Kā basketbols var veicināt personību veidošanos?
Piektdien, 5. februārī, Swedbank LJBL Talantu nedēļas ietvaros Olimpiskajā sporta centrā Rīgā notika diskusija „Basketbols – vide, kur veidojas personības”, debatēs piedaloties sportistiem, vecākiem, treneriem, pašvaldību, sporta skolu, IZM, LBS un Valsts policijas pārstāvjiem.
2009. gada 8. decembrī Latvijas Basketbola savienības valde noteica jaunas prasības jaunatnes izlašu (U-14, U-16, U-18, U-20) kandidātiem. Lai iegūtu tiesības pārstāvēt nacionālo valstsvienību, jauniešiem jābūt sekmīgiem mācībās, noteiktajos termiņos nokārtojot vispārējās izglītības iestāžu noteiktos pārbaudījumus.
Diskusijas dalībnieki pauda dažādus viedokļus par LBS valdes lēmumu, meklējot risinājumus, kurus piemērot reālos darba, mācību un treniņu apstākļos. Jaunie basketbolisti Guna Lagzdiņa un Klāvs Strazdiņš uzsvēra sportistu personīgās atbildības nozīmi, norādot, ka mērķu sasniegšanā sekmes mācībās un panākumi sportā savstarpēji viens otru papildina. Daudz nosaka personīgā nostāja. „Ar labu attieksmi nav problēmu kļūt sekmīgam”, teica Lagzdiņa. „Pašam ejot un runājot ar pedagogiem, izrādot iniciatīvu, iespējams vienoties par laikiem mācību pārbaudījumu izpildei, piemēram, man ir mēnesis laika nokārtot kontroldarbu,” savas iespējas raksturoja Strazdiņš.
Basketbola iniciatīvas „Bumbas skolām” patronese, Latvijas U-16, U-18 un U-20 valstsvienību dalībniece Alise Piterniece piebilda, ka personību veido spēja saprast un apzināties savus mērķus, noteikt sapņus un virzīties to sasniegšanai: „jāsaprot, kas tu gribi būt un ko vēlies sasniegt”.
Latvijas informācijas telpā koncentrētā veidā dominē negatīvās ziņas, sensāciju meklējumi, uzskata Rīgas Domes izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēde Eiženija Aldermane. „Sportam piemīt sociālā funkcija, tā nav tikai vieta, kur met bumbu. Esam kļuvuši par negatīvās informācijas narkomāniem, manuprāt, sportam jābūt „narkotikai”, veidam, kā kļūt pozitīvi atkarīgiem.” Papildinot Aldermani, Narkotiku apkarošanas biroja priekšnieks Kārlis Dombrovskis uzsvēra „pozitīvās prevencijas” nepieciešamību. „Kampaņu un saukļu vietā jāizmanto pilināšanas metode, koncentrējoties uz labajiem piemēriem.”
Basketbols ir plašākais abus dzimumus aptverošais līdzdalības sporta veids valstī, piemēram, galvaspilsētā tikai sporta skolās 83 treneru vadībā groza bumbu apgūst 2349 bērni. Treneru ziņā ir liela atbildība, jo mūsdienās daudziem vecākiem bērni ir otrā plānā, teica basketbola skolas „Rīga” pārstāvis Aldis Neimanis un U-18 junioru izlases galvenais treneris Ziedonis Jansons. Pārnest visu atbildību par audzēkņiem treneru rokās nav iespējams slodžu dēļ, jo viņu pārraudzībā bieži ir 50 un vairāk jauniešu. Vienlaikus nav attaisnojuma kādreiz izplatītā prakse atzīmes paaugstināt mākslīgi, izlašu vadītājiem vienojoties ar skolu direktoriem. Pieredzē dalījās Rīgas 49. vidusskolas direktors Juris Liepiņš.
Diskusiju vadīja Uģis Joksts. Debašu videoieraksts pieejams portālā Sportacentrs.com
Swedbank LJBL sadarbībā ar sporta sabiedrību, mācību iestādēm turpinās meklēt risinājumus personību attīstībai un sasniegumiem labvēlīgas basketbola vides veidošanai. Paredzams, ka tiks veikts aktīvs saziņas darbs, iepazīstinot ar basketbola personību viedokļiem un redzējumu.
Sestdien, 6. februārī, plkst. 10:00 – 17:00 Olimpiskajā sporta centrā notiks Talantu nedēļas noslēgums - Swedbank LJBL Zvaigžņu spēle, 1:1 finālsacensības skolām, basketbola prasmju pārbaude, „slam dunk”, trīspunktu metienu, u.c. konkursi. Īpaši gaidītas ģimenes, lai konkursos un stafetēs gūtu pirmo priekšstatu, kāpēc basketbols ir pasaulē vismīlētākā spēle!
[+] [-]
Tikai atbalstu shadas sanaksmes,projektus,rakstus un diskusijas.
Tas,kursh nav paraugs un lideris arpus laukuma,nevar but tads uz laukuma.