LOK: Nepārdomāta nodokļu reforma var sagraut sporta sistēmu
Latvijas lielākās sporta organizācijas satraucas par potenciālo ziedotāju zudumu Latvijas sportā, kas varētu rasties nodokļu reformas dēļ. LOK izplatīto sporta organizāciju kopīgi sagatavoto viedokli Sportacentrs.com pārpublicē pilnā apjomā.
Latvijas lielākās sporta organizācijas, uzmanīgi sekojot valdības piedāvātās nodokļu sistēmas reformas paketes apspriešanai Saeimā, atkārtoti vērš uzmanību, uz reformas lielo ietekmi uz sabiedriskā labuma organizāciju (SLO) darbību, kas var novest pie SLO darbības ievērojamas sašaurināšanās vai pat izbeigšanās. Tā nodarot neatgriezenisku kaitējumu Latvijas sporta sistēmai un aizskarot ļoti lielas sabiedrības daļas intereses, kā arī negatīvi ietekmējot valsts budžetu, jo sporta organizāciju darbības rezultātā samaksātās nodokļu summas ik gadu ir lielākas, nekā tiešais valsts finansējums sportam.
Valdības izstrādātajā likumprojektā “Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums” (UINL) piedāvātais jaunais tiesiskais regulējums (1. panta 1. daļa) nav pietiekams, lai motivētu ziedotājus ziedot SLO, tāpēc pastāv nopietns risks sagraut Latvijā ilgi un sekmīgi darbojošos ziedojumu sistēmu sabiedriskā labuma organizācijām (SLO).
Līdz šim ziedojumi nodrošinājuši aptuveni trešo daļu no valstiski svarīgāko sporta programmu un pasākumu realizācijai izmantotajiem finanšu resursiem. Sagaidāmais ziedojumu apjoma samazinājums (Finanšu ministrijas optimistiskā prognoze liecina, ka vismaz 40%) sporta, kultūras, labdarības u.c. jomās var novest pie SLO darbības ievērojamas sašaurināšanās vai pat izbeigšanās.
Izstrādājot reformas priekšlikumus, nav novērtēta tās ietekme uz NVO iespējām turpināt darbību, tai skaitā veikt valsts deleģētās funkcijas. Nav izstrādāti iespējamie rīcības scenāriji, atkarībā no ziedojumu samazinājuma apjoma. Nepieciešamība nodrošināt apstākļus SLO darbības turpināšanai publiskajā telpā tiek nepamatoti saistīta ar akcīzes nodokļa celšanu.
Latvijas sporta organizāciju vadītāji atkārtoti aicina:
• Atbalstīt ierosinājumu par likumprojekta “Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums” 12.panta 1.daļas 3.punkta izteikšanu šādā redakcijā:
“3) samazināt taksācijas periodā aprēķināto uzņēmumu ienākuma nodokli par 85 % no ziedotās summas, bet nepārsniedzot 20 % no gada laikā aprēķinātās uzņēmumu ienākuma nodokļa kopsummas."
• noteikt kompensējošus pasākumus 2018.gadā un turpmāko gadu Valsts budžeta programmā, lai novērstu negatīvās sekas ziedojumu apmēra ievērojamam kritumam.
Viedoklis izstrādāts Latvijas sporta organizāciju vadītāju sanāksmē
Informāciju sagatavoja:Mārtiņš Mālmeisters
LOK preses sekretārs
+4 [+] [-]
+3 [+] [-]
-1 [+] [-]
[+] [-]
Vispār absurds, ja ziedošanas vienīgais iemesls ir pašiem dabūt kādu labumu .. Varētu pat atcelt visus atvieglojumus un tad redzētu, kurš tiešām ziedo no labas sirds un ir sporta atbalstītājs un kurš tikai shēmotājs ..
+2 [+] [-]
Ziedotāji grib arī kādu taustāmu labumu atpakaļ. Mūsdienu kapitālismā ar pliku sirdi tālu netiksi
+1 [+] [-]
[+] [-]
+2 [+] [-]
+1 [+] [-]
Pirmā – ziedotājs ir tiesīgs neiekļaut ar UIN apliekamajā bāzē ziedoto summu, bet ne vairāk kā 5% procentu apmērā no iepriekšējā gada peļņas.
Otrā – ziedotājs ir tiesīgs neiekļaut ar nodokli apliekamajā bāzē ziedoto summu, bet ne vairāk kā 2% no iepriekšējā pārskata gadā kopējās darba ņēmējiem izmaksātās atlīdzības, kas pakļauta valsts sociālās apdrošināšanas maksājumiem.
Trešā iespēja – samazināt pārskata gadā aprēķināto uzņēmumu ienākuma nodokli, kas aprēķināts par pārskata gadā aprēķināmajām dividendēm par 80% no ziedotās summas, bet nepārsniedzot 10% no aprēķinātās uzņēmumu ienākuma nodokļa summas par aprēķinātajām dividendēm. Jaunā priekšlikuma ieviešanas izmaksas ir 15 milj. eiro gadā. J. Spiridonovs skaidro, ka jaunais priekšlikums ir uzņēmējiem izdevīgāks par spēkā esošo. Jo, piemērojot atlaidi procentos no peļņas vai darbiniekiem izmaksātās atlīdzības, nodokļu maksātājs to var darīt neatkarīgi no tā, cik liels ir faktiski maksājamais nodoklis.
Spēkā esošajā regulējumā atlaidi par ziedojumiem var piemērot tikai tad, ja ir faktiski maksājams nodoklis. Plašāka ir arī nodokļa atlaides aprēķināšanas bāze, to var piemērot līdz 5% no iepriekšējā gada peļņas, atšķirībā no pašreizējā regulējumā, kur atlaide ir ierobežota ar 20% no aprēķinātā nodokļa.
+1 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
vismaz paši uzņēmumi / darba devēji / to apvienības atbalsta jauno sistēmu - kopumā LV uzņēmumi kļūs konkurētspējīgāki, bagātāki un attiecīgi pat vairāk varēs ziedot.
neizdevīgāk shēmotājiem. protams "naudas apguvēji". jaunups jau pats neko neziedo/neražo, tikai labi dzīvo tieši no šīs saņemtās naudas.
-1 [+] [-]
Jaunajā sistēmā ziedot nebūs vērts. Labāk nopirkt jaunu auto, jo valsts visiem veidiem parāda, ka ziedojumi nevalstiskām organizācijām ir izmesta vējā nauda
-1 [+] [-]
-3 [+] [-]
-1 [+] [-]
[+] [-]
Otrais variants arī stipri ierobežo tos uzņēmumus, kuriem ir lieli apgrozījumi, bet salīdzinoši maz darbinieku, vai arī tiek slēgti līgumu ar mikrouzņēmumiem utt.
Trešais variants ir neprognozējams, jo diezgan tiek iespaidots no blakus apstākļiem, tostarp nodokļu politikas izmaiņām citās nozarēs, it īpaši pašlaik topošie akcīzes palielinājumi
Pat tikai uzmetot aci, es redzu, ka ikviens variants nes mīnusus līdzi un iespēju palielināt ēnu ekonomiku, lai gan viņi pretējo grib
[+] [-]
-1 [+] [-]
-1 [+] [-]
Teiksim pašlaik notiekošās izmaiņas var radīt problēmas mazajiem brūžiem utt. kopumā skatoties uz visu valsti, tad es redzu, ka to nelielo ekonomikas pieaugumu esošā valdība budžetam paņem, iespējams, pat nedaudz vairāk, un pat progresīvais nodoklis pašlaik izskatās, kā bailīgs mēģinājums parādīt, ka ir nopietni, lai gan tas diezgan labi izgāzās
-1 [+] [-]
-1 [+] [-]
[+] [-]
Kaut ko tur auksa murgaini kaukule, aptuveni ka kara beigas Hitlers bidija savas spoku armijas, ta musu valsts viri/sievas, bida iztelotas naudas summas kuras vajag iekaset, tacu tas eksiste tikai uz papira.
[+] [-]