Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:2674, Did:0, useCase: 3

Blogs: Par Naf-Nafu. 2. daļa

Helmuts Rodke
Helmuts Rodke

Blogs: Par Naf-Nafu. 2. daļa
Helmuts Rodke

Vai iekārtojies ērtāk? Iepriekšējā materiālā piedāvāju iepazīties ar pazīstama LA basketbolista veiksmes stāstu. Intervijā man viņš izstāstīja savus 6 panākumus nesošos principus.

Atgādināšu, ka par Naf-Nafu es viņu nosaucu tāpēc, ka pateicoties smadzenēm un izglītotībai, viņa dzīve ir iegrozījusies veiksmīgi un ar labām nākotnes perspektīvām, gluži kā tam sivēntiņam. Iepriekš minētie pirmie divi veiksmes principi ir – sapņo drosmīgāk un izvirzi sev lielus mērķus, un – tev jākļūst par personību.

Turpinājumā trešais, un ļoti svarīgs manis pierakstītais Naf-Nafa veiksmes princips:

Iemācies apieties ar savu naudu!

Naf-Naf, saki, vai tad nauda neatrisina gandrīz visas cilvēka problēmas?
Zini, gan naudas pietiekamība, gan tās trūkums var radīt, un daudziem arī rada lielas problēmas. Jo vairāk tu sportā nopelni, jo lielāks kārdinājums tērēties. Man ir daži komandas biedri, kuri par pirmo nopelnīto miljonu nopirkuši greznas automašīnas, apartamentus, visādus spožus niekus, pārmērīgi tērējas dažādām izklaidēm, un starpsezonā ar plašu vērienu rīko ballītēs lielam skaitam viesu. Vārdu sakot – dara visu iespējamo, lai izrādītu savu jauno statusu.

Nekas jau nosodāms tas nav, jo katrs drīkst tērēt savu naudu, kā patīk, un jebkura rīcība ir evolūcijas un cilvēka attīstības faktors. Tāpat ikvienai „zvaigznei” ir nepieciešami draugi, kas šo statusu apliecina. Savukārt, draugiem, it īpaši tiem, kas nav neko ievērības cienīgu dzīvē sasnieguši, šī draudzība ar sporta varoni ir psiholoģiski nozīmīga un vajadzīga. Taču problēmas sākas tad, kad izdevumi kļūst nekontrolējami, un tas draud ar finansiālu kolapsu. Ieiešana mīnusos, kredītsaistību uzņemšanās paļaujoties uz nākamās sezonas ienākumiem, šaubīgu darījumu veikšana, kas šķietami ļauj justies svarīgai personai, daudziem man zināmiem sportistiem ir beigusies ar bankrotu. Tas notiek ar tiem, kas pēc pirmās sajūsmas par ienākušo naudu nenomierinās, un turpina dzīvot vienai dienai.

Nauda ir katra no mums pārbaudījums. Kurš no mums, sportistiem, ir ar nopietnu finanšu izglītību? Neviens! Kurš zina, cik procentuāli jāatstāj uz konta, cik jāiegulda fondos, cik jāinvestē papildus biznesā? Kādi ir riski, kādi ir indeksi? Ar cik procentiem no algas vai iekrājumiem es varu atļauties augsta riska darījumus? Kāda ir investīciju sfēras izpēte, vēsture un tendences?

Riski pastāv arī no dažādu cilvēku puses. Pārsvarā no tiem, kas vēlas lai tu investētu savu naudu šaubīgos darījumos. Ja tev ir parādījusies nauda, ātri vien uzrodas „draugi”, kas palīdzēs tikt no tās vaļā.

No kādiem cilvēkiem vēl jāuzmanās?
Lai cik tas nebūtu skumji, taču jāuzmanās arī no radiniekiem, kuri lūdz aizdot ievērojamu daļu no tavas naudas, lai īstenotu kādu savu ieceri, apgalvojot, ka būs ievērojama peļņa. Parasti šie cilvēki nav finanšu un biznesa pārzinātāji, taču ir savā prātā sadomājušies, ka nu tik viņiem „aizies” viņu jaunais mega projekts. Kā tu vari būt drošs, ka jebkad dabūsi atpakaļ savu naudu no cilvēka, kurš ne pārāk daudz saprot tajā sfērā, kurā viņš grib iesaistīties? Vai tu aizdotu naudu radiniekam, kurš ir iesācējs, nevis eksperts savā jaunajā biznesā”? Cik procentuāli no savas naudas tu aizdotu, un kādu summu tev nebūtu pārāk bīstami zaudēt labu attiecību vārdā? Kādu summu tu uzskati par adekvātu drauga vai radinieka pārbaudīšanai? Visi šie aspekti jāizvērtē, jo netrūks cilvēku, kas labprāt rīkotos ar tavu naudu.

Taču reizēm… reizēm ir tieši jāmeklē iespēja finansiāli iesaistīties kādā interesantā projektā, kuru aizsākuši talantīgi cilvēki. Tā var izrādīties zoss, kas dēj zelta olas, un tu iegūsi arī uzticamus biznesa partnerus un draugus visai dzīvei. Kas neriskē, tas nevinnē. Tiesa, kas riskē, ne vienmēr vinnē, taču neriskējot noteikti nevinnēsi!
Mans padoms – netērējies uz nevajadzīgiem mēsliem!

Naf-Naf, ko Tu domā par naudas krāšanu?
Tā ir lieta, kas obligāti jāsāk darīt jau tad, kad tev vēl ir pavisam maz naudas. Vienmēr jau var atlikt kaut desmito vai divdesmito daļu no ikmēneša ienākumiem. Ja tu domā, ka ir jēga sākt krāt, kad tev būs vairāk naudas, tad tu kļūdies. Sāc disciplinēt sevi jau šodien, jo citādi tā turīgā rītdiena tā arī vispār nepienāks. Tas ir tāpat, kā skolā – jāsāk iet no pirmās klases, nevis bez spējām un zināšanām uzreiz high school solā.

Kas vēl sportistiem ir svarīgs finanšu jomā?
Ļoti svarīgs ir izlēmīgums! Noteikta un izlēmīga prāta spēks gudri rīkoties ar sportā nopelnīto naudu pasargās no daudzām problēmām un nodrošinās pārtikušu dzīvi arī pēc sporta karjeras beigām, kura, kā zināms, var reizēm beigties pēkšņi jebkurā brīdī. Gudri ieguldījumi vairākās sfērās ir labākais veids kā nodrošināties. Noteikti es ikvienam sportistam ieteiktu attīstīt vismaz divus nelielus projektiņus intelektuālā sfērā, kurā arī pašam ir pietiekami jāpiepūlas. Šī smadzeņu piepūle bagātinās dzīvi un attīstīs prāta spējas gan komunikācijas, gan arī biznesa jomā.

Sportistiem taču ir zināms – muskuļi, kurus nedarbinām, atrofējas. Nu tad arī es silti iesaku darbināt savus „domāšanas muskuļus” vēl daudzpusīgāk un inteliģentāk. Bieži vien šādi mazi biznesa projektiņi izvēršas par visas dzīves piepildījumu un lielisku peļņas avotu neatkarīgi no sporta panākumiem. Tikai varu uzreiz pateikt visiem sportistiem – būs daudz grūtāk, nekā šķiet sākumā, bet tas norūda.

Vai Tev pašam arī ir kādi projekti?
Tieši tā! Esmu ar draugiem iesaistījies IT sfērā, kur esmu kā līdzdalībnieks gan ideju jomā, gan finansiāli. Mēs esam sākuši ar mazumiņu, un nepārtraukti cenšamies paaugstināt sava produkta vērtību un popularitāti.

Ok, Tu dzīvo Amerikā, bagātā zemē, kur cilvēkiem ir nauda, bet ko darīt nabadzīgāku valstu iedzīvotājiem, kuriem ir problēmas ar pašu minimālāko finansējumu un sporta bāzēm?
Iesaku būt adekvātam atbilstoši vietējiem apstākļiem, rīkoties adekvāti, izvērtēt savas iespējas, un neatlaidīgi attīstīt savus talantus. ASV, starp citu, ir daudz lielāka konkurence, un domāju, ka Tavā valstī – Latvijā ir lielākas iespējas individuāli izsisties. Vienīgi, man šķiet, jūs esiet kūtrāki nekā mēs, amerikāņi. Iespējams, tas ir zināms panākumu nepieciešamības un „izsalkuma” trūkums. Neņaudiet par sliktiem apstākļiem, dariet!

Turpinājums sekos...