Skaidrojam: PK izspēles formāts un olimpiskās (kvalifikācijas) ceļazīmes
Jau šodien Latvijas vīriešu basketbola izlase piedzīvos debiju FIBA Pasaules kausa finālturnīrā, aizvadot H apakšgrupas maču pret Libānu. Grupā spēlēs arī Francija un Kanāda, bet cīņu par medaļām turpinās divas labākās komandas. Pasaules kausa finālturnīrs kalpo arī kā atlases sacensības nākamā gada Parīzes olimpiskajām spēlēm un to kvalifikācijai. Šajā rakstā skaidrosim, kāda ir Pasaules kausa izspēles sistēma un kā garantēt dalību olimpiskajās spēlēs vai to kvalifikācijas turnīrā.
Sacensību formāts
FIBA Pasaules kausa finālturnīrā piedalās 32 valstsvienības, kas aprīlī notikušajā izlozē tika sadalītas astoņās apakšgrupās pa četrām katrā.
Pirmajā apakšgrupu fāzē komandas aizvadīs apļa turnīru grupas ietvaros, pret katru pretinieku spēlējot vienu reizi. Divas labākās apakšgrupas vienības turpinās cīņu par 1.-16. vietu, bet divas vājākās sacentīsies par 17.-32. vietu.
Grupu turnīra otrajā fāzē A un B, C un D, E un F, G un H apakšgrupu komandas apvienosies I, J, K un L apakšgrupās un aizvadīs pa vēl divām spēlēm katra – pret otras grupas divām spēcīgākajām komandām. Pēc otrās grupu fāzes divas labākās komandas kvalificēsies ceturtdaļfinālam, bet pārējās komandas atbilstoši turnīra noteikumiem tiks sarindotas no devītās līdz 16. pozīcijai.
Savukārt pirmā grupu turnīra apakšgrupu divas vājākās pēc tādas pašas sistēmas turpinās cīņu M, N, O un P grupās par 17.-32. vietu. Vienīgā atšķirība – visām minēto apakšgrupu komandām pēc otrās grupu fāzes turnīrs noslēgsies, tālākas cīņas par konkrētām vietām neaizvadot. Pozīciju sadalījums tiks noteikts pēc FIBA turnīru nolikuma.
Astoņas no 16 spēcīgākā zara komandām sasniegs ceturtdaļfinālu. Tajā, gan arī pusfinālā un finālā uzvarētājs tiks noskaidrots vienā mačā.
Ceturtdaļfinālā I grupas pirmā vieta spēlēs pret J grupas otro vietu, bet K grupas pirmā vieta eksaminēs L grupas otro vietu, noskaidrojot pusfināla pretinieces. Otrā ceturtdaļfināla zarā J grupas uzvarētāja sacentīsies pret I grupas otrās vietas ieguvēju, un L apakšgrupas līdere spēkosies pret K grupas otro vietu, šo divu dueļu uzvarētājām sastādot otru pusfināla pāri.
FIBA Pasaules kausā tiek aizvadīta arī bronzas medaļu spēle. Tajā sacentīsies pusfināla spēļu zaudētāji.
Visas spēles, sākot no ceturtdaļfināla fāzes, plānots aizvadīt Manilā, ''Mall of Asia'' arēnā.
Olimpiskās ceļazīmes un kvalifikācijas nodrošināšana
2024. gada vasarā Parīzes olimpiskajās spēlēs piedalīsies 12 valstsvienības. Šobrīd skaidri zināma ir tikai viena – rīkotājvalsts un Latvijas pretiniece H apakšgrupā Francija.
Pēc Pasaules kausa finālturnīra beigām ceļazīmi uz nākamā gada Parīzes spēlēm būs sarūpējušas vēl septiņas komandas, kas ieņems attiecīgi augstākās vietas konkurencē ar sava reģiona vienībām – divas spēcīgākās no Eiropas, divas vadošās no Amerikām, pa vienai stiprākajai no Āfrikas, Āzijas un Okeānijas.
Nākamajā gadā gaidāmajos kvalifikācijas turnīros piedalīsies 24 komandas, kas tiks sadalītas četros turnīros pa sešām komandām. Katra turnīra uzvarētāja garantēs dalību Parīzes olimpiskajās spēlēs.
Šobrīd zināmas piecas kvalifikācijas dalībnieces, kas pie ceļazīmes tika nule kā notikušajā priekškvalifikācijā – Polija, Horvātija, Bahamas, Bahreina un Kamerūna. Atlikušās 19 kvalifikācijas dalībnieces noskaidrosies Pasaules kausa finālturnīrā.
Aiz divām tiešo olimpisko ceļazīmju ieguvējām no Eiropas garantētu vietu Vecā kontinenta pārstāvēm kvalifikācijā nav, bet Āfrikas, Ameriku un Āzijas reģiona pirmās aiz olimpiskās strīpas palikušās komandas automātiski garantēs vietu kvalifikācijā.
Tāpat pie iespējas spēlēt olimpiskajā kvalifikācijā tiks 16 nākamās komandas, kas ierindosies kā nākamās labākās aiz automātiskās ceļazīmes ieguvušajām vai pie kvalifikācijas vietas kvotu dēļ tikušajām komandām.
Diezgan reāli var izveidoties situācija, kurā kāda komanda tiek pie kvalifikācijas ceļazīmes, esot priekšā pēc ieņemtās vietas kādai no cita reģiona biļeti uz Parīzi vai spēļu kvalifikāciju ieguvušajām valstsvienībām.
Izmantotie resursi:
https://www.fiba.basketball/basketb...
https://olympics.com/en/news/how-to...
Noderīgas saites:
PK 2023 JAUNUMI
PK 2023 KALENDĀRS UN REZULTĀTI
PK 2023 TURNĪRA TABULAS
PK 2023 PROGNOŽU SPĒLE
SKATIES SPĒLES KLĀTIENĒ “OLYBET” SPORTA BĀROS
Bet atkal no vienas puses nepatīk, ka tiek rēķinātas kaut kādas vietas jau pirms spēlēm. Reāli jācīnās par iespējami augstāku vietu un viss.
Bet OS kvalif. izskatās tīri reāla, tas būtu kā minimālais mērķis šim turnīram.
https://www.fiba.basketball/basketb...
vismaz tā bija 2019 . gadā
Slovenia 701.9
Lithuania 670.4
Greece 665.1
Italy 650.4
Germany 643.5
Brazil 593
Poland 591.1
Venezuela 523
Montenegro 517
Puerto Rico 455.4
Nu nav nekas neņemams, vinnēt teiksim Lietuvu un Poliju.
pirmā vieta sadala 17.-20, otrā 21.- 24. Utt.
skatās uzvaras, starpību, gūtās acis utt
https://en.m.wikipedia.org/wiki/201...
pēc 3 spēlēm visus automātiski sadalīs jaunās grupās pēc rezultātiem