Porziņģis un Laksa atzīti par Latvijas gada labākajiem basketbolistiem
Latvijas Basketbola savienība (LBS) piektdien, 28. novembrī, apbalvoja 2024. un 2025. gada sezonas izcilniekus, piešķirot tradicionālās Gada balvas basketbolā 14 nominācijās. Trijās no tām – gada spēlētājs, gada spēlētāja un gada treneris – uzvarētājus noteica, summējot rezultātus četros balsojumos (līdzjutēji, mediju pārstāvji, LBS Treneru komisija un LBS valde). Citās nominācijās izšķirošs bija LBS komisiju un valdes viedoklis.
Gada spēlētājs – Kristaps Porziņģis
Bez pārsteigumiem – visās balsotāju kategorijās liels pārsvars bija valstsvienības rezultatīvākajam spēlētājam Eiropas meistarsacīkšu finālturnīrā, vienīgajam Latvijas pārstāvim NBA, Kristapam Porziņģim. Viņš apsteidza citus nominētos – vienu no valstsvienības līderiem EuroBasket2025 Rihardu Lomažu, trešās vietas ieguvēju Adrijas līgā Dāvi Bertānu, Eirolīgas ceturtdaļfinālistu Rolandu Šmitu, kā arī Eirolīgas un Turcijas čempionu Artūru Žagaru,
Porziņģis par Latvijas Gada basketbolistu atzīts ceturto reizi (iepriekš 2016., 2017. un 2024. gadā).
Gada spēlētāja – Kitija Laksa
Arī bez pārsteigumiem, arī ļoti pārliecinoši. Kitijas tituliem – Itālijas čempione un kausa ieguvēja – talkā gāja debija WNBA un kopā ar komandu tikšana līdz pat finālsērijai. Nominentu piecniekā bija iekļautas arī Baltijas un Lietuvas vicečempione Kate Vilka, Ungārijas vicečempione un kausa ieguvēja Aleksa Gulbe, Turcijas čempionāta bronzas ieguvēja Anete Šteinberga un Polijas čempionāta bronzas īpašniece Digna Strautmane.
Kitija Laksa Latvijas basketbola Gada balvu ieguva ceturto reizi pēc kārtas un piekto reizi karjerā (iepriekš arī 2018. gadā).
Gada treneris (Oļģerta Altberga balva) – Jānis Gailītis
Labs gads daudziem Latvijas speciālistiem, tomēr bez ļoti spilgtas, iepriekš neiekarotas virsotnes. Vērā ņemamu atbalsta daļu saņēma daudzi – gan Luka Banki (valstsvienības sezonas bilance 7-3), gan Raimonds Feldmanis (3×3 basketbola izlasei 2. vieta Eiropas čempionātā), gan trīs titulu ieguvējs Mārtiņš Gulbis, gan Vācijas kausu ieguvušie Jānis Gailītis un Matīss Rožlapa, gan Eiropas jaunatnes čempionātos ar savām izlasēm labus rezultātus sasniegušie Ilze Ose-Hlebovicka, Valdis Razumovskis un Ainars Zvirzgdiņš. Tomēr visās balsotāju kategorijās visaugstāk pirmo reizi tika novērtēta Jāņa Gailīša profesionālās karjeras attīstība.
Gada 3×3 basketbolists – Nauris Miezis
Joprojām neaizstājams Latvijas izlases līderis, Eiropas čempionāta Zvaigžņu izlases dalībnieks.
Gada 3×3 basketboliste – Ketija Vihmane
2025. gadā Latvijas sieviešu izlase pirmo reizi uzvarēja divos Pasaules sērijas posmos. Komandas sastāvs mainījās, Ketija bija neaizvietojama, sezonas beigās sasniedzot personisko un Latvijas rekordu – 22. vietu FIBA pasaules 3×3 basketbolistu rangu tabulā.
Gada jaunatnes treneris – Ilze Ose-Hlebovicka
Latvijas jaunatnes basketbola izlašu veiksmīgajā vasarā pretendentu netrūka (skat. nominētos balvai Gada treneris). Līdzvērtīgā konkurencē fotofinišā uzvara Ilzei Osei-Hlebovickai, kuras trenētā U16 meiteņu izlase ieguva ceļazīmi uz Pasaules kausa izcīņu.
Gada cerība – Raina Tomašicka
LBS Treneru un Jaunatnes komisijām bija no kā izvēlēties – 2025. gadā Eiropas jaunatnes čempionātu All Stars piecniekos iekļauti Sindija Sondore, Raina Tomašicka un Valdis Valters, turnīru statistikas līderos bija Evelīna Otto, Anna Liepiņa un Iļja Kurucs, savukārt Rolands Šulcs tika atzīts par visa turnīra vērtīgāko spēlētāju.
Lēmēju vairākums nosvērās par labu Tomašickai, kuras gūtie 39 punkti Eiropas U20 čempionāta izslēgšanas turnīra spēlē ar Francijas izlasi palīdzēja komandai izcīnīt ļoti svarīgu uzvaru, turklāt ir jauns Latvijas basketbolistu rezultativitātes rekords FIBA sieviešu komandu čempionātos.
Gada tiesnesis – Gatis Saliņš
Jau ceturtā sezona FIBA tiesnešu elites pašā spicē: aizvadītajā sezonā strādājis Čempionu līgas bronzas finālā un Eiropas meistarsacīkšu ceturtdaļfinālā.
Gada menedžeris – Maruta Eglīte
FIBA EuroBasket2025 pasākuma menedžere lieliski koordinēja lielas komandas darbu, rīkojot Latvijas sporta vēsturē lielākās starptautiskās basketbola sacensības. Protot atrast risinājumus vissarežģītākajās situācijās, tikt galā ar izaicinājumiem, problēmām un pat nelielām krīzēm.
Gada seniore – Iveta Zēberga
Latvijas komanda “Baroneses” pagājušajā vasarā uzvarēja Pasaules maksibasketbola čempionātā grupā 60+. Leģendārā trenera Andra Purkalna audzēkne Iveta Zēberga šajā panākumā savu ieguldījumu deva gan ar aukstasinīgiem un precīziem tālmetieniem, gan enerģisku cīņu aizsardzībā, gan perfektu komandas loģistikas organizēšanu un konstruktīvu komunicēšanu ar Starptautisko maksibasketbola federāciju. Protams, atbilstoši profesijai, arī ārstes zināšanām un pieredzi.
Gada ratiņbasketbolists – Kārlis Gabranovs
ilggadējais Latvijas ratiņbasketbola izlases līderis 2025. gadā savus komandas biedrus neklātienē apsteidza, izcīnot Francijas čempiona titulu.
Gada piemērs – Valters Kristbergs
Latvijas spožākās zvaigznes, prominentākos trenerus un enerģiskākos rīkotājus zina daudzi, bet basketbola norises ikdienā nebūtu iespējamas bez simtiem un pat tūkstošiem entuziastu, kuri neskaita sporta zālē pavadītās stundas un ceļā uz spēlēm nobrauktos kilometrus.
Valters Kristbergs no darba spēļu sekretariātā izaudzis līdz laukuma tiesnesim. Vienlīdz atsaucīgs norīkojumiem tiesāt gan prestižas Latvijas kausa izcīņas spēles Rīgā, gan Reģionālās līgas spēles Alūksnē, Nīcā vai Locikos, ikdienā apvienojot tiesāšanu ar nu jau četru bērnu audzināšanu un atbildīgu darbu Latvijas televīzijā.
Gada iniciatīva – Einārs Tukišs
Aizvadītajā sezonā ievadīts process, kas ražu, paredzams, dos daudzu gadu garumā. Eināra vadībā izveidotas astoņas jauno tiesnešu skolas, aptverot visus Latvijas reģionus. Izstrādāta unikāla apmācības programma. Iesaistīti apmēram 500 jaunie interesenti, starp kuriem noteikti ir nākamie Latvijas līgu, kā arī starptautisko turnīru tiesneši.
Gada ieguldījums: Sandis Miltovičs
Iedvesmojošai balsij un spējai nu jau daudzu gadu garumā mobilizēt “Sestā spēlētāja” potenciālu Latvijas valstsvienības atbalstam aizvadītajā sezonā pievienojās lielais projekts – EuroBasket2025 līdzjutēju zonas izveidošana un pārraudzīšana.
Gada ieguldījums: Dzintars Dreibergs
Basketbols Latvijā nevar sūdzēties par publicitātes trūkumu. Tomēr īpaši vērtīgi ir brīži un gadījumi, kad mums talkā ar savu jaudu un auditoriju nāk citu jomu lielmeistari, palīdzot paplašināt basketbola izplatības robežas. Kad vēlreiz un vēlreiz saprotam – basketbols latviešiem ir kas vairāk par vienkāršu spēli.
Spēlfilmā “Tīklā. TTT leģendas dzimšana” aizraujoši izstāstīts senais basketbola stāsts, uzrunājot dažādas paaudzes un iedvesmojot jaunos basketbolistus. Rūpīgi izpētīta tēma, tiekot līdz precizitātei detaļās un jauniem atklājumiem. Leģenda iedzīvināta reālos tēlos un precīzi iezīmēts laikmeta kontekstu