Layout: current: getMobContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getMobContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:810, Did:0, useCase: 3

Autors: Helmuts Rodke

Helmuts Rodke atbild - 22. daļa

Helmuts Rodke atbild - 22. daļa
Helmuts Rodke
Foto: Romualds Vambuts, Sportacentrs.com

Paldies cienījamajiem lasītājiem un jautātājiem! Atbildu uz nākamajiem jautājumiem.

Uzdod savu jautājumu Helmutam Rodkem!
Iepriekšējos H.Rodkes efektīvo treniņu materiālus un atbildes uz jautājumiem meklē ŠEIT!

Nezinams10:
Es gribeju pajautaat par uzturu saadus jautaajumus:
1. vispaareeji, vai sportistam (te es runaaju par taadu, kas treneejas 6dienas nedeelaa un 3 dienas ir divi trenini dienaa) ir jaaieveero kaada dieeta (vegetaaraa vai kaada cita). Piemeeram, vai atteiksanaas no galas teiksim dod kaadu labumu, jo muusu gremosanas sisteema (zarnu trakts) tomeer ir kaa zaaleedaajiem, kas galas paarstraadaasanai aiznem daudz energijas, ko vareetu izmantot treninos. Ko juus iesakaat? Vai juus saviem audzeekniem iesakat pietureeties pie kaut kaadiem eesanas prinipiem vai vadliinijaam?
2. uztura bagaatinaataaji. Kas buutu svariigaakais vispaareejai veseliibai. Juus rakstiijaat par omega taukskaabeem. Tas ir skaidrs, bet, vai ir kas veel, kas obligaati jaalieto pie lielaam slodzeem vispaareejai veseliibai: antioksidanti, vitamins C, dzelzs???
3. ko juus ieteiktu lietot, kad ir jaudas/speeka trenini? Ir daudz un dazaadu ietekumu internetaa u.tml, bet gribeetos dzirdeet no profesionaala, kas ir vieglatleets, kas ir tas, ko vajadzeetu lietot, lai kermeni atjaunotu un palielinaatu jaudu peec attieciigiem treniniem? Paldies jau ieprieks!

1) Trenējoties šādā režīmā neieteiktu ievērot diētu klasiskā izpratnē, nevajadzētu arī atteikties no gaļas, jo cilvēks tomēr drīzāk ir visēdājs, nevis tīri zālēdājs vai grauzējs. Intensīvos treniņos vielmaiņa strādā tik aktīvi, ka enerģijā un siltumā „sadeg” pilnīgi viss. Es drīzāk iesaku noteikt savu ēšanas, jeb ēdienu atbilstības tipu pēc ājurvēdas, un sastādīt savu ēdienkarti vadoties pēc šīm rekomendācijām, + ņemot vērā sporta veida specifiku, piemēram, izturībniekiem – pieslēdzam krietni vairāk tīrus ogļhidrātus ar dažādu glikēmisko indeksu, + ņemot vērā tomēr ziemeļu reģionu – vairāk arī sildošo produktu. Gaļu arī ājurvēda neaizliedz. Mēs varam droši to lietot, ja vien nav kādi individuāli ierobežojumi, protams, bez pārmērībām, jo tā skābina iekšējo vidi, un tās neitralizēšanai tērējas kalcijs. Nekas slikts tas nav, vajag tikai līdzsvaram daudz svaigu dārzeņu, zaļumu un kalciju saturošus produktus vai uztura piedevas. Gaļu ieteicams novārītu. Saviem audzēkņiem uzturā iesaku sabalansētību, ievērot skābju/ sārmu līdzsvaru, neaizrauties ar pārmērībām, un izglītoties. Tieši pārskābināta starpšūnu vide atņem daudz vairāk enerģijas un dzīves gadus, nekā gaļa.

2) Tā kā produktos, kurus mēs parasti lietojam uzturā mūsdienās ir 3x mazāks minerālvielu daudzums, nekā nepieciešams, tās jāuzņem papildus. It īpaši sportistiem, it īpaši karstā laikā. Nevaram taču ēst 3x vairāk! Antioksidanti ir obligāti, tāpat kā pilns vitamīnu/ minerālvielu komplekss. Ieteicamas lietas ir neaizstājamās aminoskābes ( BCAA) tūlīt pēc treniņa, kā arī imunitātei un smadzeņu labākai darbībai smagu slodžu laikā – glutamīns ( no rīta un vakarā ). Protams, periodiski par ļaunu nenāk palietot bioloģiski aktīvas vielas, kā mumio, bišu māšu peru pieniņš, cigapāns un citas.

3) Jaudas treniņu periodā viennozīmīgi nepieciešams daudz olbaltuma, ko līdzsvarojam ar jau pieminētajiem svaigiem dārzeņiem, pētersīļiem un svaigi spiestām sulām. Olbaltums nozīmē olas, gaļa, zivis, liess biezpiens, rieksti, pupiņas, lēcas un varbūt vēl kāds dabīgas izcelsmes produkts, kā arī jau minētās aminoskābes un proteīna kokteiļu 30 minūšu laikā pēc treniņa. Neaizmirstam arī par vistu skrimslīšiem. Jāatceras, ka jaudas treniņi paņem ļoti daudz enerģijas, tāpēc arī kvalitatīviem ogļhidrātiem ir jābūt pietiekami. Un vēlreiz – antioksidanti!!! Vispār jau sportista ēšana ir viena traka padarīšana, bet tādi nu ir spēles noteikumi!


, 2011-11-15 10:58, pirms 12 gadiem
tiešām noderīga informācija, cerams būs vēl!

Vingrinājumi

Vingrinājumi, kas uzlabo pārvietošanos sportā. Ātrumu, atsperīgumu un veiklību. Lai arī ir simtiem vingrinājumu un to variāciju, esmu izvēlējies nedaudzus, kas novērš visbiežāk novērotās kustību problēmas. Balstoties uz savu pieredzi, konsultācijām ar citiem treneriem un daudziem pētījumiem, esmu īpaši izdalījis trīs vingrinājumu grupas atsevišķām ķermeņa daļām/kustībām, kā arī esmu pievienojis dažus iedarbīgus kompleksos vingrinājumus.

NEkusties kā Džegers

Kad 16 gadīgā Mira Andrejeva trieca raketi pret nevainīgo Vimbldonas zālienu un saņēma par to sodu, pēc mača viņa demonstratīvi nepaspieda roku “vainīgajam” tiesnesim. Taču nelielā drāmiņa jeb liela čempiona atdarināšana nu nekādi netuvināja viņu Serēnas Viljamsas līmenim tenisā, kurai arī patika “flirtēt” ar soģiem. Lai nu kā, viena tīņu izgājienu dēļ neviens jau arī uzreiz nepiešķir titulu “sweet but psycho” vecumā, kad sportists ir knapi iespurdzis pieaugušo pasaulē.

Helmuts Rodke: komandu sporta spēļu sezonas gals

Sāpoši ceļi vai iekaisuši Ahilleji? Samocīts ķermenis pirms atbildīgiem fināliem? Tas izklausās nevis pēc sezonas ar pievienoto vērtību, bet drīzāk ar atvienoto. Ja trūkst pareizas slodžu periodizācijas, reālu (nevis kā pagadās), profesionālu fizisku treniņu, gadu no gada sportista kondīcija iekrīt lejupejošā spirālē, kas padara viņu arvien traumatiskāku un mazāk spējīgu uztrenēties nākotnē.