir krietni lielāka. Tiesa, Taizemes darbaspēks starptautiskajā tirgū arī vairs nemaz nav tik lēts. Fabrikas vadītājs turpina: ”Kopš fabrikas dibināšanas 1989. gadā darba samaksa vidēji ik gadu pieaugusi par 10 procentiem.”
20 gadus vecā Supatra Pa-Vanga rūpnīcā strādā uz noteiktu laiku, taču viņa apgalvo, ka vēlētos palikt. „Darba apstākļi mani apmierina, un es katru mēnesi varu nosūtīt naudu savai ģimenei.” Par astoņu stundu darbu viņa saņem 168 batus (3,59 eiro), taču kā jau lielākā daļa darbinieku, arī viņa strādā papildus divas stundas dienā, par ko saņem 60 batus. Darba nedēļa ilgst 60 stundas. Protams, visi vēlas strādāt nakts maiņā, jo tad Molten maksā papildus 30 batus.
Futbola bumbas galvaspilsēta
Par futbola bumbas galvaspilsētu uzskata Pakistānas ziemeļu daļā esošo Sialkotas pilsētu, jo tieši tur tiekot saražoti 60% no visas Pasaules sporta bumbām. Pēc oficiālajiem pakistāniešu datiem, šajā reģionā strādā 30 000 šuvēju, un viņu darbs ir galvenais ienākumu avots 1600 ciemos. Bērni gan šajos reģionos tikpat kā vairs netiek nodarbināti, jo tādi lielie sporta preču ražotāji kā Adidas un Nike jau pirms desmit gadiem lika bērnu nodarbinātību likvidēt. Tas gan ir koks ar diviem galiem, jo bērni ģimenes budžetu tagad papildina ar darbu ķieģeļnīcās. Reģionā pastāv feodālā iekārta. Ciemu un klanu vadoņi cilvēkus nodarbina rīsu laukos un tikai tad, kad darbs tur ir pabeigts, viņš viņus sūta strādāt pie bumbu izgatavošanas. Bieži netiek ievērota arī likumā noteiktā minimālā alga. Par vienas bumbas izgatavošanu šuvēja saņem 30 Pakistānas rūpijas, kas ir 42 eirocenti. Adidas Sialkotā gadā saražo 4,5 miljonus bumbu.
Tiesa, Sialkotas pamatnodarbošanos apdraud citas lētā darbaspēka valstis, īpaši jau Ķīna.
Adidas izgatavoto Pasaules čempionāta futbola bumbu attīstības gaita
1970. gada Pasaules čempionāta Meksikā bumba. Tās nosaukums Telstar
1974. gada Pasaules čempionāta Vācijā bumba - Telstar (ar melnu apdruku)
1978. gada Pasaules čempionāts Argentīnā. Bumbas nosaukums Tango
1986. gada Pasaules čempionāts futbolā Meksikā. Bumbas nosaukums Azteca
1990. gadā Pasaules čempionāts futbolā norisinājās Itālijā. Bumbas nosaukums Etrusco Unico
1994. gadā pasaules čempionāts futbolā aizritēja ASV. Bumbas nosaukums Questra
1998. gada Pasaules čempionāts norisinājās Francijā. Bumbas nosaukums Tricolore
2002. gada Pasaules čempionāts notika Korejā un Japānā. Bumbas nosaukums Fevernova
Izmantotie resursi:
www.faz.de
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
+1 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
Citāts:
Publicējis enzo
tā prezentācija tak bija pirms kādiem 4 mēnešiem
nea aizvakar laikam, nu taa laikam oficiaalaa taas finaalbumbas. bet smuka, labpraat pa taadu uzspertu
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
Citāts:
Publicējis Andree
Nez vai viņi prasīs atdot tādu zelta bumbu, ja tā tiks sista skatītājos...
Labs jautājums! Tā jau bez bumbām var palikt!
Vispār, tad varēs piespriest skatītājam dzelteno kartīti par laika vilcināšanu. Ja viņš/viņa dabon otru bumbu, tad izraida no stadiona!
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]