Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:2945, Did:0, useCase: 0

Bertāna loma un NBA pārsteigums: ''Wizards'' straujais lēciens augšup

Toms Mālmeisters
Toms Mālmeisters

Bertāna loma un NBA pārsteigums: ''Wizards'' straujais lēciens augšup
Dāvis Bertāns. Foto: AP/Scanpix

2021./2022. gada Nacionālās basketbola asociācijas sezonas ievada viena no lielākajām pārsteiguma autorēm ir Dāvja Bertāna Vašingtonas ‘’Wizards’’, kas ar labāko startu pēdējo 47 gadu laikā ir viena no Austrumu konferences līderēm. Kopā ar ‘’Sportacentrs.com’’ Vašingtonas sekmīgo sezonu analizēja ‘’NBC Sports Washington’’ žurnālists Čeiss Hjūzs, akcentējot arī Dāvja Bertāna lomu šī gada modelī.

Starpsezonā Dāvja Bertāna Vašingtonas ‘’Wizards’’ piedzīvoja pārmaiņas gan treneru korpusā, gan spēlētāju sastāvā. Zaudējumi pirmssezonas pārbaudes spēlēs šķietami lika secināt, ka šai vienībai būs nepieciešams laiks, lai pierastu gan pie Vesa Anselda juniora prasībām, gan viena otra saprašanas laukumā. Tomēr komandai to izdevās paveikt ātrāk par savstarpējām un apkārtējo gaidām. Ar bilanci 11-6 ‘’Wizards’’ ir viena no Austrumu konferences līderēm, soļojot pretī vienai no labākajām regulārajām sezonām pēdējo gadu laikā. Veiksmes iemeslus, Dāvja Bertāna lomu un turpmākos izaicinājums portāls ‘’Sportacentrs.com’’ vērtēja kopā ar ‘’NBC Sports Washington’’ basketbola žurnālistu Čeisu Hjūzu.

Pārmaiņu vēji vasarā, kas nesuši augļus

Iepriekšējā sezonā Dāvja Bertāna Vašingtonas ‘’Wizards’’ ar apskaužamu finiša spurtu prata nodrošināt vietu izslēgšanas spēlēs, kurās sērijā līdz četrām uzvarām ar 1-4 jau pirmajā kārtā piekāpās Filadelfijas ‘’76ers’’. Ātri vien pēc sezonas beigām par sadarbības turpināšanu klubs nespēja atrast kopsaucēju ar līdzšinējo galveno treneri Skotu Brūksu, kas tādējādi noslēdza pieredzējušā speciālista piecu gadu ēru Vašingtonā. Vietā nāca debitants galvenā trenera krēslā – Vess Anselds juniors, kurš savu karjeru Vašingtonā sāka kā skauts, bet vēlāk kā trenera asistents turpināja tādās komandās kā Orlando ‘’Magic’’ un Goldensteitas ‘’Warriors’’.

Izmaiņas skāra arī sastāvu. Lai cik ļoti Rasels Vestbruks palīdzēja ‘’Wizards’’ iekļūt izslēgšanas spēlēs, maksimālā līguma spēlētājs aizņēma lielu daļu ‘’Wizards’’ algu budžetu, kas savā ziņā bija traucēklis konkurētspējīgas komandas izveidē. Neviena no pusēm nebija pārsteigta par veikto maiņas darījumu – Vestbruks pārcēlās uz Losandželosas ‘’Lakers’’, bet ‘’Wizards’’ pretī saņēma Kenteiviusu Koldvelu-Poupu, Kailu Kuzmu un Montrezlu Harelu. Ar ‘’sign-and-trade’’ palīdzību no Bruklinas ‘’Nets’’ uz Vašingtonu pārcēlās arī aizsargs Spensers Dinvdijs, kuram 2020./2021. gada sezona noslēdzās priekšlaicīgi gūtās ceļgala krustenisko saišu traumas dēļ. ‘’Skotam Brūksam bija jātrenē komandas, kurās kāds no spēlētājiem atradās maksimālā līguma ietvaros, aizņemot 35 % no algu budžeta. Džons Vols nemaz nespēlēja, kamēr Vestbruka gadījumā tam bija zināms domino efekts uz sastāva konkurētspēju,’’ iepriekšējo gadu tendenci ‘’Wizards’’ spēlētāju algošanā atcerējās ‘’NBC Sports Washington’’ basketbola žurnālists Čeiss Hjūzs, piebilstot, ka šajā starpsezonā izveidots sabalansēts sastāvs, kurš nepazaudē savas kvalitātes arī brīžos, kad kāds no atslēgas spēlētājiem ir traumēts. Tikai viens būtisks piemērs – iepriekšējā sezonā bez Bredlija Bīla laukumā ‘’Wizards’’ bilance bija 2-10, kamēr šosezon visās trijās spēlēs izcīnīti panākumi.

Starpsezonas papildinājumi sevi sākotnēji ir apliecinājuši – Dinvidijs vidēji gūst 15.7 punktus, savāc piecas atlēkušās bumbas un atdod 5.6 rezultatīvās piespēles. Kails Kuzma izcēlies ar 13.6 punktiem un 9.2 atlēkušajām bumbām spēlē, Montrezls Harels ar 17.1 punktu un 8.4 bumbām zem groziem, bet Kaldvels-Poups ar nedaudz vairāk kā deviņiem punktiem caurmērā spēlē. Un tomēr neviens negaidīja Vašingtonas labāko sezonas ievadu pēdējo 47 gadu laikā. Pirmajās 13 spēlēs ‘’Wizards’’ izcīnīja desmit panākumus, pēdējos mačos bilanci nedaudz pabojājot, taču tik un tā joprojām atrodoties starp Austrumu konferences līderēm. ‘’Domāju, ka tas ir pārsteigums. Lai arī fani sezonu gaidīja ar nepacietību, jo beidzot komandā vairs nebija spēlētājs ar maksimālo līgumu, neviens negaidīja, ka jau no sezonas pirmajām spēlēm viņi būs tik labi. Vairākās pirmssezonas prognozēs komandai netika atvēlēta pat vieta ‘’play-in’’,’’ sezonas pirmo nogriezni vērtē Hjūzs, atklājot, ka arī spēlētāju vidū esošais rezultāts ir zināms pārsteigums, jo tik ātra saspēlēšanās jaunajā kolektīvā nebija gaidīta.

Hjūzs vēl neizmanto tik skaļus epitetus, cik ESPN strādājošais Bobijs Markss, sociālajā tīklā ‘’Twitter’’ paziņojot, ka vasarā veiktās maiņas ieies vēsturē kā pēdējo 20 gadu vieni no labākajiem darījumiem. ‘’Pēdējo gadu laikā šī noteikti ir viena no labākajām maiņām, ko ‘’Wizards’’ veikusi. Rezultātā sastāvs kļuva dziļāks, bet algu budžets saprātīgāks. Šobrīd komandā ir krietni vairāk meistarīgu spēlētāju, līdz ar to tā var pārvarēt kritiskos brīžus kā atsevišķu līderu traumas vai kāda spēlētāja sliktāku spēli,’’ maiņu komentē Vašingtonā strādājošais žurnālists. Vašingtonas īpašnieki pratuši novērtēt ģenerālmenedžera Tomija Šeperda darbu, paaugstinot funkcionāru amatā – Šeperds kļuvis par ‘’Wizards’’ prezidentu. Lai arī tas nav bijis gaidīts solis novembra vidū, tomēr lēmums bijis pareizs, jo kopš Šeperds strādā ģenerālmenedžera amatā, komanda pratusi progresēt. ‘’Ja tas netiktu paveikts šobrīd, tad īpašniekiem par to nāktos domāt sezonas izskaņā vai starpsezonā. Izvēlētais brīdis, protams, ir interesants – klubs iesāk labāko sezonu 47 gadu laikā un Šeperdu paaugstina amatā. Viņi paveikušu lielisku darbu, un izskatās, ka izstrādātais plāns strādā. Neesmu izbrīnīts, ka par savu darbu viņi tika atalgoti,’’ situāciju ‘’Wizards’’ gaiteņos komentēja Hjūzs.

Aizsardzība, kurā...''Wizards'' beidzot spēlē

‘’Viņiem ir viena no līgas labākajām aizsardzībām spēļu galotnēs, savākto atlēkušo bumbu ziņā savā laukuma pusē, ātro uzbrukumu apstādināšanā un aizsardzībā perimetrā,’’ sezonas sākuma galveno veiksmes atslēgu min Hjūzs, piebilstot būtisku niansi – ja komanda vairs neielaiž 120 punktus, bet gan ap 100 punktiem, tad uzbrukumā vairs nav jāpaveic tik apjomīgs darbs, lai izcīnītu panākumu. Līdz šim Vašingtona vidēji spēlē ielaidusi 103.7 punktus, kas ir līgas septītā labākā aizsardzība.

Skota Brūksa vadībā ‘’Wizards’’ ar spēli aizsardzībā nevedās, pēdējās sezonās šajā elementā esot viena no līgas vājākajām komandām. Jā, uzbrukumā Vašingtona bija spēcīga, bet ar sliktu aizsardzību par lielām uzvarām cerēt nebija pamats. Šīs sezonas ievadā ar jauno galveno treneri Vesu Anseldu junioru darbība šajā svarīgajā aspektā mainījusies. Lai cik ļoti jāslavē galvenā trenera paveiktais, arī spēlētāju sastāvs ir ar lielākām kvalitātēm tieši spēlē aizsardzībā nekā tas bijis citus pēdējos gadus. ‘’Šogad ‘’Wizards’’ ir trīs aizsargi, kuri prot spēlēt aizsardzībā – Spensers Dinvidijs, Rauls Neto un Ārons Holidejs. Kaldvels-Poups prot spēlēt aizsardzībā perimetrā, ar ko bija problēmas Skota Brūksa vadībā. Jāuzteic arī Daniels Gafords, kurš mainīja darbību aizsardzībā jau pēc pievienošanās ‘’Wizards’’ iepriekšējās sezonas beigās,’’ sastāva kvalitātes akcentē Hjūzs.

Spēlētāju kvalitātes šajā elementā pratis izmantot galvenais treneris Anselds juniors, kurš aizsardzību padarījis organizētāku, pauž Hjūzs. No taktikas viedokļa attiecībā pret bijušo galveno treneri Skotu Brūksu ir divas nozīmīgas atšķirības – ‘’Wizards’’ vairs tik bieži nemainās pie blokiem, taču svarīgākā pārmaiņa ir aizsardzība perimetrā, kas bija liels klupšanas akmens Brūksa laikos. Sezonas ievadā ‘’Wizards’’ ir līgas labākā aizsardzība tieši ielaistajos tālmetienos, kas ir būtisks rādītājs, ņemot vērā, ka daļa NBA komandu spēli balsta tieši uz metieniem no distances.

Par labu Anseldam junioram nācis fakts, ka komanda varējusi vairāk kopā trenēties. Iepriekšējā sezonā treniņu darbu krietni pabojāja inficēšanās ar Covid-19 vīrusu tās ievadā, taču šogad vienība aizvadījusi pilnvērtīgu sagatavošanās ciklu, kas ļāvis jaunajam trenerim izveidot sev vēlamu struktūru, kurā spēlēt gan aizsardzībā, gan uzbrukumā. ‘’Domāju, ka komanda vēl var uzlabot savu sniegumu. Bīls vēl nav pierādījis savu potenciālu uzbrukumā, Rui Hačimura un Tomass Braients vēl nav aizvadījuši ne spēli šogad, Dāvis Bertāns izlaidis spēles traumas dēļ. Treneris izveidojis struktūru, kura ļāvusi komandai būt veiksmīgai neatkarīgi, kuri basketbolisti dodas laukumā,’’ potenciālu spēlēt vēl labāk atklāj Hjūzs, piebilstot, ka ‘’Wizards’’ izvilkusi pilno lozi Anselda juniora nozīmēšanā, jo līdz šim treneris paveicis lielisku darbu.

Dāvis Bertāns - cik svarīga ir viņa loma šīs sezonas modelī?

Pirms 2020./2021. gada sezonas Dāvis Bertāns noslēdza piecu gadu līgumu par 80 miljoniem ASV dolāru ar ‘’Wizards’’. Dažādu apsvērumu dēļ pirmā līguma sezona nebija tā spožākā, tās izskaņā latvietim iedzīvojoties savainojumā. Lai arī Bertāns vasarā atkopās, un paša vārdiem ASV ieradās labā fiziskajā formā, sezonas ievadā basketbolists guva potītes savainojumu, kad pēc mēģinājuma triekt bumbu grozā no augšas neprecīzi piezemējās.

‘’Pagājušajā sezonā Dāvi ietekmēja garais pārtraukums bez spēļu prakses. Viņš ilgi nespēlēja, un treniņnometnē ieradās sliktā fiziskā formā. Sezonas laikā viņam bija vairāki sīki savainojumi, bet nopietnāk to iedragāja izslimotais Covid-19 vīruss. Šķiet, ka viņš ar to saslima vissmagāk no visiem, tiekot ietekmētai viņa elpošanai. Covid-19 ietekmē to, cik ilgi vari skriet laukumā, taču tā ir daļa no viņa spēles – kustība bez bumbas. Ņemot vērā šos apstākļus, uzskatu, ka viņš aizvadīja solīdu sezonu. Bertāns joprojām bija NBA labākais ‘’catch&shoot’’ tālmetienu izpildītājs, taču tas vienkārši nebija tas Dāvis, kuru redzējām gadu iepriekš,’’ dažādos ne tik spožās 2020./2021. gada sezonas iemeslus skaidroja Ziemeļamerikas kolēģis.

Daudz ziņu par Bertāna potītes savainojuma nopietnību publiskajā telpā sniegtas netika. Ik pa laikam Anselds juniors medijiem atskaitījās ar atsevišķiem teikumiem, ka Bertāna atveseļošanās rit pozitīvā gultnē un drīzumā viņš atgriezīsies laukumā. Hjūzs gan akcentē – savainojums bijis samērā nopietns, par ko liecina fakts, ka bijušas nepieciešamas vairākas nedēļas, lai atveseļotos. Pie tam, kāja ilgu laiku bijusi uzpampusi, kas liedzis Bertānam kājās uzvilkt sporta apavus. Tikai iepriekšējās nedēļas sākumā Bertāns pirmo reizi redzēts metienu treniņā, bet viņa atgriešanās gaidāma šonedēļ. Naktī uz ceturtdienu ''Wizards'' paredzēta spēle pret Ņūorleānas ''Pelicans'', naktī uz sestdienu pret Oklahomsitijas ''Thunder'', bet naktī uz svētdienu pret Dalasas ''Mavericks''.

‘’Wizards’’ latvieti gaida atpakaļ ierindā, jo, neskatoties uz sastāva izmaiņām, Bertāns joprojām ir komandas labākais snaiperis, bet precizitāte no tālmetienu distances sezonas ievadā nav bijusi tā labākā. Tieši šajā aspektā nepieciešams progress un tieši Bertāns to var dot. ‘’Ja Dāvis pēc atgriešanās spēs realizēt tālmetienus ar 40% precizitāti, tad tas krietni uzlabos uzbrukuma potenciālu. Viņam gan nāksies ātri atgriezties labā fiziskajā kondīcijā un ātri iejusties ritmā, taču šobrīd Dāvim par labu nāk fakts, ka viņš komandā vislabāk prot to, ko tai visvairāk vajag.’’ Lai arī konkurence par minūtēm laukumā saasinājusies arī Dāvja pozīcijā, ar precizitāti no tālās distances latvietim nevajadzētu būt sarežģījumiem saņemt pienācīgu spēles laiku. Līdz šim Bertāns laukumā pavadījis vidēji gandrīz 17 minūtes, kurās guvis 6.1 punktu, tālmetienus izpildot ar 33.3 % precizitāti – to būs nepieciešams uzlabot pēc atgriešanās sastāvā.

Lai spēlētu vairāk, nepieciešama stabilitāte no tālmetienu līnijas, labāka spēle aizsardzībā un spēja ne tikai pēc veiksmīgas komandas biedra piespēles gūt grozus, bet situācijas izveidot arī pašam pēc bumbas saņemšanas. ‘’Iepriekšējā sezonā citas komandas mērķēja savus uzbrukumus pret Dāvi, kad viņš atradās laukumā. Šogad jau esam redzējuši uzlabojumus aizsardzībā. Tāpat jo vairāk viņš izkārtos metiena situācijas sev pats, jo labāk,’’ vietu progresam saredz Hjūzs. Savā ziņā labs piemērs ir uzvaras tālmetiens pret Indiānas ''Pacers'', kurā neliela kustība ar bumbu deva labāku metiena pozīciju un svarīgus trīs punktus komandai, kas vainagojās uzvarā.

Izslēgšanas spēļu komanda ar iespēju kļūt labākai

‘’Jā, domāju, ka ‘’Wizards’’ iekļūs izslēgšanas spēlēs,’’ ‘’NBC Sports Washington’’ žurnālists iesāk savu prognozi par to, cik tālu komanda aizspēlēsies. ‘’Domāju, ka viņi tiks līdz otrajai kārtai. Vai tālāk – ļoti atkarīgs, kas tajā nāks pretī. ‘’Wizards’’ nav tikuši tālāk par konferences pusfinālu kopš 1979. gada. Ja pretī nāks ‘’Bucks’’ vai ‘’Nets’’, tad ‘’Wizards’’ būs grūti apspēlēt šīs komandas,’’ domu pabeidz Hjūzs.

Īstermiņā komanda paveikusi visu, lai tās līderis Bredlijs Bīls paliktu Vašingtonā. Spēlētājs allaž paudis, ka ASV galvaspilsētā viņam spēlēt un dzīvot patīkot, taču no biznesa viedokļa Bīlam izdevīgāk ir gaidīt starpsezonu. ‘’Viņš vienmēr teicis, ka vēlas šeit uzvarēt un arī palikt – šajā vasarā ‘’Wizards’’ izveidojuši labus apstākļus ap viņu, lai abas puses sēstos pie sarunu galda un vienotos. Neredzu, ka tas nenotiks, ir tikai jautājums, kad tas notiks,’’ situācija ap ilggadējo komandas līderi ilustrē ASV žurnālists. No šīs sezonas viedokļa būs interesanti pavērot, vai maiņas darījumu laikā tā veiks kādas kustības. ‘’Šeperds pirms sezonas apgalvoja, ka vēlas redzēt, kā kopā spēlēs šī spēlētāju grupa. Sezonas sākums ir izdevies, un nezinu, ko komandai šobrīd ļoti vajadzētu, izņemot tālmetienu realizāciju,’’ iespējamās kustības vērtē Hjūzs, akcentējot, ka atsevišķus spēlētājus iespējams var iemainīt pret kādu zvaigzni, kur gan nepieciešams oponēt, jo ar zvaigžņu piesaisti Vašingtonai līdz šim nav veicies.

‘’Wizards’’ fani pagaidām ir nogaidoši. Viņi jau agrāk ir pieredzējuši vairākus vilšanās brīžus pēc veiksmīgiem sezonas sākumiem. Ja Vašingtona turpinās iesākto kursu, arī pilsētas fani ar lielāku joni sāks apmeklēt mājas spēles, kuru apmeklējums sezonas ievadā bijis viens no līgas zemākajiem.

  +1 [+] [-]

, 2021-11-23 19:26, pirms 2 nedēļām
Labs raksts,patika.
Diemžēl es ar bažām raugos uz Bertānu,kaut kas viņa mehānismā ir salūzis jau jādu gadu....žēl.
Gaidu lāzeru atpakaļ!

     [+] [-]

, 2021-11-24 07:11, pirms 2 nedēļām
Wizards ļoti labi klājas arī bez Rūjienas mūrnieka, un loģiski, ka tā, ja liek tikai ķieģeļus, tad viņš ir tikai racējs.

     [+] [-]

, 2021-11-24 14:09, pirms 2 nedēļām
Mixes rakstīja: Rūjienas mūrnieks
no doubt

     [+] [-]

, 2021-11-24 14:37, pirms 2 nedēļām
sportists-amatieris rakstīja: Labs raksts,patika.
Diemžēl es ar bažām raugos uz Bertānu,kaut kas viņa mehānismā ir salūzis jau jādu gadu....žēl.
Gaidu lāzeru atpakaļ!
Komandai vairāk opciju uzbrukumā, jeb vairāk tiešo metēju palicis kam sava norma jāizmet. Statistikas ekspertiem vajadzētu paskatīties cik ar Dāvi uz laukuma uzbrukumos bumba ir Dāvim rokās šogad, pērn un aizpērn.

     [+] [-]

, 2021-11-24 15:09, pirms 2 nedēļām
sportists-amatieris rakstīja: Labs raksts,patika.
Diemžēl es ar bažām raugos uz Bertānu,kaut kas viņa mehānismā ir salūzis jau jādu gadu....žēl.
Gaidu lāzeru atpakaļ!
šogad jau daudz nav spēlējis, grūti teikt, bet nu tāda 6th man sezona viņam wizards noteikti vairs nebūs. Ceru uz maiņu.