Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:136, Did:0, useCase: 3

Elizabete Bulāne: "Ātri sapratu, ka Amerika nav mana īstā vieta"

Māris Noviks
Māris Noviks @MarisNoviks

Elizabete Bulāne: "Ātri sapratu, ka Amerika nav mana īstā vieta"
Elizabete Bulāne 2024. gada 4. novembrī. Foto: Renārs Koris

7.nov . 19:40

Latvija - Īrija

17.nov . 19:00

TTT Rīga - LCC Klaipeda

"Saņēmu ziņu no izlases direktora Edija Eglīša. Konsultējos ar aģentu Raivi Ušacki un viņš apstiprināja uzaicinājumu," basketboliste Elizabete Bulāne pastāstīja par atgriešanos Latvijas valstsvienībā, kā arī pārcelšanos no NCAA pirmās divīzijas uz perspektīvu Lietuvas komandu.

Amerikas piedāvājums – apmaksātas mācības komplektā ar iespēju trenēties augsti attīstītā sporta vidē – ir ļoti vilinošs jaunajiem Latvijas basketbolistiem. Aiz okeāna tradicionāli labāk veicies trešajiem, ceturtajiem un piektajiem numuriem, kamēr mazajiem spēlētājiem jārēķinās ar milzīgu konkurenci.

“Devos pāri okeānam, jo Amerikā piedāvā apvienot sportu ar mācībām. Gribēju pāriet nākamajā līmenī, pilnveidot sevi. Diezgan ātri sapratu, ka man tā nav īstā vieta,” sarunā pēc pirmā izlases treniņa atklāja jaunā saspēles vadītāja.

Elizabete pēc vienas sezonas Matīsa Rožlapas trenētās LU vienības rindās 2021. gada rudenī nonāca ASV dienvidu lielpilsētā Atlantā – slavenās ACC līgas komandā “Georgia Tech” pie olimpiskās čempiones Nelas Fortneres. Turpat pēc četrām sezonām “Syracuse” universitātē uz vienu gadu piezemējās Digna Strautmane.

Realitāte saulainajā Džordžijas pavalstī nebija tik spoža. Digna vēlējās iegūt trešo diplomu – sporta zinātnē, taču “Georgia Tech” to varēja izsniegt tikai gadījumā, ja latviete bakalaura grādu būtu ieguvusi Atlantā. Ādažniece Elizabete izgāja laukumā 23 spēlēs, vidēji deviņās minūtēs tiekot pie 1.8 punktiem un 0.6 rezultatīvām piespēlēm.

Nākamajā vasarā meitene atgriezās Eiropā un pārcēlās uz Lietuvas ostas pilsētu. “Saņēmu ziņu no Klaipēdas starptautiskās universitātes. Sākumā par tādu vietu nemaz nezināju.. Aprunājos ar aģentu, aizbraucu vizītē. Sapratu, ka tā ir vieta, kur man būt. Tuvu mājām, nozīmīga loma komandā un varu turpināt mācības.”

“LCC International University” drīz ieradās arī liepājniece, bijusī Ņujorkas “Wagner” uzbrūkošā aizsardze Līna Loceniece. Tagad to var saukt par veiksmes stāstu – abas latvietes dodas laukumā “aļņu” starta pieciniekā un Lietuvas līgā vidēji spēlē 25-28 minūtes. Rezultāti neizpaliek – LCC pavasarī pirmo reizi sasniedza “BioSil” Baltijas līgas un “Smart Way” Lietuvas līgas finālus.

“Rit pēdējais gads (pirms bakalaura grāda iegūšanas). Koncentrējos gan mācībām, gan basketbolam. Atlantā sāku mācīties biznesa administrāciju. Klaipēdā turpināju, taču ātri nolēmu, ka gribu mācīties kaut ko citu. Parunājot ar komandas biedrēm, sapratu, ka biznesā daudz jāmācās matemātika. Tā nav mana stiprā puse un arī negribēju, tāpēc izlēmu par labu komunikācijām.

Elizabete valstsvienībā debitēja 2019. gada 7. jūnijā – 16 gadu, piecu mēnešu un sešu dienu vecumā piedalījās Guntas Baško atvadu spēlē pret Turciju. Nākamajos gados viņa izlasē bija redzama reti – pagaidām bijušas astoņas spēles ar “Trīs zvaigznēm”, taču Lietuvā paveiktais darbs ļāva nopelnīt jaunu uzaicinājumu.

Pirmdiena pagāja komunikācijas zīmē. Valstsvienības mediju dienā Anete Šteinberga pārņēma LBS “Instagram” kontu, spēlētājas tikās ar žurnālistiem, piedalījās foto un video sesijās. “(Grāds komunikācijas zinātnēs) ir labs grāds, jo paver dažādas iespējas. Interesē viss par medijiem un sociālajiem medijiem – kā tiek nodots vēstījums un kā cilvēki to uztver. Galvenais, ka man patīk.

LCC ir komanda ar vislielāko studentu īpatsvaru Baltijas valstīs – Latvijā tai vistuvāk ir Rīgas Stradiņa Universitāte. “Gabija Meškonīte ir vienīgā spēlētāja, kura nav studente. Dažas nemācās LCC, taču visas esam studējošās sportistes ar diezgan noslogotu grafiku. Šosezon režīms ir citāds – no rīta mācības, vienpadsmitos komandas treniņš, vakarā individuālās nodarbības. Arī svaros strādājam individuāli.”

Klaipēdas LCC treneris Viļus Stanišausks ar Lietuvas 2003.-2005. gadā dzimušo spēlētāju paaudzi izcīnīja sudraba medaļu Eiropas U16 čempionātā un otro Lietuvas zeltu Eiropas U18 čempionātā. Viņš uzticas latvietēm – Bulāne un Loceniece ir komandas kodolā kopā ar Gerdu Raulušaitīti, Gabiju Meškonīti, Dominiku Paļulīti, kā arī brāzīliešu māsām, Maisu un Majaru Diasām.

“Patīkami, ka treneris uzticas. Ja kļūdīsies vai aizmetīsi garām, treneris tāpat dos iespēju un paliksi laukumā. Viņš ir strikts, var uzbļaut. Saprotu – ja treneris tā dara, viņš vēlas mūs redzēt labākas. Ļoti novērtēju trenera uzticību.”

Kādi ir galvenie uzsvari treniņos, lai Elizabete kļūtu par labāku spēlētāju? “Koncentrējamies, kā iedot piespēles no dribla. Kā pārvaldīt bumbu. Tās ir svarīgas lietas saspēles vadītājai. Protams, arī metiens no vietas un pēc izskrējieniem.”

LCC spēlē trīs bijušās TTT spēlētājas – Elizabete Bulāne (2018-2020), Dominika Paļulīte (2022-2023) un Gabija Meškonīte (2023-2024). Dominikai piemīt spējas saliedēt komandas – šovasar viņa kopā ar Gerdu Raulušaitīti devās uz Brazīliju apciemot dvīņu māsas.

“Dominika ir ļoti laba kapteine – viena no labākajām, ar kurām esmu spēlējusi vienā komandā. Vienmēr atnāks parunāties, pajautās, kā tev iet. Dominika ļoti rūpējas par komandas mikroklimatu. Latvijas izlasē līdzīgs cilvēks ir Ilze Jākobsone. Spridzeklis – vienmēr jautra, enerģiska. Tas pavelk pārējās spēlētājas, iedod labu enerģiju.”

Elizabetes rīcībā ir dažādas iespējas karjeras turpinājumam. “LCC piedāvā arī maģistra studijas. Piedāvājums nav tik plašs kā pirmā līmeņa mācībās. Noteikti apsvēršu iespēju turpināt studijas Klaipēdā, bet pagaidām koncentrējos bakalaura grāda iegūšanai.”

Izmantotie resursi:
Vienmēr ģērbtuvē lika tikai latviešu dziesmas: Gunta Baško svin
Elizabete Bulāne spēlēs Atlantā pie leģendāras ASV treneres
Digna Strautmane: “Latvijas basketbols mums daudz devis – jādod atpakaļ”