Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:14, Did:0, useCase: 3

100 dienas līdz Pekinai

Māris Noviks
Māris Noviks @MarisNoviks

100 dienas līdz Pekinai
"Dejojošā Pekina" - Olimpisko spēļu logo

Trešdien, 30. aprīlī, Pekina ar dziesmām, masu skrējienu un lūgšanām sāks 100 dienu laika atskaiti līdz 29. Olimpiādes spēļu sākumam.

Atšķirībā no iepriekšējo spēļu rīkotājpilsētām, Pekinā darbi ritējuši pēc plāna un virkne sacensību arēnu pabeigtas pirms plānotā termiņa. Var teikt , ka Ķīnas galvaspilsēta jau šobrīd ir gatava spēlēm.

Ceļu, komunikāciju, jaunā lidostas termināļa un metro līniju uzlabošanai ieguldīti apmēram 35-40 miljardi Savienoto Valstu dolāru. Vēl 2,1 miljards izlietots pašu spēļu rīkošanai.

Olimpiādes spēlēs Ķīna vēlas pasaulei parādīt savu jauno varenību, taču šis ceļš nav bijis gluds.

Olimpiskās lāpas stafete, kas pirms ierašanās Ķīnā sasniegusi tās dienvidu kaimiņvalsti Vjetnamu, guvusi milzīgu publicitāti. Galvenokārt, “pateicoties” Ķīnas varas iestāžu asajai un vardarbīgajai rīcībai pret tibetiešu nemierniekiem. Tomēr pasaules sporta un politikas elite uzskata, ka tas nav iemesls spēļu boikotam un skaidrs, ka 8. augustā pasaules lielākais sporta forums sāksies divdesmit devīto reizi.

Trešdien 10 000 Pekinas iedzīvotāju dosies skrējienā apkārt “Olympic Green” – galvenajai spēļu norises vietai galvaspilsētā. Lai gan Ķīnā nav oficiālas ticības, valsts katoļu baznīcas noturēs dievkalpojumus veiksmīgai spēļu norisei, ziņo Ķīnas oficiālā ziņu aģentūra Xinhua (Siņhua).

Vai tiks ievērota preses brīvība?
Sekojot notikumiem Tibetā, radušās bažas vai spēļu laikā valstī pastāvēs varas iestāžu oficiāli sludinātā vārda brīvība. Ķīnas amatpersonas asi kritizējušas cilvēktiesību grupas, atsevišķus Eiropas un Savienoto Valstu politiķus, kas, Ķīnas vārdiem, cenšas politizēt spēles un pēc Tibetas nemieru apspiešanas vēlas boikotēt spēles.

Šonedēļ 100 ķīniešu sportistu un 2000 brīvprātīgo publiski solīja turēt spēles “tīras” un bez korumpētas politikas. “Ceram, ka Olimpiskās spēles noliks politiku malā un atgriezīsies pie sporta būtības, “ Kīnas vingrotāju, Olimpiskās zelta medaļas ieguvēju Li Ningu citē Komūnistiskās partijas laikraksts “Guangming”.

Pekinas gatavību slavējuši Starptautiskās Olimpiskās kustības vadoņi, plašu atzinību ieguvušas galvenās spēļu norises vietas – Olimpiskais stadions “Putna ligzda” un “Ūdens kubs”.

Latvijas sportisti 28. Olimpiādes spēlēs Atēnās izcīnīja četras sudraba medaļas.

8 fakti par 29. Olimpiādes spēlēm Pekinā
1. Spēles tiks atklātas astotā gada astotā mēneša astotajā dienā, astotās vakara stundas astotās minūtes astotajā sekundē. Ķīnieši uzskata 8 par veiksmes skaitli.
2. Pekina spēļu rīkošanas tiesības ieguva 2001. gadā Maskavā, apsteidzot Toronto, Parīzi, Stambulu un Osaku.
3. Olimpiskās spēles Ķīnā notiks pirmo reizi, Āzijā - piekto reizi (vasaras Olimpiskās spēles notikušas 1960. gadā Tokijā un 1988. gadā Seulā, savukārt ziemas spēles Japānas pilsētās Saporo un Nagano).
4. Trešo reizi vēsturē spēles rīkos divas dažādas Olimpiskās komitejas - Honkonga un Ķīnas Tautas republika (iepriekšējās divas reizes 1920. un 1956. gadā).
5. Olimpisko spēļu sauklis ir "Viena Pasaule, Viens sapnis". Spēļu basketbola turnīru sauklis ir "Viena Pasaule, Viens Sapnis, Divi Olimpiskie Čempioni".
6. Spēļu logo ir "Dejojošā Pekina".
7. Spēļu talismani ir piecas "Fuwa" (labas veiksmes) lelles, simbolizējot piecus ķīniešu filozofijas elementus - ūdeni, metālu, uguni, koku un zemi.
8. Sportisti sacentīsies 28 sporta veidos, sadalot 302 medaļu komplektus.

Izmantotie resursi:
reuters.com

  +2 [+] [-]

, 2008-04-30 17:27, pirms 16 gadiem
pa manam 2 vienaadi raksti bet moz kluudos
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

     [+] [-]

, 2008-05-06 20:34, pirms 16 gadiem
nu pilniigi vienaadi nav taa kaa viss ok