Basketbols Vācijā: latviešiem zināma vietējā līga, pirms 20 gadiem medaļa PK
Trešdien plkst. 11:45 pēc Latvijas laika Latvijas basketbola izlase 2023. gada Pasaules kausa ceturtdaļfinālā spēkosies pret Vāciju, kas pirms gada izcīnīja bronzu Eiropas čempionātā. Lai arī basketbolu Vācijā nevar popularitātes ziņā salīdzināt ar futbolu, laika gaitā tam seko līdz aizvien vairāk cilvēku, bet vietējā augstākajā līgā spēlējuši vairāki Latvijas basketbolisti.
Basketbols viens no populārākajiem sportiem valstī
Līdzīgi Brazīlijai, Vācijas populārākais sporta veids ir futbols. Vācijas Bundeslīga ir viens no top čempionātiem Eiropā, bet tās izlase jebkurā no turnīriem tiek saukta par vienu no favorītēm. Tomēr arī basketbolā Vācijai ir zināmas tradīcijas, un groza bumbu var saukt par vienu no pieciem populārākajiem sportiem valstī, turklāt pamazām sporta popularitāte valstī tikai pieaug.
No intereses viedokļa vienā no pētījumiem noskaidrots, ka ar katru gadu pamazām aug to cilvēku skaits, kurus var saukt par basketbola faniem Vācijā. 2018. gadā tie bija 2.98 miljoni iedzīvotāji, bet četrus gadus vēlāk, 2022. gadā, tie jau bija 3.37 miljoni. 12.45 miljoni valsts iedzīvotāju interesējas par basketbolu, taču ne pastiprināti, kamēr 52.85 miljoni iedzīvotāju par basketbolu interesējas maz vai nemaz.
Tiek uzskatīts, ka basketbols kā sporta veids Vācijā sāka parādīties 19. gadsimta beigās, bet 20. gadsimta sākumā ar to sāka nodarboties arvien vairāk ļaužu, aktīvi veidojot komandas. Laika posmā no 1935. līdz 1937. gadam valstī tika izveidotas 153 basketbola komandas, bet vēl divus gadus vēlāk Vācijā tika organizēta pirmā vietējā čempionāta sezona. Šobrīd Vācijas augstākā basketbola līga ir zināma visā Eiropā, uz kuru savas prasmes dažādos laika lokos devušies slīpēt arī latviešu spēlētāji.
Mūsdienās Vācijas augstākā basketbola līga ir pietiekami kvalitatīva, uz ko norāda šo komandu dalība dažādos Eiropas turnīros. Komandas kā Berlīnes ALBA un Minhenes ‘’Bayern’’ spēlē ULEB Eirolīgā, Ulmas ‘’ratiopharm’’ un Hamburgas ‘’Towers’’ piedalās ULEB Eirokausā, bet tādas vienības kā Oldenburgas ‘’EWE Baskets’’, Bonnas ‘’Telekom Baskets’’ un ‘’Ludwigsburg’’ nākamajā sezonā valsti pārstāvēs FIBA Čempionu līgā. Otrā no trijotnes ir pašreizējā turnīra čempione, 2022./2023. gada sezonā kļūstot par pirmo Vācijas komandu, kas uzvar Čempionu līgā.
Bez jau minētajām komandām Vācijas basketbola augstākajā līgā piedalās arī tādas komandas kā Bambergas ‘’Brose’’, ‘’Medi’’, ‘’Lowen’’, ‘’Niners’’, ‘’Merlins’’, Frankfurtes ‘’Skyliners’’, ‘’Gottingen’’, ‘’MLP Academics’’, ‘’Syntainics’’, ‘’Seawolves’’ un ‘’Baskets’’. Vācijas basketbola līga sveša nav arī vairākiem Latvijas izlases spēlētājiem – pēdējos gados šīs valsts klubos īsāku vai garāku brīdi pavadījuši tādi spēlētāji kā Rihards Lomažs, Artūrs Žagars, Mārtiņš Laksa, Aigars Šķēle un Ojārs Siliņš. Senāk Bambergā spēlējis saspēles vadītājs Jānis Strēlnieks, bet vēl senāk daudzus gadus šajā valstī pavadījis Uvis Helmanis, kurš vēlāk uz brīdi atgriezās Vācijā arī kā treneris. Viņa dēls, Krišs Helmanis, iepriekšējo sezonu pavadīja pēc spēka otrajā līgā. Vācijā savas prasmes pierādījis arī Kristaps Janičenoks.
Pagājusī Vācijas basketbola līgas sezona kļuva par pirmo kopš 2017./2018. gada, kad par čempioni nekļuva kāda no Eirolīgas komandām (ALBA vai ‘’Bayern’’). Finālsērijā līdz trim uzvarām ‘’ratiopharm’’ ar 3-1 apspēlēja ‘’Telekom Baskets’’. Pirms tam divus titulus bija ieguvusi ‘’Bayern’’, bet trīs pēc kārtas ALBA, savukārt no 2006./2007. gada līdz 2016./2017. gada sezonai astoņus titulus izcīnīja Bambergas ‘’Brose’’.
Viena medaļa Pasaules kausā, trīs – Eiropas čempionātā
Vācijas basketbols var lepoties ar vienu izcīnītu medaļu Pasaules kausā un trim Eiropas čempionātā. Līdz pagājušā gada kontinenta meistarsacīkstēm divas no trim medaļām tika izcīnītas Dirka Novicka ērā – 2002. gada Pasaules kausā bronza, bet trīs gadus vēlāk Eiropas čempionātā sudrabs. Vienīgo reizi par kontinenta čempioni Vācija kļuvusi 1993. gadā, bet pirms gada, kad to pārstāvēja lielākā daļa no šī sastāva, iegūta bronzas godalga.
Vācija Pasaules kausā debitēja 1986. gadā ar izcīnītu 13. vietu, bet kopumā šī ir septītā reize, kad vācieši cīnās par pasaules labākās izlases godu. Pirms četriem gadiem Ķīnā trīs uzvaras piecās spēlēs deva 18. vietu. Sešas reizes vācieši piedalījušies arī vasaras olimpisko spēļu turnīrā, taču godalgas izcīnītas nav. Pagaidām labākais rezultāts ir septītā vieta 1992. gada olimpiskajās spēlēs Barselonā, bet pēdējās spēlēs astotā vieta, kas ir tās otrais labākais rezultāts. Līdzvērtīga pozīcija izcīnīta 1984. gadā.
Vācijas panākumi
Turnīrs | Sasniegumi |
---|---|
Olimpiskās spēles | 7.vieta (1992. gadā) |
Pasaules kauss | 3.vieta (2002. gadā) |
Eiropas čempionāts | 1.vieta (1993. gadā) |
2.vieta (2005. gadā) | |
3.vieta (2022. gadā) |
Dirks Novickis un citi vācieši NBA
Vācijas basketbola vizītkarte ilgu laiku bija Dirks Novickis. Savas gaitas sācis Vācijā, viņu 1998. gada draftā izvēlējās Milvoki ‘’Bucks’’, kas Dirku uzreiz aizmainīja uz Dalasas ‘’Mavericks’’. Dalasā Novickis pavadīja visu savu karjeru, 2011. gada sezonā vienīgo reizi kļūstot par NBA čempioni. Tāpat viņu atzina par finālsērijas vērtīgāko basketbolistu. 1522 karjeras NBA regulārās sezonas spēlēs Novickim vidēji gūti 20.7 punkti, izcīnītas 7.5 atlēkušās bumbas un atdotas 2.4 rezultatīvās piespēles. Viņš vienmēr, kad varēja, palīdzēja arī Vācijas izlasei, brīžiem pats tiekot galā ar apdrošināšanas jautājumu. 2002. gada Pasaules kausā viņš izlasi aizveda līdz bronzai, bet trīs gadus vēlāk Eiropas čempionātā vācieši izcīnīja sudrabu.
Detlefu Šrempfu var saukt par citu Vācijas basketbola nozīmīgu figūru. Dzimis Leverkūzenē, tobrīd Rietumvācijā, viņš basketbola prasmes apguva Leverkūzenes ‘’Bayer’’ basketbola sistēmā, vēlāk pārceļoties uz ASV. 1985. gada NBA draftā Šrempfu ar astoto numuru pirmajā kārtā izraudzījās Dalasas ‘’Mavericks’’, bet kopumā basketbola mekā viņš spēlēja tādu komandu kā ‘’Mavericks’’, Indiānas ‘’Pacers’’, Sietlas ‘’SuperSonics’’ un Portlendas ‘’TrailBlazers’’ sastāvos. 1136 regulārās sezonas spēlēs viņš vidēji iekrāja 13.9 punktus, 6.2 atlēkušās bumbas un 3.4 rezultatīvās piespēles. Rietumvācijas sastāvā Šrempfs spēlēja 1983. un 1985. gada Eiropas čempionātos, bet kopā ar Vācijas izlasi viņš 1992. gadā piedalījās vasaras olimpiskajās spēlēs, kas tobrīd kļuva par viņa noslēdzošo turnīru šīs valsts izlasē.
Kopumā no Vācijas NBA kopš 1946./1947. gada sezonas spēlējuši aptuveni 23 spēlētāji. Šobrīd par aktīviem var saukt sešus – Maksimilianu Klēberu (Dalasas ‘’Mavericks’’), Džošua Obiesiju (Hjūstonas ‘’Rockets’’), Denisu Šrēderu (Toronto ‘’Raptors’’), Dānielu Taisu (Indiānas ‘’Pacers’’), Francu Vāgneru (Orlando ‘’Magic’’) un Moricu Vāgneru (Orlando ‘’Magic’’). Par lielāko iztrūkumu šī gada sastāvā var minēt Klēberu. Viņš tās rindās nespēlēja arī pirms gada notiekošajā Eiropas čempionātā, kurā vācieši, savu skatītāju atbalstīti, izcīnīja bronzu. Šajā vasarā viņš bija gatavs konkurēt par vietu sastāvā līdz brīdim, kad ar publisku kritiku viņa virzienā par nespēlēšanu pirms gada vērsās Deniss Šrēders. Izteikumi Klēberam nepatika un viņš atsauca savu vēlmi pārstāvēt izlasi turnīrā.
Komanda Pasaules kausā – Deniss Šrēders ar kompāniju
Rodionam Kurucam var būt kārtējais darbiņš aizsardzībā pret kādas komandas saspēles vadītāju. Ja Brazīlijas puse no komandas bija Jagu duš Santušs, tad Vācijas ļoti nozīmīga figūra ir Deniss Šrēders. 26.3 minūtēs vidēji laukumā viņš ir izlases rezultatīvākais spēlētājs ar 19.8 punktiem, bet 6.8 reizes spēlē viņš ar piespēlēm pratis izkārtot metienus komandas biedriem.
Spēlētāja raksturs gan ir ekspansīvs, kas pierādījās spēlē pret Slovēniju, kad viņš kādā no pārtraukumiem sāka konfliktēt ar komandas biedru Dānielu Taisu un galveno treneri. ‘’Basketbols ir emociju un izrāvienu spēle. Es viņu (Taisu – T.M.) pazīstu kopš 12-13 gadu vecuma. Mums tādas epizodes gadījās arī jaunībā, bet tās palīdzēja izvērtēt savu spēli,’’ pēc uzvaras pār Slovēniju teica Šrēders. Abi ar Taisu Braunšveigā kopā skolojušies groza bumbas pamatus. Un tomēr – spēlē pret Slovēniju Šrēders guva 24 punktus un atdeva desmit piespēles, statistiski pārspējot pretinieku zvaigzni Luku Dončiču, kuram 23 punkti, sešas bumbas zem groziem un sešas piespēles. Ātrs, emocionāls, ar labu metienu, prot doties caurgājienā un izkārtot metienus komandas biedriem – Latvijas aizsardzības viens no uzdevumiem būs ierobežot Šrēderu.
Abi brāļi Vāgneri ir nākamie Vācijas izlases spēlētāji, kuriem jāpievērš uzmanība. Pagaidām Francs Vāgners šajā turnīrā nospēlējis tikai vienu maču, jo iedzīvojās savainojumā. Tiekot sagaidīts, ka pret Latviju viņš varētu doties laukumā. Viņa brālis Morics līdz šim bijis otrs produktīvākais vācu basketbolists - 211 centimetru garais un 26 gadus vecais spēlētājs līdz šim vidēji guvis 13 punktus un savācis sešas atlēkušās bumbas. Pagaidām rezultatīvāko spēli viņš aizvadīja pirmo, kad Japānas grozā sameta 25 punktus. Savukārt Īzaks Bonga un Nīlss Gifejs ir vieni no izlases melnā darba darītājiem, kuri prot veikt savus pienākumus aizsardzībā. Tā, piemēram, jau minētajā mačā pret Slovēniju abiem izdevās iespēju robežās ierobežot Luku Dončiču. ''Viņi padarīja ļoti labu darbu pret Luku Dončiču, nogurdinot viņu,'' pēc spēles teica galvenais treneris Gordons Herberts.
64 gadus vecais Herberts par Vācijas izlases galveno treneri strādā kopš 2021. gada un pagaidām pušu sadarbība bijusi veiksmīga. Savas garās trenera karjeras laikā viņš strādājis ar vairākiem vācu klubiem kā ''s.Oliver'', ''Skyliners'' un Berlīnes ALBA. Tāpat viņš bijis Gruzijas izlases, Francijas ''Pau-Orthez'', Grieķijas ''Aris'' un Saratovas ''Avtodor'' speciālists, bet 2008./2009. gada sezonā Herberts strādāja par Toronto ''Raptors'' trenera asistentu. Pagaidām ar Vācijas izlasi viņam izdevies izcīnīt vienu medaļu un šobrīd tā vēl nav piedzīvojusi nevienu zaudējumu Pasaules kausā.
Trešdienas spēles likme ir augsta - uzvarētāja ne tikai iekļūs Pasaules kausa pusfinālā un cīnīsies par kārotajām medaļām, bet arī kā viena no divām labākajām Eiropas izlasēm nodrošinās vietu 2024. gada vasaras olimpisko spēļu basketbola turnīrā. Līdz šim Latvijas izlases treneru štābs paveicis atzīstamu darbu pretinieku skautošanā un spēles plāna sagatavē, ko pēc uzvaras pār Brazīliju uzsvēris Dairis Bertāns. Treneru izvirzītos uzdevumus laukumā pilda spēlētāji, kas turnīra laikā ar katru spēli ieguvuši papildus pārliecības devu. Pagaidām pret Eiropas komandām Pasaules kausā Latvija nav zaudējusi un šo sēriju ir iespējams turpināt trešdien.
Vācijas sastāvs Pasaules kausam
Pozīcija | Spēlētājs | Gads | Klubs | Augums |
---|---|---|---|---|
Saspēles vadītājs | Deniss Šrēders | 1993. | Raptors (NBA) | 188 cm |
Īzaks Bonga | 1999. | Bayern Munchen | 203 cm | |
Maodo Lo | 1992. | Alba Berlin | 192 cm | |
Justuss Hollacs | 2001. | Rio Breogan (Spānija) | 191 cm | |
Uzbrūkošais aizsargs | Andrēass Obsts | 1996. | Bayern Munchen | 191 cm |
Dāvids Krēmers | 1997. | Braunschweig | 197 cm | |
Vieglais uzbrucējs | Francs Vāgners | 2001. | Magic (NBA) | 208 cm |
Nīlss Gifajs | 1991. | Bayern Munchen | 200 cm | |
Spēka uzbrucējs | Johanness Fogtmans | 1992. | Olimpia (Itālija) | 211 cm |
Johanness Tīmans | 1994. | Alba Berlin | 205 cm | |
Centrs | Morics Vāgners | 1997. | Magic (NBA) | 211 cm |
Dāniels Taiss | 1992. | Pacers (NBA) | 204 cm |
Noderīgas saites:
PK 2023 JAUNUMI
PK 2023 KALENDĀRS UN REZULTĀTI
PK 2023 TURNĪRA TABULAS
PK 2023 PROGNOŽU SPĒLE
SKATIES SPĒLES KLĀTIENĒ “OLYBET” SPORTA BĀROS
Izmantotie resursi:
https://www.fiba.basketball/basketb...
https://www.statista.com/statistics...
https://en.wikipedia.org/wiki/Gordo...
https://thesporting.blog/blog/the-m...
https://en.wikipedia.org/wiki/Germa...
neviens cits tā nedara
Nedaudz nesaprotu salīdzināju ar Brazīliju... 90% valstu futbols ir populārākais sporta veids, ne jau viena Brazīlija tik.
Uzvarot šo spēli OS arī vēl nav garantēta...