Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:136, Did:0, useCase: 3

Gunta Baško-Melnbārde: "Turēt rokās Eiropas kausu ir fantastiski!"

Māris Noviks
Māris Noviks @MarisNoviks

Gunta Baško-Melnbārde: "Turēt rokās Eiropas kausu ir fantastiski!"
FIBA EuroCup Women 2012 uzvarētāja Gunta Baško-Melnbārde
Foto: Andrejs Prohorovs

"Šogad komanda tika būvēta tā, lai varētu cīnīties par augstām vietām gan Krievijas čempionātā, gan Eiropas kausā. Tas ir izdevies!" dienu pēc FIBA Eiropas kausa izcīnīšanas Kurskas sieviešu basketbola kluba "Dynamo" universālā uzbrucēja Gunta Baško-Melnbārde pauda gandarījumu par komandas paveikto darbu.

Kurskas vārds pasaules ziņu telpā izskan reti. Otrajā Pasaules karā pilsētas apkārtnē notika vēsturē lielākā tanku kauja, taču citādi Kurska nav īpaši atpazīstama. Marta beigās par pilsētu skaļāk runāt lika Kurskas “Dynamo” basketbolistes, izcīnot kluba vēsturē pirmo titulu un tiesības 2013. gada sezonā spēlēt FIBA Eirolīgā.

Eiropas kausā “Dynamo” uzvarēja 13 no 14 spēlēm, vienīgo zaudējumu piedzīvojot pirmajā finālspēlē pret turku klubu “Kayseri Kaskispor”. Mājās komanda atspēlēja četrpadsmit punktu deficītu, savā laukumā sasniedza perfektu bilanci 7-0 un nopelnīja galveno balvu. Gunta Baško-Melnbārde Polijas čempiones titulam Kurskā pievienoja Eiropas kausa uzvarētājas titulu.

Kā izdevās atspēlēties pēc Turcijā piedzīvotā zaudējuma?
Manuprāt, Turcijā nospēlējām slikti. Visiem galvas bija lejā, taču sapratām, ka mājās pret mums grūti spēlēt ir jebkuram pretiniekam. Zinājām, ka otro reizi tās pašas kļūdas nepieļausim. Zinājām, kas jādara, lai nospēlētu labāk. Treneris teica, ka jācīnās un viss būs kārtībā. Tā arī notika.

Finālā pretinieces noskrējām. “Kayseri” spēlētājas nebija gatavas tik ātrai spēlei. Ļoti labi nospēlējām aizsardzībā, pareizi kustējāmies un izpildījām komandas sadarbības. Tieši no aizsardzības guvām daudzus punktus. Pārtvērām un izcīnījām bumbas, aizskrējām ātrajos uzbrukumos. Liela spēle bija Mišelai Snovai un Aušrai Bimbaitei, turklāt realizējām savus metienus.

Vietējā prese rakstīja, ka puse līdzjutēju palikuši ārpusē.
Zāle ir maza, vairāk par 1100 cilvēkiem sanākt nevar. Sporta nama vadība pirms finālspēles bija lielā stresā, zinot, ka tik liels sporta notikums agrāk ēkā nav noticis. Pirms spēles pie zāles ieejas novietoja lielu ekrānu, lai sanākušie līdzjutēji mūs varētu atbalstīt arī ārpusē. Brīžos, kad zālē bija klusums, labi varēja dzirdēt troksni ārā, tātad cilvēku sanāca daudz. Pēc spēles viņi turpināja gaidīt, lai apsveiktu spēlētājas ar uzvaru. Arī pati saņēmu lielu atbalstu. Jutu, ka cilvēki pārdzīvoja.

Panākumu jau nosvinējāt?
Plašāku svinību nebija. Pēc spēles iedzērām šampanieti. Klubs iedeva brīvdienas, daudzas meitenes aizbrauca mājās. Klubā ir trīs Krievijas izlases kandidātes, taču domāju, ka viņas nebrauca uz valstsvienības treniņnometni. Jācer, ka pārsteigumi vēl būs.

Žēl, ka Eiropas kausā nedod medaļas. Turēt rokās Eiropas kausu ir fantastiski, taču gribējās arī kādu mazu piemiņu sev. Varbūt klubs izdomās izgatavot piemiņas balvas. Piemēram, kad Salamanka izcīnīja otro vietu Eirolīgā, komanda saņēma kausu un klubs katrai spēlētājai uzdāvināja tā kopiju.

Medaļu nebija, toties izmantoji iespēju paskriet ar kausu.
Kausu neviens nost neņēma. Nodomāju, vienreiz mūžā pastaigāšu ar Eiropas kausu. Skrēju apkārt zālei un priecājos no sirds.

Divas dienas pirms fināla Mišelai Snovai bija dzimšanas diena. Atzīmējāt?
Meitenes pēc treniņa atnesa kūkas un konfektes. Nedaudz pasēdējām. Mišela uzreiz pēc fināliem aizbrauca kārtot darīšanas un vienojāmies, ka svinēsim pēc fināliem.

Petrakova, Džonsone, Snova. Visas spēlējušas NCAA. Tas palīdzēja labāk saprasties?
Visām pamatsastāva spēlētājām ir pieredze, spēlējot dažādos klubos. Aušra Bimbaite un Natālija Vodopjanova spēlējušas Lietuvas un Krievijas izlasēs. Man ir labs kontakts ar visām spēlētājām. Salamankā spēlēju kopā ar Mišelu Snovu. Kurskā abas bijām priecīgas, vienai otru ieraugot. Visas meitenes izvēlētas labas, pelnījušas būt šajā komandā. Pieredze dod pienesumu, taču vēl vairāk mūs vienoja koncentrēšanās darbam.

Eiropas kauss klubam bija sezonas galvenais turnīrs?
Kad atbraucu, dzirdēju, ka kluba mērķis ir uzvarēt Eiropas kausā. Finālspēli apmeklēja vietējie bosi. Kurskas apgabala gubernators apsolīja, ka klubs varēs spēlēt jaunajā zālē. Savādāk nevar, jo vecā zāle neatbilst Eirolīgas prasībām. Apbalvošanā dažus labus vārdus pateica Krievijas Basketbola federācijas prezidents, bija atbraucis Krievijas izlases galvenais treneris.

Pirmā spēle Turcijā notika 7000 skatītāju klātbūtnē. Viņi spēja atstāt ietekmi uz “Dynamo” spēli, ņemot vērā, ka grupu turnīrā Kurskas klubs viesos svinēja uzvaru?
“Kayseri” sastāvā klāt nāca vēl viena amerikāniete – Latoija Sandersa. Viņa iemeta daudz punktu. Otrkārt, Turcijā varēja redzēt, ka vietējiem līdzjutējiem spēle daudz nozīmē. Viņu atbalsts bija iespaidīgs, mums tika laba emocionāla pieredze. Redzējām, kāds spēks ir tādam pūlim.

Kurskā nav lidostas. Kā braucāt uz spēlēm?
No Kurskas uz Maskavu parasti braucam ar nakts vilcienu. Tālāk lidojam. Izņēmums ir Sanktpēterburga, uz kurieni braucam ar ātrvilcienu no Maskavas. Pārbraucieni ir diezgan smagi. Piemēram, pēc Krievijas kausa izcīņas pārbraucām uz Maskavu un trenējamies “Spartak” zālē. Tālāk lidojām uz Turciju, kur trešdien bija pirmā finālspēle. Ceturtdien cēlāmies piecos no rīta, mājupceļš caur Maskavu ilga diennakti un Kurskā atgriezāmies tikai piektdien. Vakarā bija treniņš, jo vajadzēja gatavoties Krievijas čempionāta spēlei.

Turcijas komanda izmantoja čartera pakalpojumus. Lidoja līdz Belgorodai, kas ir divu stundu brauciena attālumā no Kurskas. Mūsu komanda čartera pakalpojumus nav izmantojusi, jo tas ir dārgs prieks.

Dzirdēts, ka Kurskas zālē ir nestandarta grozi.
Zālē nav paši jaunākie grozi, taču tie ir gana atsperīgi. Var dankot, pati gan neesmu mēģinājusi. Ir arī viens pluss, jo grozi atrodas blakus līdzjutēju vietām. Tas rada mājīgu sajūtu. Vai ir līdzība ar Salamanku? Tās ir divas pilnīgi atšķirīgas vietas. Katrai savas priekšrocības.

Zināms, ka rudenī klubam būs iespēja spēlēt jaunā zālē – modernā, stiklotā celtnē. Domāju, ka tajā visam jābūt iekārtotam kā labā zālē pienākas.

Natālija Vodopjanova un “Dynamo Kursk” ar FIBA Eiropas kausu. Foto: kurskbasket.ru

Pirmo spēli Kaiseri apmeklēja 7200 turku līdzjutēju, sasniedzot jaunu Eiropas kausa apmeklējuma rekordu. Foto: www.fibaeurope.com

Uzvaras prieki. Foto: kurskbasket.ru

Natālija Vodopjanova

Alfredas Vainauskas

Mišela Snova saņem vērtīgākās spēlētājas balvu

Kā Tu jūties Krievijā?
Interesanti. Visu laiku jāceļo, tāpēc blakus lietām sanāk maz laika. Tikai pēc Eiropas kausa fināla ir divas no spēlēm brīvas nedēļas. Kurska ir maza pilsēta. Te nav daudz, ko darīt, tāpēc varu koncentrēties darbam. Kopumā šeit patīk. Viss notiek laicīgi, algas nekavējas, kluba darbinieku attieksme ir laba. Vietējie runā, ka klubs visvairāk attīstījies pēdējo piecu gadu laikā. Šogad komanda tika būvēta tā, lai varētu cīnīties par augstām vietām gan Krievijas čempionātā, gan Eiropas kausā. Tas ir izdevies!

Ar mērķi spēlēt Eirolīgā!
Kurska to vēlējusies paveikt jau vairākus gadus. Man pašai būtu interesanti turpināt, jo Eirolīgā spēlē augstāka līmeņa komandas nekā Eiropas kausā. Var mēģināt. Par nākamo sezonu zinu, ka divu gadu līgums ir centra spēlētājai Jekaterinai Ļisinai, taču ar pārējām meitenēm līgumi vēl nav noslēgti.

Krievijas kausa izcīņā Jekaterinburgā vadīji komandas saspēli.
Pirmajā pozīcijā spēlēt lika treneris. Man nebija tik būtiski, kurā pozīcijā tika dota iespēja, tā bija jāizmanto. Pārsvarā saspēli vada Džonsone, dažreiz Bimbaite. Kādreiz uz maiņu uznāk Fomina. Treneris nosaka, kurai spēlētājai vēlas uzticēties.

Vainausks ir bargs treneris?
Ļoti labsirdīgs un saprotošs treneris. Nav ne vainas, jāstrādā ar tādu treneri, kāds ir. Angliski runā maz. Viņa teikto tulko Anna Petrakova, dažreiz šo lomu uzņemos es.

Kādi mērķi ir Krievijas čempionāta “play-off” spēlēs?
Pirmā spēle ir 4. vai 5. aprīlī. Kluba vadība vēlas izcīnīt bronzas medaļas. Spēlēt, lai uzvarētu, nedomājot par to, kas nāks pretī. Pretinieces neizvēlēsimies, jo tas nevar atstāt labu iespaidu.

Kāda komanda var iejaukties vadošā četrinieka – Jekaterinburga, Vidnoje, Kurska, Orenburga – cīņās?
Ir sajūta, ka jāuzmanās visās spēlēs, no jebkura pretinieka. Var gadīties, ka mums ir ļoti slikta spēle, pretiniecēm – laba un sanāk ļoti tuvas spēles. Piemēram, Eiropas kausa finālspēļu starplaikā tikai ar grūtībām uzvarējām Ivanovas “Enerģiju”. Tā tam nevajadzēja būt. Krievijā ļauj spēlēt agresīvu un fizisku basketbolu.

Sasniegumi Eiropas kausos

+Gunta Baško-Melnbārde Eiropas kausos ir spēlējusi astoņas sezonas, 78 spēlēs savācot 836 punktus.
+Eirolīgā spēlētas trīs sezonas, 2009. gada aprīlī izcīnīta otrā vieta Eirolīgas “Četru Finālā” Salamankā
+Eiropas kausā spēlētas piecas sezonas, 2012. gada 22. martā Kurskā izcīnīts FIBA Eiropas kauss
+Baško-Melnbārde ir viena no četrām Latvijas basketbolistēm, kura spēlējusi FIBA Eiropas kausa finālā (vēl Anda Jēkabsone, Anete Jēkabsone-Žogota un Aija Putniņa) un trešā spēlētāja, kura izcīnījusi trofeju

Gunta Baško-Melnbārde Eiropas kausos

SezonaKlubsTurnīrsRezultātsSMin.P
2004Lachen Ramat HasharonECW3.v. F grupā1131.2179
2005Tarbes GBELW1/8 pret “Bourges”1330.8129
2006Tarbes GBECW1/16 pret “Fenerbahce”829.5115
2007Lattes MontpellierECW1/8 pret Taranto1021.2116
2008Lattes MontpellierECW1/16 pret “Panionios”632.781
2009Halcon AvenidaELWFināls pret “Spartak”1729.5164
2011Wisla Can-PackELW1/4 pret “Avenida”719.632
2012Dynamo KurskECWČempiones616.820

Piezīmes

+Itālijas klubs “Reyer Venezia” 2010. gada sezonā nestartēja Eiropas kausos
+2011. gada sezonā Baško-Melnbārde divus mēnešus nespēlēja savainojuma dēļ
+Kurskas “Dynamo” klubam spēlētāja pievienojās 2012. gada janvāra vidū
+Eiropas kausa “play-off” spēlēs Baško-Melnbārdei bija sestais lielākais spēles laiks, komandas kodolu veidojot četrām ārzemniecēm – Snova, Bimbaite, Džonsone, Baško-Melnbārde – un trīs Krievijas valstsvienības kandidātēm (Petrakova, Vodopjanova, Ļisina)

Latvijas basketbolistu izcīnītie Eiropas kausi

GadsTurnīrsSpēlētāja/-sKlubs
2003FIBA Eiropas kaussAnda JēkabsoneAix-en-Provence
2005ULEB KaussRoberts ŠtelmahersLietuvos rytas
2007FIBA Eiropas KaussAnete Jēkabsone-Žogota/Ainars ZvirgzdiņšMaskavas „Dinamo”
2008FIBA Eiropas kauss vīriešiem„Barons/LMT”„Barons/LMT”
2009FIBA SuperkaussAnete Jēkabsone-ŽogotaSparta&K
2010FIBA EirolīgaAnete Jēkabsone-ŽogotaSparta&K
2010FIBA SuperkaussAnete Jēkabsone-ŽogotaSparta&K
2012FIBA Eiropas KaussGunta Baško-MelnbārdeKurskas “Dynamo”

Gunta Baško-Melnbārde 2012. gada sezonā

Spēlētāja sezonu sāka Latvijā, 2011. gada 4. novembrī pievienojoties “TTT Rīga” komandai. Divu mēnešu laikā basketboliste sacentās 16 spēlēs, savācot 379 punktus, 117 atlēkušās bumbas un 60 rezultatīvas piespēles.

Astoņās Latvijas Sieviešu basketbola līgas spēlēs Gunta Baško-Melnbārde guva 220 punktus, izcīnīja 60 atlēkušās bumbas un 29 reizes rezultatīvi piespēlēja, vidēji savācot 27,5 punktus, izcīnot 7,5 atlēkušās bumbas un 3,6 reizes rezultatīvi piespēlējot.

Baltijas Sieviešu basketbola līgā Baško-Melnbārde astoņās spēlēs vidēji 31,5 minūtēs guva 19,9 punktus, izcīnīja 7,1 bumbu zem groziem un 3,9 reizes rezultatīvi piespēlēja. Kopā 159 punkti, 57 atlēkušās bumbas un 31 rezultatīva piespēle.

Kurskas "Dynamo" vēsturiskā uzvara FIBA Eiropas kausa izcīņā

  +8 [+] [-]

, 2012-03-26 20:04, pirms 10 gadiem
Prieks par mūsu meiteni! Malacīts!
Un žēl tikai, ka Andris Biedriņš negrib turēt savās rokās neko smagāku par pudeli... Tāpēc arī ir, kur ir.

  +3 [+] [-]

, 2012-03-26 20:29, pirms 10 gadiem
Dmitry rakstīja: Prieks par mūsu meiteni! Malacīts!
Un žēl tikai, ka Andris Biedriņš negrib turēt savās rokās neko smagāku par pudeli... Tāpēc arī ir, kur ir.
Esot Andris nosūtīts uz Vladivostokas Spartak!