Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:371, Did:0, useCase: 3

Viedoklis: Beisbols Olimpiādē – varbūt ziemā?

Juris Miņins
Juris Miņins

Viedoklis: Beisbols Olimpiādē – varbūt ziemā?
Daisuke Matsuzaka - divkārtējais Pasales beisbola klasikas MVP.
Foto: AFP/Scanpix

Laikā kad Augstākajās beisbola līgās notiek izslēgšanas spēles, iespējams, kāds iedomājas – kāpēc šis sporta veids, kas lielākajā pasaules daļā ir gana populārs, 2005. gadā tika izslēgts no Olimpisko spēļu programmas? Vai ir iespēja to atgriezt?

Beisbola spēles kritiķi kā vienus no galvenajiem iemesliem kāpēc šis sporta veids nav pārstāvēts Olimpisko spēļu programmā min divus – sporta veida nepietiekošo izplatību pasaulē, kā arī konkurences trūkumu. Realitātē gan šie argumenti izskatās tikai "aiz ausīm pievilkti", jo uz šo brīdi IBAF ir 124 biedri. Kā tas izskatās uz Olimpisko sporta veidu fona? Protams, ka vadošajiem sportiem tās ir ap 200 valstīm, kas ir biedros, taču tāpat ir sporta veidi, kuru biedru rindās ir ap 150 dalībnieku, tāpēc beisbola rādītāji nav nemaz tik kritiski, turklāt, ja vien to uzstādītu kā uzdevumu, uzņemt pēc iespējas vairāk dalībnieku, tad vajadzīgais skaits valstu būtu rokā. Pašlaik beisbolu organizētā formātā spēlē vairāk kā 35 miljoni cilvēku visā pasaulē.

Savukārt, ja pievēršas augstākā līmeņa beisbolam, tad pašlaik MLB spēlē 365 beisbolisti no 20 dažādām valstīm, turklāt ņemot vērā, ka Kuba savus beisbolistus oficiāli uz ASV līgām nelaiž, t.i., MLB tiek tikai tie, kas izvēlas bēgšanas ceļu. Procentuāli – 28.5% MLB spēlētāju ir ārzemnieki. Salīdzinājumam – NHL ir pārstāvētas 17 valstis un 145 spēlētāji nāk no ārzemēm, kas veido tikai ceturto daļu (25.1%) no visiem spēlētājiem. NBA – 92 spēlētāji no 39 valstīm, kas kopā veido nepilnu 21% no visiem līgā spēlējušajiem 2013./2014. gada sezonā.

Otra piebilde, ka sporta veidā nav konkurences (daudzi uzreiz domā, ka tas ir ASV "jājamzirdziņš"), nemaz neatbilst patiesībai, precīzāk, atbilst, taču tikai daļēji. Vispirms gan jāpiebilst, ka, tā kā Olimpiādē sporta veidi, kur tas ir iespējams, tiek izspēlēti abu dzimumu pārstāvjiem, tad beisbola gadījumā, sievietes izspēlē softbola turnīru. Šajā gadījumā var piekrist, jo dāmām četros aizvadītajos olimpiskajos softbola turnīros trīs zelti tika amerikānietēm, bet vienīgo reizi, kad viņas nevinnēja, 2008. gadā, triumfēja Japānas sportistes, atstājot ASV otrajā vietā.

Vīriem, kuriem ir notikuši pieci turnīri, uzvarētāju godā ir bijuši gan kubieši, gan korejieši, bet ASV beisbolisti tikai reizi spēja uzvarēt šai turnīrā, kopā tiekot pie trim medaļām. Kopumā jāsaka, ka ASV beisbolistu dominance starptautiskā arēnā ir mīts, ko mēģina izplatīt nezinātāji, jo Pasaules čempionātos visu laiku titulētākā komanda ir Kuba, kas uzvaru skaita ziņā ir uzveikusi amerikāņus ar 25:4 (medaļu skaita ziņā – 31:15), bet samērā jaunajā Pasaules beisbola klasikas turnīrā, ko izveidoja Augstāko beisbola līgu vadība un uz šo brīdi to var saukt par visaugstākā līmeņa starptautisko turnīru, ASV beisbolisti trijos rīkotajos turnīros vispār nav tikusi pie medaļām (labākais rezultāts – 4. vieta).

Tad kāpēc šādi apgalvojumi? Atbilde ir vienkārša – Eiropas sporta lielvalstu atpalicība šajā sportā. IBAF ranga pirmajā desmitniekā ir tikai viena Eiropas valsts – piektajā vietā esošā Nīderlande. 11. pozīciju ieņem Itālija, 16. un 17. – Spānija un Vācija, bet TOP20 noslēdz Izraēla. Otrajā desmitā ir vēl trīs valstis (Lielbritānija – 23., Francija – 24. un Čehija – 26.). Tā šo sarakstu varētu turpināt, t.i., ar uzskatāmu Eiropas komandu nekonkurētspēju (Latvija ir 65. vietā).
Šāda situācija, protams, nevar apmierināt SOK, jo faktiski sanāk, ka Olimpiādē tiks iekļauts sporta veids, kur Eiropai nav nekādu iespēju izcīnīt titulu, vēl vairāk – arī medaļas ir tāls sapnis (līdzšinējos turnīros ne reizi Eiropas komanda nav tikusi pie medaļas).

Paturpinot šo punktu, ir jāatzīmē arī cits apstāklis – līdzjutēju piesaiste Olimpiskajam turnīram. Proti, labi, Eiropā par to interese ir vidēji maza, tad, ja tiek rīkots turnīrs, vajadzētu ierasties līdzjutējiem no visas pasaules, kuri atbalsta savu komandu. Diemžēl, bet šeit ir jāapbēdina daudzi, jo beisbola elites galvgalī bez tādām attīstītām valstīm kā ASV, Kanāda un Japāna, ir arī Kuba, Dominikānas Republika, Venecuēla, Taivāna, Puertoriko, Panama, kas nav tik turīgas, lai uz Olimpiādi varētu nosūtīt lielu līdzjutēju pārstāvniecību.

Savukārt, tie, kas atbrauks, viņiem jau ar vajag uz ko skatīties, ko atbalstīt. Diemžēl, bet visa beisbola un Olimpisko spēļu sadarbības laikā ne reizi turnīrā nepiedalījās visi pasaules labākie beisbolisti. Šis turnīrs bija otršķirīgs, bet pēdējā reizē vispār maznozīmīgs, jo bija MLB izveidotā Pasaules beisbola klasika, kā arī vietējie čempionāti, kas spēles kvalitātes ziņā bija daudz augstāki. "Lielā līga" jeb MLB arī nelaida savus spēlētājus uz šo turnīru.
Tieši MLB un SOK nespēja vienoties par profesionāļu iesaistīšanu turnīrā, visdrīzāk, arī bija par iemeslu radikālajam lēmumam izslēgt sporta veidu no OS programmas pavisam, jo tas bija viens no retajiem sportiem, kurā SOK nav spējusi vienoties par labāko spēlētāju laišanu. NBA profi bija, NHL arī, bet MLB nostāja bija strikta – nē. Šādu situāciju gan SOK mēģināja piesegt ar aizbildinājumiem no sērijas: "Viņi paši nav gatavi", minot dažādus iemeslus, tai skaitā dopinga jautājumu, lai gan patiesībā viss ir acīmredzams, MLB līdz šim nav vēlējusies dalīt naudu ar SOK, bet viņiem nav vajadzīgs otrās vai trešās šķiras turnīrs. Futbolā līdzīgu situāciju apspēlē ar spēlētāju vecuma ierobežošanu, bet beisbolā to nevar izdarīt.

Tad kam ir jānotiek, lai beisbols atgrieztos Olimpisko spēļu apritē? Pirmkārt, SOK ir jāsāk spēlēt godīgāku spēli, t.i., respektējot arī citu valstu un reģionu intereses. Jā, Eiropā beisbols nav TOP sports, bet abos Amerikas kontinentos, Āzijā, Okeānijā tas ir ne tikai populārs, turklāt arī labā līmenī spēlēts. Eiropas sporta dzīves vadītāju lobijs acīmredzot ir pārāk liels, lai beisbolu atzītu šajā līmenī.

Otra lieta ir profesionālo spēlētāju piesaistes jautājums. Proti, gandrīz ar simts procentu garantiju var apgalvot, ka, ja vien Olimpiskajās spēlēs tiktu iesaistītas MLB zvaigznes, tad beisbols vēl aizvien būtu Olimpiskais sporta veids. SOK tādā veidā arī demonstrē attieksmi pret nepiekāpīgajiem Ziemeļamerikas galvenā beisbola čempionāta vadītājiem. MLB iesaistīšanos beisbola atgriešanai Olimpiādē atzīmē arī vairāki vadošie Olimpiskās kustības vadītāji, ieskaitot bijušo SOK prezidentu Žaku Rogi. Ko par to saka MLB? Līdz šim viņu attieksme arī bija noraidoša – viņiem vienkārši nav vajadzības apturēt regulārās sezonas spēles, lai sūtītu spēlētājus uz izlasēm. Viņiem, kā vienai no finansiāli veiksmīgākajām sporta līgām, nav nepieciešamības pēc SOK naudas, ko tā varētu saņemt. Savu atbildi starptautiskajam beisbolam MLB ir devusi ar Pasaules beisbola klasikas turnīra noorganizēšanu.

Pēc šādas viedokļu nesakritības drošākie beisbola prāti jau ir piedāvājuši iekļaut sporta veidu ziemas Olimpiādē. Kā argumentus minot to, ka šajā laikā MLB ir starpsezona, tā palielinātos ziemas Olimpiādes dalībvalstu un dalībnieku skaits, palielinātos arī auditorijua, kas vērotu šo pasākumu, jo, būsim reāli, tur kur spēlē beisbolu, ziema dažreiz nozīmē tikai termometra stabiņa noslīdēšanu zem 20 grādiem.
Šeit gan ir jautājums vai beisbols pēc savas būtības iejustos ziemas Olimpiskajās spēlēs, jo tas ir izteikts vasaras sports. Šīs idejas atbalstītāji norāda, ka arī basketbols nav vasaras sporta veids (ar domu, ka basketbola sezona notiek ziemā, arēnās), bet vasaras OS tas ir iekļauts, lai varētu piesaistīt NBA spēlētājus, bet ledus hokejs savu debiju piedzīvoja tieši vasaras Olimpiādes programmā. Tieši tāpēc beisbols var tikt spēlēts arī ziemā, slēgtā arēnā, kā to, starp citu, dara septiņas MLB komandas.

Vai un kad beisbols (kopā ar softbolu) atgriezīsies Olimpisko spēļu programmā, tas ir ilgtermiņa jautājums, jo ne 2016., ne 2020. gadā tas nenotiks. Vai Olimpiskajai kustībai vajag beisbolu? Es teiktu, ka tas pēc būtības izpilda visus priekšnoteikumus, lai būtu šajā saimē, turklāt, ja vien šādā Olimpiskajā turnīrā piedalītos arī MLB spēlētāji, tas būtu lielisks notikums un, līdz ar hokeju un basketbolu kalpotu par vienu no mediju uzmanības centriem.

Vai beisbols ir jāatgriež Olimpisko spēļu programmā?

  • 9

  • 15

  • 1

  • 10

  • 1


     [+] [-]

, 2014-10-12 13:37, pirms 8 gadiem
Hokeju varēja likt vasaras olimpiskās spēlēs. Skan jocīgi, bet augusta vidū jau spēlētāji mēnesi kā trenējušies (Eiropā).
Esmu par beisbolu OS. Man šis sporta veids absolīti neinteresē, bet tas ir daudzās valstīs ļoti populārs.

  -1 [+] [-]

, 2014-10-12 13:45, pirms 8 gadiem
FUNS rakstīja: Hokeju varēja likt vasaras olimpiskās spēlēs. Skan jocīgi, bet augusta vidū jau spēlētāji mēnesi kā trenējušies (Eiropā).
Esmu par beisbolu OS. Man šis sporta veids absolīti neinteresē, bet tas ir daudzās valstīs ļoti populārs.
Kā jau minēts rakstā, pirmais OS ledus hokeja turnīrs arī notika ziemā.

Es nezinu kā tur ar to visu Olimpisko garu un tādām augstām lietām, bet biesbola iekļaušana Ziemas OS, būtu MILZĪGS solis uz priekšu, jo tā interese par šo pasākumu VAIRĀKKĀRTĪGI pieaugs, jo arī dienvidu valstis sāktu aktīvi sekot līdzi.
OS parādīsies valstis, kas NEKAD nav piedalījušās ziemas OS, kopā ar hokeju tie būs divi sporta veidi uz ko varētu balstīt visu ziemas OS reklamēšanu.

Cita lieta, vai MLB gribēs laist savus spēlētājus arī ziemā uz OS? Jautājumi jau paliek tie paši - nauda, savainojumi, apdrošināšanas.

  +1 [+] [-]

, 2014-10-12 15:11, pirms 8 gadiem
Beisbols ziemas olimpiskajās spēlēs ir smieklīgi. Bet tā kā normālās demokrātiskās valstis vairs nevar pavilkt ZOS rīkošanu, tad gan jau sagaidīsim beisbolu ZOS, kad tās rīkos Sauda Arābija

     [+] [-]

, 2014-10-12 18:47, pirms 8 gadiem
Man šī ideja par beisbolu ziemas OS nešķiet perspektīva. Salīdzinot ar īsteni ziemas sporta veidiem, beisbols tajā kompānijā pagalam neiederas. Turklāt reiz jau iespēja beisbolam tika dota, taču beisbola pasaule to izniekoja, un nav nekādas garantijas, ka neizdarīs to vēlreiz. MLB savas prioritātes nemainīs.Un, ja beisbolistiem ir savi, nozīmīgāki turnīri, tad lai viņi spēlē tajos, un nav nepieciešams beisbolu pīt iekšā citos.

     [+] [-]

, 2014-10-12 20:17, pirms 8 gadiem
Droši var likt Beisbolu OS! Piemēram, hokejs pro līmenī arī ir kādās 30 valstīs tikai, bet OS ir!