Basketbols pārspējis futbolu, kļūdams par populārāko sporta veidu Latvijā
Basketbols ir kļuvis par populārāko sporta veidu Latvijā un futbols zaudējis savas līdera pozīcijas. Sporta veidu Top 5 sastāvs šogad nav mainījies, taču ievērojamas izmaiņas notikušas sporta veidu pozīcijās, liecina biedrības Aktīvā Sporta Atbalsta Padome un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS veiktais pētījums Sporta mārketings Latvijā 2012. Aizvadītajā gadā ievērojamas izmaiņas notikušas ar vairākiem sporta veidiem, hokeja atbalstītāju skaits Latvijā ir vislielākais jau ceturto gadu pēc kārtas, pieaudzis aktīvo sportotāju skaits Latvijā vispār, un visvairāk ar sportu nodarbojušies iedzīvotāji Rīgā un Latgalē.
Pētījumā aprēķinātais sporta veidu popularitātes indekss (iekļautas, ka aktīvās sportiskās aktivitātes, tā pasīvā līdzdalība sporta notikumos sekojot līdzi sporta norisēm medijos, vai apmeklējot sacensības klātienē) liecina, ka populārākais sporta veids Latvijā ir basketbols. Ievērojamas izmaiņas notikušas Top 5 populārāko sporta veidu pozīcijās, tāpat Izmaiņas vērojamas arī pārējo sporta veidu pozīcijās. Motosports jau otro gadu turpina zaudēt līdzjutējus par labu autosportam, pozīcijas ievērojami uzlabojuši peldēšana, handbols, bobslejs un skeletons.
Andris Blaka, biedrības Aktīvā Sporta Atbalsta Padome dibinātājs un vadītājs: „Pētījums tiek veikts jau 4. gadu un tas dod iespēju izsekot pētījumā ietverto sporta veidu un apskatīto rādītāju dinamikai šajā laika periodā. Sports tiek uzskatīts par vienu no populārākajām izklaidēm, tomēr svarīgi noskaidrot ne tikai atbildi uz mūžīgo jautājumu - vai hokejs arī šogad ir Nr. 1 – sponsoriem un sporta atbalstītājiem tomēr svarīgāk zināt, kurš sporta veids atbilst un ir interesants to mērķa auditorijām.”
Pētījuma ietvaros tika iegūts arī plašākas sabiedrības viedoklis par sportu un sporta pasākumu sponsorēšanu, kas mārketinga speciālistiem un sporta organizācijām dod iespēju novērtēt ieguldīto resursu efektivitāti un atdevi, kā arī izprast perspektīvākos sporta attīstības virzienus.
Arnis Kaktiņš – sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS direktors: „Latvijas sporta veidu TOPs ir ļoti vērtīgs pētījums. Tas balstās uz unikālu, Latvijas situācijai piemērotu metodoloģiju – šeit iespēju robežās ir tikusi apkopota visa ar sportu saistītā statistika, kas papildināta ar iedzīvotāju aptaujas datiem. Turklāt, tā kā šis pētījums ir ticis veikts jau ceturto gadu pēc kārtas, tad gan noteiktos sporta veidos saistītām personām, gan visplašākajam interesentu lokam ir iespēja vērot kā dažādu sportu veidu popularitāte Latvijā mainās laika gaitā. Tas ļauj labāk izprast pašreiz notiekošo un dod atskaites punktus nākotnes prognožu izteikšanai – piemēram, bērnu vecākiem var atvieglot lēmumu pieņemšanu par to, uz kādiem sporta veidiem orientēt savas atvases, bet dažādām valsts iestādēm, uzņēmumiem un organizācijām, lemjot par sportam veltāmo līdzekļu sadali, balstīties uz skaitļiem nevis tikai sajūtam. Sevišķi noderīgs šis pētījums ir dažādām ar sportu saistītām organizācijām, jo tas dod kvalitatīvu atgriezenisko saiti – ļauj novērtēt cik veiksmīgas ir bijušas šo organizāciju iepriekš veiktās aktivitātes un, līdz ar to, palīdz labāk plānot savu darbību nākotnē.”
Interesantas izmaiņas notikušas Latvijas reģionos. Latgalē sportotāju īpatsvars salīdzinājumā ar 2011.gadu palielinājies par 16%. Kopumā Latvijā ar sportu aktīvi nodarbojas gandrīz puse iedzīvotāju vecumā no 15 – 74 gadiem un salīdzinoši biežāk Latvijas iedzīvotāji pēdējo 12 mēnešu laikā nodarbojušies ar peldēšanu.
Ulrika Auniņa–Naumova, IZM Sporta un jaunatnes departamenta direktore: „Izglītības un zinātnes ministrija atzinīgi vērtē šādu profesionāli veiktu detalizētu pētījumu sporta nozarē. Šādi pētījumi palīdz atklāt sporta jomas virzību un tendences, kas savukārt sniedz nepieciešamo informāciju sporta politikas plānošanas dokumentu izstrādei”.
Jau ceturto gadu pētījums tiek veikts sadarbībā ar un balstoties uz TNS Latvia, Izglītības un zinātnes ministrijas, Latvijas Sporta federāciju padomes un www.sportacentrs.com sniegtajiem datiem. Pētījuma mērķis ir noteikt dažādu sporta veidu popularitāti Latvijā, kopumā apskatot 65 nozīmīgākos sporta veidus un to grupas. Aprēķinātajā sporta veidu popularitātes indeksā iekļautas gan aktīvās sportiskās aktivitātes, gan arī pasīvā līdzdalība sporta notikumos, sekojot līdzi sporta norisēm dažādos medijos vai apmeklējot sacensības klātienē.
Papildus informācija: www.sportamarketings.lv