Šogad paveiktais ziemas sporta veidos (3.daļa)
Turpinot atskatīties uz Latvijas sportistu šogad paveikto ziemas sporta veidos, eSports.lv piedāvā Jums apskata 3.daļu, kurā atskatīsimies uz notikušo šorttrekā, kalnu slēpošanā, kērlingā un snovbordā u.c. Šogad notika arī Latvijas Jaunatnes ziemas olimpiāde.
Izpildījusi kvalifikācijas prasības, Evita Krievāne tiesības piedalīties spēlēs ieguva mazliet negaidīti pašā pēdējā mirklī. Īsi pirms olimpiskajām spēlēm ISU (Starptautiskā Slidošanas federācija) piešķīrusi vienu vietu Latvijai šorttrekā sievietēm. Krievāne guva neatsveramu pieredzi, kas mūsu komandas jaunākajai dalībniecei, tobrīd vēl vidusskolniecei (Mārupes vidusskola) un juniorei, noderēs priekšdienās. Krievāne startēja 1000 m (19.vieta) un 1500 m (23.vieta) distancēs.
Pasaules čempionātā ASV startēja tikai Haralds Silovs, kuram tomēr neizdevās kvalificēties olimpiskajām spēlēm. 500 m distancē 21.vieta, 1000 m – 12., 1500 m – 34., bet kopvērtējumā – 22.
Eiropas čempionātā, kas risinājās Polijā, Latviju pārstāvēja Krievāne, Silovs un Viktorija Dergača. Labākais rezultāti: Krievānei – 20.vieta 500 m distancē, bet Silovam 13.vieta 1000 m distancē, kas ir ļoti atzīstami rezultāti, ņemot vērā, ka sportisti vēl ir gados ļoti jauni.
Kalnu slēpošana
Turīnas olimpiskās spēles
Turīnā nobraucienā Latviju pārstāvēja Renārs Doršs, kurš uzvarētājam Antuānam Denerjā (Francija) zaudēja 8,74 sekundes, izcīnot 46.vietu. Startējot kalnu slēpošanas kombinācijā (nobrauciens un slaloms), olimpisko spēļu debitants Doršs nefinišēja (otrajā slaloma nobraucienā). Ivars Ciaguns, startējot jau trešajās olimpiskajās spēlēs (startējis arī Nagano un Soltleiksitijā), palika 52.vietā (starp 56 finišējušajiem, bet vēl septiņi nefinišēja).
Gan Ciaguns, gan Doršs Sestrijēras nežēlīgi stāvajās un ledainajās trasēs startēja atbilstoši savai vietai pasaules rangā.
Latvijas čempionāts
Jau tradicionāla kļuvusi Latvijas čempionāta kalnu slēpošanā rīkošana Austrijā.
Supergigantā sievietēm uzvarēja Iveta Benhena (attēlā), 2.Evija Benhena, bet 3.Ieva Putane, startēja 26. Šajā disciplīnā vīriešiem (kopumā 51 dalībnieks) uzvarēja olimpietis Ivars Ciaguns, 2.Renārs Doršs, bet 3. Dainis Krauja.
Milzu slalomā sievietēm (26 dalībnieču konkurencē) uzvarēja Liene Fimbauere, 2.vietu izcīnīja Zane Fimbauere, bet 3.Evija Benhena. Vīriešiem šajā disciplīnā uzvarēja Ivars Ciaguns, 2.vietu izcīnīja Roberts Rode, bet 3.- Kristaps Kleinšmits.
Slalomā sievietēm uzvarēja Lelde Gasūna, 2.vietu izcīnīja Liene Fimbauere, bet 3. – Iveta Benhena. Startēja 26 kalnu slēpotājas. Vīriešiem slalomā atkal uzvarēja Ivars Ciaguns, 2.vietu izcīnīja Jurģis Grigorjevs, bet 3. – Kaspars Daugulis, kopumā startēja 52 dalībnieki.
Kombinācijā (kurā šoreiz tika vērtēti rezultāti supergigantā un slalomā) sievietēm uzvarēja Iveta Benhena, 2.vietu izcīnīja Evija Benhena, bet 3. – Lelde Gasūna. Vīriešiem kombinācijā jau 4 zelta medaļu šajā Latvijas čempionātā izcīnīja Ivars Ciaguns, 2.vietu izcīnīja Renārs Doršs, bet 3.vietu – Kaspars Daugulis.
Arī 2007.gadā (no 21.- 23.martam) Latvijas čempionāts kalnu slēpošanā norisināsies Bad Gasteinā (Austrija).
Kērlings
Latvijas kērlingisti šogad piedalījās Eiropas čempionātā (B divīzija), kas norisinājās Bāzelē (Šveice). Sieviešu izlase, izcīnot 2 uzvaras un piedzīvojot 3 zaudējumus, palika 17.vietā.Vīriešu izlase, izcīnot 6 uzvaras un piedzīvojot 3 minimālus zaudējumus (2 no tiem ar 1 punktu), arī palika 17.vietā (kopējā rangā), Sieviešu izlases sastāvs: Evita Regža, Dace Regža, Anete Regža, Solvita Gulbe. Vīriešu izlases sastāvs: Kārlis Smilga, Jānis Laizāns, Artis Zentelis, Roberts Krusts, Jānis Klīve.
Eiropas čempionātā jauktajām komandām Klautā (Itālija) Latvijas izlase, izcīnot 3 uzvaras un piedzīvojot 3 zaudējumus, palika 9./12.vietā (23 komandu konkurencē). Izlases sastāvs: Artis Zentelis, Zanda Brikše, Mārtiņš Trukšāns, Una Grava-Ģērmane, Dace Munča.
Latvijas kērlingisti Turīnas olimpiskajām spēlēm nekvalificējās.
Snovbords
Lai arī Latvijā arvien pieaugoša ir snovborda popularitāte, tomēr starptautiska mēroga sacensībās Latvijas sportisti piedalās visai reti.
Janvārī Milzkalnē norisinājās augstākā līmeņa sacensības snovbordā, kādas Latvijā ir norisinājušās - TELE2 FIS Eiropas kauss snovbordā „Big Air” disciplīnā. Uzvarēja Matti Kinnunens (Somija), 4.Aigars Jermolovičs, 7.Klāvs Ozoliņš, 9.Ģirts Laube, 11.Mikus Trautmanis, 13.Alberts Viegliņš.
Latvijas čempionāts snovbordā norisinājās 3 disciplīnās – borderkrosā, „Big Air” un paralēlajā slalomā.
Snovbordkrosā – 1.Inārs Bīrmanis, 2.Artis Mikāls, 3.Jānis Daļeckis.
„Big Air” – sievietēm: 1.Dace Banga, 2.Zane Apsīte, 3.Ilze Pavāre; vīriešiem: 1.Mārtiņš Tēcis, 2.Raitis Ābele, 3.Edgars Upītis.
Paralēlais slaloms – sievietēm: 1.Inese Balode, 2.Zane Apsīte, 3.Sanda Čudare; vīriešiem: 1.Gerds Sīmanis, 2.Uldis Hofmanis, 3.Krists Kokars
8. aprīlī Rīgā, Uzvaras parkā ar grandiozu snovborda šovu un plašu izklaides programmu tika atzīmēts snovborda tūres “Leave no trace by Nokia” noslēgums, kā arī Latvijas snovborda desmitgade, kas arī bija simbolisks sezonas noslēguma pasākums.
Snovborda šovā piedalījās pasaules snovborda zvaigznes Metjū Krepela (Francija), Šerilas Māss (Holande). Latviju pārstāvēja Elza Sīle, Mārtiņš Tēcis, Ģirts Laube, Kaspars Grava, Raitis Ābele, Artūrs Alsiņš un Mārcis Ābele.
Jāatzīmē, ka pasākums notika Rīgas Domes šogad izveidotajā aktīvās atpūtas vietā, kur ikdienā kopš februāra līdz pat aprīlim darbojās distanču slēpošanas trase (apļa garums ap 1 km), paredzēts, ka trase darbosies arī šoziem un, tāpat kā līdz šim, pieejama ikvienam bez maksas. Trases uzturētāju rīcībā ir arī „sniega lielgabali”, kas deva iespēju rīdziniekiem slēpot arī tad, kad citviet Rīgā sniega nebija.
Latvijas snovbordisti Turīnas olimpiskajām spēlēm nekvalificējās.
Ātrslidošana
Pēc tam kad sportistes karjeru nolēma beigt Ilonda Lūse, Latvijā ātrslidošana faktiski beigusi pastāvēt. Lūse šobrīd ir Latvijas Vieglatlētikas savienības ģenerālsekretāre.
Daiļslidošana
Arī šajā sporta veidā Latvijas sportistiem neizdevās izpildīt kvalifikācijas normatīvus, tādēļ Turīnas olimpiskās spēles notika pēc viņu līdzdalības. Šosezon Latvijas daiļslidotāja Olga Zadvornova pasaules čempionātā Kalgari (Kanāda) palika 39., bet Eiropas čempionātā 29.vietā.
Tramplīnlēkšana
Jau vairākas desmitgades Latvijā izzudusi kādreiz tik populārā tramplīnlēkšana, lai arī š.g. laikā bija jūtamas nelielas aktivitātes virzienā, lai šo sporta veidu Latvijā mēģinātu reanimēt. Savulaik tramplīns bija arī Rīgā, netālu no Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas esošajā Šmerļa mežā. Tomēr silto ziemu un arī smago nelaimes gadījumu dēļ (vairāk tas gan attiecas tieši uz „Šmerlī” toreiz esošo tramplīnu) tramplīnlēkšana Latvijā vairs nepastāv.
Jau ierasts, ka Latvija olimpiskajās spēlēs nav pārstāvēta ziemeļu divcīņā un frīstailā, sporta veidos, kuri šobrīd Latvijā faktiski nepastāv, savulaik ir bijušas diezgan labas tradīcijas (izņemot, frīstailu, kurā bijuši tikai atsevišķi entuziasti).
Latvijas ziemas olimpiāde
2005.gada nogalē no 28.- 30.decembrim Siguldā notika Latvijas 1.ziemas olimpiāde, kurā 11 ziemas sporta veidos sacentās vairāk kā 700 sportisti no visas Latvijas.
Olimpiādes sacensības norisinājās biatlonā, distanču slēpošanā, kalnu slēpošanā, snovbordā, bobslejā, kamaniņu sportā, skeletonā, daiļslidošanā, šorttrekā, hokejā un kērlingā. Pieci no šiem sporta veidiem notika ārpus Siguldas - šorttreks Ventspilī, daiļslidošana - Rīgā, kērlings - Jelgavā, biatlons – Priekuļos un hokejs Babītes pagasta „Siemens Ledus hallē”. Olimpiādē piedalījās arī tādi pazīstami sportisti kā Ilmārs Bricis, Raivis Zīmelis, Jānis Miņins, Gatis Gūts, Nellija Šlēgelmilha, Ivars Ciaguns u.c.
Latvijas Jaunatnes ziemas olimpiāde
Lai arī šī gada svarīgākais notikums ziemas sporta veidos bija Turīnas olimpiskās spēles, tomēr vienlaikus notika arī cita, vietēja mēroga olimpiāde – Latvijas Jaunatnes ziemas olimpiāde (LJZO), kas risinājās Ērgļos un Siguldā. Šogad LJZO piedalījās dalībnieku rekordskaits – 1257 no 97 mācību iestādēm un sporta skolām. Pārstāvētie sporta veidi: biatlons, distanču slēpošana, hokejs, kalnu slēpošana, kamaniņu sports, snovbords, slidošana. Kopumā dalībnieki bija apmierināti ar sacensību organizētību, tomēr nākamās LJZO organizatoriem (kas lielos vilcienos būs vairāk vai mazāk tie paši) vajadzētu ņemt vērā atsevišķās kļūdas, kas tika pieļautas šīs olimpiādes organizācijas procesā. Visnepatīkamākais gadījums fiksēts Ērgļos, kur Briežu kalnā norisinājās sacensības kalnu slēpošanā. Sacensībās trasē pavadītais laiks tika fiksēts ar mobilajā telefonā esošajiem hronometriem... Pie tam, tas notika sporta veidā, kur visu izšķir simtdaļas un desmitdaļas, nevis, piemēram, distanču slēpošanā. 2007.gadā LJZO notiks 9. un 10. februārī Ērgļu novadā un Siguldas novadā. Nākamgad no 17.-24. februārim Jakā (Spānija) norisināsies Eiropas Jaunatnes ziemas olimpiāde.
Izmantotie resursi:
laikraksta „Diena” pielikumi "Turīnas dienas"
www.torino2006.org
www.infoski.lv
www.hc.lv
www.ssa.lv
www.worldcurling.org
www.isu.org
www.olimpiade2005.lv
[+] [-]