Oskars Hlebovickis: "Visa mana dzīve pagājusi lidmašīnās"
"Treneri mūs dzenā – esam ielikuši ļoti labu bāzi. Ejam peldēt, izmantojam aukstās vannas, baseinu. Auksts ūdens palīdz muskuļiem ātrāk atjaunoties," Oskars Hlebovickis uzskata, ka komanda ir fiziski gatava Eiropas U18 basketbola čempionātam, kas 28. jūlijā sāksies Liepājā un Ventspilī.
Uzbrucējs pārstāv basketbola dinastiju. Oskara mamma Ilze Latvijas sieviešu valstsvienības sastāvā sasniedza Eiropas čempionāta pusfinālu un palīdzēja komandai tikt uz Olimpisko kvalifikācijas turnīru Madridē. Pēc spēlētājas karjeras beigām kopā ar Ingu Geistardi-Zaporožecu izveidoja Jauno Sieviešu basketbola līgu.
Tētis Mihals profesionāli spēlēja vairāk nekā 20 gadus – kļuva par Latvijas čempionu un FIBA Eiropas kausa ieguvēju BK “Barons” sastāvā (2008), Kipras čempionu (2006, 2007), Polijas kausa ieguvēju (2000) un Kipras Superkausa ieguvēju (2005, 2006). Aizvadījis 14 spēles Polijas valstsvienībā.
Tava ģimene dzīvo basketbolā. Vecāki spēlējuši profesionāli, startējuši spēcīgās līgās un komandās. Bumba tika ielikta Tavās rokās?
(Smaida) Domāju, viss notika pašsaprotami. Nekas uzspiests netika. Dzīvoju basketbola vidē, redzēju visu notiekošo. Mana līdzdalība bija automātiska. Basketbolu spēlēju ar lielu prieku.
Tu redzēji priecīgos un ne tik priecīgos brīžus. Vai saskāries ar situāciju, ka, piemēram, tētis negribēja runāt pēc zaudētas spēles?
Dažreiz redzēju vecāku dusmas, taču viņi centās tās atstāt basketbola laukumā un mājās nenesa. Izrunājām dažādas situācijas.
Kādi ir vērtīgākie padomi, kurus esi saņēmis no vecākiem, tai skaitā par dzīvi ārpus laukuma?
Padomi nāk nepārtraukti, vairumā un daudzumā. Esmu kā sūklis – cenšos paņemt maksimumu. Vecāki ir pieredzējuši basketbolisti. Es viņiem uzticos!
Vecāki daudz spēlējuši dažādās valstīs. Vai bijis tā, ka ilgu laiku esat projām viens no otra?
Visa mana dzīve pagājusi lidmašīnās. Nepārtraukti mainīgos apstākļos. Esmu dzīvojis gan ar mammu, gan tēti, dažādās valstīs. Manuprāt, esmu pabijis visur.
Kad mamma spēlēja Itālijā, piedalījos pārbraucienos gan ar lidmašīnu, gan autobusu. Pavadīju daudz laika ar komandu – bija ļoti interesanti. Esmu redzējis gan sieviešu, gan vīriešu basketbola virtuvi.
Foršākā vieta?
Kad biju mazāks, man ļoti patika Kipras sala. Tētis tur spēlēja, vienu gadu arī mamma. Ļoti labi pavadīju laiku ārpus laukuma – saule, silts, dzīve kā kūrortā. Māja tuvu Vidusjūrai. Braukt sauļoties un peldēties varēja jebkurā brīdī.
Tevi laida vienu pašu?
Toreiz biju pārāk mazs, visur gāju ar vecākiem.
Mamma ir saspēles vadītāja. Kā ir sadzīvē – kas vairāk dod piespēles?
Vecāki ģimenē apvieno abas divas pozīcijas – centru un saspēles vadītāju (smaida). Vislabāk laukumu kā saspēles vadītāja pārredz mamma. Viņa vairāk visu kontrolē.
Un pats esi pa vidu!
Trešā pozīcija – uzbrucējs. Sanāk miksiņš.
Vai esat spēlējuši vienā komandā?
Vienā komandā nav sanācis, bet viens pret otru esam spēlējuši. Mīnusus. Esmu vinnējis, taču jācīnās līdz šim brīdim.
Vai esi pārņēmis no vecākiem kādus spēles knifus?
To nevar stāstīt (smejas), taču esmu uzņēmis vajadzīgo informāciju. Daži knifi ir.
Sapratu, ka vairākiem U18 izlases puišiem labi veicas pludmales volejbolā. Oskars Hlebovickis varēja kļūt par volejbolistu?
Man patīk jebkurš sporta veids, tai skaitā futbols un pludmales volejbols. Domāju, ka basketbola bumbu rokās paņēmu salīdzinoši vēlu. Oficiāli trenēties sāku pirmajā klasē, bet padriblēties un pabumboties ar vecākiem izdevās jau pirms tam.
Kad atnāca apjauta un pārgāji nopietnākā līmenī?
Tas notika brīdī, kad apmetāmies uz dzīvi Ogrē un sāku trenēties pie Pētera Ozoliņa. Tajā brīdī sākās nopietnāki treniņi.
Tavs pirmais treneris bija Aigars Brigmanis.
“Rīdzenē” trenējos no pirmās līdz, manuprāt, ceturtajai klasei. Aigars Brigmanis ir pieredzējis treneris. Vēlāk ar mani visvairāk strādāja Pēteris Ozoliņš un Raimonds Feldmanis.
Padalījās ar NBA iegūto arsenālu?
Protams. Raimonds Feldmanis Ņūorleānā un Lasvegasā strādāja kopā ar augstākā līmeņa speciālistiem. Viņš aug un mēs augam – ideāla pieredze.
Tev ir tuvas vecās basketbola skolas – “old school” – leģendas.
“Old school” man šķiet fiziskāks basketbols. Citādāks. Favorītu lokā ir Maģiskais Džonsons – gara auguma saspēles vadītājs, kurš pārredz visu laukumu. Var izdarīt jebko. No garajiem – Karls Melouns. Var atdod piespēli, nospēlēt ar muguru un priekšu pret grozu.
Par Maģisko saka, ka viņš piedalījās 1979. gada NCAA finālā, kas izraisīja basketbola popularitātes pieaugumu. Esi redzējis spēles arī no tā laika?
Viss redzētais nāk no NBA. Par veco laiku NCAA nav priekšstata, taču tas varētu būt diezgan skatāms basketbols.
Mācies Rīgas 49. vidusskolā. Esi izdomājis, kur turpināt?
Domu pietiek, lēmums vēl priekšā. Pagaidām domāju tikai par nākamo sezonu un skolas beigšanu. Man patīk Rīgas 49. vidusskola – pieejama basketbola zāle, atsaucīgi skolotāji un treneri. Tā ir basketbola tradīcijām bagāta skola, kurā mācījušies daudzi labi spēlētāji.
Vai jaunāko brāli aicini līdzi sporta gaitās?
Brālis “pavilcies līdzi” gan man, gan vecākiem. Lieku uz viņu lielas cerības (smaida).
Mežaparka zālē treniņos iet karsti?
Ļoti. Treneri mūs dzenā – esam ielikuši ļoti labu fizisko bāzi. Ejam peldēt, treneris Ēriks (Visockis) atjaunošanās procesā izmanto aukstās vannas, baseinus. Auksts ūdens palīdz muskuļiem ātrāk atjaunoties. Dienas režīms – pusotru stundu basketbols un atsevišķi fiziskie treniņi.
Viens no taviem talantiem ir ēst gatavošana. Ko pagatavotu komandai pēc uzvaras?
Visu, ko viņi vēlētos. Gatavs pieņemt jebkuru izaicinājumu. Varētu sākt ar spageti – garšo pasta.
Ko teiktu komandas biedriem pirms čempionāta?
Vēlu cīņas sparu – gatavoties čempionātam, pacīnīties par Eiropas medaļām un tikt uz Pasaules čempionātu.
Aigars Brigmanis, Oskara pirmais treneris
“Oskars pirmajā klasē atnāca maziņš un garām kājām – varēja redzēt, ka viņš izstiepsies. Puika bija kārtīgs. Laukumā atgādināja tēvu – viņam ir Mišas augums un rakstura īpašības. Spēlē mierīgu un pragmatisku basketbolu.
Gribēju viņam uzticēt līdera lomu. Gāja pagrūti, labāk veicās palīga lomā. Oskars “Rīdzenē” ilgi nepalika – kad ģimene uzcēla māju Ogrē, viņš pārgāja uz sev tuvāko sporta skolu. Vēlu viņam iegūt mātes sportisko nekaunību un cīņassparu.”
Pēteris Ozoliņš, Oskara treneris Ogrē
“Oskars ir sportisks bērns. Mamma – profesionāla spēlētāja. Tētis – profesionāls spēlētājs. Manā skatījumā, viņa ceļš bija noteikts. Vecāku gēni lēnām nāk ārā. Latvijā nav daudz sportistu, kuriem gan māte, gan tēvs būtu spēlējuši profesionālā līmenī.
Ja Oskars turpinās spēlēt par trešo numuru – kā tas notiek Latvijas U18 izlasē – viņš var izveidot karjeru Eiropā. Oskara stiprā puse ir uzņēmība un vēlme uzvarēt. Viņš grib vinnēt! Cilvēkam var būt augums, garas rokas, taču var nebūt sportiskā rakstura. Oskaram tāds ir.”
Latvijas U18 izlase Ventspilī
Latvijas U18 izlasei visas spēles Ventspils Olimpiskajā centrā sāksies plkst. 18:30 – sestdien, 28. jūlijā, ar Horvātiju; svētdien, 29. jūlijā, ar Grieķiju; otrdien, 31. jūlijā, ar Itāliju un astotdaļfinālā, trešdien, 1. augustā, ar B grupas komandu (Francija, Krievija, Turcija, Vācija).
Liepājas Olimpiskajā centrā (adrese: Brīvības iela 39) notiks C grupas (Spānija, Ukraina, Somija, Bosnija) un D grupas (Lietuva, Lielbritānija, Melnkalne, Serbija) spēles, kā arī četri astotdaļfināli.
Īpašais piedāvājums "Seko Latvijas U18 izlasei"
Skatītājiem ir iespēja apmeklēt visas Latvijas spēles, Basket.lv un Bezrindas.lv izvēloties piedāvājumu “Seko Latvijas U18 izlasei”. Piedāvājuma cena – 15 eiro (+0,60 eiro komisija) par septiņām spēlēm. Pirmās četras spēles notiks 28., 29., 31. jūlijā, kā arī 1. augustā plkst. 18:30 Ventspils Olimpiskajā centrā, savukārt 3.-5. augustā Latvija spēlēs galvaspilsētā – “Arēnā Rīga” vai “Elektrum” Olimpiskajā centrā.
Par U18 čempionātu
Latvija trešo reizi rīko Eiropas U18 čempionātu basketbolā vīriešiem – tas ir prestižākais jaunatnes turnīrs. Sacensībās piedalās 2000. gadā dzimuši un jaunāki spēlētāji. Latvija 2007. un 2010. gadā izcīnīja bronzas medaļu, bet 2013. gadā Liepājā un Rīgā tika līdz ceturtajai vietai.
Eiropas U18 čempionāts tiek līdzfinansēts no valsts līdzekļiem. Turnīru atbalsta Liepājas, Ventspils un Rīgas pašvaldības. Visas spēles tiks pārraidītas FIBA kanālā YouTube. Latvijas spēles, kā arī pusfinālu un finālu translēs LTV7.
KALENDĀRS (Ventspils; Liepāja)
Sestdiena, 28. jūlijs
14:00 Turcija – Vācija; Lielbritānija – Melnkalne
16:15 Grieķija – Itālija; Lietuva – Serbija
18:30 Horvātija – Latvija; Spānija – Bosnija
20:45 Krievija – Francija; Ukraina – Somija
Svētdiena, 29. jūlijs
14:00 Itālija – Horvātija; Serbija – Lielbritānija
16:15 Francija – Turcija; Melnkalne – Lietuva
18:30 Latvija – Grieķija; Bosnija – Ukraina
20:45 Vācija – Krievija; Somija – Spānija
Otrdiena, 31. jūlijs
14:00 Horvātija – Grieķija; Melnkalne – Serbija
16:15 Turcija – Krievija; Somija – Bosnija
18:30 Itālija – Latvija; Lietuva – Lielbritānija
20:45 Francija – Vācija; Spānija – Ukraina
Seko Eiropas U18 čempionātam: #FIBAU18Europe #TrīsZvaigznes
[+] [-]
[+] [-]
Labais, lai tev viss izdodas!