Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:14, Did:0, useCase: 3

Latvijas sporta organizācijas nosoda SOK ideju par agresoru atgriešanos sacensībās

Kristiāns Dilāns
Kristiāns Dilāns

Latvijas sporta organizācijas nosoda SOK ideju par agresoru atgriešanos sacensībās
Foto: LOK

Latvijas Basketbola savienība (LBS), Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK), tās Atlētu komisija, Saeimas Sporta apakškomisija, Latvijas Volejbola federācija (LVF), Latvijas Futbola federācija (LFF) un Latvijas Hokeja federācija (LHF) nākušas klajā ar paziņojumiem, tajos nosodot Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) aicinājumu pētīt, kā sacensību apritē atgriezt agresorvalsts sportistus.

Latvijas Basketbola savienība

Aicinājums nejaukt sportu ar politiku un priekšlikums izskatīt iespējas agresorvalstu Krievijas un Baltkrievijas sportistiem atgriezties starptautisko sacensību apritē un startēt Parīzes olimpiskajās spēlēs liecina par to autoru – arī Starptautiskās Olimpiskās komitejas augstu amatpersonu – absolūtu neizpratni par to, kā darbojas autoritārie režīmi un to propagandas mašīnas.

Jau Krievijas agresijas pirmajā dienā 2022. gada 24. februārī Latvijas Basketbola savienība pārtrauca jebkādu sadarbību ar agresorvalstu basketbola organizācijām. Esam gandarīti, ka, lai arī ne tik operatīvi, tomēr starptautiskā sporta sabiedrība pagājušā gada pavasarī nosūtīja skaidru signālu par militārās agresijas absolūto neatbilstību 21. gadsimta politikas normām, liedzot Krievijas un Baltkrievijas sportistiem iespēju piedalīties oficiālajās sacensībās.

Šis solis, tāpat kā citi, vēl nav novedis pie vēlamā rezultāta – militārās agresijas pārtraukšanas, tomēr nešaubāmies, ka tuvina uzvaras brīdi.

Kopš 2022. gada 24. februāra tikai daži Krievijas un Baltkrievijas sporta sabiedrības pārstāvji atklāti nosodījuši savu valstu īstenoto agresiju. Absolūtais vairākums klusē, bet klusēšana nozīmē atbalstīt savu valstu politiskās vadības lēmumus un darbības.

Nav šaubu, ka šādā situācijā vismazākā piekāpšanās – neatkarīgi no motīviem – agresorvalstīs tiks traktēta kā morāla uzvara un demokrātiskās pasaules vājuma pazīme. Formāli ierobežojumi, piemēram, noteikums startēt zem olimpiskā karoga un neatskaņot valsts himnu, iespējams, mierinās starptautiskā sporta funkcionāru sirdsapziņu, taču nekādi nekavēs Krievijas un Baltkrievijas valdībām uzsvērt un daudziem cilvēkiem uzskatīt, ka starptautiskā sabiedrība ir sākusi akceptēt militāro agresiju.

To nedrīkst pieļaut.

Sarunas par agresorvalstu sportistu atgriešanos starptautiskajā apritē var sākties tikai pēc tam, kad Ukrainā būs atjaunots taisnīgs miers Ukrainā un agresijas vaininieki būs saukti pie atbildības.

Raimonds Vējonis, LBS prezidents
Kaspars Cipruss, LBS ģenerālsekretārs

Latvijas Olimpiskās komitejas Atlētu komisija

LETA. Ideja agresorvalstu Krievijas un Baltkrievijas sportistus pielaist sacensībām ir ētiski nepieņemama, sarunā ar aģentūru LETA atzina Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) Atlētu komisijas vadītāja Gunta Vaičule.

Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) šonedēļ paziņoja, ka aicina pētīt veidus, kā Krievijas un Baltkrievijas sportistiem atgriezties starptautisko sacensību apritē. SOK pagājušajā nedēļā šajā jautājumā konsultējusies ar SOK locekļiem, sportistu pārstāvjiem, starptautiskajām sporta veidu federācijām un nacionālajām olimpiskajām komitejām.

"Jau pirms tam savā atlētu komisijā runājām par šo jautājumu, nonākot pie vienota viedokļa, kas pilnībā sakrīt ar LOK pozīciju - kamēr Krievijas karaspēks atrodas Ukrainā, nevar būt runa par Krievijas un arī Baltkrievijas sportistu dalību sacensībās. Jebkura iespēja kaut kā legāli rast iespēju sportistiem piedalīties, manuprāt, ir nepareiza. Šeit nav runa tikai par individuāliem gadījumiem vai sportu kopumā, Krievijas karš Ukrainā izraisījis ekonomisku un humanitāru krīzi un vairs nevienam no mums neliek justies droši," stāstīja vieglatlēte Vaičule.

Ja SOK jebkādā veidā pieļaus Krievijas un Baltkrievijas sportistu dalību 2024.gada Parīzes olimpiskajās spēlēs, Ukrainas atlēti sola boikotēt četrgades vasaras sporta veidu lielāko forumu. Atbildot uz jautājumu, vai Latvija būtu gatava pievienoties boikotam, Vaičule teica, ka šobrīd esot daudz nezināmā.

"No personīgās perspektīvas aizdomājoties, ka šobrīd ieguldu visus spēkus, lai kvalificētos olimpiskajām spēlēm, kas ir mans kā sportista mērķis... Un, ja man jautā, vai es boikotētu? Domāju, ka jā, bet vien domas par tādu soli jau tagad raisa nepatīkams sajūtas," atzina Vaičule.

Viņasprāt, šādu jautājumu aktualizējuši centieni no Krievijas un Baltkrievijas atlētiem, kā arī sporta sabiedrības tajās valstīs, kas neizjūt apdraudējumu.

"Neredzam to, kā ētiski pieņemamu rīcību. Te tomēr ir runa par kopīgām vērtībām un izpratni par lietām, nevis par formalitātēm," teica Vaičule.

SOK trešdien ziņoja, ka vairums konsultācijās iesaistīto pušu piekritušas, ka saskaņā ar Olimpisko hartu ir jāciena visu sportistu tiesības, izslēdzot diskrimināciju. Latvijas atlētu komisiju attālinātajā sanāksmē pārstāvēja smaiļotājs Roberts Akmens, kurš aģentūrai LETA pastāstīja, ka SOK prezidents Tomass Bahs savā uzrunā licis noprast, ka komiteja izjūt spiedienu par Krievijas un Baltkrievijas sportistu atgriešanu sacensību apritē.

"Jau pašā sākumā sapratu, ka sportistu viedoklis tiks uzklausīts, bet tas būs mazsvarīgs. Lielāka daļa no atlētu komisijām, kas uzstājās, bija par šo valstu sportistu atgriešanu sacensībās, taču tie bija pārstāvji no valstīm, kas ir ģeogrāfiski tālu no karadarbības. No savas komisijas bijām nosūtījuši oficiālu vēstuli ar savu nostāju - neļaut šiem sportistiem piedalīties Parīzes olimpiskajās spēlēs," stāstīja Akmens.

Saeimas Sporta apakškomisija

LETA. Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Sporta apakškomisija asi nosoda Starptautiskās olimpiskās komitejas (SOK) paziņojumu par Krievijas un Baltkrievijas sportistu dalību starptautiskās sacensībās, aģentūru LETA informēja Saeimas Preses dienests.

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Sporta apakškomisija 27.janvārī paudusi nosodījumu SOK paziņojumam, ka Krievijas un Baltkrievijas sportistiem nevajadzētu liegt piedalīties starptautiskās sacensībās, bet gan vajadzētu ļaut startēt kā neitrāliem sportistiem, nepārstāvot savu valsti vai sporta federāciju.

Krievijas un Baltkrievijas sportistu dalība 2024.gada Parīzes Olimpiskajās spēlēs būtu klajā pretrunā ar starptautiskās sporta pasaules un pašas SOK definētajām vērtībām un ir kategoriski nepieņemama, teikts vēstulē, ko Sporta apakškomisija adresējusi Latvijas sporta organizācijām.

Vēstulē arī norādīts, ka ar paziņojumiem par īpašu dalības formu iespēju meklēšanu Krievijas un Baltkrievijas sportistiem SOK ļauj starptautisko sportu, īpaši olimpiskās spēles, izmantot Krievijas pretlikumīgā agresijas kara Ukrainā normalizēšanai, leģitimizēšanai un uzmanības novēršanai.

"Atļauja Krievijas un Baltkrievijas sportistiem piedalīties starptautiskās sacensībās ir aiz neitralitātes plīvura piesegta Ukrainā notiekošā kara un Krievijas noziegumu atbalstīšana," teikts vēstulē.

Ar vēstuli, nosodot SOK paziņojumu, deputāti vērsušies pie Latvijas Olimpiskās komitejas, Latvijas Paralimpiskās komitejas, Latvijas Sporta federāciju padomes un Latvijas Komandu sporta spēļu asociācijas.

Sporta apakškomisija vēstulē aicina sporta federācijas un sportistus publiski un tieši paust savu vērtējumu SOK iecerei, tādējādi starptautiskajā telpā skaidri un nepārprotami demonstrējot Latvijas tautas un tās sportistu uzticību tiem principiem, kas vieno starptautisko sporta pasauli un demokrātisko pasauli.

Latvijas Volejbola federācija

Latvijas Volejbola federācijas ģenerālsekretārs Arnis Tunte: ''Diemžēl situācija nav mainījusies, Krievija joprojām turpina karu, no kura cieš miljoniem cilvēku. Latvijas Volejbola federācijai šajā jautājumā ir strikta nostāja: mēs nosodām Krievijas uzbrukumu Ukrainai un joprojām neatbalstām nekādu sadarbību ar Krievijas un Baltkrievijas licencētajiem sportistiem, treneriem, aģentiem un organizatoriem. Mums ir svarīga godīga cīņa gan sportā, gan ārpus tā.''

Latvijas Futbola federācija

Latvijas Futbola federācija (LFF) atbalsta Latvijas Republikas Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Sporta apakškomisijas pausto nostāju saistībā ar Krievijas un Baltkrievijas sportistu nepiedalīšanos starptautisko sacensību apritē.

LFF vērtējumā nesenie Starptautiskās olimpiskās komitejas (SOK) izteikumi par nepieciešamību vērtēt iespējas, kā atgriezt Krievijas un Baltkrievijas sportistu dalību starptautiskās sacensībās neitrālu sportistu veidā, nav atbalstāmi. Laikā, kad Ukrainas teritorijā turpinās karadarbība un Krievijas īstenotā agresija, nav pamata šādu mehānismu izskatīšanai. Šāds solis LFF vērtējumā būtu klajā pretrunā ar demokrātiskās pasaules principiem un esošajā situācijā būtu traktējams kā Krievijas īstenoto noziegumu atbalstīšana.

"Kategoriski esam pret esošo ierobežojumu mīkstināšanu vai pārskatīšanu un pievienojamies nostājai, ka nekādā formā nav pieļaujama Krievijas un Baltkrievijas sportistu dalība olimpiskajās spēlēs, kamēr Ukrainā notiek karš. Šāda mēroga sporta forumos, kuriem tiek pievērsta visas pasaules uzmanība, ir jāvalda principiem, kas sakņojas cieņpilnās attiecībās, uzticībā un demokrātisko principu ievērošanā. Tie nedrīkst kļūt par darba lauku dezinformatoriem un Ukrainā notiekošo uzbrukumu attaisnotājiem," pauž LFF prezidents Vadims Ļašenko.

LFF pievienojas cerībai, ka starptautiskā sporta pasaule vienosies kopīgā pretreakcijā SOK paustajai iniciatīvai.

Latvijas Hokeja federācija

Atsaucoties uz Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Sporta apakškomisijas lūgumu Latvijas sporta federācijām paust viedokli par Starptautiskā Olimpiskā komitejas (SOK) ieceri rast veidus, kā Krievijas un Baltkrievijas sportisti varētu atgriezties starptautisko sacensību apritē, Latvijas hokeja federācija (LHF) nosoda SOK aicinājumu meklēt atpakaļceļus agresorvalstu sportistiem uz elites sacensībām laikā, kad Krievija iznīcina ukraiņus un karadarbība plosa Ukrainas zemi.

“Šāds SOK aicinājums ir ne tikai nelaikā – kad nekas pat neliecina par kara beigām, bet tas ir arī gļēvs, ja raugāmies no ētiskā viedokļa – sportā mēs stāvam par principiem un vērtībām, īpaši, ja runājam par olimpiskajām spēlēm, kas tradicionāli iemieso cēlā miera ideju. Krievijas un Baltkrievijas sportistiem šobrīd nav vietas starp pasaules labākajiem un patlaban nav pamata apspriest šādu varbūtību,” LHF nostāju pauž ģenerālsekretārs Roberts Pļāvējs.

LHF pievienojas Sporta apakškomisijas paustajam viedoklim un argumentiem, kas pausti Latvijas sporta organizācijām adresētajā vēstulē.

Izmantotie resursi:
https://www.basket.lv/blog/starptau...
https://www.facebook.com/volejbolsl...
https://lff.lv/zinas/14587/lff-vien...
https://lhf.lv/lv/article/7279/lhf-...
LETA

  +7 [+] [-]

, 2023-01-27 19:19, pirms 2 mēnešiem
cerams ka paralēli notiek aktīvas sarunas arī ar citu valstu federācijām, lai pēc iespējas ātrāk nāktu klajā ar stingru, vienotu nostāju

  -1 [+] [-]

, 2023-01-27 20:32, pirms 2 mēnešiem
Hokejs klusē.

  +7 [+] [-]

, 2023-01-28 07:40, pirms 2 mēnešiem
Esmu nepatīkami pārsteigts,ka sportacentrs nepublicēja hokeja leģendas DOMINIKA HAŠEKA aicinājumu pilnībā izslēgt krievijas un baltkrievijas sportistus no jebkādām starptautiskām sacensībām
Toties vecuma demences skartas tantiņas/B,Dž.Kinga/ prātuļojumiem vieta atradās

  +2 [+] [-]

, 2023-01-28 10:03, pirms 2 mēnešiem
Atceros,ka Pekinas noslēguma ceremonijā,kad Ukrainas sportisti gāja ar savu karogu, operators tribīnēs sameklēja noziedznieku putinu. Viņš it kā gulēja.. Tas bija īsi pirms Ukrainas kara pirmās dienas. putinam jau tad ukraiņi neeksistēja. Slava Ukraiini !

  +2 [+] [-]

, 2023-01-28 11:10, pirms 2 mēnešiem
Curtiys rakstīja: Hokejs klusē.
Šobrīd jau ir izteicies. Un diezgan pareizi pasaka - nav ko likt agresorvalsti OS laikā. OS jau no seniem laikiem bija moments, kad apturēt karus...RUS gan tas nekad nav satraucis, bet SOK gan varētu atcerēties sava pasākuma saknes

     [+] [-]

, 2023-01-29 10:11, pirms 2 mēnešiem
Domāju,ka vajag uzsākt procesu,kas ļautu patriekts Bahu un pārējos orku naudas krāna sūkātājus no Olimpiskās kustības!
Apriebušies tie nelieši!

     [+] [-]

, 2023-01-29 11:50, pirms 2 mēnešiem
Ko mes gaidam no hokeja federacijas,ja resna cuka visu muzu ir laizijusi cekistiem...