Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:2896, Did:0, useCase: 3

Reklāmraksts: Kā digitalizācija ietekmē sportu?

Mārcis Martini
Mārcis Martini

Līdz ar datoru, interneta, viedtālruņu un citu jauno tehnoloģiju ienākšanu mūsu dzīvēs daudzas nozares ir krasi mainījušās, un sports nav izņēmums. Digitalizācijas laikmets sportā ir izmainījis daudz, padarot sporta spēles mūsdienīgākas un pieejamākas. Šajā rakstā mēs aplūkosim dažas no nozīmīgākajām izmaiņām sportā, kuras ieviesusi digitalizācija.

Sociālie tīkli

Agrākos laikos, lai sekotu līdzi savam iecienītākajam klubam vai spēlētājam, bija reliģiski jāseko līdzi katrai televīzijas pārraidei vai jālasa sporta laikraksti un žurnāli, lai iegūtu jaunāko informāciju. Mūsdienās tas ir pavisam citādi.

Katram lielākajam sporta klubam un sportistam ir sociālo mediju lapas Twitter, Instagram, Facebook un citās vietnēs, kur fani var sekot līdzi katram jaunumam un uzreiz uzzināt svarīgāko informāciju.

Ja tu seko sava iecienītā kluba sociālo mediju lapai, varēsi gūt ieskatu par treniņiem, nākamajām spēlēm, spēlētāju statistiku utt. Gandrīz katrs nozīmīgs sportists vai klubs ir pārstāvēts internetā, lai viņu fani varētu viņus labāk iepazīt

Sports ir universāla valoda, tāpēc sociālo tīklu vissekotāko personu sarakstu augšgalos redzēsi pasaulē pazīstamus sportistus. Viņiem seko miljoniem fanu no visas pasaules, lai pirmie uzzinātu nozīmīgus paziņojumus vai vienkārši ielūkotos sportistu ikdienas dzīvē. Mēs esam apkopojuši šobrīd vissekotākos sportistu Instagram kontus 2022. gadā.

Sportists Sekotāju skaits Info par sportistu

Krištianu Ronaldu (@cristiano) 398 miljoni Portugāļu futbolists. Šobrīd spēlē Mančestras "United"
Lionels Messi (@leomessi) 306 miljoni Argentīņu futbolists. Šobrīd spēlē Parīzes "Saint-Germain"
Virats Kohli (@virat.kohli) 182 miljoni Indiešu kriketa spēlētājs. Šobrīd pārstāv Royal Challengers Bangalore un Delhi komandas
Neimars (@neymarjr) 169 miljoni Brazīļu futbolists. Šobrīd spēlē Parīzes "Saint-Germain"
Lebrons Džeimss (@kingjames) 111 miljoni Amerikāņu basketbolists. Šobrīd pārstāv Losandželosas "Lakers"
Deivids Bekhems (@davidbeckham) 71 miljons Bijušais angļu futbolists. Spēlējis Mančestras "United", Madrides "Real", Parīzes "Saint-Germain" un citos klubos
Kilians Mbapē (@k.mbappe) 65.6 miljoni Franču futbolists. Šobrīd spēlē Parīzes "Saint-Germain"
Ronaldiņu (@ronaldinho) 63.2 miljoni Bijušais brazīļu futbolists, Ballon d'Or ieguvējs. Spēlējis Madrides "Real", Barcelona, AC Milan un citos klubos

Zlatāns Ibrahimovičs (@iamzlatanibrahimovic) 52 miljoni Zviedru futbolists. Šobrīd spēlē AC Milan
Marselu (@marcelotwelve) 51.7 miljoni Brazīļu futbolists. Šobrīd spēlē Madrides “Real”

E-sporta uzvaras gājiens

Datorspēles vairs nav tikai izklaide bērniem - tā ir miljardiem eiro vērta nozare. Tāpat sacensības starp labākajām komandām spēj aizpildīt stadionus ar tūkstošiem fanu. E-sports guva popularitāti jau iepriekšējās desmitgades laikā, bet tā izaugsmi būtiski paātrinājās 2020. gadā, kad pandēmijas laikā daudzi sporta notikumi tika atcelti, bet e-sporta sacensības varēja turpināties.

E-sporta komandas lielu daļu savas ikdienas pavada, trenējoties lielākajiem turnīriem, un pašām lielākajām organizācijām ir miljonus vērti sponsoru darījumi ar tādiem milžiem kā Samsung, Red Bull, Coca-Cola un citām kompānijām. Nav jau arī brīnums, jo lielākajiem turnīriem ir iespaidīgi balvu fondi - piemēram, Dota 2 čempionātam The International 2021 balvu fonds bija 40 miljioni eiro!

Tāpat lielākās e-sporta spēles iekļauj CS:GO, League of Legends, Rainbow Six: Siege, Valorant, Fortnite, PUBG un citi. Šīs spēles piesaista miljoniem skatītāju straumēšanas platformās Twitch un YouTube, un daudzi liek likmes uz savām mīļākajām komandām sporta totalizatoros. Ar vietnēm, kurās vari likt likmes gan uz e-sporta, gan parastā sporta notikumiem, vari iepazīties Latvijas Kazino.

Pelnošākie e-sportisti pasaulē

Līdzīgi kā sportā ir Ronaldo, Lebrons, Hamiltons un citas leģendas, kuras piesaista miljoniem sekotāju un miljoniem dolāru, tāpat arī e-sportā ir savas slavenības. Viņi izceļas ar savām iespaidīgajām prasmēm savā pārstāvētajā spēlē, interesantām personībām un aktīvu iesaisti sociālajos medijos. Esam apkopojuši vislabāk apmaksātos e-sportistus pasaulē.

Vārds Segvārds Spēle Peļņa
Johans Sundsteins N0tail Dota 2 6 976 200 USD
Džesijs Vainikka JerAx Dota 2 6 470 000 USD
Enetams Fams ana Dota 2 6 000 000 USD
Sebastjēns Debss Ceb Dota 2 5 576 200 USD
Topias Tāvitsainens Topson Dota 2 5 493 000 USD

Lielākie e-sporta turnīru balvu fondi

Protams, katra komanda vēlas celt rokās uzvarētāja trofeju tās prestiža dēļ, bet nevar noliegt, ka milzīgie balvu fondi ir spēcīga motivācija trenēties, lai sacenstos starp labākajiem. Mūsdienās lielākie sporta notikumi spēj lepoties ar balvu fondiem vairāku miljonu eiro apmērā. Esam apkopojuši lielākos balvu fondus.

Turnīrs Spēle Balvu fonds
The International 2021 Dota 2 35 400 000 EUR
Fortnite World Cup 2019 Fortnite 26 878 176 EUR
Honor of Kings World Champion Cup 2021 Arena of Valor 6 825 500 EUR
PGI.S 2021 PUBG: Battlegrounds 6 253 100 EUR
LoL Word Championship 2018 Leauge of Legends 5 700 000 EUR

Jaunas iespējas skatīties sportu

Vecajos, labajos laikos, lai tiktu pie biļetēm uz Rīgas Dinamo spēlēm Sporta Pilī, vajadzēja stundām ilgi gaidīt rindā. Mūsdienās rezervēt un iegādāties biļetes var tiešsaistē, izmantojot kādu no biļešu tirgošanas vietnēm.
Tiesa gan, uz pašām svarīgākajām spēlēm, piemēram, Čempionu līgas finālturnīru, šai iespējai ir maza nozīme, jo biļetes tiek izpārdotas dažu stundu laikā.

Biļešu iegāde nav vienīgā sfēra, kura ir guvusi būtiskus uzlabojumus, pateicoties jaunajām tehnoloģijām. Fani var iegūt lielāku piekļuvi, arī neesot tribīnēs. Mūsdienās, kad mazos kineskopa televizoriņus ir nomainījuši iespaidīgi 4K paneļi, attiecīgi ir palielinājušies veidi, kā skatīties sportu.

Papildu televīzijas kanāliem, kuri maksā miljonus vai pat miljardus par tiesībām translēt lielākos sporta notikumus, daudzi sporta veidi tagad ir pieejami straumēšanai. Piemēram, Formula 1 fani var abonēt F1 TV un skatīties sacīkstes jebkurā ierīcē - gan televizorā, gan datorā, gan tālrunī.

Tāpat daudzi straumēšanas servisi, piemēram, Netflix vai Amazon Prime, tiek iesaistīti, lai veidotu oriģinālsaturu par sportu. Piemēram, Netflix dokumentālais seriāls Drive To Survive ir nozīmīgs rīks, lai palielinātu Formula 1 popularitāti pasaules, it īpaši ASV, auditorijai.

VAR sistēma

Futbola entuziasti, visticamāk, ir daudz lasījuši par VAR jeb videotiesneša sistēmu, jo ap to ir bijušas zināmas diskusijas. Būtībā VAR sistēma ir papildu norādījumi tiesnešiem, ja viņi šaubās par savu lēmumu vai arī nav labi redzējuši, kas notika laukumā.

Tā ir ļoti progresīva tehnoloģija, kas ar videokameru palīdzību tiesnešiem parāda spēles rezultātu. VAR sistēma ir ļoti līdzīga Hawkeye sistēmai, ko tādu pašu iemeslu dēļ bieži izmanto tenisā.

Lielākie VAR skandāli

Šī tehnoloģija ir diezgan jauna, un tai vēl aizvien ir dažas nepilnības, kas rada pretrunīgus tiesneša lēmumus. Protams, katras puses atbalstītājam ir sava taisnība, kas ir radījusi lielu diskusiju par VAR pieņemtajiem lēmumiem. Īsumā aprakstīsim lielākos VAR izraisītos skandālus!

Argentīna pret Brazīliju, 2019. gada Copa America pusfināls

VAR savu pretrunīgo slavu ieguva, iespējams, ar šo spēli, par kuru spēcīgi izteicās arī Lionels Messi. Pēc Messi domām, VAR ignorēja divus brazīļu pārkāpumus, kuri, pēc viņa domām, būtu pelnījuši soda sitienus, tā vietā ļaujot Brazīliai iegūt vārtus un uzvarēt spēlē ar 2:0. “Es ceru, ka VAR un tiesneši nepiedalīsies finālā”, teica Messi.

Mančestras “United” pret Parīzes “Saint-Germain”, 2018-19 UCL

Spēles 89. minūtē VAR konstatēja bumbas kontaktu ar PSG spēlētāja Kimpembes roku, kā rezultātā Mančestra ieguva soda sitienu. Markuss Rešfords šo sitienu padarīja rezultatīvu, līdz ar to ļaujot “United” uzvarēt ceturtdaļfinālā. Daudzi PSG šo lēmumu uzskatīja par netaisnīgu, un PSG spēlētājs Neimars Instagram kontā izteicās, ka to izlēma “četri veči, kuri neko par futbolu nezina un tikai skatās palēninātu atkārtojumu televizorā. .. Go f*** yourselves!”

Madrides “Real” pret Ajax, 2018-19 UCL

No šī paša gada UEFA čempionlīgas radās vēl viens skandāls ar VAR. Dušana Tadiča (Ajax) vārtus, kas ļāva Ajax izvirzīties vadībā 3-0, apstrīdēja VAR, uzskatot, ka spēlētājs bija nonācis aizmugurē. Beigās vārti tomēr tika ieskaitīti, bet tas, ka šie vārti vispār tika apstrīdēti, radīja lielas diskusijas par VAR izmantošanas procesu un cik ilgu laiku pēc notikuma šo sistēmu vispār var izmantot.

Datorspēles un vairāk

Ar katru gadu datorspēļu grafika, funkcijas un reālisms paliek arvien iespaidīgāki, un sporta spēles, to skaitā FIFA, NBA, Madden un citas, ir vienas no populārākajām un pelnošākajām spēlēm tirgū.
Kad līdzjutēji spēlē šīs spēles, viņi var iejusties spēlētāju lomā, un viņi var kļūt par daļu no savām mīļākajām komandām. Sporta spēles piesaista miljoniem spēlētāju, un labākie spēlētāji arī sacenšas e-sportā. Piemēram, FIFA ir viens no visspēlētākajiem e-sporta spēlēm pasaulē, savukārt F1 spēlēm ir čempionāts paralēli īstajām sacīkstēm, kuras rīko Formula 1.

Kopsavilkums

Tehnoloģijas strauji attīstās, un, lai spētu sekot līdzi jaunākajām tendencēm, sporta nozare piedzīvo dažādas pārmaiņas. Jaunās tehnoloģijas ļauj faniem vienkāršāk, ātrāk un ērtāk piekļūt saviem iecienītākajiem sportiem un sekot saviem mīļākajiem spēlētājiem un klubiem. Ne visas minētās pārmaiņas atzinīgi vērtē lielākā daļa sporta entuziastu, tomēr mēs visi varam piekrist, ka sports mainās līdzi laikam un tas savu popularitāti nezaudēs.