Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:136, Did:0, useCase: 0

NCAA maina amatieru sporta principus – studentiem atļauts pelnīt ar saviem zīmoliem

Māris Noviks
Māris Noviks @MarisNoviks

NCAA maina amatieru sporta principus – studentiem atļauts pelnīt ar saviem zīmoliem
Foto: NCAA

Nacionālā studentu sporta asociācija (NCAA) trešdien, 30. jūnijā, apstiprināja jaunos noteikumus, kuri, sākot no 2021. gada 1. jūlija, atļauj studējošiem sportistiem gūt ienākumus par sava vārda, tēla un popularitātes (NIL – name, image, likeness) izmantošanu. ASV mēroga likums vēl nav pieņemts.

NCAA trīs divīzijās vairāk nekā 1100 augstskolās studē apmēram 460 tūkstoši sportistu. Vairākums sacenšas “Equivalency sports” – sporta veidos, kuros piedāvā daļējas stipendijas. Mazākums piedalās “head count sports” – komandu sporta veidos, kuri sevi atpelna un saņem pilnu stipendiju. Vīriešiem – amerikāņu futbolā un basketbolā. Sievietēm – basketbolā, volejbolā, tenisā un vingrošanā.

Studējošiem sportistiem vairāk nekā 100 gadus bija aizliegts saņemt naudu par slavu un popularitāti, neapdraudot savu oficiālo statusu NCAA sistēmā. Naudas saņemšana tika vērtēta kā amatierisma principu pārkāpums. Pirmās divīzijas lielās skolas, sporta direktori un treneri centās šos noteikumus apiet, piedāvājot dažādus labumus sportistiem un viņu ģimenēm.

“Šī ir svarīga diena studējošiem sportistiem, jo viņi visi var savā labā izmantot vārda, tēla un popularitātes dāvātās priekšrocības,” teica NCAA prezidents Marks Emmerts.

Jaunie noteikumi pārtrauc NCAA noteiktos ierobežojumus, kuri neļāva sportistiem parakstīt līgumus ar sponsoriem un reklamēties internetā. Tagad viņiem atļauts slēgt līgumus ar aģentiem, tiesa, sportistiem jāturpina informēt savas augstskolas par NIL iecerēm. Augstskolām būs jānosaka, vai studentu aktivitātes atbilst attiecīgās pavalsts likumdošanai.

Daudzas augstskolas vairākus mēnešus gatavojās noteikumu maiņai, piemēram, apsvēra iespēju ieskaitīt kredītpunktus par NIL izglītību. Aleksas Gulbes pārstāvētā "Indiana" informēja, ka "Hoosiers" sportisti var sākt pārrunas par NIL līgumiem. “Stanford” pavēstīja, ka NIL atbalsts attiecināms uz visiem studentiem, ne tikai “Cardinal” studējošiem sportistiem.

NIL līgumiem pastāv ierobežojumi. Piemēram, Florida un Teksasa aizliedz sportistiem iesaistīties azartspēļu aktivitātēs. Daudzām augstskolām ir specifiska politika, kas nosaka viņu logo izmantošanu – vai neizmantošanu – NIL līgumos. “Kentucky” brīdināja sportistus, ka NIL kompensācijas var ietekmēt augstskolas finanšu atbalsta apjomu.

NCAA vēsturiskie noteikumi ir spēkā no 1906. gada, lai gan striktāka to ievērošana sākās pusgadsimtu vēlāk. Organizācija iebilda pret naudas plūsmas novirzīšanu sportistiem, lai gan bijuši atsevišķi izņēmumi. Pēdējos gados sportisti un bijušie sportisti uzvarējuši vairākās tiesas prāvās, tādējādi amatierisma modelis sācis mainīties.

Jauno noteikumu apstiprināšana tika plānota vairākus mēnešus iepriekš, taču process kļuva lēnāks, jo Savienoto Valstu kongresam vēl jāpieņem jauns likums. Emmerts pauda, ka NCAA turpinās pieprasīt federāla likuma pieņemšanu, lai “viestu lielāku skaidrību nacionālā līmenī”.

NCAA bija spiesta meklēt pagaidu risinājumu, jo studējošie sportisti dažās pavalstīs ieguva tiesības uz naudas kompensāciju, kamēr citi ne. Desmit pavalstīs – Alabamā, Floridā, Džordžijā, Misisipi, Ņūmeksikā, Teksasā, Kentakī, Ohaio, Oregonā un Ilinojā – jaunie noteikumi stājas spēkā 2021. gada 1. jūlijā. Arizonā – 23. jūlijā. Konektikutā – 1. septembrī.

Izmantotie resursi:
https://apnews.com/article/laws-spo...
https://www.espn.com/college-sports...
https://www.espn.com/college-sports...
https://businessofcollegesports.com...