Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:132, Did:0, useCase: 3

Porziņģis un Taunss: drafta "brāļu" ceļi krustojas NBA senāko klubu duelī

Rolands Eliņš

Porziņģis un Taunss: drafta "brāļu" ceļi krustojas NBA senāko klubu duelī
Kristaps Porziņģis un Kārls Entonijs Taunss 2015. gadā, viņu pirmajā savstarpējā spēlē. Foto: Knicks.com

Kristaps Porziņģis un Kārls Entonijs Taunss - divi spilgtākie garie spēlētāji 2015. gada NBA draftā - tikuši salīdzināti un pretstatīti lielu daļu savas karjeras, un beidzot pienācis laiks, kad viņi satiksies izslēgšanas spēļu cīņās. Likteņa ironija - Taunss to darīs tās komandas sastāvā, kas savulaik draftēja Porziņģi.

"Man ļoti patīk Porziņģis," nedēļas nogalē medijiem sacīja Kārls Entonijs Taunss, gatavojoties "Knicks" sērijai pret Bostonas "Celtics". "Mēs līgā ienācām kopā. Mums jau bijušas vairākas lieliskas cīņas. Tā ir laba konkurence. Mēs ļoti cienām viens otru. Vienmēr ir lieliski, kad vari cīnīties pret vienu no labākajiem garajiem spēlētājiem līgā."

Cieņpilnus vārdus pirms sērijas pret "Knicks" netaupīja arī Porziņģis: "Taunss ir ļoti sarežģīts pretinieks - ar tādu metienu un ar tādu talantu uzbrukumā. Viņš ir sarežģīts uzdevums aizsardzībā jebkuram. Lai viņu apturētu, būs nepieciešams visas komandas darbs."

Kopš Latvijas basketbolam liktenīgā NBA drafta, kad Porziņģis un Taunss ienāca NBA, nākammēnes būs pagājuši jau desmit gadi. Toreiz drafta favorītu vidū bija pārsvarā garie spēlētāji, un beigās izrādījās, ka drafta "Top6" bija četri centra spēlētāji.

Ar trešo numuru izvēlētais Džalils Okafors sevi pieteica ļoti daudzsološi, taču teicamā debijas sezona tā arī palika labākā viņa karjerā un nu viņš jau vairākus gadus spēlē ārpus NBA (Ķīnā, Meksikā, Puertoriko, Spānijā). Ar sesto numuru izvēlētais Villijs Kolijs-Stains uz sevi liktās cerības tā arī neattaisnoja, pamazām kļūstot par otrā plāna spēlētāju (ieskaitot divas sezonas kopā ar Porziņģi Dalasā), un arī viņš tagad spēlē ārpus NBA.

Drafta otrais numurs D`Andželo Rasels savus griestus sasniedza ātri, taču pašā augstākajā līmenī tā arī neiekāpa. Viņš savā NBA karjerā vidēji mačā iemetis 17.3 punktus, kas ir vairāk nekā cienījams rādītājs, taču tāpat jāmin, ka viņš komandu mainījis jau sešas reizes un šosezon "Lakers" viņu aizmainīja uz "Nets", kur Rasels aizvadīja savas karjeras labāko sezonu 2018./19. gadā, un Rasels toreiz spēlēja nozīmīgu lomu Rodiona Kuruca lieliskajā debijas sezonā. Savukārt par 2015. gada drafta piekto numuru Mario Hezoņju var izteikties īsi - viņa NBA karjera sanāca visnotaļ viduvēja un viņš pēc dažiem gadiem atgriezās Eirolīgā.

Tagad droši var apgalvot, ka 2015. gada draftā labākais ķēriens izdevās Fīniksas "Suns", kas ar 13. numuru atrada savu simbolu un kluba visu laiku rezultatīvāko spēlētāju - saspēles vadītāju Devinu Bukeru. Viņš Fīniksā pavadījis visu savu karjeru un kļuvis par pirmā līmeņa zvaigzni, šosezon iemetot 25.6 punktus vidēji mačā. Bukers kopā ar Taunsu un Porziņģi ir trīs 2015. gada drafta dārgakmeņi, visi trīs šo desmit gadu laikā noslēguši maksimālos NBA līgumus.

Taču Bukers bija izņēmums pats par sevi, kas sevi pieteica negaidīti. Tikmēr drafta augšgalā toreiz izkristalizējās sportiska neklātienes sāncensība starp pirmo numuru Kārlu Entoniju Taunsu Minesotā un ceturto numuru Kristapu Porziņģi Ņujorkā. "Kad divi cilvēki ir vienā drafta klasē, viņiem izveidojas tāda saikne, kādas daudziem citiem cilvēkiem nav," savā debijas sezonā par sadraudzēšanos ar Porziņģi izteicās Taunss.

Sasniegumu ziņā Taunss pirmajās sezonās bija pussolīti priekšā. Dominikānas centrs tika atzīts par gada debitantu, kamēr Porziņģis balsojumā bija otrajā vietā. Viņi abi tika vienbalsīgi iekļauti gada debitantu izlasē. 2015./16.g. sezonas sākumā, kad tika izziņoti mēneša debitanta balvas ieguvēji, abi gāja roku rokā - novembrī, decembrī un janvārī Austrumos labākais debitants bija Porziņģis un Rietumos tas bija Taunss.

Abi pēc tam reizē 2018. gadā sasniedza savu pirmo Zvaigžņu spēli, tiesa, Porziņģis smaga savainojuma dēļ bija spiests to izlaist. Pēc tam Taunss vēl četras reizes tika izvēlēts Zvaigžņu spēlei, kamēr Porziņģis tajā tā arī vēl nav debitējis. Porziņģis toties ir paveicis to, kam Taunss pietuvojies tikai vienreiz - pagājušajā sezonā Porziņģis ar "Celtics" izcīnīja NBA titulu, kamēr Taunss ar Minesotu tika līdz Rietumu finālam, kurā zaudēja Dalasai.

Porziņģis pret Taunsu spēlējis 14 NBA mačos četru dažādu komandu sastāvos un 10 reizes laukumu atstājis kā uzvarētājs. Spēlēs pret Taunsu Porziņģis vidēji iemetis 20.6 punktus, kas ir nedaudz vairāk nekā viņa karjeras vidējais rādītājs (19.6 punkti). Taunss šajos mačos bijis nedaudz rezultatīvāks (23.8 punkti) un arī viņam tas ir vairāk nekā karjeras vidējais rādītājs (23.1 punkts).

Abiem jau ir pieredze, kā pret otru iemest 40 un vairāk punktus. Taunss 47 punktus iemeta 2016. gada rudenī, savācot arī 18 atlēkušās bumbas, ar ko gan tāpat bija par maz, lai "Timberwolves" toreiz pieveiktu "Knicks". Savukārt Porziņģis 41 punktu iemeta 2022. gada novembrī, palīdzot "Wizards" apspēlēt Minesotu. Skatoties jau daudz nesenākā vēsturē, viņiem ir neizšķirts - pirms mēneša, kad "Celtics" uzvarēja Ņujorku pagarinājumā, abi šajā spēlē iemeta tieši pa 34 punktiem.

Kristaps Porziņģis un Kārls Entonijs Taunss - 14 savstarpējas spēles NBA

SpēlētājsBilancePunktiAtl.b.Rez.p.
Kristaps Porziņģis10-420.65.82.0
Kārls Entonijs Taunss4-1023.810.33.8

Porziņģis savā NBA karjerā komandas mainījis trīs reizes, trīsreiz tiekot aizmainīts. Pirmās divas maiņas bija sensācijas cienīgi notikumi, it īpaši jau "Knicks" darījums ar Dalasu. Toreiz gan Porziņģis pats bija iniciators aizmainīšanai, jo nebija apmierināts ar kluba uzņemto virzienu. Arī Taunss bija iesaistīts negaidītā liela mēroga darījumā ar "Knicks", kad tieši pirms sezonas sākuma Minesota viņu aizmainīja uz Ņujorku, tiesa, šeit pilnīgi cita situācija - Taunss pats esot bijis šokēts par šo pavērsienu un uzzinājis par to tikai tad, kad komandu bosi jau bija paspieduši rokas.

Par Porziņģa aizmainīšanu "Knicks" 2019. gadā tika pamatīgi kritizēta. Toreiz gan "Knicks" darbojās tādā haosā, ka kritiku saņēma gandrīz par visu, ko vien darīja. No Porziņģa darījumā iegūtajiem spēlētājiem Ņujorkā nav palicis neviens, un neviens no viņiem (Metjūzs, Džordans, Smits) nepacēlās nākamajā līmenī, lai varētu attaisnot darījuma veikšanu. Porziņģa maiņa gan nav vērtējama tikai saņemto spēlētāju kvalitātēs - tā reizē deva "Knicks" daudz vietas algu sarakstos (kas 2019. gada vasarā gan tāpat netika izmantota, palaižot garām karstākos brīvos aģentus) un nostrādāja kā "Reset" poga komandai, kas acīmredzami slīdēja uz leju. Tagad "Knicks" ir komanda, kas galvenā trenera Toma Tibodo vadībā "play-off" spēlējusi četras reizes piecos gados, tagad trešo reizi tiekot otrajā kārtā.

Porziņģa maiņai bija arī viens Ņujorkai izcils "blakusefekts" - kad Dalasa aizmainīja Denisu Smitu, kurš Lukas Dončiča dēļ vairs nebija galvenais saspēles vadītājs komandā, "Mavericks" sāka pamatsastāvā izmēģināt debitantu Džeilenu Bransonu. Bransons Dalasā pamazām izauga par ļoti laba līmeņa spēlētāju... un tad viņš 2022. gadā kā brīvais aģents gluži vienkārši pārgāja uz Ņujorku, kur spēlēja jau kā NBA superzvaigzne, sakrājot trīs sezonas pēc kārtas ar izcilu rezultativitāti (24.0, 28.7 un 26.0 punkti vidēji spēlē).

Bransons pirms sērijas pret "Knicks" atminējās spēles kopā ar Porziņģi Dalasas rindās: "Galvenā lieta, ko es viņā saskatīju, bija nesavtība. Viņš ir tik ļoti nesavtīgs, viņš ienāk komandā, kurā jau ir tik daudz lielisku spēlētāju, un paveic daudz vairāk nekā vienkārši iekļaujas sastāvā. Viņš sniedz savu artavu komandas kultūrā. Viņš paplašina komandas iespējas gan uzbrukumā, gan aizsardzībā, viņš bloķē metienus un dara ļoti daudz komandas labā. Taču veids, kā viņš nokļuva Bostonā un šķietami perfekti uzreiz iekļāvās komandās, man bija īpašs skats. Esmu priecīgs par viņa panākumiem, priecīgs, ka bija iespēja būt vienā komanda ar viņu. Ar viņu noteikti ir jārēķinās, un mums būs jābūt tam gataviem."

"Knicks" šobrīd ir pavisam cita komanda nekā tad, kad aizmainīja Porziņģi. Ko nu par to, "Knicks" šobrīd ir pavisam cita komanda nekā 2022. gadā, kad ieradās Bransons. Pašreizējā "Knicks" sākumsastāvā Bransons ir ar ilgāko pieredzi Ņujorkā - Džošs Hārts tika iemainīts 2022./23.g. sezonas laikā, Oudžejs Anunobi tika iemainīts pagājušajā sezonā, kamēr Taunss un Mikals Bridžess pievienojās starpsezonā.

"Knicks" šosezon guva 51 uzvaru un ieņēma trešo vietu Austrumu konferencē, tieši aiz Bostonas. Starpība starp abām komandām gan bija liela - desmit uzvaru tiesa. Turklāt "Knicks" bilancē nolasāms viens ļoti zīmīgs fakts, proti, šosezon tā vēl ne reizi nav pieveikusi kādu no līgas "Top3" komandām. Šosezon mačos pret Bostonu, Klīvlendu un "Thunder" Ņujorka bija spiesta samierināties ar bilanci 0-10.

Taunss savā pirmajā sezonā Ņujorkā spēlēja iespaidīgi, vidēji mačā iemetot 24.4 punktus, savācot 12.8 atlēkušās bumbas un veicot 3.1 rezultatīvu piespēli. Viņam arī otrs karjeras augstākais tālmetienu procents, trāpot 42% trejaču (nedaudz pārspējot Porziņģa karjeras rekordu 41.2%, kas arī uzstādīts šosezon).

Tālmetieni solās būt svarīgs stāsts arī šajā sērijā. Četrās regulārās sezonas spēlēs Bostona iemeta par 39 (!) tālmetieniem vairāk nekā Ņujorka, proti, vidēji katrā mačā par desmit vairāk. Tas loģiski noveda pie četrām Bostonas uzvarām un teicamas uzbrukuma efektivitātes, vidēji 100 uzbrukumos iemetot 130.2 punktus. "Knicks" būtībā ir uz aizsardzību tendēta komanda (Tibodo vadībā citādi nemaz nevar būt), un spēles pret Bostonu bija liels izņēmums uz pārējās sezonas fona.

Interesanti arī atzīmēt, ka šī būs jau 17. reize NBA izslēgšanas spēlēs, kad "Celtics" un "Knicks" aizvada savstarpēju sēriju. NBA vēsturē biežāks "play-off" duelis bijis tikai "Celtics"-"Sixers". Bostonas un Ņujorkas sāncensība gadu gaitā ierakstīta NBA vēsturē, galu galā, tās ir divas no tikai trim komandām, kas NBA spēlē jau kopš līgas pirmsākumiem (trešā ir "Warriors", kas līdz 1962. gadam bāzējās Filadelfijā). Šis būs abu komandu pirmais duelis kopš 2013. gada, kad Ņujorka pirmajā kārtā uzvarēja 4-2, Karmelo Entonijam aizvedot "Knicks" līdz pirmajai uzvarētajai "play-off" sērijai 14 gadu laikā. Tagad Bostonas un Ņujorkas NBA klubu sāncensības vēsturē savu lappusi gatavojas ierakstīt Porziņģis un Taunss, kuru NBA ceļi sākās reizē un ar dažādiem līkumiem reizē arī nonākuši līdz šim brīdim.

Izmantotie resursi:
The official site of the NBA for the latest NBA...
ESPN - Serving Sports Fans. Anytime. Anywhere.
https://www.postingandtoasting.com/...
https://www.newsday.com/sports/bask...

     [+] [-]

, 09:59, pirms 3 stundām
Atzīstams, slavējams raksts ar dažām drukas kļūdām no autotulkotāja...

     [+] [-]

, 11:59, pirms stundas
Labs raksts, paldies